جستجو
آرشیو

یارانه نقدی و نگاه استبدادی به مردم

koushkiمحمد صادق کوشکی استاد دانشگاه، افزایش نگرش دولت محور و تقویت نگاه استبدادی دولت به مردم را از جمله مشکلات نقدی کردن یارانه ها دانست و گفت: با تحقق این امر بخش های زیادی از جامعه عملا رزق و روزی خود را در دستان عنایات دولتی خواهند دید.

به گزارش گروه سیاسی« فردا» این عضو هیات علمی دانشگاه اظهار داشت: مردم باید ماهانه در این انتظار باشند که دولت به عنوان آقا بالا سرو ارباب، یارانه ها را به حساب آنها واریز کند که اگر نکند معیشتشان با اختلال روبرو می شود.

این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه با اجرای طرح نقدی کردن یارانه ها، مردم محتاج دولت می شوند، بیان داشت: این مسئله در تضاد با نگاه انقلابی است که به دنبال مردمی کردن و تسلط متن مردم در عرصه های گوناگون است؛ رازق مستضعفین شدن دولت، خطر بزرگ جامعه شناسی است که در گذشته وجود نداشت.

وی ادامه داد: بر فرض من امروز می خواهم نان بخرم، این درست است که دولت به هر حال یارانه آرد می دهد تا قیمت نان کاهش یابد، اما به هر حال همه قادر هستند نان ارزان بخرند. آقا بالا سری دولت اینجا کجاست؟ مشخص نیست.

کوشکی ادامه داد: اما با اجرای این طرح قیمت نان چند برابر می شود در حالی که حقوق ها ثابت است. در عوض یارانه ها به صورت نقدی از سوی دولت پرداخت می شود. اینجا رازق دولت است.

وی با بیان اینکه اگر دولت کارت ها را ماهانه شارژ نکند، مردم قدرت خرید نان نخواهند داشت، گفت: اینجوری نقش پنهان دولت و یارانه های دولتی مشهود است.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: این خطر جدی منشا آسیب های جدی تری است که متاسفانه فکری برای آن نشده است. دومین نکته هم این است که پرداخت نقدی یارانه ها نگاه استبدادی دولت به مردم را تقویت خواهد کرد.

وی ابراز عقیده کرد: نگاهی وجود دارد که مثلا چون مردم این استان به رییس جمهوری بیشتر رای داده اند، پس باید به آنها امکانات بیشتری داده شود. این طرز تفکر نگران کننده است. ممکن است به هر حال کسی نظرات متفاوت با دولت داشته باشد.

کوشکی با طرح این سئوالات که آیا تضمینی وجود دارد که یارانه او قطع نشود؟ و تضمین پرداخت یارانه ها بدون توجه به مواضع افراد چیست؟ گفت: دولت های متفاوتی بر سر کار می آیند و افرای را از اوج عزت به حضیض ذلت می کشانند و بالعکس. گاهی ممکن ست برخی دولت ها به دلیل اختلاف مواضع سیاسی ، سعی در به حاشیه راندن یا حذف یک سری آدم ها داشته باشند.

وی که با هفته نامه« پنجره» مصاحبه کرده، افزود: پرداخت نقدی یارانه ها قدرت نامحدود به دولت می دهد و در این بین آنهایی که رزقشان به دست دولت است به شدت احساس ترس و نگرانی دارند که مبادا ما چیزی بگوییم و دولت کارت ما را باطل کند.

کوشکی بیان داشت: اینکه معیشت چند دهک از مردم را در اختیار دولت بگذاریم و ابزار نظارتی هم نداشته باشیم و فقط امیدوار باشیم که اتفاق خلافی نیفتد، راه حل عاقلانه ای به نظر نمی رسد.

یک پاسخ به “یارانه نقدی و نگاه استبدادی به مردم”

یک نظر بگذارید