جستجو
آرشیو

بحث تفاهم ملی و آشتی ملی مربوط به کشورهایی است که نظام‌سازی نکرده‌اند

محمدصادق کوشکی در گفتگو با خبرنگار سیاسی باشگاه خبری فارس «توانا»، با اشاره به سلایق مختلف موجود در هر نظام سیاسی گفت: هر نظامی بر اساس محورهایی شکل می‌گیرد و سلایق و دیدگاه‌های مختلف بر اساس آن در کنار یکدیگر جمع شده و یک نظام سیاسی را شکل می‌دهند.

وی افزود: این تفاهم ۳۰ سال پیش شکل گرفت و سلایق و دیدگاه‌های متکثری که وجود داشت حول نظام جمهوری اسلامی و ولایت فقیه، این نظام را تشکیل دادند؛ بر این اساس نظام اسلامی در طول ۳۰ سال گذشته با این محورها به کار خود ادامه داده و بر مشکلات غلبه کرده و روند رو به رشدی داشته است.

کوشکی شرط نخست هر فعالیت سیاسی را پایبندی به این محورها دانست و تصریح کرد: اگر کسی پایبندی خود به این محورها را از دست بدهد، عرصه تفاهم را رها کرده؛ این در حالی است که این محور و تفاهم وجود دارد که ما امروز شاهد نظام مقتدر اسلامی هستیم.

وی افزود: مناسبترین کار، بازگشت به تفاهم بر اساس همان محور‌هاست و البته رویه نظام هم این بوده است که اگر کسی و جریانی این محور تفاهم را ترک کند، امکان بازگشت برایش ممکن است.

این استاد دانشگاه با اشاره به قواعد بازی در نظام جمهوری اسلامی که مبتنی بر قانون اساسی و همه اصول آن از جمله ولایت فقیه است، اظهار داشت: اگر کسی به این اصول پایبند نباشد، امکان فعالیت را از دست داده است.

وی تاکید کرد: علت این است که این افراد و جریان‌ها زبان مشترک را از دست داده‌اند؛ در حالیکه امکان بازگشت در پایبند بودن به این زبان مشترک است و همگی باید حول محور قانون اساسی و اصولش فعالیت کنند.

استاد دانشگاه خواجه نصیر این الزامات را الزاماتی منطقی و نه جبری دانست و گفت: نیروهای متنوع و متکثر باید قواعد بازی را رعایت کنند تا بتوانند روند رو به رشدی داشته باشند و این مسیر از دل قانون اساسی بیرون می‌آید.

وی افزود: بحث تفاهم ملی و آشتی ملی مربوط به کشورهایی است که نظام‌سازی نکرده‌اند اما ما در نظام جمهوری اسلامی ۳۰ سال است که از این مسئله عبور کرده‌ایم.

کوشکی با اشاره به حوادث انتخابات و پس از آن، قانون را برای همه یکسان دانست و گفت: شاهد بودیم که بخشی از نیروهای سیاسی، دیگر به محورهای نظام پایبند نیستند؛ اما آغوش نظام برای همه آنها باز است.

وی طراحان مباحثی از قبیل آشتی ملی و تفاهم ملی را عدم آشنایی به بدیهیات حقوقی و قانونی دانست و گفت: این سخنان مربوط به کشورهای جنگ‌زده‌ای است که سال‌ها اسیر جنگ داخلی بوده‌اند.

کوشکی ادامه داد: سوال ما از کسانی که از تفاهم ملی صحبت می‌کنند، این است که نقش قانون اساسی چیست؟

این کارشناس مسائل سیاسی وجود هرگونه دعوا در کشور را منتفی دانست و گفت: در انتخابات اخیر صف‌بندی‌های اصولگرایان و اصلاح‌طلبان به هم ریخت و عده‌ای فراموش کردند که در یک نظام سیاسی با قواعد خاص خود زندگی می‌کنند؛ بر این اساس هم به خود و هم به کلیت نظام آسیب زدند.

کوشکی در پایان بحث ریش سفیدی و مصالحه و امثال آن را امری مردود خواند و بیان داشت: اگر نظام سیاسی بخواهد بر اساس ریش سفیدی اداره بشود، معلوم است که این نظام با مشکلاتی روبروست؛ اما نظام جمهوری اسلامی قواعد مشخصی دارد.

یک پاسخ به “بحث تفاهم ملی و آشتی ملی مربوط به کشورهایی است که نظام‌سازی نکرده‌اند”

  • جعفری:

    سلام استاد.سایت جالبی دارید من مشتری دائمتون هستم.امروز اقای عدنانی و یعقوبی گفتند که پیام بذارم وخواهش کنم که اگر ممکن باشد در نمرات تجدید نظر کنید.راستش بچه ها کلهم منهای یک از نمرات گله مندند.

یک نظر بگذارید