جستجو
آرشیو

اختلاف در نوع اعمال فشار است

دکتر محمد صادق کوشکی استاد دانشگاه و کارشناس مسائل سیاسی و بین‌المللی در تحلیل خود از بی نتیجه ماندن نشست اخیر ۱+۵ در نیویورک گفت: به نظر می‌رسد بین اعضای ۱+۵ در دو عرصه در حوزه ایران اختلاف وجود دارد و این اختلاف در درجه اول در کارآمدی برای وارد کردن فشار به ایران که کار را به نتیجه می‌رساند است.

وی افزود: این موضوعی است که در رابطه با آن دچار تردید هستند و دومین عرصه این است که چگونه باید به ایران فشار وارد کرد؟ این موضوعی است که می‌تواند با تحریم باشد و یا با تهدید سیاسی و نظامی انجام گیرد.

کارشناس مسائل سیاسی و بین‌المللی با اشاره به اینکه آنها به دنبال راهی هستند که منجر به رسیدن آنها به اهداف از پیش تعیین شده‌ باشد، تاکید کرد: این یک اختلاف جدی بین اعضای گروه ۱+۵ است که این گروه در این مورد هنوز به اجماع نرسیده است، اما در خصوص کلیت بحث بین آنها اختلافی وجود ندارد.

وی با توضیح اینکه کلیت بحث این است که ایران نباید به فناوری هسته‌ای دست پیدا کند و این موضوعی است که هیچ کدام از اعضای این گروه در این رابطه تردیدی ندارند، تصریح کرد: موضوع این است که به نظر برخی از اعضای این گروه تصمیماتی که تاکنون اتخاذ شده کارآمد نبوده است و مانع ایران برای دستیابی به فناوری هسته‌ای نشده است.

این استاد دانشگاه درباره این که همراهی چین با ایران تا چه حد امکان دارد و آیا می‌توان به روسیه در همراهی با ایران امیدوار بود؟ توضیح داد: این به معنای همراهی چین با جمهوری اسلامی نیست و تمام این ۶ کشور در خصوص اینکه ایران نباید توانمندی هسته‌ای داشته باشد اجماع دارند.

وی ادامه داد: عدم همراهی چین به خاطر اختلاف نظر است، اما این موضوعی طبیعی است که منافع چین در همراهی با غرب است، اما چین به هر حال منافع خودش را تعقیب می‌کند و بقیه کشورهای اروپایی هم در نوع وارد کردن فشار به ایران اختلاف نظر دارند.

کوشکی در پایان گفت: چین بر عدم کارآمدی اعمال فشار اقتصادی بر ایران با ایالات متحده اختلاف نظر دارد وگرنه در این موضوع که ایران نباید فناوری هسته‌ای داشته باشد هر ۶ کشور متفق القول هستند.

یک نظر بگذارید