چگونه استعدادهای خود را کشف کنیم؟

بسم الله الرحمن الرحیم

 

بحث انتخاب رشته، بحث تغییر رشته از مقطع لیسانس به فوق لیسانس یا حتی بحث تحصیل در یک رشته و اشتغال در یک حوزه کاری کاملاً متفاوت و غیر مرتبط؛ این­ها مواردی است که ما زیاد می­بینیم و در این زمینه سؤال­های ما خیلی زیاد است. معمولاً هم نسل جوان ما به این قضایا که می­رسند حقیقتاً در می­مانند. یعنی این چند سؤال را در مقابل خودشان می­بینند که:

یک آیا اصلاً تحصیل دانشگاهی مفید هست که ما ادامه بدهیم؟ این سؤالی است که بچه­هایی که در مقطع کارشناسی هستند عمدتاً از خودشان می­پرسند چون وقتی وارد دانشگاه می­شوند متوجه می­شوند دانشگاه اصلاً آنی نبوده که این­ها انتظارش را داشتند. عمدتاً این­جوری است و به این نتیجه می­رسند و حتی احساس می­کنند سرشان کلاه رفته و دانشگاه این­قدر ارزش کنکور دادن و زحمت کشیدن و درس خواندن را نداشت. به همین خاطر می­پرسند که آیا تحصیل در دانشگاه کار مفیدی است و می­ارزد برای آن این­قدر عمر و انرژی بگذاریم؟ آیا این رشته­ای که ما قبول شدیم  و معمولاً آن رشته­ای که قبول شده­ایم، آنی نبوده که ما دوست داشتیم و به واسطه­ی انتخاب رشته­ی کامپیوتری و نمره­ای که آوردیم و سؤالی که در کنکور اشتباه فهمیدیم، رتبه­ام یک عددی شده است و بعدش حالا ما یک رشته­ای را زدیم و یک چیزی را قبول شده­ایم. یعنی کمتر کسی را پیدا می­کنی که در رشته­ای که مورد علاقه­اش بوده، قبول شده باشد. به همین خاطر این بچه­ها این سؤال را می­پرسند که آیا در این رشته­ای که هستیم اگر ادامه تحصیل بدهیم می­ارزد؟ یا رشته­امان را عوض کنیم؟ و چون عمدتاً ناراضی­اند از کیفیت دروس، از رشته­ی خودشان ناراضی­اند، رشته­اشان ارضایشان نمی­کند، به سؤالات جدی­اشان جواب نمی­دهد، با آن رشته راحت نیستند، از آن لذت نمی­برند، حس می­کنند که باید تغییر رشته بدهند و بروند در یک دروس دیگری احساس رضایت و لذت و ارضا شدن علمی را جستجو کنند و متأسفانه از آن­جایی که اکثریت بچه­های درسخوان ما، بچه­هایی که معدل­های بالایی دارند در دوره­ی راهنمایی، به صِرف معدل بالا، راهنمایی می­شوند به رشته­ی ریاضی و فنی و بعداً علوم تجربی و عمده­ی تمایل به تغییر رشته در فارغ­التحصیلان و دانشجویان رشته­های فنی و بعداً تجربی مشاهده می­شود. من هنوز کسی را ندیدم که بخواهد از علوم انسانی به علوم فنی تغییر رشته بدهد. حتی اگر از لحاظ قانونی این کار شدنی باشد، تمایلی نیست. اما تمایل این­که دانشجوی فنی بخواهد علوم انسانی بخواند، فوق­العاده زیاد است.

* علت اصلی تمایل دانشجویان برای انتخاب رشته

این مشکل یک علت اساسی دارد، آن این است که آن فردی که مثلاً فارغ­التحصیل رشته­ی فنی است یا دانشجوی سال­های آخر دوره­ی مباحث فنی و علوم پایه است، یک ویژگی دارد. ویژگی­اش این است که تا آن لحظه در هیچ بعدی از ابعاد زندگی­اش خودش تصمیم گیر نبوده است. یعنی خیلی ساده این­طور می­شود مثال زد: عمده­ی دانشجویان فنی و علوم پایه­ی ما حتی کسانی که در رشته­های جذاب تحصیل می­کنند – برق، عمران و امثال آن­- این­ها  را جریان روزگار آورده است به این­جایی که هستند، خودشان اصلاً هیچ نقشی نداشته­اند. دیگران برای آن­ها تصمیم گرفته­اند که بروند رشته­ی ریاضی را در دبیرستان بخوانند، دیگران برای آن­ها تصمیم گرفته­اند که بروند کنکور بدهند، دیگران برای آن­ها تصمیم گرفته­اند که بروند دانشگاه و این­ها به خاطر جو موجود و فضای موجود مثل یک قطعه چوب که در رودخانه­ای قرار بگیرد، حتی رودخانه رفته، این­ها را با خودش برده، این­ها تصمیم گیر نبوده­اند. در یک جریان شناور شده­اند و این جریان آن­ها را یک جایی برده. حالا این جایی که هست ممکن است برای یک عده­ی بسیار قلیلی جای مطلوبی باشد.

 

خوب، حالا برای این­که این وضعیت را کاملاً درک کنیم چند مقدمه لازم است:

 

۱- در مقدمه­ی اول  ما یک تقسیم بندی سه­گانه­ای داریم در بحث اشتغال. این تقسیم­بندی سه­گانه در زبان­های فرنگی بیشتر دقیق است. فرقی که در زبان انگلیسی ببین job و work وجود دارد در زبان فارسی این­قدر دقیق نیست بین کار و اشتغال. این تقسیم­بندی این را می­گوید که:

دسته­ی اول آدمی است که اگر کاری را انجام دهد، برای امرار معاش فقط، برای این­که پولی بدست آورد و زندگی­اش را بچرخاند، رابطه­ی این آدم با این کار، رابطه­ی نفرت است، رابطه­ی گریز. از باب مجبوری آمده، این کار می­تواند هر چیزی باشد، حتی کار بسیار شیک و پر درآمدی باشد اما این فرد در این کار عمرفروشی می­کند. عمرش را می­گذارد و فقط پول می­گیرد. ممکن است این کار خیلی پر درآمد باشد، ممکن است این کار خیلی برای بقیه جذاب باشد، اما برای این آدم هیچ جذابیتی ندارد. چرا و چون با توانمندی­ها و اعتقاداتش سازگاری ندارد. مثلاً فرض کنید یک آدم  مسلمان توانایی خوش­نویسی دارد، اصلاً علاقه به خوش­نویسی دارد، بعد این آدم به خاطر دغدغه­ی مالی مجبور می­شود برود در ساختن یک بنای ساختمان کلیسا کارگری کند. این آدم هیچ انگیزه­ای ندارد و اصلاً مدام ساعتش را نگاه می­کند، منتظر است پایان ساعت کار بیاید، دستمزدش را بگیرد و برود. خوب این آدم همیشه می­گردد دنبال این­که از این زندان نجات پیدا کند. این کار برای این آدم زندان است. نه لذتی در آن دارد، نه ابتکاری، نه ذوقی، نه خلاقیتی. چون آن کار نه با توانایی­هایش سازگار است و نه با اعتقاداتش. این آدم در واقع دارد مرده­شویی می­کند. این آدم بی­علاقه بی­علاقه است. بی­انگیزه است.

دسته­ی دوم  - که اکثر آدم­های روزگار ما از این دسته­اند – برای جمعه می­میرند. چون جمعه روز استراحت است و از شنبه متنفرند چون شنبه روزیست که یک هفته کار پیش رویشان است. دوباره باید یک هفته محل کار و کار را تحمل کنند. کاری که اگر جای دیگر پیدا شود و با درصدی مزد بیشتر، لحظه­ای برای این کار باقی نمی­مانند.

دسته­ی سوم فضایی است که در آن فضا توانایی­های فرد با کارش یکی شوند. یعنی یک خوش­نویس، که خوش­نویسی هنرش است، و توانایی­اش در خوش­نویسی است بیاید و ازش بخواهیم خوش­نویسی کن و پول بگیر. یا مثلاً آدمی از کار صنعتی لذت می­برد، توانا­یی­اش در کار صنعتی است، خلاقیتش در حوزه­ی صنعت است بگوییم بیا یک کار صنعتی بکن و پولش را بگیر. خوب این آدم هم راحت­تر است، هم لذت می­برد و احساس می­کند که مفید واقع شده­است. به همین خاطر به کارش دلبسته­تر است و کارش کیفیت بالاتری دارد. اگر به این آدم بگوییم خیلی خوب، شما بیا یک کار دیگری بکن  -  که در آن توانمندی ندارد – و حقوق بیشتری بگیر، حاضر نیست برود. کار این آدم عمرفروشی نیست. امرار معاش هست ولی عمر فروشی نیست. این آدم چون در این کار توانمندی و استعداد دارد، به کارش علاقه­مند می­شود و خودش را نشان می­دهد، خلاقیت نشان می­دهد، ابتکار نشان می­دهد، تحول ایجاد می­کند. به همین خاطر کارش او را راضی می­کند، یعنی برایش رضایت روحی – روانی پدید می­آورد. ما شاهدیم خیلی­ها هستند در کشور ما، مثلاً مشغول صنایع دستی­اند. این کار درآمد زیادی هم ندارد ولی کارش را ترک نمی­کند. یک امرار معاش مختصر است. می­گوییم چرا؟ می­گوید: ببین، من با این کار زندگی می­کنم، از این کار لذت می­برم، در این کار خلاقیتم را نشان می­دهم، هنرم را نشان می­دهم، توانایی­هایم را نشان می­دهم. من حاضر نیستم این کار را با یک کار پر درآمد که در آن توانایی ندارم عوض کنم.

دسته­ی چهارم کسانی هستند که کارشان، معاششان، توانایی­ها و اعتقاداتشان یکی است. این­ها کسانی هستند که بهترین تفریحشان کارشان است، معنای زندگی برای آن­ها کار است، این­ها همه چیزشان کارشان است. این­ها اگر ثانیه­ای از کارشان جدا باشند، این ثانیه­ی بی­معنای زندگی­اشان است. مثل این­که ما به خوش­نویسی که مسلمان معتقدی است بگوییم بیا قرآن را خوش­نویسی کن و دستمزد بگیر. این آدم خستگی نمی­شناسد، صبح و شب نمی­شناسد. ما به یک صنعتگر مسلمان بگوییم بیا در راه تقویت دینت این کار صنعتی را انجام بده که باعث تقویت حکومت دینی باشد. یکی که توانمندی نظامی دارد بگوییم بیا و در راه اعتقاداتت بجنگ، این آدم همه­ی خلاقیت، هنر و همه چیزش را پای این کار می­گذاردو از ثانیه ثانیه­ی کار کردنش لذت می­برد. 

ولی متأسفانه در جوامع مختلف، خصوصاً ایران ما تعداد آدم­هایی که اعتقادات، توانمندی­ها، و کارشان در یک راستا است خیلی کم است و به همین خاطر آدم­هایی که از کارشان راضی باشند، خشنود باشند و احساس خوشبختی کنند کم است. این یک مقدمه است.

۲- مقدمه­ی بعدی این­که هر آدم طبیعی و نرمال یک مجموعه توانمندی­هایی دارد که یکی از آن توانایی­ها و توانمندی­ها، استعداد اصلی و محوری اوست. ما این­جوری تعریف می­کنیم که انسان در واقع مجموعه­ایست از توانایی­ها ، بعد این توانایی­ها شکل­های مختلف دارد یعنی بر اثر وراثت، بر اثر تربیت خانوادگی و بر اثر محیط و فضایی که شخصیت آدم در آن شکل می­گیرد شکل پیدا می­کند، این توانایی یک شکلی پیدا می­کند. شکلی که با توانایی افراد دیگر متفاوت است. این توانایی را که شکل خاص گرفته می­گوییم استعداد. و آدم­ها استعدادهای متفاوتی دارند و علتش هم منطقی است چون جامعه نیازهای متفاوتی دارد؛ استعدادها هم متفاوتند تا بتوانند نیازهای متفاوت و متنوع را پاسخ دهند. آدم بی­استعداد وجود ندارد. هر آدمی ذر یک عرصه­ای استعداد دارد و توانمندی اصلی­اش در آن عرصه است و در چند عرصه هم توانمندی فرعی یا حاشیه­ای دارد، اما این­گونه نیست که یک آدم بتواند در همه­ی کارها وارد شود و با موفقیت. اصلاً امکان­پذیر نیست. یعنی اگر کسی بگوید من هم نویسنده­ی خوبی هستم، هم دانشمند خوبی هستم، هم آواز­خوان خوبی هستم، هم صنعتگر خوبی هستم، هم کشاورز خوبی هستم، اصلاً امکان­پذیر نیست. هر آدمی یک استعداد محوری دارد و البته ممکن است یکی دو استعداد حاشیه­ای هم داشته باشد. وقتی می­گوییم استعداد دارد یعنی اگر در آن زمینه این آدم که استعداد دارد اگر وارد شود می­تواند با حداقل تلاش بیشترین بهره­وری را بدست آورد، بیشترین ثمره را بدست آورد. و اگر در عرصه­ای که استعداد دارد تلاش کند و زحمت بکشد اصلاً نابغه خواهد شد. گُل می­کند. در دنیا، در سطح بشریت گُل می­کند.

اما عمده­ی آدم­ها نتوانسته­اند استعدادهایشان را بشناسند، به همین خاطر در عرصه­هایی مشغولند که استعداد ندارند و به همین خاطر آدم­هایی که نابغه هستند و در کارشان شاخص هستند تعدادشان همیشه کم است. عرصه­ی خلقت خدا طوری است که همه­ی آدم­ها بتوانند نابغه شوند، اما شرطش این است که این آدم­ها استعداد­های خودشان را بشناسند و در آن عرصه قدم بگذارند و تلاش کنند تا به بیشترین میزان موفقیت دست پیدا کنند و در فرهنگ دینی، خدا فقط در حوزه­ی استعداد افراد از آن­ها تکلیف می­خواهد و نه بیشتر، یعنی خدا هر توانایی که به فرد داده در آن حوزه از فرد بازخواست می­کند نه غیر از آن. می­توانیم ببینیم که خیلی از اوقات، مخصوصاً دانشجویان مذهبی با توجه به نیازی که جامعه دارد، نیازی که نظام دارد، نیازی که انقلاب دارد، در یک کاری وراد می­شوند بدون توجه به استعداد خودشان و در آن کار زحمت هم زیادی می­کشند اما به نتیجه­ی خاصی نمی­رسند، به همین خاطر از آن کار سرخورده می­شوند. حتی اگر سرخورده هم نشوند، مقاومت هم بکنند آن کار فایده­ای نخواهد داشت. یعنی ببینید، بسیاری از بچه­های فنی هستند که وارد کارهای فرهنگی می­شوند، خیلی بودجه هزینه می­کنند، عمرشان را هزینه می­کنند، زحمت می­کشند، خواب و خوراک را به خودشان حرام می­کنند اما یا کارشان به نتیجه نمی­رسد و سرد می­شوند یا کارشان به نتیجه نمی­رسد که این­ها کماکان به کارشان ادامه می­دهند که نتیجه­ی کارشان اتلاف عمر و اتلاف منابع و اسراف است و یا این­که در مجموع یک محصولات متوسط، با کیفیت فرهنگی بدست می­آید. محصول که می­گویم اعم از محصولات فرهنگی را می­گویم. یعنی حتی کسی که تدریس می­کند را هم شامل می­شود. یعنی وقتی می­گوییم تلاش منظور همه جور تلاش است، وقتی می­گوییم محصول منظور همه جور محصول است. فقط کالا نیست. یک دانشجوی فنی می­رود مثلاً مربی تربیتی می­شود، می­رود در یک مسجدی برای بچه­ها کار تربیتی می­کند، خودش را هم می­کُشد اما کارش خروجی ندارد. به او می­گوییم چرا این کار را کردی، تو که استعداد نداشتی، می­گوید استعداد مهم نیست. نظام نیاز دارد، انقلاب نیاز دارد، اسلام نیاز دارد. می­گویم اسلام به کسی که بتواند کاری را درست انجام دهد نیاز دارد. تو این کار را نتوانستی درست انجام دهی، اسلام به تو نیاز ندارد. تو در این زمینه تکلیفی نداری. خدا در حوزه­ای از تو تکلیف می­خواهد که به تو استعداد داده است. خدا می­خواهد آدم مسلمان در هر حوزه­ای وارد شد، کار را با کیفیت انجام دهد. تو که آمدی کلی بودجه، هزینه، وقت و عمر تلف کردی و یک کار متوسط انجام دادی، کار تو به­ درد اسلام نمی­خورد، کار تو آبروی دین را می­برد. به همین خاطر این­که نظام به چی نیاز دارد به کی مربوط نیست، این­که انقلاب به چی نیاز دارد به کی مربوط نیست اما این­که هر فردی چه استعدادی دارد کاملاً به آن فرد مربوط است. این چند تا مقدمه است.

 

قدم اول هم در انتخاب رشته چه در مقطع لیسانس چه بالاتر از آن، در انتخاب شغل و بقیه­ی انتخاب­هایی که یک فرد در جامعه­ی ما انجام می­دهد این است که استعدادهای خودش را بشناسد. بدون شناخت استعداد هر تلاشی محکوم به شکست و بی­فایدگی و بی­عاقبتی است. هر تلاشی. و به همین خاطر ما متأسفانه می­بینیم خیلی تلاش در کشور ما صورت می­گیرد اما حداقل آن­ها به جواب می­رسد. چرا؟ چون تلاش­ها دارد در عرصه­هایی صورت می­گیرد که افراد در آن عرصه­ها استعداد ندارند و دارند تلاش بیهوده و بی­حاصل می­کنند. آب در هاون می­کوبند. کارشان خروجی ندارد. من تمام دوستانی را که می­خواهند تغییر رشته بدهند را درک می­کنم. چرا؟ چون رشته خیلی راضی­اشان نکرده، این­طور نیست که این بچه­ها در درس­هایشان نمره نیاورند. حتی این بچه­ها می­توانند در همان رشته­ خودشان، در امتحان کارشناسی ارشد هم قبول شوند ولی می­شوند یک مهندس متوسط به پایین. اما نکته اینجاست که چون استعداد این­ها را ندارند در نتیجه به آن علاقه­مند هم نمی­شوند. اصلاً نمی­توانند خودشان را نشان دهند لذا نمی­توانند مفید واقع شوند. احساس بی­خاصیتی و بدرد نخور بودن می­کنند و همین باعث آن می­شود که برای فرار از این مشکلات عجیب و غریب، تنها راه چاره­اشان را تغییر رشته بدانند و چون تعلقات مذهبی یا سیاسی و غیره دارند می­روند سراغ رشته­هایی خاص مثل تاریخ و فلسفه و علوم سیاسی و علوم اجتماعی  و در کنکور این رشته­ها هم می­توانند قبول شوند اما مشکل بعدی این است که این افراد چون بدون توجه به استعداد رفتند در آن رشته­ی بعدی در کارشناسی ارشد هم عمدتاً موفق نخواهند شد. باز هم با همان مشکلاتی که در مقطع لیسانس با آن­ها روبه­رو بودند، به شکلی دیگر روبه­رو می­شوند. مگر کسانی که با آگاهی و شناخت و استعداد بروند جلو که وضعیت آن­ها فرق می­کند.

قدم اول برای انتخاب رشته­ی کارشناسی ارشد، برای تغییر رشته، برای حفظ رشته، این­که اصلاً من کارشناسی ارشد بروم یا نه، این­که بروم دکتری یا نه، این­که بروم مشغول کار دولتی شوم یا کار آزاد، که اصلاً چه کار کنم. این­ها همگی بستگی دارد به این­که شما چه استعدادی داری؟ این­که چگونه وظایف شرعی­ام را انجام دهم، این­که چگونه کار کنم خدا از من راضی باشد، تکالیفم را انجام دهم، کاملاً بستگی به شناخت استعداد دارد. تصور کنید یک نفر استعداد معلمی دارد و به عنوان یک توانایی همین آدم استعداد دارد که مثلاً شیمی بخواند، با شیمی راحت است، شیمی را خوب می­فهمد، سؤالاتی که به ذهنش می­آید در حوزه علم شیمی است. همیشه ذهنش مشغول است که چگونه می­توان یک ابتکاری، خلاقیتی، تحولی در علم شیمی انجام داد. خوب این آدم اگر استعداد معلمی هم داشته باشد وظیفه­اش آن است که برود یک استاد شیمی در دانشگاه بشود و شیمی را خوب تدریس کند. ممکن است آدم بگوید استعداد تدریس ندارم اما استعداد تحقیق دارم، خوب باید یک پژوهشگر شیمی شود. ممکن است این آدم بگوید که من استعداد کار فنی دارم. می­گوییم برو صنعتگری شو که از شیمی استفاده می­کند. حالا این آقا اگر بخواهد صنعتگری شود که از شیمی استفاده کند، اصلاً لازم نیست ادامه تحصیل دهد، اگر می­خواهد محققی در در رشته­ی شیمی بشود ادامه تحصیل برایش لازم است. اگر بخواهد استاد دانشگاه بشود و شیمی را تدریس کند باز هم ادامه­ی تحصیل به فرم دیگری لازم است. یک­دفعه می­بینیم که نه، درست است این آدم لیسانس شیمی دارد ولی استعدادش ادبیات فارسی است، علوم انسانی است، علوم سیاسی است، علوم اجتماعی است، فلسفه است یا هر چیز دیگر. این آدم در هر حوزه­ای در شیمی کار کند ضرر کرده، عمرش را به باد داده است.

 

*اما استعدادمان را چگونه کشف کنیم؟

بهترین زمان کشف استعداد زمانی است که یک بچه چهار، پنج، شش ساله ، پدر و مادر دقت کنند در زندگیش و استعداد این بچه را شناسایی کنند و به تدریج او را در مسیر استعدادش قرار دهند. چون در سنین کودکی بچه خیلی مصلحت­اندیش نیست اما هر چه بزرگتر شود تأثیر محیط بیشتر می­شود و به همان میزان بچه دیگر خودش و استعدادهایش نیست بلکه القائات محیط است.

خوب حالا ممکن است بگویید که از ما گذشته. خیلی خوب هر چند زمان گذشته ولی هنوز برای شناختن استعداد خیلی دیر نشده است. خودتان باید زحمت بکشید و استعدادتان را بشناسید.

 

جمع­بندی چند راهکار متفاوت می­تواند شما را به نتیجه برساند:

 

۱-    در کودکی­هایتان تحقیق کنید و ببینید در کودکی چه کاره بودید؟ روحیه جمعی داشتید یا فردی و کناره­گیر از جمع بودید، بیشتر مدیریت می­کردید یا تابع خوبی بودید یا هیچ­کدام؟ یعنی مستقل بودید!

۲-     شما ببینید در دوره­ی راهنمایی و دبیرستان با چه درس­هایی راحت بودید، صرف نظر از این­که معلمش خوب بود یا نه یا حتی آن درس را دوست داشتید یا نه.

۳-         در دوران دانشگاه کدام درس­ها بود که ما با کمترین زحمت بهترین نتیجه را در آن درس­ها می­گرفتیم؟

۴-     دغدغه­هایی که الان دارید از چه جنس است؟ سؤال­هایی که به ذهنتان می­رسد از چه جنسی است؟ در ایام بیکاری و فراغت چه تیپ سؤال­هایی به ذهنتان می­رسد؟ سؤال­های اجتماعی، سؤال­های سیاسی، سؤال­هایی در مورد رشته­ی خودت، کدام بیشتر ذهنت را مشغول می­کند؟

 حال باید ببینی برای کدام یک از این سؤالات جواب پیدا می­کنی؟ کدام یک از این جواب را خودت نقد می­کنی؟

این سؤال­ها و سؤال­های مربوط به این چند مورد مراجعه کنید، مجموعاً پنجاه، شصت سؤال می­شود. و بعد با بررسی این جواب­ها و حذف یک سری از آن­ها، کم­کم می­توانی برسی به این­که استعدادت در چه زمینه یا زمینه­هایی است. 

۳۹۲پاسخ به “چگونه استعدادهای خود را کشف کنیم؟”

 • فرشته:

  سلام به همگی من خیلی به نویسندگی و ارتباط علاقه دارم مشاوره دادن و کمک چیزیه که حس می کنم براش ساخته شدم از بچگی باهوش و خوش سروزبون بودم در دوران راهنمایی راحت با هر درسی کنار می اومدم تازگیا به علوم غریبه و …خییلی علاقمند شدم از طرفی به شدت جاه طلبم و دوست دارم به بهترینها برسم هدفی که مشخص کرده بودم جراحی مغزواعصاب بود اما وقتی فکر می کنم که میرم به دانشگاه روانشناسی از خوشحالی می خندم اما روانشناسی رشته ای نیست که آدمو به بالاها برسونه و منم از حفظیات زیاد خوشم نمیاد حالا حیران موندم که چه رشته ای انتخاب کنم تجربی یا انسانی.خواهش می کنم اگه رشته ای هست که با ماورا و متافیزیک و… ارتباط داشته باشه بهم اطلاع بدین تا از سردرگمی بیرون بیام.متشکرم.سال بعد قراره انتخاب رشته کنم و هنوز هدف مشخصی ندارم.

 • فاطمه:

  با سلام /
  باید سیستم اموزشی مدرسه درست بشه . باید مدرسه این درسهایی ورکه بدرد نمی خوره ارائه نده . خداییش ۱۲ سال میخونی تازه میری دانشگاه نمی ودنی استعداد داری یانه . ۴ سال الاف . کار که بلد نیستی . یعنی میفهی که اصلا استعداد نداری – کشف علاقه خیلی مهمه

 • فهیمه:

  باسلام. میخواستم بگم من خیلی دوست دارم بدونم که علایقم چیه اما نمی دونم چه جوری باید بفهممم واین که خیلی دوست دارم استعدادم رو هم کشف کنم اما واقعا نمیدونم جه راهی ازهمه راه ها بهتر منو به استعداد و علاقم میرسونه خواهش می کنم کمکم کنید؟ممنون

 • سلطانی:

  فاطمه
  سلام به دوستان عزیز
  کنکور به معنای واقعی کلمه نابود کننده استعداد ماست کنکور جز دردسر هیچ اثری برای ما ندارد بعد از کنکور وبعد از چند ترم درس خوندن در دانشگاه خیلی از ما به اشتباه خود پی میبریم

 • بخون. تو رو خدا تا آخرش بخون:
  تو رو خدا جوابمو زود برام ایمیل کن. نمی دونم چند وقت به چند وقت آپدیت می کنی ولی کارت درسته و سایتی قوی داری. به نظر من استعداد و علاقه یک چیز هستند. لااقل خیلی به هم نزدیکن. من به سوالای شما جواب دادم. من عشقم علوم انسانیه، می تونم بگم برای چی حاضرم زحمت بکشم. زندگیمو رو چی بذارم و برای چی بمیرم. از اول عمرم تا حالا که ۱۷ سالمه و چهارم ریاضیم هیچ غلطی نکردم. کل عمرم به یه احتیاط جنون آمیز گذشته. میتونم تو یه دادگاهم ادعامو ثابت کنم. نه کار غلطی کردم نه کار درستی. هیچ وقت خودم نبودم. همیشه اجتماع آرای والدینم بودم. من عاشق پدر و مادرمم. عاشقشونم. اونا مسن هستند. بهشون گفتم دیگه شکنجه کافیه می خوام کنکور انسانی بدم. خیلی ناراحت شدن. حتما می تونی حدس بزنی راجب پارتی بازی و بیکاری و بی پولی و بدبختی و آخرین فرصت ها و اینکه آخرش هم من حتما گند می زنم چی بهم گفتن.مزخرف!
  گفتن چیزی رو اجبار نمی کنن ولی لازم نبود بگن اونقدر ناراحت و دل شکسته میشن که برای من از هر زور و اجباری تحمل ناپذیرتره برای هر بچه ای این طوریه. من اونارو درک می کنم اما نمی تونم. نمی تونم ادامه بدم بدم. لااقل این جوری فکر می کنم. آچار و ماشین حساب و پول هیچ وقت هیچ ربطی به هدفم از دنیا اومدن نداشته. اینو مطمئنم. به من کمک کن کاری کنم که ناراحت نشن یا تا جای ممکن کم ناراحت بشن. بهم جواب بده. ازشون قایم کنم بعد از این که بفهمن دوباره وضع همینه و خیلی بهشون فشار میاد ولی نمیدونم چرا همش فکر می کنم این تنها راهه. تو رو خدا به حق دانشت کمکم کن. بگو چی کار کنم.

 • منیرسادات:

  من ازبچگی،دوست داشتم همش بادوستام،دکتربازی کنم،ولی وقتی بزرگ شدم ومحیط بیمارستانودردوترم تحصیل دررشته ی مامایی،تجربه کردم،فهمیدم که ازخون وعفونت،بیزارم،ولی هنوزم عشق پزشکیودارم،خواهش میکنم منوراهنمایی کنید،دریکی ازرشته های پیراپزشکی که زیادباخون سروکارنداشته باشه

 • سلام ازتون خواهش می کنم به وبم بیاین و جواب سوالاتم رو بدین
  من امسال اول دبیرستان شدم .
  نمی دونم چجوری بهتون بگم اما من نمی دونم به چی علاقه دارم
  نمی دونم باید به چه رشته ای برم
  لطفا نگین که باید امسال رو تموم کنم تابفهمم تو چی استعداد دارم
  بزارین الان بهتون بگم
  من از پزشکی بدم میاد یا بهتره بگم از خوندنش بدم میاد ولی پزشک بودنو دوست دارم ولی چون باید فقط هفت سال مقدمه ی کارو بگذرونم میدونم که نمی کشم من سر کلاس ریاضی لا اقل تو اول دبیرستان سریع می گیرم که معلم چی میگه و از حل کردن مسئله های فیزیک لذت میبرم من ریاضی جاتم بهتر از حفظیجاتمه
  شاید بگین با این ویژگی ها باید برم ریاضی
  اما من واقعا نمی دونم شاید من هنر رو دوست دارم نمی دونم دیگران دارن واسم تصمیم میگیرن یا خودم نمی دونم چیکار کنم لطفا کمکم کنین

 • ارش:

  از ارش به مائده.من ترم اخر کارشناسی مکانیکم.عزیزم تو چه بخوای چه نخوای باید امسالو بگذرونی به خاطر اینکه وقتی تو شرایط و سختی های یک کار قرار میگیری میفهمی که اون کارو دوس داری یا نه.مثلا یک مسئله فیزیک اولو که خودت به تنهایی حل میکینی حسابی ذوق میکنی اگر خیلی وقت ها ناخود اگاه میری سراغ کتاب فیزیکت پس بهش علاقه داری ولی وقتی میخوای زیستو بخونی انگار ساعت نمیگذره بهش علاقه نداری.اگ میخوای بفهمی به هر چیزی علاقه داری یا نه مثلا هنر کافیه یک هفته بری مثلا جاهایی که نقاشی میکنن یا کلاس اگه برای رفتن به کلاس روزشماری کردی و همینطور در همین یک هفته پیشرفت قابل ملاحظه ای داشتی بدون بهش علاقه داری.کافیه فقط تو شرایط اون کار برای یک دوره کوتاه قرار بگیری خودت میفهمی بهش علاقه داری یا نه.good luck

 • فائزه:

  سلام ازتون خواهش میکنم به منم بگید امسال باید چه رشته ای برم من امسال اول دبیرستانم ومن دوست دارم برم رشته ی تجربی و میخوام کمکم کنید چه جوری باید رفت این رشته

 • محدثه:

  سلام لطفا کمکم کنید
  من تو دانشگاه شیمی خوندم،اما الاننمیدونم انتخاب درستی بوده یا نه.اصلا نمیدونم چی به دردم میخوره.وقتی هم بخواییم بریم مشاوره،انقدر گرونه که.پشیمون میشیم.چیکار کنم؟

 • فاطمه:

  سلام من دیگه به درس خوندن علاقه ندارم تو رو خدا کمک کنید دوست دارم امید واری بدید

 • فاطمه:

  من به کلی علاقه ام رو نسبت به درس خوندن اوض کردم احساس میکنم دیگه مغزم نمی کشه به نظر شما چه کار کنم

 • رها:

  سلام من دختری ۱۳ ساله هستم و فکر میکنم با نمره ی کم می تونم به ارزوهام برسم حالا بد جور افت درسی پیدا کردم کمک کنید تو رو خدا

 • رها:

  ایا واقعا با نمره ی کم میشهمهندس شدیا نههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههه جواب بدیدددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددد

 • مهینا:

  سلام من الان۲۵ سالمه ولی تاالان نفهمیدم به چه چی به چه چیزی علاقه دارم.رشته دانشگاهیم علوم قران وحدیث بودولی اینکه بیکارنباشم مثلابعددانشگاه کاری پیدابشه رفتم دانشگاه ولی الان افسرده شدم موندم خونه.گیج وسرگردانم نمیدونم بچی علاقه دارم برم سراغ اونکاریااون رشته تاموفق بشم….ممنون ج بدین…

 • farahnaz:

  نظرم اینه که ما در بچه گی استهداد یابی نمیشیم الانم دیر نیست اما این سایتم بدرد من نخورد زیرا این مطالبو میدونم
  اما وقتی ازدواج کردی وپولز نداری نمیتوانی به علاقه ات پشتکار نشان بدی
  راه را برای ما باز کنید باور کنید این کلاسهای پولی همه استعداد ها را برای ما سوزاند فقط پول داره که خیالش راحته از هر کلاسو علاقه ای استفاده میکنه .شایدم اونم راحشو گم کرده اما انقدر پول داره تا بلاخره استعدادشو پیدا کنه مرسی به امید اینکه استعداد ما به گور نره

 • مهران:

  سلام
  من از همون کوچکی دوست داشتم به دیگران کمک کنم و اونا رو در حد خوبی ببینم واز رذایل اخلاقی هم خیلی بدم میاد من خوب تحلیل میکنم خوب میتونم انگیزه بدم به علم هم علاقه دارم کلا اصول برام مهمند فکر میکنم تو علوم انسانی استعداد دارم والبته من کمال گرا هستم خودم فکر میکنم تو مدیریت استعداد دارم میخوام نظرتون رو بدونم

 • سلام
  من میدونم روابط عمومی خوبی دارم به بسکتبال خیلی علاقه دارم
  ولی نمیدونم باید چه شغلی داشته باشم خیلی این روزا این سوال زهنم مشول کرده میخوام بدونم باید تو چه مسیری برم باید چه چیزی رو تو خودم تقویت کنم
  کمکم کنید.

 • ندا:

  سلام من۱۶سالمه ومیخوام ازالان برای انتخاب رشته دردانشگاه برنامه ریزی کنم اما نمیدونم چه جوری تورو به خدامن راراهنمایی کنید درضمن من رشته علوم انسانی میخونم ممنون میشم اگه کسی بتونه من راراهنمایی کنه.

 • سمانه:

  سلام
  من ترم ۳ ارشد زبان هستم ولی بینهایت کارهای هنری تزئینی و خیاطی و ارایشگری را عاشقانه دوست دارم. اصلا وقتی دارم درس میخونم انگار داره تک تک موهام کنده میشه .شما بگید چیکار کنم.

 • شادی:

  با سلام از سایت بسیا خوبتون
  با توجه به مطالبی که خوندم .. من تو بچگی خلی کم رو بودم و تو دوران راهنمایی تو ریاضی بعضی از مبحث ها خوب بودم ولی تو حل مساله نه .. و کلآ تو درس های علوم اینها خوب بودم و حافظه ام خیلی خوب کار میکرد .. ولی تو قران خوندن خیلی ضعیف بودم تنها درسی که مشکل داشتم قران خوندن بود یعنی تو تلفظ کلمه ها ولی واسه انگلیسی اینجوری نبودم..و دانشگاه هم معماری رفتم و تو دادن ایده ها همیشه اول بودم جوری که همیشه مار هامو میبردن و بی نهایت با دقت و منظم بود کارهام جدید بودن همیشه . و شماره تلفن هم خیلی زود حفظم میشه یعنی دفترچه تلفن خانواده شدم .. ولی خیلی کند هستم وقتی درس میخونم نمیتونم زیاد بشینم . ولی اگه بخونم دیگه یادم نمیره…و خیلی به علم علاقه دارم بخاطر اینکه از علم چیزی نمیدونستم تصمیم به تغییر رشته دادو .. الان فوق دیپلم معماری دارم و چند سالی هم کار کردم در زمینه معماری … الان واقعا گیج و وسواس شدم که چیکار کنم … من با این چیزهای که از خودم براتون گفتم میخوام بدونم من تو زمینه پزشکی میتونم موفق بشم یا کامپیوتر و برق …
  ممنون میشم اگر بهم ایمیل بدید

 • سارا:

  من ۱۳سالمه وبه ریاضیات خیلی علاقه دارم ودلم میخواد رشته ی ریاضی بخونم.ولی وقتی بچه بودم بیشتر علوم تجربی دوست داشتم

 • باران:

  بنام خدا. خیلی بده سی سال داشته باشی و ندونی چیکار کنی و از زندگی چی میخوای.

 • شیبا:

  سلام من اول دبیرستانم از شما می خواهم که در انتاب رشته به من کمک کنید البته من به رشته ی تجربی علاقه دارم

 • فرشته خانم من شمارومیشناسم همکلاسی زبان محترم.بهترین رشته واسه تو به نظر علوم ریاضیات که بهتره اونو دنبال کنی.یا رشته انسانی زیر گروه یک رو نگاه کنی.رشته های خوبی هس.بنظرم جراحی مغز و اعصاب اصلا واسه تو خوب نیس دنبالش بری پشیمون میشی.عزیزم با تشکر همکلاسی مغرور و خودخواهت.f.jتو کلاس میبینمت

 • فرشته خانم من شمارومیشناسم همکلاسی زبان محترم.بهترین رشته واسه تو به نظر علوم ریاضیات که بهتره اونو دنبال کنی.یا رشته انسانی زیر گروه یک رو نگاه کنی.رشته های خوبی هس.بنظرم جراحی مغز و اعصاب اصلا واسه تو خوب نیس دنبالش بری پشیمون میشی.عزیزم نویسندگی هم چیزی نیس که ازش بخوای چیزی دربیاری.مثلا من دوست دارم بازیگر شم بخاطر خانواده تجربی میخونم.قسمت تنفس رو دنبال میکنم که به جایی برسم البته فقط اینا نیستن.ارزوهای من بیمنتها هستن که واسه هر کدوم دارم برنامه دارم.با تشکر همکلاسی مغرور و خود خواه و کمی شلوغت.f.jتو کلاس سعدی میبینمت

 • محمد:

  مطالب عالی بود – متشکرم

 • با سلام و عرض خسته نباشید به همه
  من خیلی دوست دارم استعداد های خودم را پیدا کنم اما نمی دونم چگونه ؟من ۱۲سال بیشتر ندارم .
  تا به حال یک کتاب نوشتم و کتاب زیاد میخوانم و خیلی دوست دارم در اینده نویسنده شوم اما اشنا هایمان میگویند در آمد ندارد من میخواهم بدانم استعدادم چیست؟

 • س:

  خواهش میکنم جواب کیانوش رو بدید مشکل منم هست،سال سوم ریاضیم و کوچکترین کششى به هیچ کدوم از رشته هاش ندارم.خودم از ته قلبم قبول دارم انسانى رو دوست دارم .پدر و مادرم هردو فرهنگى هستن و به شدت مخالف تغییر رشته ان.به نظرشون انسانى کلاس نداره و میخوان یه اسم مهندسى دکترى چیزى رو دخترشون باشه . خواهش میکنم کمکم کنید من واقعا مستاصلم،نمیخوام آینده مو به خاطر چشم و هم چشمى پدر مادرم و رضایت بقیه خراب کنم

 • بهنام:

  به نام خدا
  سلام: من از بچگی کارایه عجیب زیاد میکردم با لامپ و باتری سیم کارایی میکردم که پدرومارم خوششون میومد یادمه اوم وقت ها با همین ابزار ساده کاری کرده بودم که هنگام ورود پدر مادر به اتاق چراغی روشن میشد و به من میفهمیدم کسی پشت در قرار گرفته است …. بعد ها که بزرگ شدم خیلی خیلی دوست داشتم وسایل برقی رو باز کنم خیلی کنجکاو بودم ببینم توشون چی میگذره وقتی باز میکردم برایه بسته شدنش هم تلاش میکردم هر دستگاهی که خراب میشد باز میکردم و خوش بختانه چند بار تونستم اون دستگاه رو رو به راه کنم …. خلاصه بزرگ تو که شدم کم کم از این چیزا دور شدم نمیدونم چرا اینجور شد ، سال دوم دبیرستان بودم دقیقا وقت انتخاب رشته و چون نادون بودم به خاطر دوستان اون دورانم رفتم رشته نقشه کشی که سال بعد هم با هم باشیم من تا مدرسه شبانه هم رفتم تا تونستم دیپلوم بگیرم . بعد وارد دانشگاه شدم و تا ترم ۳ خوندم همش درجا میزدم هیچ واحدی پاس نکردم واقعا برام خیلی اون درس ها تلخ بودم ….. العان جونی هستم ۲۰ ساله از دانشگاه انصراف دادم همه فکر میکنن تنبل بودم درس نمیخونم واقعا شیرین نبودن واسم زود خسته میشدم تا با درس معماری و خاک بتن سیمان روبرو میشدم. ۹۴/۳/۱۹ میرم خدمت بعد خدمت دوس دارم ادمه تحصیل بدم لطفا کمک کنید علاقه و استعداد من چیه راهنمایی کنید تا از بی راهی در بیام حدف خودمو بشناسم و در همون مسیر قدم بر دارم . خدایا چنان کن سر انجام کار تو خوش نود باشی و ما رستگار.

 • اتنا:

  باعرض سلام وخسته نباشید
  من سال اول رشته ی کامپیوترم اما به این رشته هم شانسی واردشدم
  بدترین مشکلم اینه که نمیدونم به چه چیزی علاقه دارم وبخاطرهمین برای انتخاب رشته تودانشگاه دچارمشکل شدم ونمیدونم چیکار کنم لطفا راهنماییم کنید؟

 • مریم:

  سلام،من ۱۸ سالمه،احساس میکنم جامعه و خانواده منو بازی دادن.من همیشه بازی میکردم ،هیچ وقت خودم نبودم.چیزی بودم که بقیه میخواستن.خستم…از بازیگری
  کشف استعداد؟به این موضوع فکر کردیم که ما جوونا اگرم استعدادمون رو کشف کنیم چقدر خانوادها مون حمایتمون میکنن؟استعدادمون چیزی جز دکتری ومهندسی باشه محکوم به شکسته…
  برای همه ی جووونای این سرزمین آرامش آرزو میکنم.التماس دعا

 • رعنا:

  سلام لطفا به پیام من جواب بدید
  من ۱۷ سالمه و الان سوم ریاضی ام . من اصولا آدمیم که از درس خوندن بدش میاد بعد از دوران دبستان از وقتی وارد راهنمایی شدم تا حالا که سوم دبیرستانم و چیزی نونده تموم بشه از درس خوندن بیزار بودم و هنوزم هستم خب سال دیگه باید برای کنکور و وارد شدن به دانشگاه اقدام کنم یه چیزی هست اینکه من از وقتی حدودا اول دوم دبستان بودم عشق تدریس داشتم و همیشه از همه ی درسهام به جز زبان انگلیسی بدم میومده و به هنر هم علاقه داشتم ودارم و به این دلیل رشته ی ریاضی رو انتخاب کردم که از اول دبیرستان به خاطر معلمم از ریاضی خوشم اومد چون تدریسش نسبت به معلمایی که تا حالا دیده بودم بهتر بود و درسشو میفهمیدم و دیدم بهترین انتخاب برای رشته های نظری برای من ریاضیه چون هیچ علاقه ایم به تجربی و زیر شاخه هاش نداشتم ولی راستشو بگمم بی هیچ هدفی انتخابش کردم چون من هیچوقت عشق ریاضی و مهندسی نبودم و این روزا همه میگن رشته های ریاضی به درد دخترا نمیخوره و دروغم نمیگن چون توی جامعه ی ما نه اینکه نباشه ولی خیلی کمتر دخترها بهشون توی این عرصه ها اهمیت داده میشه و کمتر کسی شاید نتیجه بگیره منم نمیخوام ریسک کنم وبقیه ی زندگیممو هم وقف خوندن درسهایی که دوست ندارم بکنم و نفهمم اخرش چی میشه راستش تصمیم گرفتم که کنکور زبان بدم چون هم بهش علاقه دارم هم اینکه زبانم خوبه و به تدریسش هم علاقه دارم و وقتی با خانواده ام در میونش گذاشتم اونا هم گفتن که مشکلی نداره ولی چیز دیگه ای که هست اینکه یک نفر بهم گفت این رشته اشباع شده و از کجا میدونم اینده دار تر از رشته های ریاضیه و این یکم منو نا امید میکنه و من واقعا به کمک یکی نیاز دارم که راهنماییم کنه لطفا این مسیج رو بخونید بهم جواب بدید

 • شادی:

  سلام من شادی هستم شونزده سالمه وخب راستش مشکلاتم یه جوری مثله همه شماست.منم دارم زندگی میکنم که به ارزوهای خانوادم برسم .ازوقتی سه سالم بودبابام بهم میگفت خانم دکترولی مسخرس بااین که الانم تجربی نشستم نمیدونم که بهش علاقه دارم یانه .همش عصبیم دلم میخوادهرکاری کنم ولی درس نه احساس میکنم فرصتهاموازدست دادم میترسم برم چیزدیگه ای و بعدپشیمون بشم .توبچگی و همین الانم خیلی اجتماعیم .عاشق فیلم دیدن.ریاضی و فیزیکمم خوبه.منظورم ازخوب اینه که یه ماه پیش رفتم المپیادریاضی خارج ازکشور.کلا درسم بدنیس تیزهوشان میرم.ولی اززندگیم راضی نیستم دوست دارم یه کار تازه بکنم یه چیزX

 • علی:

  بچه ها یه نظری دارم شاید خیلی ها موافق نباشند اما من میگم می خوایید بیایید یه گروهی درست کنیم و باهم به استعداد هامون بپردازیم ۹۰درصد ما خجالت می کشیم اون چیزی رو که دوست داریم به کسی بگیم

 • سما:

  با سلام سی و اندی سال دارم فوق دیپلم معماری داشتم لیسانس مدیریت بازرگانی گرفتم.متاسفانه از این رشته هم راضی نیستم بخدا اصلا نمیدانم چکار کنم نه معماری به دردم خورد نه مدیریت .اصلاموندم آیا ارشد مدیریت بخونم یا اصلا ادامه تحصیل ندم آخه اصلا تو هیچ کدام موفق نشدم لطفا راهنماییم کنید.

 • فایزه:

  سلام من ۱۶سالمه ورشته ی ریاضی فیزیکم وعاشق رشتمم و فیزیک وریاضی و هم دوس دارم هم می فهممشون ولی این اواخر اینقدر که به کنکور ورتبه های بالایی که میخام فکرکردم یه حس ترس ازاینکه به خاستم نرسم گرفتتم و اینده هم برام تا دوروز پیش خیلی مهم بود اما این ترس خیلی روم تاثیر گذاشته و یه حس بیخیالی وبی حوصلگی پیداکردم واصلن دیگه به درمایلی ندارم اعتمابه نفسم داغون الان بیشتر دوس دارم ورزشایی مثه بسکت ووالیبال انجام بدم و باگیتارکارکنم اصلن حوصله ندارم خاهش میکنم کمکم کن وبهم ایمیل بزن خواهش میکنم مرسی

 • فایزه:

  سلام مجدد
  میدونی من خیلی نگرانم خیلی گیجم نمیدونم چی کارکنم کل خانوادم بارشتم که ریاضی فیزیکه مخالفن وهمه اصرار دارن برم تجربی ولی من به ریشته ای که میخاستم اومدم ولی این اواخر همش دارم فکر میکنم اگه نتونم به اونی که میخام جوری که الان دارم پیش میرم برسم اون موقع بااین خانواده چی کارکنم ?

 • شیوا:

  سلام من ۱۴ سالمه و هر چیزی رو دنبال کردم تا استعدادمو کشف کنم.از ۸ سالگی به کلاس نقاشی رفتم و ده سالگی به دلیل مشغله درسی و مکان کلاس ترکش کردم.بعد از اون نقاشی هامو به چند استاد نشون دادم که گفتن من کار های این استاد رو قبول ندارم، یعنی طرح ها و نحوه یاد دادن.بعد از اون کاملا ترکش کردم و به کلاس شنا رفتم،از غریق نجاتی خوشم اومد ولی سرعت من در شنا ضعف من بود.بعد از اون شنا رو ترک کردم.در مدرسه به دنبال استعدادم رفتم.معلم مدرسهمون به پیدا کردن استعداد تاکید زیادی داشت.در کامپیوتر و فضای مجازی علاقه ای کشف کردم که هنوز احساس می کنم علاقه اصلیم نیست.طراحی و ایده های جدید رو خیلی دوست دارم.دلم می خواد مصرف کننده نباشم،بلکه تولید چیزهای جدید و بهتر کردن زنگی انسان رو دوست دارم،ایده های جدیدی تو اوقات فراغات به ذهنم میرسه،اما بازم به دلیل مشغله درسی و اراده پایین نتونستم امتحانشون کنم.بعضی اوقات از خودم میپرسم شاید من غیر عادی باشم،یعنی در کل روز یه اهنگ تو ذهنم اجرا میشه،هر کاری که میکنم در ظاهر برای خودمه و اولش به قصد راحتی خودم ولی بعدش به دیگران فکر میکنم و عملا تا حالا برای خودم کار مهمی نکردم.به دلایلی که حیوانات مورد علاقمن و ۱ گربه ۱ سگ دارم و دوست دارم اون ها رو پرورش بدم(یه باغ وحش تو خونم دارم!)،خوب پیشرفتم ولی همدم و دوست خوبی پیدا نکردم و به همین دلیل خیلی پرحرفم و با این که می دونم بعضی از حرفا تو مکان هایی مورد قبول نیست،بیانشون می کنم.از بچگی توانایی تصمیم گیری نداشتم،یعنی هر وقت برای خودم تصمیم می گیرم نا عاقلانس و مشکلی برام پیش میاره به همین دلیل اعتماد به نفس ندارم و عقاید ونظراتم رو نمی گم و همیشه اگه نظرمو بخوان چیزی رو می گم که واققعا نظر من نیس ولی بقیه قبولش دارن.به همین دلیل نمی تونم استعدادمو کشف کنم،خیلی کارها به جز نقاشی و شنا رو امتحان کردم و شاید برخی هاشونو به موفقیت رسوندم ولی احساس راحتی نمی کنم.می خوام یه کاریرو بکنم یا شغلی رو داشته باشم که تو شروع روز بگم وای اره این خیلی خوبه دوسش دارم و روزمو خوب شروع کنم.نمی دونم تو چه درس هایی احساس راحتی میکنم،منظورم اینه که هر موقع براش اماده باشم احساس راحتی می کنم مثل یه امتحانی که از قبل خونده باشم و اماده باشم.و این که به راحتی میتونم دروغ و راست رو از هم تشخیص بدم و تفاوت ها وشباهت ها رو رو خوب پیدا کنم.به طبیعت هم علاقه زیادی دارم.
  لطفا تو کشف استعدادم کمکم کنید،چون سنتون تقریبا از من خیلی بیشتره و تجربه زیادی دارین و شاید موقعیت منو تجربه کرده باشین ازتون کمک میخوام.

 • شیوا:

  در ضمن دوست دارم واقعیت رو کشف کنم و ببینم یه چیزی چگونه درست شده.همین طور در ریاضی به این دلیل که دوست دارم ببینم چرا از این فرمول استافاده می کنم و چه جوری این فرمول درست شده علاقه زیادی دارم و به همین دلیل ریضیم خوبه.به فیلم ها و سریال های پلیسی و جنایی علاقه دارم و وقتی فیلمی میبینم به جای این که ازش لذت ببرم و تو محیطش قرار بگیرم،یه دفعه به این فکر می کنم:این دکوراسیون چه جوری درست کردن،کجا فیلم برداری کردن،برای چی از این نوع لباس استفاده کردن،اصلا این بازیگرا چه مراحلی رو طی کردن تا به این جا رسیدن و خلاصه سوالای خیلی عجیب غریب دیگه

 • الهام:

  با سلام بنده لیسانس حقوق دارم والان ۳ سال است ک فارغ التحصیل شدم اما تا الان نتونستم رشته ای ک میخواستم قبول بشم در کل رشته ام رو دوس ندارم و نمیدونم به چه چیزی علاقه دارم و نمیدونم استعدادم چیه لطفا کمکم کنید

 • سلام.ممنون از مطلب خوب و مفیدتون خیلی لذت بردم.
  راستش من خیلی دلم میخاد رشته گرافیک رو اانتخاب کنم. سال اول دبیرستان هستمو دیگه چیزی نمونده به انتخاب رشته…
  از بچگی به نقاشی و هنر و کاردستی و … علاقه داشتم و پدر و مادرمم شاهد این بودن.
  الان مشکلی که دارم اینه که میترسم برم رشته گرافیک.میترسم نتونم فضای اونجارو تحمل کنم ..بخاطر اینکه خب من درسم خوبه و دوست دارم ٭تو کلاس و) مدرسه تی درس بخونم که دانش اموزهای فعالی داشته باشه و رقابت وجود داشته باشه.البته رقابت دوستانه.توی مدارس فنی حرفه ای دانش اموزایی وجود دارن ک ممکنه بخاطر درس ضعیفشون وارد این مدارس شده باشن و راستش منم تحمل کلاس های سطح ضعیفو ندارم.
  من در درس ریاضی و فیزیک هم قوی هستم و همچنین از حل چنین مسائلی لذت میبرم.به همسن خاطرم ریاضی رو دوس دارم به عنوان رشته ولی..یه شکی تو وجودم هست.من از شاخه های رشته ریاضی تو دانشگاه خوشم نمیاد.همشون مهندسی و چیزایی هستش ک علاقه ندارم.از این رو نمیدونم چی کار کنم و چه رشته ای برم بهتره…خواهشا اگه کمک و راهنمایی ای میتونیم بهم بکنین ممنون میشم ک دریغ نکنید این خوبی رو.
  با تشکر

یک نظر بگذارید