جستجو
آرشیو

دیدار جلیلی با مقامات آمریکایی مبهم و نامعقول است

572019-51-15_nمحمد‌صادق کوشکی عضو هیات علمی دانشگاه خواجه‌نصیر‌الدین طوسی در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، با بیان اینکه منوچهر متکی وزیر امور خارجه کشورمان دیدارش با مقامات آمریکایی را تکذیب کرد، اظهار داشت: متکی اعلام کرد که دیدار وی با اعضای شورای روابط ‌خارجی آمریکا بود، که هر چند اعضای شورای روابط ‌خارجی آمریکا در سیاست خارجی این کشور تاثیر‌گذار هستند، اما مقام رسمی به حساب نمی‌آیند و اظهار‌نظر متکی در این خصوص را می‌پذیریم.

این استاد دانشگاه در خصوص دیدار سعید جلیلی با ویلیام برنز، گفت: در خصوص این دیدار ابهاماتی وجود دارد، زیرا برگزاری این دیدار به درازا کشیده و در پایان نیز مقام آمریکایی این دیدار و گفتگو را مثبت ارزیابی کرد، که همین اظهار‌نظر مقام آمریکایی ابهامات زیادی را در مورد این دیدار به وجود آورد.

به گفته کوشکی، دیدار جلیلی با برنز اولین دیدار رسمی جمهوری اسلامی ایران با یک مقام آمریکایی بعد از دولت بازرگان تا به امروز است.

عضو هیات‌علمی دانشگاه خواجه‌نصیر‌الدین طوسی در ادامه با اشاره به اینکه خبر دیدار جلیلی با برنز توسط خبرگزاری‌ها منتشر و جلیلی تلویحا آن دیدار را تایید کرد، خاطرنشان کرد: قرار بود جلیلی در این سفر صرفا با اعضای ۱+۵ دیدار کند و هیچ صحبتی در خصوص دیدار وی با مقامات آمریکای در میان نبود.

وی افزود: بعد از دیدار جلیلی با برنز، مقام آمریکایی از این دیدار اظهار رضایت کرده است که این اظهارنظر برنز یا جنگ روانی آمریکائی‌ها به شمار می‌رود و یا واقعا این مذاکره از دید آمریکائی‌ها مثبت و سازنده بوده است.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه این پرسش وجود دارد که در دیدار جلیلی با برنز چه گذشته است که طرف آمریکائی این دیدار را مثبت ارزیابی کرده است؟ خاطرنشان کرد:‌ ممکن است ابراز رضایت طرف آمریکایی از این مذاکره صرفا یک جنگ روانی باشد و شاید بنا به ادعای جلیلی در خصوص مباحث ۱+۵ صحبت به میان آمده است، اما نتیجه این دیدار آغاز یک جنگ روانی گسترده توسط مقامات آمریکایی بر علیه کشورمان بود.

کوشکی همچنین تصریح کرد:‌ آمریکائی‌ها به دنبال این بودند که این دیدار را به عنوان یک مذاکره مستقیم با ایران به جهانیان نشان داده و آن را نوعی کوتاه آمدن ایران از مواضع خود معرفی کنند.

وی دیدار جلیلی با برنز را مبهم و نامعقول ارزیابی کرد و افزود:‌ مسئولان ایرانی باید مسائل مطرح شده در این دیدار را به صورت شفاف برای مردم تشریح کنند تا این دیدار مورد سوءاستفاده مقامات آمریکایی قرار نگیرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی با یادآوری این نکته که رهبر معظم انقلاب مذاکره با آمریکا را معامله با این کشور دانسته بودند، افزود: قاعدتا در این مذاکره قرار بود، چیزی با آمریکا معامله شود، به همین دلیل بایستی در این خصوص بسیار هوشیارانه عمل کرد تا راه برای سوءاستفاده غربی‌ها فراهم نشود، که متأسفانه این هوشیاری به خرج داده نشد.

کوشکی در پایان گفت:‌ آمریکائی‌ها در طی ۳۰ سال گذشته هیچ تغییری را در رفتار خود ایجاد نکردند و قاعدتا جمهوری اسلامی ایران نیز از اصول خود دست نخواهد کشید.

یک پاسخ به “دیدار جلیلی با مقامات آمریکایی مبهم و نامعقول است”

  • آقای کوشکی سلام.
    اولین باری که شما را دیدم در نمازجمعه تهران همراه دوستم عباس فرنودی بود. یادش بخیر!
    اما دوست دارم یک مطلبی را به شما که اعتقاد به اسلام دارید بگویم. امیدوارم کمی دیگران را هم صاحب عقل و تدبیر فرض کنید. مطمئنا تمام عقل جهان در شما جمع نشده است. بهتر است به نظرات و عقاید دیگران احترام بگذارید. امروز مخالفت شما با آقای احمدی ن‍ژاد را نمی فههم؟! اگر مجموعا حرف بی ربط با انقلاب می زند کدام است؟ و اگر در مسیر انقلاب است در مسیر ولایت است که بنظر بنده هست باید احترام بگذارید و کمک کنید.

یک نظر بگذارید