جستجو
آرشیو

آیت الله لاریجانی تنقیح قوانین را به صورت جدی دنبال کند

20823742001101562283792437820414521640198محمدصادق کوشکی استاد دانشگاه و کارشناس مسائل سیاسی گفت: اگر اظهارات کارشناسان قضایی و در راس آنها روسای پیشین قوه قضائیه را بررسی کنیم، متوجه می‌شویم که یکی از اشکالات جدی‌ قوه قضائیه در سال‌های گذشته که به خاطر چنین اشکالاتی هم نتوانسته با مفاسد اقتصادی و اداری برخورد مناسبی داشته باشد بحث خلاء قوانین و کمبود قوانین متناسب با جرائم روز آمد است.

وی افزود: درحالی که ما شاهد هستیم مجرمان و مفسدان اقتصادی و اداری به اشکال مختلف و یا حتی مجرمینی که در حوزه امنیت اخلاقی و عمومی جامعه اخلال ایجاد می کنند مرتب به روز شده وبا ابزارها و امکانات جدید در حال تهدید جامعه هستند اما قوه قضائیه در این بعد قوانین متناسب با روز ندارد.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: ما شاهد هستیم که قوانین موجود که با استناد به آنها باید مجرمان مجازات شوند، مربوط به ۴۰ یا ۵۰ سال پیش است، به طور مثال در ماجرای تعطیلی روزنامه‌های زنجیره‌ای دادستان به قانون دهه ۳۰ استناد می‌کند که واقعا از لحاظ شکلی مشکلات جدی‌ای به همراه داشته است.

کوشکی اضافه کرد: خلاءهای قانونی دست قضات برای برخورد جدی با مجرمان حرفه‌ای و به روز را می‌بندد، در حال حاضر حجم انبوهی از جرائم اینترنتی و امثال آن در حوزه‌های مالی، اخلاقی، جنسی داریم که بنده نمی‌دانم که برای برخورد به این جرائم چقدر قوانین به روز در کشور وجود دارد.

وی در ادامه خاطرنشان کرد:‌ در دوران آیت‌الله لاریجانی باید بخشی از قوه قضائیه مامور شود تا تمام این خلاءها را با کمک قضاتی که آنها با این خلاءها آشنا هستند برطرف کرده و به ایجاد قوانین به روزی که دست قضات را برای برخورد با مجرمان حرفه‌ای باز کند اقدام کند.

این استاد دانشگاه اظهار داشت: باید ما لوایح قضایی به روزی داشته باشیم و قوه قضائیه برای ارائه این قوانین به مجلس، می‌تواند گام مهمی در بازسازی ساختار قضایی بردارد.

کوشکی با بیان اینکه در زمان ریاست آیت الله شاهرودی در قوه قضائیه تنقیح قوانین وجود داشت اما به صورت عملی نبود، خاطر نشان کرد: آیت الله لاریجانی به عنوان رئیس جدید قوه قضائیه باید موضوع تنقیح قوانین را جدی دنبال کند؛ وحدت رویه قضایی هم به طور جدی دنبال نشده یعنی در مقابل یک جرم مشخص هنوز قضات مجازات‌های متنوعی اعمال می‌کنند و همین مجازات‌ها باعث بوجود آمدن خدشه در وحدت رویه قضایی شده و اعتماد به دستگاه قضایی کاهش می‌دهد.

وی افزود: آیت‌الله صادق لاریجانی باید اقداماتی که در دوران آیت‌الله شاهرودی از جمله زندان زدایی و یا تعیین مجازات‌های جایگزین که اقداماتی موثر نیز بوده را ادامه دهد.

یک نظر بگذارید