جستجو
آرشیو

از تبدیل منتقدین به مخالفین جلوگیری شود

دکتر محمد صادق کوشکی عضو هیئت علمی و استاد دانشگاه و کارشناس مسائل سیاسی و بین‌المللی درباره سخنان رهبر انقلاب در مورد حمایت و دلجویی از آسیب دیدگان جریانات اخیر گفت: آسیب دیدگان حوادث اخیر چند دسته‌اند یک بخش مردمی هستند که به اشکال مختلف عزیزان خود را در این حوادث از دست دادند چه بسیجیانی که برای دفاع کشته شدند و چه افراد بیگناهی که به اشتباه قربانی شدند و حتی افرادی که در ذیل آشوب‌گران بودند.

وی با اشاره به اینکه صحبت بر سر این است که تمامی این افراد بخشی از جامعه ایران هستند و بازماندگان آنها نیاز به تسلای خاطر دارند، افزود: بازماندگان نیاز به این دارند که دولت با آنها همدردی کند و سعی کند تا حد امکان مشکلات آنها را حل کند حتی خانواده‌هایی که فرزندان خود را ذیل آشوب‌گران از دست دادند نیاز به این حمایت دارند و دولت باید به طور عمومی آنها را مورد حمایت خودش قرار بدهد.

عضو هیئت علمی دانشگاه تصریح کرد: افرادی که خسارت دیده‌اند باید سعی شود که به آنها نشان داده شود خسارات وارده تعمدی نبوده است و حتی از‌ آنها در صورت لزوم اعاده حیثیت شود که اگر کدورت‌هایی ایجاد شده برطرف شود تا همه به این دیدگاه برسند که نگاه نظام ایجابی و عطوفت آمیز است و در موارد به خصوص رفتارهای مناسب را نشان می‌دهد.وی در رابطه با افزایش جلب اعتماد مردم توسط دولت در سخنان رهبری توضیح داد: دولت اگر بتواند نیازهای واقعی جامعه را بشناسد و اولویت بندی کند و بر اساس مقدورات و قانون اساسی شروع به رفع نیازهای مردم در عرصه‌های متفاوت فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی کند این اعتماد مورد نظر ایجاد خواهد شد.

کوشکی ادامه داد: این وظیفه شناسی دولت و حتی در طی آن اعلام گزارش‌ها به مردم و تلاش برای حل مشکلات آنها و اثبات این ادعا که دولت در خدمت مردم است می‌تواند بخش عمده‌ای از مشکلات را حل کند و راهکاری است که برای رفع کدورت‌هایی که اخیرا ایجاد شده می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

این استاد دانشگاه در ارزیابی خود از دسته‌بندی منتقدان دولت به مخالفان زخم خورده و عصبانی که به معارضه با دولت ادامه می‌دهند و منتقدان دلسوز که باید دیدگاه‌ها و نظراتشان مورد توجه قرار گیرد، گفت: صحبت بر سر این است که یک دسته افرادی هستند که به هر دلیلی با دولت لجبازی می‌کنند و در رابطه با این افراد دولت باید طوری رفتار کند که تعداد آنها روز به روز کمتر شود و در اقلیت قرار گیرند و البته باید توجه داشت که با این افراد باید عاقلانه و قانونی رفتار کرد.

وی افزود: دسته دوم منتقدان موافق با نظام هستند که اگر با آنها بد رفتاری شود و متاسفانه در دولت نهم بدرفتاری‌های زیادی با آنها صورت گرفت، این افراد به مخالفان دولت تبدیل می‌شوند و دولت باید از تبدیل منتقدان معتقد به نظام به مخالفین لجباز پیشگیری کند و سعی کند به طور جدی نقدها را بشنود.

کوشکی در پایان خاطرنشان کرد: دولت باید برای انتقادات آنها سازوکارهای قانونی را به کار بگیرد و حتی از نظرات آنها تجلیل کند و آنها را تحت عنوان مشاوران امین استفاده کرده و در بدنه دولت قرار دهد تا نه تنها توانمندی‌های آنها مورد استفاده قرار گیرد حتی توانمندی آنها قدرتمندی و کارآمدی نظام را نیز افزایش دهد.

۲پاسخ به “از تبدیل منتقدین به مخالفین جلوگیری شود”

  • شاگردتون:

    سلام آقای دکتر! من یکی از شاگردای شما هستم تو دانشگاه خواجه نصیر. خیلی دلم میخواد تحلیل قلبی و واقعی شما رو از حوادث بعد از انتخابات بدونم چون شما رو بر خلاف خیلی از همفکرانتون انسان معتدلی دیدم بنابراین دیدگاه شما برای من مهمه. متن بالا رو خوندم ولی مایلم بدونم نظرات قلبی جنابعالی چیست. ممنون

  • شاگرد سابق خواجه نصیر:

    سلام آقای دکتر. همانطوری که از سیاق جملات شما میشه برداشت کرد، برگردوندن وحدت خیلی به جامعه ضرورریه که امروز شاهد آن نیستیم. من به عنوان یک نسل سومی متاسفانه دارم به این باور میرسم که جامعه داره از دست میره. البته شاید بد هم نباشه. ما یه روز نیازمند خواهیم شد که دوباره از صفر بسازیم (مثل اتفاق تمام شدن نفت). یه روز باید سقوط آزاد کنیم تا بتونیم بلند شیم. شاید این روزها، یا شاید هم سالها و یا دهه ها طول بکشه ولی امیدواری از آینده را میشه در چشمان همه دید.
    مانند همیشه موفق باشید

یک نظر بگذارید