جستجو
آرشیو

حضرت امام برای تکثر آرا و سلایق احترام قائل بود

shiapic_com-emamkhomeini5محمد صادق کوشکی استاد و عضو هیئت علمی دانشگاه خواجه نصیر و تحلیل‌گر مسائل سیاسی و بین‌المللی درباره تلقی اقدامات اخیر جناح اصلاح طلب به یک انتحار سیاسی گفت: با توجه به سابقه بسیار منفی دخالت‌های بیگانگان به ویژه دولت‌هایی مانند انگلیس در تاریخ کشورمان، بدون تردید هر فرد یا جریان سیاسی با هر هدف و نیتی و با هر توجیهی به همکاری ولو محدود و نیز همراهی با بیگانگان دست بزند در نظر ملت منفور شده و این اقدام را می‌توان نوعی خودکشی سیاسی قلمداد کرد.
وی افزود: سوابق استعماری دولت‌های غربی به ویژه انگلستان در جامعه ما به قدری منفی ارزیابی شده که هر گروه و یا جریانی که به همکاری و همراهی با این دولت‌ها به ویژه انگلستان متهم شود دیگر برای فعالیت در عرصه سیاسی ایران اعتباری نخواهد داشت.

این استاد دانشگاه در پاسخ به این سوال که آیا حفظ اصلاح طلبان در صحنه سیاسی کشور احساس می‌شود؟ توضیح داد: نکته‌ای که در این رابطه وجود دارد و با نگاه و تاکیدی بر آموزه‌های امام خمینی (ره) و قانون اساسی و حتی رهبری کنونی نظام جمهوری اسلامی می‌توان دنبال کرد این است که جامعه اسلامی وقتی به پویایی مورد نظر می‌رسد که اختلاف آرا و سلایق و تکثر در آن اصلی پذیرفته شده باشد.وی تصریح کرد: حضرت امام که به وحدت کلمه برای حفظ اتحاد جامعه اسلامی و نیز قدرتمندی دولت و نظام تاکید داشتند از تکثر در فضای سیاسی و بروز اختلافات آرا و سلایق استقبال می‌کردند.
کوشکی ادامه داد: ما به منظور داشتن یک جامعه رو به رشد با نگاه عقلانی و دیدگاه امام و رهبر انقلاب اسلامی به این نتیجه می‌رسیم که جلب مشارکت مردم در فضای سیاسی جز با تکثر آرا ممکن نیست.
وی با تاکید بر اینکه این تکثر آرا باید در چارچوب ارزش‌های نظام باشد، خاطرنشان کرد: به سمت تک صدایی پیش رفتن فاصله مردم و نظام را بیشتر می‌کند و دولت و مجلس بیش از هر کسی در این شرایط آسیب می‌بینند.کوشکی در پایان افزود: تکثر بر مبنای ارزش‌های دینی موجب رشد و بالندگی و تضارب افکار می‌شود و اصل بدیهی است که تک صدایی نه به نفع جامعه است و نه به نفع نظام و مردم و قطعا هیچ کس از آن نفعی نخواهد برد.

یک نظر بگذارید