جستجو
آرشیو

وزیر خارجه و تیم همراهش اهل تفکر و خلاقیت باشند

vezarat_kharejehمحمدصادق کوشکی در گفتگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری فارس، درباره ویژگی‌های وزیر خارجه در نظام جمهوری اسلامی ایران، گفت: وزیر خارجه باید به تمام معنا مسلمان بوده و نگاه حضرت امام (ره) و نگاه حاکم بر نظام جمهوری اسلامی به دین را درک کرده و عامل باشد. انقلاب اسلامی را درک و به آن باور داشته باشد و خود را مجری اهداف و برنامه‌هایی بداند که انقلاب در بعد بین‌المللی ترسیم کرده است.

این استاد دانشگاه «شجاعت» را از دیگر ویژگی‌های وزیر خارجه برشمرد و خاطرنشان کرد: وزیر خارجه به عنوان یک مسلمان انقلابی باید وزیر خارجه نظامی باشد که ساختارهای ظالمانه جهانی را شکسته و ساختارهای دینی را بنا کند که این نیازمند شجاعت است.

وی با تاکید بر اینکه وزیر خارجه نباید اهل اشرافیت باشد، یادآور شد: ساختار وزارت خارجه و نهاد دیپلماسی از ابتدا بر اشرافیت رفتاری و نگرشی بنیانگذاری شده و متاسفانه این اشرافیت هنوز وجود دارد و مانع از جاری شدن ارزش‌های اسلامی و انقلابی در سطح این وزارتخانه می‌شود.

این کارشناس مسائل سیاسی یکی از وظایف اصلی وزارت خارجه را علاوه بر ارتباط با دولت‌ها، ارتباط با ملت‌های مستضعف، مسلمان و معرفی نظام، انقلاب و اسلام به جهان دانست و افزود: این امر نیازمند آن است که این وزارتخانه در موضع اشرافی نباشد و نگرش اشرافی نداشته باشد.

آشنایی با پدیده‌ها و مناسبات بین‌المللی و درک آنها از دیگر ویژگی‌هایی است که به اعتقاد کوشکی وزیر خارجه باید این ویژگی‌ها را دارا باشد و خاطرنشان کرد: وزیر خارجه هم باید سابقه کار دیپلماتیک داشته باشد و هم اینکه از لحاظ تئوریک به قواعد حاکم بر روابط بین‌الملل مسلط و با ویژگی‌های جوامع مختلف آشنا باشد تا بتواند از قدرت مانور بالایی در این زمینه بهره برد.

این استاد دانشگاه با ذکر این نکته که وزیر خارجه و تیم همراهش باید اهل تفکر و خلاقیت باشند، اظهار داشت: زمانی این ویژگی‌ها موثر و کارآمد است که گروهی که وزیر خارجه را به عنوان معاونان و مدیران کل همراهی می‌کنند هر کدام به نسبت خودشان از این صفات برخوردار باشند.

وی در بخشی از این گفتگو ناهماهنگی بین وزارت خارجه و سیاست‌های کلی نظام و شخص رئیس جمهور را از جمله نقاط ضعف دستگاه دیپلماسی دولت نهم برشمرد و در بیان مصداق این قضیه، گفت: در بحث هولوکاست شاهد بودیم که رئیس جمهور این بحث را به تنهایی پیش می‌برد و وزارت خارجه همکار و شاید همفکر نبود و این ناهماهنگی به شدت خود را نشان ‌داد.

کوشکی همچنین بر این اعتقاد است که وزارت خارجه پناهگاه اتباع ایرانی در خارج از کشور نیست و این موضوع را به خاطر نگاه اشرافی حاکم بر این وزارتخانه می‌داند.

این کارشناس مسائل سیاسی از جمله مهم‌ترین نکات مثبت سیاست خارجی دولت نهم را باز کردن فضاهای حیاتی تازه برای جمهوری اسلامی و آن هم با هماهنگی رئیس جمهور عنوان کرد و گفت: ورود و نفوذ به عرصه آمریکای لاتین یکی از ابتکارات و حرکات مثبتی بود که دستگاه سیاست خارجی با هماهنگی رئیس جمهور انجام داد.

وی افزود: اینکه ما سعی کردیم با جسارت و شجاعت انقلابی به آنچه داریم بسنده نکنیم و عرصه‌های حیاتی تازه‌ای را برای فعالیت خود در عرصه دیپلماسی فراهم کنیم، به ویژه نفوذ در آمریکای لاتین و نهادینه کردن این نفوذ، از جمله نکات مثبت کارنامه سیاست خارجی دولت نهم است.

یک نظر بگذارید