جستجو
آرشیو

وظیفه حکومت دینی زمینه‌سازی برای ظهورامام زمان (عج) است

یک استاد دانشگاه گفت: حکومت اسلامی ادعای پیاد کردن تمام اهداف دین اسلام را ندارد، بلکه می‌خواهد زمینه را برای اجرای کامل احکام اسلامی در زمان حکومت امام زمان (عج) فراهم کند.
به گزارش خبرنگار ایرنا، محمد صادق کوشکی به موضوع تبیین مولفه‌های هویت حقیقی نظام و نسبت وظایف مسوولین و مردم با آن پرداخت و گفت: تنها شناخت با بصیرت است که می‌تواند همراهی همیشگی یک فرد با نظام را داشته باشد.
این استاد دانشگاه با بیان این که هر حکومتی یک قالب و یک محتوا دارد، افزود: قالب نظام ما جمهوری اسلامی است و محتوای آن نشان‌دهنده تفاوت ما با سایر نظام‌ها در جهان است.
کوشکی با اشاره به حدیثی از حضرت امیرالمومنین علی (ع) وظایف دولت اسلامی را تبیین کرد و اظهار داشت: طبق این حدیث اولین وظیفه حکومت اسلامی آموزش افراد است تا مردم در جهل و بی‌خبری نمانند و دوم این که به تربیت مردم بپردازد و کاری کند که رفتار مردم روز به روز اخلاقی تر و دینی تر شود.
این استاد دانشگاه ایجاد معیشت و امنیت مردم را دو وظیفه دیگر حکومت اسلامی نامید و آن را دو ابزار برای تحقق تعلیم و تربیت دانست و افزود:
مطابق با آیه ‪ ۲۵‬سوره حدید روشهایی که برای تحقق این وظایف صورت می‌گیرد باید عادلانه و بر مبنای قسط باشد.
وی با تاکید بر این که رسیدگی به فرهنگ و رفتار مردم نیز از جمله وظایف حکومت‌ها در تربیت افراد است، افزود: نکته اختلاف در همین است که برخی دولتها می‌گویند وظیفه ما فقط بهبود معیشت و ایجاد امنیت است و ما کاری به رفتارهای اجتماعی مردم نداریم.
وی افزود: اگر تنها بهبود معیشت و ایجاد امنیت وظیفه حکومت اسلامی باشد، نظام‌های کشورهایی مثل نروژ و کشورهای اسکاندیناوی خیلی از ما جلوتر هستند چرا که نگاه آنها نگاه سوسیال دموکراسی است.
وی توصیه اسلام برای بهبود وضعیت اقتصادی را بهبود وضعیت فرهنگی و دینی مردم ذکر کرد و افزود: اصلاح اقتصاد از راه اقتصاد میسر نیست .
وی هدف از تعلیم و تربیت را زمینه‌سازی برای ظهور امام زمان (عج) دانست و تاکید کرد: حکومت اسلامی ادعای پیاده کردن تمام اهداف اسلام را ندارد بلکه می‌خواهد زمینه را برای این امر مهیا سازد و اهتمام به تربیت مردم از نشانه‌های این امر است.
وی رسیدگی به رفتارهای اجتماعی مانند مدل پوشش و مدل مو را هم از جمله وظایف تربیتی حکومت اسلامی دانست و گفت: هدف از آموزش و تربیت مردم این است که مردم جاهل نباشند و ممکن است همین دانشگاهها این مولفه را نداشته باشند و جهالت آفرین باشند.
این استاد دانشگاه با بیان این که مهمترین عامل در تربیت افراد عامل بودن مسوولین به دستورات دینی است، افزود: عدالت ولی فقیه به این خاطر است که او باید مربی مردم باشد.
وی شیوع رفتار غلط و خرافات در دین را عدم آگاهی و شناخت کافی مردم از دین دانست و اظهار داشت: در این صورت باید بررسی شود که نظام در کجا تعلل کرده و آموزش کافی را به مردم درباره دین نداده است.
کوشکی با اشاره به گسترش بدحجابی و افزایش نرخ طلاق در ایران، افزود: کمتر دولتی نگرانی خود را در این موارد اعلام کرده است در صورتی که طبق آیات قرآن کریم اگر انسان صالح به حکومت برسد، دین و نشانه‌های دین داری را برپا می‌کند.

وی همچنین مهمترین نشانه حکومت دینی را برپایی نماز دانست و با انتقاد از وضع موجود نمازخانه‌ها در ادارات دولتی، فرودگاهها و سایر اماکن عمومی گفت: در جمهوری اسلامی بیش از ‪ ۲۰‬هزار مسجد مخروبه داریم و این بازتولید از حکومت به مردم است و ما در یکی از سفرهای استانی رییس جمهوری در دولت نهم می‌بینیم که از ‪ ۱۶۵‬هزار نامه مردم به رییس جمهوری فقط ‪ ۵‬عدد از آنها مطالبات فرهنگی بوده است.
وی افزود: در قرآن کریم تاکید شده است که اگر رفتارهای دینی داشته باشیم، درهای آسمانی به رویمان باز می‌شود و امنیت برایمان جاری خواهد شد.
این استاد دانشگاه با بیان این که حکومت اسلامی این جایگاه را به ما داده است که الگو باشیم، افزود: اگر قرار است دعوت‌کننده مردم جهان به سوی ظهور امام زمان (عج) باشیم باید همه دستگاههای حکومت در اجرای محتوای دین اسلام جدی باشند و پیش از این که به فکر آب و نان مردم باشند به فکر آموزش و تربیت دینی باشند.
وی افزود: توجه اساسی حکومت دینی باید به عفت جوانان، حجاب دختران و حیای پسران باشد و مطالبه ما این باشد که برای تشویق حجاب چه کاری صورت گرفته است و یا این که وزیر پیشنهادی برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی چه برنامه‌ای برای ترویج فرهنگ حجاب و عفاف دارد و یا در حوزه آموزش دین برای مبارزه با خرافه گرایی چه اندیشه‌ای شده است.

۲پاسخ به “وظیفه حکومت دینی زمینه‌سازی برای ظهورامام زمان (عج) است”

 • دانشجوی دوره سیاسی:

  سلام
  استاد این نظر شما فقط در سایه امنیت اقتصادی قابل اجراست.مگر سخن مولام علی خارج از این بود که اگر فقر از در داخل شود ایمان از در دیگر خارج می شود.گروی مردم ما فقر هست که همه دین مردم را ازشون گرفته.ما به پسرمون می گیم برو ازدواج کن در حالی که درسش تمام نشده وخدمتم تو راه داره.وقتی که درسش تموم بشه و خدمتم کرده باشه تازه اول بیکاریشه یا نهایت بردگیشه.چگونه می توان به پسر و دختر امروز با این همه موج اسانی دسترسی گناه بگیم حجاب را رعایت کن.ما نتوانستیم مسئله ازدواج را در کشور نهادینه کنیم.چون مسائل اقتصادی را نتونستیم ثبات بدیو.فقط داریم زحمت می کشیم برای آیندگانمان خلافکارهای حرفه ای آماده می کنیم.یعنی جوانایی که در سن پایین دست به جرمهای نا بخشودنی زدن که درست یا غلط ۳۰ سال بهشون زندان دادیم که بعد از ۱۵ سال دیگه بیرون میان و با آموزشهای عالی که در دانشگاه زندان دیده اند خلافکارهای خوبی خواهند بود.از طرفی شرایط مجازات اسلامی طوریه که با اجازه عین سیب زمینی آدم بالای دار می کشیم که سن اغلب اینان از ۳۰ تجاوز نمی کنه و پسر۱۷ ساله را رئیس باند رباینده های دختران می زنیم.یعنی افرادی که تولد و مرگشون در جامعه اسلامی گذراندن که قرار زمینه ساز اومدن امام زمان (عج) بشه.بهتر یک سر به آقای گنجی دادستان محترم قم بزنید که چه جوری تو خیابانها کرگ را انداخته که فکر می کنم خیلی هاشم جدا به حقه ولی اینا از عملکرد کی به اینجا رسیده اند.شما بگید ای فقط ا با ارشاد حجاب درست میشه؟امید وارم امام زمان زودتر ظهور کند.

 • با سلام.
  آقای دکتر میخواستم سایتی را خدمتتان معرفی کنم. مقاله ای دارد
  در باره آینده جهان اسلام. کدام اسلام؟
  اسلام خدائی( جهان وطنی) یا اسلام عربی( قومیگرائی و ملی گرائی)
  http://www.salamtwo.com
  با تشکر: سروش

یک نظر بگذارید