جستجو
آرشیو

تفهیم مطالبات ایران از جهان غرب مطرح شود

دکتر محمد صادق کوشکی استاد دانشگاه و کارشناس مسائل سیاسی و بین‌المللی درباره محورهای گفت‌وگوی ایران و گروه ۱+۵ پس از ارائه بسته پیشنهادی ایران گفت: بر اساس پیش فرض مطرح شده از سوی جمهوری اسلامی ایران کشور ما بحث پرونده هسته‌ای را برای همیشه بسته شده می‌داند.

وی افزود: طبیعی است مهمترین محور در مذاکرات دو جانبه بین ایران و ۱+۵ از جانب ایران می‌بایست تفهیم مطالبات جمهوری اسلامی از جهان غرب و عرصه بین‌الملل باشد.

این کارشناس مسائل سیاسی و بین‌المللی با توضیح اینکه جمهوری اسلامی ایران برخورد انفعالی و واکنشی در مقابل مطالبات کشورهای غرب را پایان یافته تلقی کرده است، تصریح کرد: مذاکرات جدید با هدف طرح مطالبات خود از کشورهای غربی آغاز نموده است و طبیعی است جمهوری اسلامی نگاه افزون طلبانه و فراتر از حقوق قانونی خود را تاکنون نداشته است.

وی تاکید کرد: جمهوری اسلامی به دنبال فعال کردن سیاست خارجی خود و تفهیم این حقیقت به طرف‌های غربی است که دوران روابط یک جانبه و از بالا به پایین میان غرب و جمهوری اسلامی به سر آمده و بایستی کشورهای غربی به این حقیقت تن دهند که جز در چارچوب منافع و احترام متقابل امکان هیچ گونه ارتباط منطقی با ایران را نخواهند داشت.

استاد دانشگاه درباره اینکه آیا غرب با نگاه ایران درباره پایان یافتن مسئله هسته‌ای ایران در این گفت‌وگوها اتفاق نظر دارد؟ توضیح داد: بحث پرونده هسته‌ای بر اساس تاکید ایران یک امر داخلی است و به هیچ عنوان دخالت کشورهای دیگر به ویژه غرب را ایران نخواهد پذیرفت و اگر تاکنون چنین دیدگاهی وجود داشته از این پس اینطور نخواهد بود. وی تصریح کرد: کشورهای غربی می‌توانند مطالبات خود را در مورد هسته‌ای از ایران مطرح کنند اما ایران بنایی بر جدی گرفتن این مطالبات به ناحق ندارد و وقعی به مطالبات نابحق نخواهد گذاشت.

این کارشناس مسائل سیاسی و بین‌المللی درباره طرح بحث حقوق بشر با نگاهی به وقایع پس از انتخابات ایران در این گفت‌وگوها توضیح داد: مسائلی که در روزهای پس از انتخابات شاهد آن بودیم مسائلی داخلی است کما اینکه پیرامون حقوق شهروندان در ایران مباحث مربوط به سیستم قضایی و دستگاه‌های امنیتی بحثی داخلی است.

وی با تاکید بر اینکه تنها کسانی صلاحیت ابراز نظر در خصوص این قبیل مسائل را دارند شهروندان ایرانی هستند، خاطرنشان کرد: به همین خاطر متصدیان مذاکره از سوی ایران نه به چنین مقوله‌ای می‌اندیشند و نه باید پاسخی در این باره به طرف‌های مذاکره کننده غربی بدهند.

کوشکی در پایان خاطرنشان کرد: بحث حقوق بشر یکی از حربه‌های دیرین غربی‌ها برای تطبیق خواسته‌های خود در دیگر کشورها بوده است و باید این را بدانند در حال حاضر جمهوری اسلامی به آن درجه از خودکفایی و استقلال رسیده است که اجازه دخالت به آنها را در زمینه این مسائل ندهد.

یک پاسخ به “تفهیم مطالبات ایران از جهان غرب مطرح شود”

  • کاظمی:

    چرا با توجه به این که هیلاری کلینتون رقیب انتخاباتی اوباما بود، ولی اوباما اونو به عنوان وزیر خارجه انتخاب کرد؟

یک نظر بگذارید