جستجو
آرشیو

پاسخ منطقی به مطالبات قانونی و مشروع مردم

محمد صادق کوشکی استاد دانشگاه و تحلیل‌گر مسائل سیاسی و بین‌المللی درباره ویژگی‌های یک دولت کارآمد در عرصه سیاست گفت: بر اساس استانداردهای تعریف شده در جمهوری اسلامی ایران، دولت کارآمد دولتی است که در عین حفظ هنجارها به فکر تداوم بخشیدن به خط انقلاب باشد.وی افزود: در حقیقت آنچه که تحت عنوان یک دولت کارآمد در نظام ما معرفی می‌شود دولتی است که هم باید به فکر حفظ هنجارها باشد و هم در پی تداوم بخشیدن خط انقلاب و امام (ره) باشد ضمن اینکه یک دولت کارآمد بایستی به مطالبات قانونی و مشروع مردم نیز پاسخ منطقی بدهد.

این استاد دانشگاه ادامه داد: در عین حال در همین دولت اگر پاسخی برای مطالبات مشروع و قانونی مردم وجود نداشت دولت در این شرایط موظف است که به هر طریق ممکن مردم را در زمینه مطالباتشان اقناع کند، در این صورت یک دولت می‌تواند کارآمدی خود را نشان بدهد.

وی درباره شاخص‌هایی که در یک دولت کارآمد باید در رده‌های بالای اهمیت قرار بگیرند، توضیح داد: در وهله اول حرکت در مسیر ارزش‌ها و هنجارهای اسلام و هنجارهایی که نظام آنها را تبیین کرده و اگر هر حرکتی خارج از این چارچوب‌ها انجام بگیرد فاقد هر گونه ارزش است و البته گسترش اسلام هم یک اولویت اساسی در این باره است.

این تحلیل‌گر مسائل سیاسی و بین‌المللی با اشاره به اینکه سرعت عمل دومین مشخصه‌ای است که باید به آن توجه ویژه داشت تصریح کرد: به محض مشاهده مطالبات یک سری برنامه‌ریزی که البته عقلانیت در آنها منظور شده برای حل مطالبات طراحی شود و حرکت بر مدار عقلانیت باشد و احساس را در آن دخیل نکنیم.

وی ضمن اینکه چنین راهکاری را اندیشه سیاسی اسلامی خواند، تاکید کرد: دولت کارآمد باید اولویت خود را در حفظو صیانت مردم بداند نه صرفا در حفظ معیشت آنها؛ باید به همه نیازهای جامعه به صورت یکسان و همسطح رسیدگی شود تا موجب عدم تعادل نشود.

کوشکی درباره نقاط ضعف دولت نهم در عرصه سیاست خارجی توضیح داد: عدم تدوین استراتژی و راهبردهای نظام جمهوری اسلامی در عرصه سیاست خارجی برای دست اندرکاران این عرصه به مخاطبان خارجی و مردم یکی از نقاط ضعف دولت نهم در این عرصه بوده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه خواجه نصیر مشکل سوم را بی اعتنایی رئیس‌جمهور به مشاوران او خواند و تاکید کرد: در خیلی از مسائل احمدی‌نژاد سعی کرد شخصا وارد عمل شود و توجهی به نظرات کارشناسان و مشاورانش در این حوزه نداشت؛ بحث هولوکاست یکی از مهمترین این بحث‌هاست که با نظرات موافق و مخالف بسیاری هم مواجه بوده است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در ماجرای هولوکاست کارشناسان آگاهی وجود داشتند که می‌توانستند رئیس‌جمهور را در این راه کمک کنند تا به صورت یک تنه با رسانه‌ها و سیاسیون جهان روبرو نشود اما او با بی اعتنایی و بی توجهی به نظرات کارشناسان خواست به صورت یک نفره بحث را مطرح کند و در نتیجه آن نتایج مطلوبی که ما از طرح این بحث می‌توانستیم به دست بیاوریم با این عملکرد رئیس‌جمهور حاصل نشد که اگر از نیروهای کارآمد نظام در این مورد استفاده می‌کردیم مشکلات کنونی را نداشتیم.

یک نظر بگذارید