جستجو
آرشیو

تروریسم دولتی صلح جهانی را تهدید می‌کند

صادق کوشکی کارشناس مسائل سیاسی در گفتگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری فارس با اشاره به نامگذاری هشتم شهریورماه به نام «روز مبارزه با تروریسم» که همزمان با سالروز انفجار دفتر نخست وزیری به دست منافقان و شهادت مظلومانه شهیدان رجایی و باهنر است، خاطرنشان کرد: پس از آن که رای به عدم بی‌کفایتی بنی صدر داده شد شاهد ورود گروهک منافقین به صورت مسلحانه بودیم و می‌توان گفت سال ۶۰ سالی بود که عملاً با تروریسم گره خورده بود.

وی ادامه داد: شاید بتوان گفت در همان سال جمهوری اسلامی ایران به عنوان اولین قربانی تروریسم سازمان یافته در طول تاریخ معاصر جهان تبدیل شد.

این کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به شروع موج ترور در دهه ۶۰ با حمایت بیگانگان در کشور، گفت: این حرکات تروریستی با هدف سرنگونی جمهوری اسلامی ایران صورت می‌گرفت و مخاطبان آن از مسئولین عالی رتبه گرفته تا مردم عادی بودند.

کوشکی با بیان اینکه بخش اعظم تلفات حملات تروریستی را مردم عادی متحمل می‌شوند، افزود: ما در این قبیل حملات چهره‌هایی را که به عنوان مسئولین نظام باشند کمتر مشاهده می‌کنیم و صدمه اصلی را در این ترورهای کور مردم عادی متحمل می‌شدند.

وی تصریح کرد: در حادثه انفجار دفتر نخست‌وزیری به نظر می‌رسد گروهک منافقین به کمک دست‌های بالاتری همانند سازمان جاسوسی آمریکا و اسرائیل وارد عمل شد و توانست این عملیات تروریستی و عملیات‌های مشابه آن را انجام دهد و بسیاری از مردم ما را به شهادت برساند.

این استاد دانشگاه در خصوص فعالیت‌های ایران در مقابله با تروریسم، افزود: ایران به عنوان کشوری که متحمل بیشترین تلفات عملیات‌های تروریستی شده نتوانسته این مظلومیت را به جهانیان منتقل کند.

کوشکی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران بایستی مظلومیت خود را از طریق فرهنگی به واسطه سینما، رمان و کتاب به جهانیان منتقل کند و در عین حال نیز دیپلماسی را برای نشان دادن این مظلومیت به کار گیرد.

وی گفت: متاسفانه در کشور نیز تفکیک خاصی بین شهدای تروریسم با شهدای جنگ تحمیلی و یا بمباران‌های هوایی ایجاد نشده در حالیکه حملات تروریستی در جای جای کوچه و برزن کشور ما رخ داده است.

این کارشناس مسائل سیاسی در خصوص برخورد دوگانه غرب با مسئله تروریسم اظهار داشت: تمدن غرب و دولت‌های غربی هر روشی که منجر به حفظ قدرتشان شود را مجاز و مشروع می‌دانند.

کوشکی ادامه داد: تروریسم در نظر غربی‌ها، موضوع منفوری نیست آنها تروریسم را زمانی منفور می‌دانند که منافعشان در خطر باشد و هر حرکتی را که با منافع آنها در تضاد باشد را تروریستی می‌نامند.

وی گفت: زمانیکه قدرت‌های استکباری برای کسب و بقای قدرت خود به هر عمل دست می‌زنند، بخشی از تروریسم دولتی می‌شود و تروریسم دولتی شایع‌ترین و سازمان‌یافته‌ترین نوع تروریسم است، حتی جنایاتی که توسط القاعده در افغانستان رخ می‌دهد کاملا وابسته به غربی‌ها است و از نوع تروریسم سازمان یافته دولتی محسوب می‌شود.

کوشکی افزود: انواع تروریسم غیر دولتی در جهان امروز بسیار محدود است و آنچه که صلح و آسایش را در جهان تهدید می‌کند تروریسم دولتی است نه گروه‌های تروریستی که در جهان وجود دارند.

یک نظر بگذارید