جستجو
آرشیو

وظیفه حکومت دینی زمینه‌سازی برای ظهورامام زمان (عج) است

یک استاد دانشگاه گفت: حکومت اسلامی ادعای پیاد کردن تمام اهداف دین اسلام را ندارد، بلکه می‌خواهد زمینه را برای اجرای کامل احکام اسلامی در زمان حکومت امام زمان (عج) فراهم کند.
به گزارش خبرنگار ایرنا، محمد صادق کوشکی به موضوع تبیین مولفه‌های هویت حقیقی نظام و نسبت وظایف مسوولین و مردم با آن پرداخت و گفت: تنها شناخت با بصیرت است که می‌تواند همراهی همیشگی یک فرد با نظام را داشته باشد.
این استاد دانشگاه با بیان این که هر حکومتی یک قالب و یک محتوا دارد، افزود: قالب نظام ما جمهوری اسلامی است و محتوای آن نشان‌دهنده تفاوت ما با سایر نظام‌ها در جهان است.
کوشکی با اشاره به حدیثی از حضرت امیرالمومنین علی (ع) وظایف دولت اسلامی را تبیین کرد و اظهار داشت: طبق این حدیث اولین وظیفه حکومت اسلامی آموزش افراد است تا مردم در جهل و بی‌خبری نمانند و دوم این که به تربیت مردم بپردازد و کاری کند که رفتار مردم روز به روز اخلاقی تر و دینی تر شود.
این استاد دانشگاه ایجاد معیشت و امنیت مردم را دو وظیفه دیگر حکومت اسلامی نامید و آن را دو ابزار برای تحقق تعلیم و تربیت دانست و افزود:
مطابق با آیه ‪ ۲۵‬سوره حدید روشهایی که برای تحقق این وظایف صورت می‌گیرد باید عادلانه و بر مبنای قسط باشد.
وی با تاکید بر این که رسیدگی به فرهنگ و رفتار مردم نیز از جمله وظایف حکومت‌ها در تربیت افراد است، افزود: نکته اختلاف در همین است که برخی دولتها می‌گویند وظیفه ما فقط بهبود معیشت و ایجاد امنیت است و ما کاری به رفتارهای اجتماعی مردم نداریم.
وی افزود: اگر تنها بهبود معیشت و ایجاد امنیت وظیفه حکومت اسلامی باشد، نظام‌های کشورهایی مثل نروژ و کشورهای اسکاندیناوی خیلی از ما جلوتر هستند چرا که نگاه آنها نگاه سوسیال دموکراسی است.
وی توصیه اسلام برای بهبود وضعیت اقتصادی را بهبود وضعیت فرهنگی و دینی مردم ذکر کرد و افزود: اصلاح اقتصاد از راه اقتصاد میسر نیست .
وی هدف از تعلیم و تربیت را زمینه‌سازی برای ظهور امام زمان (عج) دانست و تاکید کرد: حکومت اسلامی ادعای پیاده کردن تمام اهداف اسلام را ندارد بلکه می‌خواهد زمینه را برای این امر مهیا سازد و اهتمام به تربیت مردم از نشانه‌های این امر است.
وی رسیدگی به رفتارهای اجتماعی مانند مدل پوشش و مدل مو را هم از جمله وظایف تربیتی حکومت اسلامی دانست و گفت: هدف از آموزش و تربیت مردم این است که مردم جاهل نباشند و ممکن است همین دانشگاهها این مولفه را نداشته باشند و جهالت آفرین باشند.
این استاد دانشگاه با بیان این که مهمترین عامل در تربیت افراد عامل بودن مسوولین به دستورات دینی است، افزود: عدالت ولی فقیه به این خاطر است که او باید مربی مردم باشد.
وی شیوع رفتار غلط و خرافات در دین را عدم آگاهی و شناخت کافی مردم از دین دانست و اظهار داشت: در این صورت باید بررسی شود که نظام در کجا تعلل کرده و آموزش کافی را به مردم درباره دین نداده است.
کوشکی با اشاره به گسترش بدحجابی و افزایش نرخ طلاق در ایران، افزود: کمتر دولتی نگرانی خود را در این موارد اعلام کرده است در صورتی که طبق آیات قرآن کریم اگر انسان صالح به حکومت برسد، دین و نشانه‌های دین داری را برپا می‌کند.

وی همچنین مهمترین نشانه حکومت دینی را برپایی نماز دانست و با انتقاد از وضع موجود نمازخانه‌ها در ادارات دولتی، فرودگاهها و سایر اماکن عمومی گفت: در جمهوری اسلامی بیش از ‪ ۲۰‬هزار مسجد مخروبه داریم و این بازتولید از حکومت به مردم است و ما در یکی از سفرهای استانی رییس جمهوری در دولت نهم می‌بینیم که از ‪ ۱۶۵‬هزار نامه مردم به رییس جمهوری فقط ‪ ۵‬عدد از آنها مطالبات فرهنگی بوده است.
وی افزود: در قرآن کریم تاکید شده است که اگر رفتارهای دینی داشته باشیم، درهای آسمانی به رویمان باز می‌شود و امنیت برایمان جاری خواهد شد.
این استاد دانشگاه با بیان این که حکومت اسلامی این جایگاه را به ما داده است که الگو باشیم، افزود: اگر قرار است دعوت‌کننده مردم جهان به سوی ظهور امام زمان (عج) باشیم باید همه دستگاههای حکومت در اجرای محتوای دین اسلام جدی باشند و پیش از این که به فکر آب و نان مردم باشند به فکر آموزش و تربیت دینی باشند.
وی افزود: توجه اساسی حکومت دینی باید به عفت جوانان، حجاب دختران و حیای پسران باشد و مطالبه ما این باشد که برای تشویق حجاب چه کاری صورت گرفته است و یا این که وزیر پیشنهادی برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی چه برنامه‌ای برای ترویج فرهنگ حجاب و عفاف دارد و یا در حوزه آموزش دین برای مبارزه با خرافه گرایی چه اندیشه‌ای شده است.

یک نظر بگذارید