جستجو
آرشیو

بدون اتخاذ روش‌های فرهنگی معیشت و امنیت مناسب تأمین نمی‌شود

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، محمد صادق کوشکی استاد دانشگاه خواجه نصیر طوسی که در جلسه هفتگی انصار حزب ‌الله سخن می‌گفت، حکومت در جهان، مخصوصا حکومت دینی را شامل دو بخش قالب و محتوا فرض کرد و اظهار داشت: قالب حکومت ما نظام جمهوری اسلامی است و آنچه که در قانون اساسی آمده است یعنی انتخابات و سهم مردم در انتخابات شورای شهر و روستا، مجلس شورای اسلامی، ریاست جمهور و خبرگان رهبر جزء قالب و ظرف است.
وی با بیان اینکه برخی سمت‌ها از طرف مقام معظم رهبری صورت می‌گیرد، افزود: به طور کلی اینکه ظرف چگونه باشد مسئله‌ای است که الان خیلی از این بحث‌ها و دعواها و جدل‌ها بر سر آن است که این ظرف چیست؟ آیا مثلا به تعبیر بعضی جمهوریت مقدم است یا اسلامیت، یا به تعبیری که امام و رهبری داشتند جمهوریت و اسلامیت از هم جدا شدنی نیستند و اینکه نقش رییس‌جمهور چقدر است اینها بحث‌های قالبی ظرف است.
کوشکی ادامه داد: اینکه در این ظرف چه چیزی باید ریخته شود در واقع موضوعی است که خیلی وقتها فراموش می‌شود، یعنی اینکه این حکومت دینی باید چگونه باشد و چه چیزی از آن بیرون بیاید، این محتوا نشان‌دهنده تفاوت جدی و اصیل نظام ما با سایر نظام‌هاست، هر چند که قالبمان هم باید تفاوتی داشته باشد.
استاد دانشگاه خوجه نصیر الدین طوسی در ادامه سخنان خود با انتقاد از شیوه نگرش دولتمردان در جمهوری اسلامی به مقوله‌های فوق‌الذکر اشاره کرد و تصریح کرد: ما شاهد هستیم که برنامه‌ها و جهت‌گیری‌ها، هدف‌ها و همه چیز‌هایی که در انتخابات‌ها و قبل و بعد از آن مشخص می‌شود، انتهای آن معیشت مردم یا فوق آن امنیت جامعه است بر این فرض اگر بگوییم حالا معیشت مردم درست شد و به فرض درآمد مردم از لحاظ اقتصادی درست شد و امنیت آنان هم فراهم شد.
وی با طرح سؤالی مبنی بر اینکه آیا وظیفه حکومت اسلامی همین دو مورد است یا حکومت وقتی حکومت دینی است که این دو را تأمین کند، ابراز داشت: اگر چنین باشد آیا این حکومت دینی تحقق یافته است که در این مورد خیلی از نظام‌های دنیا دینی‌تر از ما هستند. به این ترتیب دولت‌های رفاهی اسکاندیناوی مثل نروژ و سوئد که خیلی از ما جلوتر هستند. چون سطح بیمه‌ها را به گونه‌ای پوشش داده‌اند که اصلا فقیر ندارند و هر کسی بیکار باشد، بیمه بیکاری می‌گیرد و بیمارستان‌ها برای همه ارئه خدمت مناسب می‌کنند و قس‌علی هذا… اگر این گونه بیندیشیم که این دیگر حکومت دینی نیست و این نگاه هم سوسیال دمکراسی است.
کوشکی با بیان اینکه نمی‌شود بدون اتخاذ روش‌های فرهنگی؛ معیشت و امنیت مناسبی را تأمین کرد، خاطر نشان کرد: اینکه فقط با استفاده صرف از راهکارهای اقتصادی مشکل را حل کنیم، تعبیر قرآن کریم مسأله ساز است و نتیجه‌اش معیشت ضنکا (روزی در هم پیچیده) می‌شود.
وی با تشریح سخنان خود اضافه کرد: یعنی اقتصاد به گونه‌ای در هم می‌پیچد که هر گوشه‌ای را درست کنید گوشه دیگر در می‌رود؛ مثلا قیمت نفت بالا می‌رود تورم ایجاد می‌شود، نفت پایین می‌آید به مشکل بودجه‌ای برخورد می‌کنیم پایین می‌آید مشکل می‌شود نمی‌آید مشکل دیگری درست می‌شود.
این استاد دانشگاه با تشریح منشأ رفتارهای غلط و خرافی در جامعه و با بیان اینکه این توقع بالایی نیست که ما از مسئولین داریم، تصریح کرد: اگر ما می‌بینیم مردم ما در جامعه بعضی رفتارهای غلط را انجام می‌دهند و این رفتارهای غلط شایع شده است باید ببینیم حکومت علیرغم ارشادات و تذکرات فراوان حضرت امام و مقام معظم رهبری در بحث فرهنگ کجا کم کاری کرده است.
کوشکی با بیان اینکه مراد از حکومت تنها قوه مجریه نیست بلکه کل مسئولان ذیربط مورد نظر است، تاکید کرد: اگر می‌بینیم در جامعه ادیان خرافی سیر و سلوک‌های خرافی امام زمان‌های تقلبی و غیره به وفور یافت می‌شود این نشان دهنده این است که متأسفانه هنوز مردم نسبت به دین آگاهی لازم و کافی را ندارند.
این کارشناس مسائل فرهنگی با طرح سؤال دیگری مبنی بر اینکه چرا باید این قدر و با حجم زیاد افکار خرافی و ادیان و چهره‌های ساختگی رواج پیدا کند، تاکید کرد: عدم شناخت کافی مردم و جامعه از مسائل دینی موجب ترویج چنین افکاری شده است.
این استاد دانشگاه با بیان اینکه چه بخواهیم و نخواهیم در جهان به عنوان الگو برای سایر ملل مطرح هستیم گفت: زمانی در کشور تاجیکستان یک عده مسلمان در قالب احزاب اسلامگرا قدرت را به دست گرفته بودند در آن زمان اولین خانم مجری چادری جمهوری اسلامی در اخبار خبر می‌خواند.
وی اضافه کرد: مردمی که هفتاد سال زیر پوشش کفر مارکسیستی شوروی سابق بودند و برایشان دینداری جرم بود، اولین نمایشگاهی که ایران در کشور تاجیکستان برپا کرد نمایشگاه عرضه محصولات اقتصادی بود که از قضا در آن پارچه مشکی هم عرضه می‌شد مسئولان آن غرفه گفت که از وقتی این خانم مجری خبر که چادری است و در تلویزیون خبر می‌خواند و اینجا در تاجیکستان مردم تصویر او را می‌بینند، مردم هجوم آوردند و در روز اول نمایشگاه تمام پارچه‌های مشکی را خریداری کردند به این دلیل که می‌خواستند مثل آن خانم گوینده خبر چادری باشند.

یک نظر بگذارید