جستجو
آرشیو

شناخت و فهم اندیشه سیاسی امام خمینی(ره) مانع انحراف جامعه اسلامی می‌شود

emam یک مدرس دانشگاه تهران ضمن برشمردن نمونه‌هایی از اندیشه‌های سیاسی امام خمینی(ره) گفت: شناخت و فهم اندیشه سیاسی امام خمینی(ره) مانع از انحراف جامعه اسلامی می‌شود و جامعه را به سوی اهداف عالی و مثبت سوق می‌دهد.

به گزارش خبرنگار «شبکه خبر دانشجو» محمدصادق کوشکی ، در خصوص لزوم پرداختن به اندیشه های سیاسی امام خمینی(ره) اظهار داشت: اندیشه سیاسی چگونگی زیستن در یک جامعه سیاسی را می آموزد؛ زیرا این اندیشه سیاسی است که افکار و رفتار حاکمان ما را تعیین می کند.

وی با اشاره به نمونه هایی از اندیشه های سیاسی امام خمینی (ره) گفت: بیشترین تاکید امام خمینی(ره) بر استقلال بود؛ چرا که استقلال شرط اول برای زندگی فردی و اجتماعی است، بنابراین بدون استقلال، در جامعه اسلامی دینداری معنایی ندارد.

محقق و پژوهشگر مرکز اسناد انقلاب اسلامی افزود: مصداق چنین جامعه ای عربستان فعلی است و مسلمانی که از بیگانه کسب تکلیف نماید، نمی تواند در جامعه خود با عزت و سربلندی و دینداری زندگی کند.

کوشکی در ادامه یکی دیگر از ثمره های استقلال را خودکفایی خواند و با اشاره به فرمایش امام خمینی(ره) مبنی بر اینکه «جامعه ای که نیازهای خود را نتواند تامین کند، زنده نمی ماند»، اذعان داشت: کشوری که خودکفا نباشد، به محض شنیدن اسم تحریم به خود می لرزد.

وی با  اشاره به افق تفکرات امام خمینی(ره) در مورد تامین نیازها چه در حوزه فرهنگ و چه در حوزه استقلال بیان داشت: خوشبختانه یکی از برکات انقلاب اسلامی، استقلال سیاسی است و باید بدنبال ایجاد این استقلال در سایر مسائل بویژه در بخش اقتصاد که کشاورزی محور اصلی آن است، نیز باشیم؛ چرا که مباحث علوم استراتژیک در کشاورزی یک بحث اقتصادی نیست، بلکه در این مورد بحث کشاوری وارد حوزه امنیت می شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی در ادامه گفت: کشور ما اکنون در صنایع دفاعی به خودکفایی رسیده که علت آن این است که زیر نظر مستقیم مقام معظم رهبری اداره می شود، بنابراین اکنون اگر کشوری از لحاظ صنایع دفاعی کشور ما را تحریم کند، خود در دنیا مضحکه می شود.

استاد دانشگاه تهران به یکی دیگر از اندیشه های سیاسی امام خمینی(ره) در مورد میزان قدرت ولایت فقیه اشاره کرد و یادآور شد: الگوی ولایت فقیه، ائمه معصومین (ع) است و مانند آنها، اختیاراتش وابسته می باشد، هر قدر اطرافیان و پیروان ولی فقیه بفهمند که خواسته ولی فقیه چیست، وی به همان اندازه قدرتمند خواهد بود؛ چرا که امام خمینی(ره) می فرمایند«ولی فقیه باید پیروان همفکر، آگاه، فهیم، همراه و همدل داشته باشد.»

کوشکی نقش مردم در اداره جامعه را از دیگر اندیشه های سیاسی امام خمینی(ره) خواند و افزود: این اندیشه برگرفته از فکر و اندیشه امامان معصوم(ع) است؛ امام و به دنبال ایشان مقام معظم رهبری خواهان هوشیاری و بلوغ سیاسی در مردم هستند و حضور مردم در نگاه ایشان لازم و ضروری است.

محقق و پژوهشگر مرکز اسناد و انقلاب اسلامی در ادامه با اشاره به تاریخچه جنبش دانشجویی در جهان و ایران گفت: بعد از انقلاب نگرش های جنبش دانشجویی تغییر پیدا کرد؛ یکی از جنبش های دانشجویی بعد از انقلاب اسلامی تشکل بسیج

دانشجویی و طلاب بود که به فرموده امام خمینی(ره) می توانستند با قرار گرفتن در کنار هم، مشکلات فکری جهان اسلام را حل کنند و تغذیه کننده فکری و فرهنگی جهان باشند.

وی در ادامه جنبش دانشجویی را برگرفته از احساسات جوانی که به فطرت نزدیک است، خواند و به بیان جریان های فکری دانشجویی در بعد از انقلاب اسلامی پرداخت.

کوشکی اضافه کرد: جنبش دانشجویی نباید دولتی و وابسته باشد؛ چرا که اولین مشخصه این جنبش مستقل بدون آن است، دومین مشخصه و شرط آن پیوستگی با مردم است و با مردم بودن و منافع مردم را مدنظر قرار دادن، پایداری این جنبش را تضمین می کند.

این استاد دانشگاه در پایان سومین مشخصه جنبش دانشجویی را معنویت دانست و خاطرنشان کرد: بدون معنویت هیچ حرکت انسانی به هدف نمی رسد؛ در این مورد امام خمینی(ره) و شاگردان واقعی ایشان منبع اصلی معنویت هستند و اگر جنبش دانشجویی دارای چنین مشخصاتی باشد، می تواند منجی شود.

لازم به ذکر است، این کارگاه یک روزه با هدف آماده سازی بسیج دانشجویی برای فعالیت های ترم بعدی و به همت بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور تبریز با حضور ۳۰ نفر از فعالان این حوزه در آمفی تئاتر دانشگاه پیام نور تبریز برگزار شد.

یک نظر بگذارید