جستجو
آرشیو

تهدید حمله به لبنان از سوی رژیم صهیونیستی یک بلوف است

صادق کوشکی کارشناس مسائل سیاسی در گفتگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری فارس در خصوص توازن قوا در منطقه بعد از پیروزی حزب‌الله در جنگ ۳۳ روزه، گفت: همزمان با شروع جنگ ۳۳ روزه و پس از خاتمه آن شاهد بودیم که منطقه از آن حالت نامتقارن و نامتوازن گذشته خود خارج شد و به سمت یک حالت متقارن و متوازن حرکت کرد.
وی گفت: در یک طرف این معادله رژیم صهیونیستی با حمایت قدرت‌های غربی بود که عامل برهم زدن توارن در منطقه بود و طرف دیگر گرو‌های فلسطینی، مردم مسلمان کشورهای منطقه و کشورهای عربی بودند که در کفه ضعیف این موازنه قرار داشتند.
این کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: این عدم تعادل به شدت فضای سیاسی منطقه را آسیب‌پذیر و شکننده کرده و ثبات را برهم می‌زد اما پس از جنگ ما شاهد بودیم به موازات ضعف رژیم صهیونیستی و حامیان غربی‌اش مردم مسلمان منطقه و کشورهای عربی به تدریج قوت گرفتند و یک ساختار باثبات شکل گرفت.
کوشکی با بیان اینکه رژیم صهیونیستی در جنگ ۲۲ روزه غزه سعی داشت تا رفتارهای ساختارشکنانه قبلی خود را تکرار کند که با شکست رو‌به‌رو شد، گفت: عملا پس از جنگ ۳۳ روزه ما شاهد حاکم شدن یک ثبات نسبی در منطقه بودیم که در واقع رو به قرینه شدن و متوازن شدن قدرت‌های موجود در منطقه خاورمیانه بود.
وی در خصوص تحولات ایجاد شده در منطقه اظهار داشت: شاید یکی از مهمترین اتفاقاتی که پس از جنگ ۳۳ روزه صورت گرفت این مسئله بود که نگرش قدرت‌های غربی به ویژه آمریکا که گمان می‌کردند می‌توانند طراحان امروز و آینده خاورمیانه باشند دچار فروپاشی شد.
این کارشناس مسائل سیاسی در خصوص جایگاه ایران، حزب‌الله و رژیم صهیونیستی پس از جنگ ۳۳ روزه در منطقه تصریح کرد: ما در منطقه ناموازنه‌ای داشتیم که در یک طرف آن رژیم صهیونیستی و حامیان آن و در طرف دیگر کشورهای مسلمان منطقه بودند که این ناموازنه به سمت توازن رفت بدین صورت که همزمان با قدرت گرفتن و تثبیت حزب‌الله و اندیشه انقلاب اسلامی شاهد ضعف رژیم صهیونیستی و حامیان غربی آن هستیم.
کوشکی در خصوص تهدید اخیر رژیم صهیونیستی برای حمله مجدد به لبنان گفت: اگر رژیم صهیونیستی قصد حمله به لبنان را داشته باشد طبیعتاً نیاز به تهدید ندارد زیرا از نظر نظامی تهدید یک اشتباه فاحش و آشکار است.
وی با بیان اینکه این تهدید در حوزه جنگ روانی دارای معنی است، افزود: تهدید در حوزه جنگ به معنی واقعی کلمه فاقد معناست که در واقع یک خطای جدی تلقی می‌شود زیرا رژیم صهیونیستی در تمامی جنگ‌های خود اصل غافلگیری را رعایت می‌کند.
این کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: تهدید به حمله بیشتر یک بلوف سیاسی و جنگ روانی است که واکنش مقامات و فرماندهان حزب‌الله نیز یک واکنش منطقی بوده یعنی آنها نیز این حرکت اسرائیل را واقعی ارزیابی نکردند.

یک نظر بگذارید