جستجو
آرشیو

دانشجویان غیرایرانی، سفیران انقلاب اسلامی

به گزارش موج، دکتر محمدصادق کوشکی که به دعوت نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در اردوی “از خاک تا افلاک” ویژه دانشجویان غیر ایرانی دانشگاه‌های کشور شرکت کرده بود، گفت: مقایسه مجموعه کاخ‌های سعدآباد و حسینه جماران به خودی خود برای هر بازدید کننده‌ای گویا است و می‌تواند تصویری حداقلی اما درست از تحولی که به واسطه وقوع انقلاب اسلامی در شکل حکومت‌ها بوجود آمده، ارائه کند.

وی افزود: این اردو امکان مقایسه دو طرز تفکر کاخ‌نشینی و تفکری که همانند مردم بودن و همنشینی با مردم را افتخار خود می‌داند را برای دانشجویان غیر ایرانی فراهم کرده است.

استاد دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی اظهار داشت: این دانشجویان چندسالی را در کشور ما زندگی می‌کنند و طبیعتاً اگر شناخت درستی از انقلاب به دست آورند می‌توانند سفیران خوبی برای انقلاب اسلامی ایران در کشورهایشان باشند.

این کارشناس مسائل سیاسی یادآور شد: آنچه دانشجویان غیرایرانی در این اردو با آن آشنا شدند، بخشی از پازل فکری آنان برای شناخت انقلاب اسلامی بوده که در کنار پازل‌ها و تصاویر دیگری که به دست می‌آورند کمک خواهد کرد تصویر درستی از انقلاب اسلامی ایران در ذهن آنان شکل بگیرد.

وی افزود: انقلاب یک پدیده فکری است و طبیعتاً برای انتقال و معرفی آن باید از ابزارهای فرهنگی مختلفی بهره جست و با یک وسیله نمی‌توان انقلاب را به مردم سایر کشورها معرفی کرد.

کوشکی اظهار داشت: در مجموعه کاخ‌های سعدآباد ۱۸ کاخ وجود دارد که همه آن‌ها متعلق به شاه و اطرافیانش بوده‌اند و خاندان پهلوی در شرایطی در این کاخ‌های مجلل زندگی می‌کرده‌اند که مردم عادی از حداقل‌های یک زندگی معمولی محروم بودند و در تهران که پایتخت ایران بود آب آشامیدنی سالم و بهداشتی هم وجود نداشت.

عضو هیأت علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی ادامه داد: اشرف پهلوی خواهر دوقلوی شاه در خاطراتش می‌نویسد که وقتی ما در این کاخ‌ها زندگی می‌کردیم در اکثر مناطق کشور مردم حتی یک لقمه نان برای رفع گرسنگی خودشان در اختیار نداشتند.

این کارشناس مسائل تاریخی عنوان داشت: همواره تمام کسانی که در دنیا به قدرت سیاسی رسیدند سعی کردند از قدرت سیاسی به نفع خودشان استفاده کنند و با انباشت ثروت و کاخ نشیتی سطح زندگی‌ای بسیار بهتر از مردم عادی داشته باشند.

کوشکی خاطرنشان کرد: فاصله شدید طبقاتی میان مردم عادی و خانواده شاه یکی از انگیزه‌های مردم ایران برای قیام علیه حاکمانی بود که ثروت مردم ایران را به نفع خودشان و لذت‌هایشان مصادره کرده ‌بودند و یکی از اهداف انقلاب این بود که حاکمان آنگونه که تعالیم دینی به ما می‌آموزد مانند عادی‌ترین مردم زندگی کنند.

این استاد دانشگاه یادآور شد: مقایسه میان کاخ‌های سعدآباد به عنوان مکانی که شاه سابق ایران در طول ۳۷ سال سلطنت خود در آن زندگی می‌کرد با حسینیه جماران، کمک می‌کند دانشجویان غیر ایرانی با هدفی که ۳۱ سال پیش مردم ایران به خاطر آن انقلاب کردند یعنی به پای یک حکومت عادلانه آشنا شوند.

کوشکی در پایان خاطر نشان کرد: هر حاکمی که مانند خاندان پهلوی سطح زندگی خودش را از مردم جدا کند عاقبتش مانند کسانی خواهد بود که در این کاخ‌ها زندگی کرده‌اند و به خاطر خیانت به وطن در اواخر عمران آواره شدند و در نهایت تنهایی و فلاکت دنیا را ترک کردند و هر حاکمی که همنشینی با مردم را انتظار خود بداند در دل آنان جای خواهد داشت مانند حضرت امام(ره) که در یک منزل اجاره‌ای محقر زندگی می‌کردند و در هنگام وفاتشان تاریخ شاهد با شکوه‌ترین تشییع جنازه در طول تمام عصرها بود.

یک نظر بگذارید