جستجو
آرشیو

لزوم خلاقیت شهرداری ها در تأمین هزینه های شهر

shahrdariگرچه راه های زیادی برای نیل به اعتماد پایدار شهروندان به مدیران شهری و افزایش مشارکت شهروندان وجود دارد، امّا قطعا مهمترین آنها رعایت بایسته ها و ایفای نقش خلاقیت از سوی شهرداری برای تامین هزینه های شهر است. شهرداری باید به این سمت حرکت کند که با به کارگیری عقلانیت و خلاقیت، تمام بار هزینه های شهر را بر دوش مردم نیاندازد و با طرح راه حلهای جدید و بدیع، همه هزینه های اجرایی شهر را از عوارض دریافتی و مستقیما از سوی مردم تامین نکند.

باید افراد خلّاق و کارآفرین در شهرداری به کار گرفته شوند که از راههای مختلف برای شهرداری ها کسب درآمد بکنند و نیازی نباشد که برای هر مشکلی به صورت مستقیم به خود مردم مراجعه شود.

برای مثال شهرداری هزینه زیادی برای حفظ و نگهداری فضای سبز در سطح شهر صرف می کند. آیا تا به حال به این اندیشیده شده است که به جای گونه های غیر مثمر، از این فضا برای کشت و کار مثمر بهره گرفته شود. مثلا به جای چمن، سبزیجات مختلف خوراکی کشت شود، یا به جای درخت های بدون میوه و تزیینی از درخت های میوه دار استفاده شود. البته این یک مثال ابتدایی است و دیگرانی باید کارشناسانه تر آن را مطرح کنند.

آب، زمین و کود مورد نیاز این درختان تفاوتی نمی کند، امّا در پایان سال از راه فروش میوه این درختان یک درآمد معتنابه نصیب شهرداری خواهد شد. با این کار نه تنها هزینه حفظ و نگهداری فضای سبز از دوش شهرداری کم می شود، بلکه برا ی شهرداری درآمدزایی نیز خواهد شد.

یکی دیگر از راه حل ها، ایجاد سامانه های انرژی های نو است. بازیافت فاضلاب شهری و تبدیل آن به بیوگاز یکی از این راه هاست.  انرژی های نوین دیگری همچون انرژی خورشیدی و انرژی بادی نیز با یک سرمایه گذاری کوچک اولیه، صرفه جویی عظیمی در هزینه های شهرداری خواهند کرد. فضاهای بزرگ و بکری در اختیار شهرداری مشهد است که می توان از آنها برای تامین انرژی های نو استفاده کرد. خلاقیت هایی از این دست در عرصه های مختلف شهری وجود دارد.

همچنین باید در کاهش هزینه های جاری شهرداری نیز خلاقیت را در نظر گرفت. مثلاً استفاده از لامپهای LED به جای لامپهای رشته ای که بسیار پرمصرف هستند.

یکی دیگر از مسائل مهم در این عرصه، استفاده از نیروهای متفکر و خلاّق در حوزه هزینه ها و درآمدهای شهرداری مشهد است. این یک سوال اساسی است که شهرداری تا به حال چند بار برای کشف ایده های جدید در خصوص افزایش درآمدها و کاهش هزینه ها در مجموعه شهر مشهد فراخوان برگزار کرده است؟

اگر شهرداری از این ایده ها استقبال کرده و حتی آنها را خریداری نماید و اگر سالی حتی یکی از این ایده ها عملیاتی شود، در طی چند سال، تحولی بزرگ و سرمایه عظیمی برای شهرداری مشهد ایجاد خواهد شد.

ساده ترین راهی که پیش روی شهرداران وجود داشته، فروش یا اجاره اماکن شهرداری و خوردن از جیب شهروندان بوده است، یا اینکه به نوعی تلاش می کنند از دولت بودجه بگیرند. این درحالی است که بهترین راه ایجاد درآمدهای پایدار و ثابت در کنار  اخذ عوارض در مجموعه شهری است.

در این جا ذکر نمونه ای ضروری به نظر می رسد. شهرداری فردوس به جای کاشت درختان غیر مثمر در میادین و بزرگراه ها، به کاشت درخت زیتون که میوه اش چندان برای مردم و رهگذران مطلوبیتی ندارد پرداخته است و سالانه بین ۹ تا ۱۲ تن زیتون از سطح شهر برداشت می کند. یعنی با همان آب، کود و کارگر و با تامین همان میزان فضای سبز برای شهرداری درآمدزایی شده است. حال بیاندیشیم که اگر شهرداری مشهد با چندین برابر وسعت خود نسبت به شهر فردوس دست به چنین اقدامی بزند چه عوایدی نصیب شهرداری خواهد شد؟!

اینها نمونه های کوچکی از راه های درآمدزایی در شهرداری بود. درآمدزایی هایی سالم که به طور مثال نیازی به بورس‌بازی یا دلاّل‌بازی در شهرداری نیست. مهم این رویکرد است که باید به وجود بیاید.

شهرداری باید از ساده ترین و عامیانه ترین راه تامین هزینه های شهر، یعنی گرفتن عوارض از مردم فاصله بگیرد و به سراغ عرصه های خلاقانه تری برود.

متاسفانه اولین راه حلّی که به ذهن مدیران شهری برای تامین بودجه پروژه ها می رسد، افزایش میزان عوارض دریافتی از مردم است. طرح های درآمدزا و یافتن راه حلهایی برای ایجاد درآمدهای پایدار در تامین هزینه ها باید به گونه ای پیش برود که نیازی نباشد برای هر پروژه ای مستقیماً از جیب مردم و به افزایش عوارض مراجعه کرد. و این امر با تنوع بخشیدن به درآمدهای شهری میسر است.

۱۵پاسخ به “لزوم خلاقیت شهرداری ها در تأمین هزینه های شهر”

 • مهشاد کاظمی:

  با عرض سلام
  پایان نامه من در رابطه با درآمدهای شهرداری هاست.اطلاعاتی در رابطه با ابتکارات شهرداری های موفق در درآمد زایی بیشتر می خواستم.ممنون میشم اگه راهنماییم کنید.

 • مصطفی رئیسی:

  ایجاد مدیریت واحدشهری که ادارات آب وفاضلاب – برق-گاز- مخابرات – کلانتری – پلیس شهری مستقیما” زیر نظر شهردار باشند

 • علی فتاحیان:

  سرکار خانم مهشاد از مجموعه قوانین ذیل بهره برداری کنید:

  مجموعه قوانین و مقررات
  مالی اداری و منابع درآمدی شهرداریها
  با آخرین اصلالاحات
  و
  اهم آنچه مدیران شهری باید بدانند
  تألیف و تدوین
  سید مناف هاشمی

  قوانین و مصوبات مورد عمل درآمدهای شهرداری تهران جلد۱ تهیه و تنظیم اداره کل درآمد ۱۳۷۹ ویرایش دوم – سال ۸۳
  
  

  
  
  
   
  
   
  
  
  
  

 • علی فتاحیان:

  هیچکس حق ندارد در باره شماقضاوت کند چون هیچکس دقیقانمی داند چه بر شما گذشته است شاید مقداری از سرگذشتتان را شنیده باشند اما، هرگز آنچه که در قلب خود احساس کرده اید را حس نکرده اند.

 • سعیدحسنی شهردار م 11کرج:

  ضمن تشکروآرزوی توفیق برای نویسنده .بنظرم ایجادمدیریت واحدشهری – استفاده از نیروهای خلاق – افزایش جلب مشارکت عمومی شهروندان در تمام امور شهرداریها!در کاهش هزینه و افزایش درآمدی شهرداریها بسیار موثر و مفید است

 • اکبر کوشش خواه:

  دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت کشاورزی هستم. می خواهم پایانامه خود را در مورد کشت گونه های مختلف سبزیجات بجای چمن تهیه نمایم. خواهشمندم منابع و اطلاعات خود را در این خصوص برای بنده ایمیل نمایید. سپاسگذارم

 • علیرضا:

  راه های کسب درآمد شهرداری به غیر از عوارض شهری و تخلفات شهری یکم بلند مدت هستن. درواقع یک هزینه اولیه نسبتا سنگسین باید انجام بشه و چند سال بعد پول برمی گرده. به همین دلیل معمولا شوراهای شهر این روش ها را قبول نمی کنند زیرا در زمان عضویت آنها شاید سرمایه بازنگردد و به کام شورای بعدی شود.بنابراین در درجه اول باید به اصلاح این تفکر پرداخت و در کنار آن به راه های کسب درآمد اندیشید

 • اکبر:

  نظرات پیشنهادی زیاد است آیا پیشنهادات به مرحله اجرایی نیز رسیده که مشخص شود فشار روی مردم نیست من شهری را سراغ دارم که بعضی نقاط زیتون کاشته اما قبل از به ثمر رسیدن مردم غارت میکنند و در اثر بی احتیاطی و شکستن درختان فرم درختان را نیز برهم میزنند

 • سلام،راه حل های خوبی را پیشنهاد کرده اید اما اینها شعار است تا زمانی که سیاسیون و کسانی که لابی می کنندبه مقام می رسند جایی برای دانشجوها و فارغ التحصیلان که پارتی ندارند اما توانایی ارائه پیشنهاد دارند نیست
  شعار مهم نیست عمل مهم است.البته در دوره آقای قالیباف جوانگرایی و افکار مناسبی به خدمت در آمد اما لایه های تصمیم ساز هنوز با تصمیمات سیاسی انتخاب می شوند

 • خدادادی:

  باسلام.
  من پروژه ای درسی درارتباط بامنابع درآمدشهرداری هادرایران (بامطالعه موردی اهوازواردبیل)دارم،شدیدا هم دراین زمینه احتیاج به راهنمایی وکمک دارم،اگرمطالبی دراین زمینه داشته باشیدبسیارممنون وسپاسگزارمیشم دراختیارمن بگذارید.

 • مهدی:

  یک ازراه های درآمدی ساخت وساز آپارتمان های شهری توسط خود شهرداری است که مزایای زیادی نیز دارد

 • حمید:

  با عرض سلام
  من پروژه ای در ارتباط با کاهش هزینه ها در شهرداری دارم و در این زمینه نیاز به راهنمایی دارم اگر مطالبی در این زمینه دارید در اختیارم قرار دهید بسیار ممنون و سپاسگزارمیشم.

 • مرجان:

  به نظرم شهرداریها درآمد حاصله از عوارض ومالیات را سرجای خودش خرج نمیکنند،چون وقتی برای درخواست خدمات شهری مراجعه میکنیم به شهرداری میگن بودجه نداریم حتی برای یک صندلی در ایستگاه اتوبوس…
  دیگه چه برسه آسفالت و پیاده رو و خیابان سازی…

 • محمد:

  با سلام
  کاشت درختان میوه در سطح شهر نیازمند به فرهنگ و نداشتن مشکلات اقتصادی مردم میباشد. در غیر اینصورت باعث افزایش نا امنی و افزایش درامد دادگاه ها میشود تا شهرداری
  به نظر شما از لحاظ اقتصادی مردم ما بی نیازند؟

 • آرایی:

  باسلام
  بنده دانشجوی کارشناسی ارشدمدیریت اجرایی می باشم به نظرم شهرداری باتفکیک وسازماندهی وارائه برنامه های مفیدوکاربردی درارائه خدمات به شهروندان هم می تواندازعوارض خوب ورضایت مندی خوبی برخوردارشود

یک نظر بگذارید