جستجو
آرشیو

تملق‌گویی و اطاعت محض از رئیس‌جمهور نباید معیار انتخاب وزرا باشد

محمد صادق کوشکی استاد دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، با تاکید بر اینکه نگاه تخصصی و نخبه‌پرور در چینش کابینه دهم باید به طور جدی مورد نظر رئیس‌جمهور باشد، اظهار داشت: توقع عمومی از دولت دهم این است که وزرای جدید، نه بر اساس میزان وفاداری افراد به گرایش‌های شخص رئیس‌جمهور، بلکه بر اساس میزان وفاداری آنها به نظام جمهوری اسلامی و ارزش‌های انقلاب انتخاب شوند.

وی با بیان اینکه بسیاری از افراد وفادار به نظام، انقلاب و جمهوری اسلامی علی‌رغم شایستگی حضور در کابینه، دارای گرایش‌های غیرهمسو و یا حتی مخالف با احمدی‌نژاد هستند، یادآور شد: پایبندی این افراد به ارزش‌های نظام باید موجبات حضور آنها در کابینه را فراهم کند و ارادت به شخص رئیس‌جمهور نباید در انتخاب افراد تاثیرگذار باشد.

استاد دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی با انتقاد از انتخاب اعضای کابینه توسط برخی از نزدیکان رئیس‌جمهور، ادامه داد:‌انتخاب افراد کابینه نباید به اطرافیان احمدی‌نژاد سپرده شود که بعضا خود نیز شایستگی حضور در این مناصب را ندارند، در حالی که در دوره قبل این اتفاق رخ داد.

کوشکی در خصوص شاخصه‌های وزرای جدید خاطرنشان کرد: وزرای جدید باید دارای قدرت ابتکار و نوآوری بالا در چارچوب عقلانیت و اهداف انقلاب اسلامی باشند و چهره‌های محافظه‌کار و اهل سکون نمی‌توانند گزینه‌های مناسبی برای تحقق توقعات مردم از دولت دهم باشند.

وی افزود: گرایش‌ فکری به مفاهیم عالیه مانند عدالت، سوابق عدالت‌خواهانه، عدم وابستگی به جریان‌ها و احزاب خاص سیاسی، ساده‌زیستی و از همه مهمتر نخبه بودن، باید در وزرای جدید مشهود باشد، هرچند که یافتن چنین افرادی چندان آسان نیست.

این استاد دانشگاه در ادامه اظهار داشت: وزاری جدید به هیچ عنوان نباید اهل تملق و چاپلوسی باشند و لازم است که افراد صریح و رک‌گویی انتخاب شوند تا در صورت مشاهده هر اشکالی، حتی درشخص رئیس‌جمهور، تعارف را کنار گذاشته و اشکالات را مطرح کنند.

کوشکی در ادامه به کابینه نهم اشاره کرد و گفت: یکی از مشکلات اساسی دولت نهم عدم هماهنگی میان وزرا و همچنین ناهماهنگی برخی وزرا با شخص رئیس‌جمهور بود که از ابتدا با چینش اشتباه کابینه رخ داد.

وی عدم ثبات، سیالیت مدیران و تغییرات پی در پی کابینه را یکی دیگر از مشکلات دولت نهم دانست و ادامه داد: برخی از وزرا به هیچ وجه شایستگی حضور در کابینه را نداشتند که بعضا در مقابل ارزش‌ها و جهت‌گیری‌هایی که حضرت امام خمینی(ره) برای مسئولین نظام جمهوری مشخص کرده بودند، قرار داشتند که یکی از این موارد مربوط به حضور افراد مرفه و ثروتمند در دولت نهم بود.

این استاد دانشگاه در ادامه با تاکید بر اینکه برخی از وزرای دولت نهم اساسا شانیت و لیاقت وزارت در جمهوری اسلامی را نداشتند، یادآور شد: متاسفانه باید اذعان کنم که وزیر آموزش و پرورش حتی یک روز را نیز در این وزارتخانه فعالیت نکرده ا ست و این تنها یکی از موارد متعددی است که در دولت دهم باید اصلاح شود.

کوشکی با بیان اینکه بحث اصلی در خصوص کابینه نهم، عدم حاکمیت فرهنگ دینی بود، اظهار داشت: هر چند که بسیاری از وزرا در نگاه شخصی خود، اعتقاد به فرهنگ دینی داشتند اما این مسئله به هیچ وجه در هیئت دولت و مجموعه وزیران حاکم نبود و به همین دلیل روح فرهنگ دینی در تصمیمات دولت مشاهده نمی‌شد که در نهایت نیز منجر به ابراز نارضایتی مقام معظم رهبری از عملکرد فرهنگی دولت نهم شد.

وی افزود: این ابراز نارضایتی تنها به عملکرد وزارت ارشاد برنمی‌گردد بلکه مربوط به مجموعه دولت نهم است که حاصل فقدان حاکمیت فرهنگ دینی در مجموعه هیئت دولت بود.

استاد دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی با اشاره به ارتباط تنگاتنگ فعالین دانشجویی با وزارتخانه‌های علوم و بهداشت، ادامه داد: شخص وزیر علوم و بسیاری از معاونت‌های او در حد مدیریت عرصه آموزش عالی کشور نبودند و به همین دلیل در ۴ سال گذشته شاهد جابجایی‌های پی در پی در این مجموعه بودیم که باعث شد هماهنگی لازم هرگز در این مجموعه ایجاد نشود.

کوشکی با بیان اینکه کوچک بودن مدیران این مجموعه باعث دور شدن آنها از وظایف اصلی‌شان شد، خاطرنشان کرد: تولید علم و ارزش‌های علمی مورد نیاز نظام، یکی از مسائلی بود که در وزارت علوم به آن توجهی نشد، تلاش جدی برای حاکمیت فضای دینی و فرهنگی در دانشگاه‌ها نیز مورد غفلت قرار گرفت و حتی متاسفانه این وزارتخانه دو سال تعلل به خرج داد تا اردوهای تفریحی مختلط دانشجویان را تعطیل کند.

وی در ادامه اظهار داشت: وزارت علوم در اصلاح آئین‌نامه تشکل‌های دانشجویی ناموفق بود، در بخشی دیگر در این ۴ سال صرفا به دنبال افزایش تعداد دانشجویان بود که در نهایت به پایین آمدن کیفیت سطح علمی دانشگاه‌ها منجر شد.

این استاد دانشگاه بحث ساماندهی به آئین‌نامه گزینش اساتید را نیز یکی از کم‌کاری‌های وزارت علوم دانست و گفت: در ۴ سال گذشته که فرصت خیلی خوبی برای اثبات و استحکام جایگاه نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها بود، متاسفانه هیچ اقدام مناسبی انجام نشد و از سوی دیگر در خصوص ساماندهی دانشجویان خارجی مشغول به تحصیل در ایران که فرصت مناسبی برای انتقال فرهنگ انقلاب اسلامی ایجاد کرده بود نیز برنامه خاصی وجود نداشت.

کوشکی در ادامه یادآور شد: دلیل اصلی تمام این کم‌کاری‌ها این بود که مسئولین وزارت علوم این مشکلات را شناسایی نکردند و به همین دلیل نتوانستند برای رفع آنها اقدام مناسبی انجام دهند.

وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص تاثیر عملکرد دانشگاه‌ها در استقلال کشور خاطرنشان کرد: سیستم آموزش عالی کشور در ۴ سال گذشته هیچ اقدام مناسبی برای رفع مشکلات موجود انجام نداد و باید اذعان کرد که وزیر علوم و کادر همراهش شایستگی حفظ استقلال کشور در این زمینه را نداشتند.

استاد دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی در ادامه به عملکرد وزارت بهداشت اشاره کرد و گفت: علیرغم حضور یک وزیر فعال و پرکار در این وزارتخانه تنها در عرصه درمان، فعال بودیم و در زمینه آموزشی اقدامات خوبی انجام نشد.

کوشکی در پایان اظهار داشت: متاسفانه دانشجویان دختر اجازه استفاده از پوشش چادر در بخش‌های درمانی را نداشتند و یک حکومت رضاخانی چادر را از سر این دانشجویان می‌کشید و این یکی از ده‌ها مصداق فقدان حاکمیت فرهنگ دینی در وزارتخانه‌ها بود که باید در دولت دهم برطرف شود.

یک نظر بگذارید