جستجو
آرشیو

تعلل در کارآمدسازی علوم انسانی خسارت جدی به جامعه علمی کشور می‌زند

دکتر محمدصادق کوشکی در گفت و‌گو با خبرنگار علمی «شبکه خبر دانشجو»، جریان تولید علم و فضای علمی در دانشگاه‌ها را مانند دوران جنگ خواند و اظهار داشت: برای بومی‌سازی علوم انسانی نیازمند تفکر بسیجی هستیم.

وی با بیان اینکه شورای عالی انقلاب فرهنگی برای کارآمدسازی علوم انسانی باید برنامه‌ریزی‌های دقیق انجام دهد، افزود: دانشجویان تحصیلات تکمیلی علوم انسانی و طلاب علوم دینی باید وارد عرصه کارآمدسازی علوم انسانی شده و متدهای تولید علم را با نگاه دینی فرا گیرند.

این استاد دانشگاه ایجاد دغدغه تولید علوم انسانی بومی در بین دانشجویان و طلاب را از ارکان اصلی بومی‌سازی و کارآمدسازی علوم انسانی در کشور دانست و اضافه کرد: این عرصه نیازمند حرکت بسیجی وار با نگاه تکلیف‌گرایانه است.

کوشکی تصریح کرد: ترویج روحیات بسیجی در زمینه علوم انسانی با نگاه تکلیف‌گرایانه با گذشت زمان، بخشی از خلا‌ءهای تولید علوم انسانی بومی و کارآمد را در کشور جبران می‌کند.

علوم انسانی کشور فقیر است

وی با بیان اینکه در نظام دانشگاهی کشور، حتی علوم انسانی نیمه بومی نیز وجود ندارد، افزود: به طور کلی کشور دارای فقر شدید در زمینه بومی‌سازی و کارآمدسازی علوم انسانی است.

این استاد دانشگاه با اشاره به نبود تولید منابع لازم بومی در علوم انسانی گفت: باید استادانی در زمینه علوم انسانی متکی بر دین در کشور ایجاد شود.

کوشکی علوم انسانی را کلیاتی به هم پیوسته عنوان کرد و افزود: در حال حاضر ساختارهای اولیه تولید علوم انسانی بومی و کارآمد در کشور وجود ندارد و این امر موجب کاهش جرات تولید علم در حوزه علوم انسانی شده است.

کارآمد سازی علوم انسانی نیازمند بسیجی‌های خط شکن است

وی اظهار داشت: علوم انسانی نیازمند بسیجی‌های خط شکنی است که با روحیه شجاع و از جان گذشتگی وارد عرصه تولید علوم انسانی بومی و کارآمد شوند.

کوشکی ادامه داد: کشور نیازمند کسانی است که در علوم انسانی به صورت جدی و سخت فعالیت کرده و در این راه خود را فدا کنند تا رکود علوم انسانی در کشور شکسته شود.

کوشکی با بیان اینکه هر جامعه‌ای برای بقا، پیشرفت و دفاع از هویت خود نیازمند تولید علم است، گفت: راه مقابله با تهدیدات نظامی و نرم‌افزاری ایجاد تولید علم است که برطرف کننده نیازهای کشور باشد.تعلل در کارآمدسازی علوم انسانی خسارت جدی به جامعه علمی کشور می‌زند

یک پاسخ به “تعلل در کارآمدسازی علوم انسانی خسارت جدی به جامعه علمی کشور می‌زند”

یک نظر بگذارید