جستجو
آرشیو

اختلافات ایران و آمریکا با مذاکره حل نمی‌شود

وی که در نشست پانزدهم از سلسله نشست‌های اندیشه‌ای دفتر گفتمان انقلاب اسلامی با عنوان “انقلاب اسلامی و حماسه نه بزرگ”سخن می گفت افزود: همان طور که رهبر انقلاب نیز فرمودند، مذاکره با آمریکا یعنی معامله.

کوشکی با تاکید بر وجود اختلافات ماهیتی بین ایران و آمریکا اظهار داشت: جنس اختلافات ما ماهیتی است و اگر قرار به مذاکره باشد بحث معامله پیش می آید و باید نگریست که در مذاکره با آمریکا چه چیز را می خواهی معامله کنی.

این استاد دانشگاه با اظهار تأسف از عملکرد رییس جمهوری ایران در ارسال پیام تبریک به اوباما این امر را عامل توهین دیگری به ملت و کشور ایران خواند.

کوشکی افزود: روی کار آمدن “اوباما” در واقع تلاش برای استحکام نظام سلطه آمریکا در جهان بود و این چه برکتی می توانست داشته باشد که حال دولت ایران پیامی ارسال کند و متأسفانه با بی محلی محض روبرو شویم و آمریکا حق توهین به ما را پیدا کند.

وی اظهار داشت: اینجاست که به صدق کلام حضرت امام پی می بریم که فرمودند: «اگر ما یک قدم عقب بنشینیم آنها صد قدم جلو خواهند آمد.»

این سخنران همه را به تعمق و تفکر در دشمنی های هر روزه آمریکا علیه ایران توصیه کرد و گفت: اگر بر این مباحث کمی پافشاری داشته باشیم متوجه خواهیم شد افرادی که آرزوی برقراری رابطه ایران و امریکا را دارند، یا جاهل‌اند یا احمق و با نگاه واقع بینانه خائن اند که مسیر اصلی انقلاب را نادیده گرفته اند ولی ما طبق فرموده رهبر معظم انقلاب همچنان معتقدیم «کسانی که خواب رابطه با آمریکا را می بینند باید از این خواب بیدار شوند.»

وی با بیان نمونه هایی از اقدامات آمریکا به سازش ناپذیری این کشور اشاره کرد و اظهار داشت: آمریکا در هیج موردی حتی مسایل مادی نیز حاضر به مذاکره و حل مشکلات مادی و پرداخت هزینه ها و خسارت های وارده به ایران نیست، این در حالی است که خود دولت آمریکا تمام هزینه ها و خسارت های خود را از حساب های بلوکه شده ایران کسر کرده اما حاضر به پرداخت حتی بخشی از خسارت های وارده به ایران نشده است.

کوشکی ادامه داد: آمریکا بزرگترین تحریم ها را علیه ایران روا داشته است به عنوان بارزترین مثال باید از قانون “داماتو” نام برد که بر اساس این قانون ایران با هر کشوری که بخواهد رابطه اقتصادی داشته باشد ارزش این معامله نباید از ۴۰ میلون دلار بیشتر شود، چه هزینه های هنگفتی که دولت ایران در قبال این قانون متحمل شده و چه ضررهای بی‌شماری که به دلیل تحریم های آمریکا علیه ایران به کشور ما وارد آمده است. حال چطور از چنین کشوری می توان انتظار مذاکره و سازش داشت.

** آمریکا هرگز ایران را به حال خود رها نمی کند

استاد دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی در این نشست به آسیب شناسی رابطه ایران و آمریکا و تبیین دلایل مخالفت امام (ره) و رهبری در برقراری این رابطه پرداخت.

کوشکی در تشریح دیدگاه حضرت امام(ره) پیرامون چرایی دشمنی آمریکا علیه ایران اظهار داشت: حضرت امام، آمریکا را مروج تفکری می دانست که کمر به نفی دین در جهان بسته و این دین زدایی تا جایی ادامه یافته که حتی دین حداقلی چون سکولاریسم نیز از هجومش در امان نمانده است.

وی با تاکید بر اینکه آمریکا پرچمدار دین زدایی و به دنبال آن پرچمدار ظلم در جهان است گفت: در این میان یک کشور اسلامی چون جمهوری اسلامی ایران حتی اگر هم بخواهد این نوع دشمنی ها را نادیده بگیرد، باز هم آمریکا این کشور و نظام را به حال خود رها نخواهد کرد.

وی نمونه بارز این دین ستیزی را در رواج تفکرات پوچ شیطان پرستی دانست که به سرعت در جهان در حال پیشرفت است.

** بود هر یک از دو کشور ایران و آمریکا در گرو نبود دیگری است

این سخنران با تأکید بر اینکه هر اختلاف و منازعه ای با مذاکره قابل حل و فصل نیست تصریح کرد: جنس منازعه ایران و آمریکا ماهیتی است. یعنی در عرصه واقعیت، حق و باطل با یکدیگر قابل جمع شدن نیست و یکی از این دو باید حاکم باشد و بر این اساس ایران به عنوان نماد حق در جهان قابل جمع شدن با آمریکای پرچمدار باطل نیست. بود هر یک از این دو در گرو نبود دیگری است.

کوشکی با اشاره به یکی از بیانات امام(ره) که فرمودند «منازعه ما و آمریکا منازعه گرگ و میش است» گفت: این معنا حتی برای عامی ترین افراد نیز تداعی می شود که این منازعه با هیچ گفت و گو و پای هیچ میز مذاکره ای قابل حل نیست.

این استاد دانشگاه از استقلال طلبی به عنوان یکی دیگر از دلایل دشمنی آمریکا با ایران نام برد و افزود: از نظر دین اسلام و در دیدگاه امام(ره) استقلال یک مملکت به قدری مورد تأکید است که می توان آن را زمینه دینداری نامید، چرا که تا مستقل نباشی نمی توانی دین را بپذیری.

وی استقلال را دارای مراتب مختلف سیاسی، اقتصادی، فکری، فرهنگی و غیره دانست و اظهار داشت که از نظر امام (ره) استقلال فکری مهمترین بعد استقلال است و ایجاد فضای استقلال فکری، مقدمه یک انتخاب درست است.

وی ماهیت نگاه آمریکا به جهان را نشأت گرفته از تفکر متفکرانی چون “مارکس” دانست که معتقد بود نظام سرمایه داری، جهان‌شمول است و باید هر آنچه در کره زمین است مسخر خود کند و تا این اتفاق نیفتد ساکت نمی نشیند. اکنون آمریکا مصداق این جهان گیری است که ایجاد نظام نوین جهانی را حق خود می داند و هر که در مسیر این نظم نوین همراهش نشود یاغی است و باید با یاغی مبارزه کرد.

کوشکی استقلال ایران را عامل به چالش کشیدن سیطره آمریکا بر جهان خواند و ادامه داد: قطعاً آمریکا به این استقلال راضی نخواهد شد و برای رسیدن به هدف خود حاضر به پرداخت هزینه های گزاف است و این مسأله مختص دولت امروز و دیروز آمریکا نیست.

وی در بیان مثال گفت: “نیکسون” رییس جمهور ۹ دوره پیش آمریکا خلیج فارس را قلب تپنده دنیای صنعتی نامید که برای حفظ این قلب، حاضر به انجام هر کاری خواهند شد. حال ایران به عنوان یک کشور مستقل که دارای بیشترین مرز مشترک با خلیج فارس و دریای عمان و تنگه هرمز است، بزرگترین تهدید برای قلب جهان صنعتی به شمار می رود و آمریکا برای مبارزه با این تهدید حتی حاضر به تأسیس یک دولت جدید به نام رژیم صهیونیستی می شود و تا زمانی که شعار استقلال ادامه داشته باشد این تهدید ادامه خواهد یافت.

سخنران جلسه مزبور با بیان اینکه دشمنی آمریکا با ایران صرفاً نه به دلیل اسلامی بودن بلکه به دلیل مستقل بودن است تصریح کرد: به جز ایران هر کشور دیگر با هر آیین و مسلکی هم داعیه استقلال طلبی داشته باشد، از نظر آمریکا یک تهدید است و باید از بین برود.

کوشکی با تاکید بر تهدید دایمی آمریکا علیه کشورهای مستقل تاکید کرد: باید از حامیان مذاکره با این کشور پرسید آیا امریکا حاضر خواهد بود در حساس ترین منطقه جهان یک کشور مستقل را به رسمیت بشناسد.

یک نظر بگذارید