جستجو
آرشیو

انتقاد از ترویج تجمل گرایی در سینما و تلویزیون

عضو هیات علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی، با انتقاد از ترویج تجمل گرایی در سینما و تلویزیون گفت: استفاده از لوزام اشرافی، حضور در خانه‌های مجلل و استفاده از خودرو‌های گرانقیمت توسط ستاره‌های سینما و تلویزیون و اشاعه آن در فیلم های سینمایی و تلویزیونی ، باعث گرایش جوانان به اسراف است

دکتر “محمدصادق کوشکی” در گفت و گو با خبرنگار ایرنا به نامگذاری سال ۸۸ با عنوان سال “اصلاح الگوی مصرف” اشاره کرد و اظهار داشت: همه اقشار جامعه توانایی مالی رفتار مسرفانه، مصرف گرایانه و اشرافی را ندارند، اما نسل جوان مخصوصا با الگو گرفتن از این چهره ها سعی می‌کند با هر توان اقتصادی، مصرانه با اشرافی گرایی و تجمل گرایی به مصرف بپردازد و از این راه تشخص پیدا کند و یا توانایی های خود را به نمایش گذارد.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: همانطور که سینما و تلویزیون یکی از راه های مهم نفوذ این فرهنگ غلط و حتی ضدارزش بین مردم جامعه، به ویژه جوانان بوده، باید اصلاح این رویه غلط هم توسط رسانه های تصویری انجام شود.

کوشکی، با اشاره به اینکه این حرکت، بخشنامه ای یا اجباری نیست، خاطر نشان کرد: سازندگان و نویسندگان فیلم ها و برنامه ها به دلیل تمایلات و آرزوهای خود، اشرافی گری و تجمل گرایی را در محصولاتشان به نمایش می گذارند، بنابراین برای حرکت به سمت اصلاح این رویه باید از هنرمندانی مدد گرفت که فرهنگ صحیح مصرف را منطبق با ارزش های دینی و ملی بدانند و به آن ایمان و باور داشته باشند تا بتوانند این حالت، حس و الگو را منتقل کنند.

این استاد دانشگاه، یادآور شد: ابزارهای فرهنگی اعم از رسانه ها به ویژه رسانه های تصویری مانند سیما و سینما بیشترین تاثیر را در این حرکت فرهنگی خواهند داشت.

وی، ادامه داد: در سال های پس از جنگ تحمیلی، گسترش مصرف گرایی، تجمل گرایی و تبدیل آن به یک ارزش فرهنگی در قالب برنامه ها و مجموعه های تلویزیونی و فیلم های سینمایی قابل مشاهده است.

استاد دانشگاه امام صادق (ع) یادآور شد: امسال حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف است که این حرکت باید تدریجی و فرهنگی باشد، ضمن اینکه پیامدهای اقتصادی را نیز به دنبال دارد.

کوشکی با بیان اینکه بحث اصلاح مصرف، ماهیت اقتصادی دارد، افزود: اما در بحث اصلاح الگوی مصرف، الگو یک پدیده فرهنگی، چگونگی نگرش و تفکر است که بدون تردید باید با ابزارهای فرهنگی اتفاق بیافتد.

به گفته این پژوهشگر، درادامه راهکارهایی چون افزایش قیمت کالا را نیز باعث کنترل مصرف ندانست و عنوان کرد که بحث افزایش مصرف و مصرف بی رویه و بیش از نیاز قبل از اینکه پدیده اقتصادی باشد، یک پدیده فرهنگی است و به نگرش انسانها، ذهنیت و طرز تلقی آنها برمی گردد.

یک نظر بگذارید