جستجو
آرشیو

با بخشنامه دادن عدالت نهادینه نمی‌شود، باید استانداردهای علمی تعریف شود

به گزارش خبرنگار سرویس دانشگاه برنا، محمد صادق کوشکی در هجدهمین نشست دانشجویان عدالت خواه گفت: امام زمانی که به شاه گفتند اگر جرات دارید وزارت آموزش و پرورش یا یک ساعت از برنامه های رادیویی رژیم را در اختیار ما قرار دهید ، این حرف امام به معنی این نبود که امام برنامه ساز دارد بلکه به این معنی بود که آنچه می توانند جامعه را تغییر دهد این دستگاه ها است؛ یعنی ما به دنبال تغییر سیاسی نیستیم.

وی افزود: الان روی در و دیوارها می خوانیم اساس کار یک مملکت فرهنگ آن است، اما اینها یعنی چه؟ مشکل ما در این ۳۱ سال فهم همین جمله ها است. چون در این سالها نتوانستیم بنیان هایی در جامعه ایجاد کنیم که بتوان روی آنها بنایی ساخت.

این استاد دانشگاه خواجه نصیر گفت: پهلوی ها ساختار دانشگاهی ساختند که به غرب وابسته باشد و می بینید که این ساختار آن قدر واقعی است که بعداز ۳۱ سال همین فرهنگ را پیگیری می کند یعنی ساختارها باقی می ماند. حال سوال این است که جمهوری اسلامی چه ساختاری بنا کرده که در طول زمان باقی بماند.

وی تصریح کرد: نگاه امام این بود که این ساختارها باید در حوزه فرهنگ ایجاد شود تا اگر این فرد به هر جای دنیا رفت شیوه زندگی اش تغییر نکند و استانداردی داشته باشد.

کوشکی گفت: در جمهوری اسلامی گرفتار آزمون و خطای غیرتجربی شدیم یعنی به تجربه گذشتگان توجهی نمی شود، بنابراین در این ۳۱ سال هنوز نمی دانیم باید کدام روش را انتخاب کنیم، نمی دانیم آموزش و پرورش قرار است پشت کنکوری تربیت کند یا انسان آماده پژوهش، معلوم نیست حوزه ما قرار است روضه خوان تربیت کند یا فقیه متخصص در علوم اجتماعی، صدا و سیما هم به همین ترتیب.

وی گفت: چون دقیقا نمی دانیم که چرا مردم انقلاب کردند پس نمی دانیم که می خواهیم چه شیوه زندگی و چه کیفیتی را برای مردم فراهم کنیم. داعیه انقلاب اسلامی همیشه این بوده که می خواهیم شیوه زندگی خود و بشریت را مطابق امر خدا عوض کنیم ولی این دستورالعمل مشکل کار ما است؛ یعنی می دانیم چیزی به نام دین هست ولی دعوا بر سر این است که ثانیه ثانیه آن چگونه باشد. در این میان عده ای دین را برای آخرت می دانند اما تکلیف اینها معلوم است. اما عده ای که داعیه مذهب دارند در این میان دنبال احادیث و گزاره هایی هستند که زندگی راحت و اشرافی را توصیه می کند و ما هم زندگی ساده زیستانه را از دین استخراج می کنیم؛ این دلیل ناتمام بودن دعواهایی است که در این سی سال بر سر عدالت شده است.

کوشکی گفت: چون نتوانستیم یک استاندارد در سطح مدیریتی جاری کنیم و فرهنگ اشرافی گرایی در مدیران ما نهادینه شده علیرغم رئیس جمهور ساده زیست، هزینه های سفرهای خارجی دولت نهم بیشتر از دولت های قبل است.

وی با تاکید بر ضرورت استاندارد سازی شیوه زندگی دینی گفت: پس راه اصلی این است که استاندارد واقعی را از متون استخراج کنیم و دنبال بحث های جدلی نباشیم چون می بینیم همان طور که عدالت خواهان احادیثی در باب ساده زیستی بیان می کنند آنها هم به بهانه عزت جمهوری اسلامی و زندگی راحت برای مومن ما را مجاب می کنند. بالاخره باید معلوم شود الگوی ما حاج همت است که کل زندگی‌اش در صندوق عقب ماشین جمع می شود یا مسئول جمهوری اسلامی است که منتظر می ماند که در ماشین را برایش باز کنند چون فکر می کند این رفتار جزو شاخصه های رفتاری مدیر جمهوری اسلامی است.

این استاد دانشگاه خواجه نصیر ادامه داد: گاهی مدیران ما فکر می کنند با بخشنامه کردن می توانند عدالت را نهادینه کنند که خود این بخشنامه فقط ده دوازده میلیون هزینه می برد اما آیا استانداردی ارائه داده ایم که بتوان بر اساس آن ساده زیستی را ترویج کرد؛ کدام استاندارد ذکر شده و علمی را برای این کار ارائه کردیم؛ اگر استانداردی ارائه کردیم آن وقت این شیوه زندگی می شود و اینها نیازمند تربیت و آموزش است.

۲پاسخ به “با بخشنامه دادن عدالت نهادینه نمی‌شود، باید استانداردهای علمی تعریف شود”

  • دانشجوی ناقد (خاطره):

    به کی باید گفت……………………….

  • [...] با بخشنامه دادن عدالت نهادینه نمی‌شود، باید استاندارد…به گزارش خبرنگار سرویس دانشگاه برنا، محمد صادق کوشکی در هجدهمین نشست دانشجویان عدالت خواه گفت: امام زمانی که به شاه گفتند اگر جرات دارید وزارت آموزش و … [...]

یک نظر بگذارید