جستجو
آرشیو

کار متولیان ساماندهی قبور شهدا مثل کار وهابیون عربستان است

2vx3e6bدکتر کوشکی با تأکید بر ضرورت جدی حفظ اصالت مزار شهدا در این رابطه بیان داشتند: گلزار شهدا به اعتقاد دینی ما صاحب دارد و صاحبانش هم زنده هستند. صاحبانش خانواده ای شهدا نیستند، بلکه در وهله ی اول خود شهدا هستند. اگر اعتقاد داریم شهدا زنده هستند و عند ربهم یرزقون، پس هر کدام از این قبرها یک صاحب و مالک دارند. کاری که این آقایان می کنند بدون آنکه خودشان متوجه باشند شبیه کاری است که وهابیت عربستان می کند. یکی از دلایلی که جهان اسلام به وهابیت نقد دارد این است که میراثهای فرهنگی به جا مانده از دوران اسلام و پیامبر را خراب کردند. این آقایان میراث فرهنگی را تخریب می کنند به این بهانه که می خواهیم چیز قشنگی بسازیم! من اصلا کاری به متبرک و معنوی بودنش ندارم می گویم میراث فرهنگی. مثلا کسی بگوید که تخت جمشید چیز بدقواره ای است خرابش کنیم و خیلی منظم و قشنگ بسازیم. این حرف چقدر مضحک می  تواند باشد؟ دقیقا با همین استدلال مضحک تلاش می کنند که گلزار شهدا را منظم کنند. ما در مورد پدیده ای کاملا فرهنگی، معنوی و انسانی صحبت می  کنیم. چگونه می توانیم این را با خط کشی مکانیکی بسنجیم؟ کسانی که می خواهند این کار را انجام دهند و قصد خدمت هم دارند، به این فهم نرسیده اند که، کسی مخالف این نیست که آسفالت بین قبور شهدا سنگفرش شود اما بر هم زدن این ترکیب هویتی – طبیعی، یعنی اینکه شما دارید در امری که به انسانهای زنده مربوط است دخالت می کنید. به تعبیر حضرت امام(ره) مزار شهدا دارالشفای آزادگان جهان خواهد بود. در آنجا شفا می گیرند، نه تنها شفای جسمی بلکه شفای روحی و معنوی. اتفاقا معنویتش هم به بکر بودنش است. اگر این بکر بودن را از آنها بگیریم بخش زیادی از بار معنوی اش هم خواهد رفت.

خدا همه جا هست، ولی فرموده خانه ای سیاه رنگ با این ابعاد؛ همه به سمتش نماز بخوانند. چرا؟ چون ما آدمها به دنبال نشانه­ های محسوس از مفاهیم نامحسوس هستیم. یعنی طوری خلقت شده ایم که اگر با مفاهیم سر و کار داشته باشیم راضی نمی شویم. به همین خاطر برای ما بحث بارگاه و قبر امام، موضوعیت دارد و فقط هم قبر یک امام نیست. کدام یک از ما حرم امام رضا (ع) را یک قبر فرض می کنیم؟

جالب اینجاست که برخورد این آقایان با این قضیه برخورد آمرانه ای است. یعنی می­ خواهند نظر سنجی کنند که اگر حساسیت مردم پایین آمده، دست به تخریب بزنند. یعنی تا حالا هیچ وقت شک نکرده اند که کاری که می خواهند بکنند، کار غلطی است. در واقع شما با یک جهالت فرهنگی-تاریخی مقابله می کنید که این جهالت سوژه ی ما به ازایش گلزار شهدا شده است. شما برای اینکه گلزار شهدا خراب نشود نمی جنگید، شما دارید با یک جهالت ریشه  دار تاریخی مقابله می کنید. اهداف اصلی ما چند مورد زیر است:۱- مقابله با طرز تفکر غلط. ۲- ترویج طرز تفکر صحیح، تا مسئولین نسبت به هویت گذشته و ثروت های فرهنگی حساس شوند. ۳- در نهایت، هم درک در ذهن ما ایجاد می شود، هم مردم آگاه شده و حساسیت در آنها زنده می شود. ۴- نتیجه ی آخر کار. یعنی فشارهای وارده ی ما و روشنگری هایی که می کنیم تاثیر بگذارد و این کار زشت را انجام ندهند. اگر انجام ندادند شما به همه ی اهداف خود می رسید. در غیر این صورت شما در کارهای ۱ تا ۳ موفق بوده اید.

۴پاسخ به “کار متولیان ساماندهی قبور شهدا مثل کار وهابیون عربستان است”

 • چغوک:

  با نظرتون کاملا موافق هستم. متاسفانه از انجا که اکثر مخالفتها با این طرح از سوی جریان اصولگرایی مطرح میشود که به سمت اقای احمدی نژاد تمایل دارند، مسئولین شهرداری این مخالفت را با نسائل سیاسی گره زده و بر کار اشتباه خود تاکید بیشتری میکنند.

 • ما بیشماریم!
  بی شمار! یک شبکه اجتماعی تخصصی است
  برای عده ی بی شماری که دغدغه ایران اسلامی را دارند و به دنبال پایگاهی در فضای مجازی برای تجمع و ‌هم اندیشی درباره موضوعات مختلف هستند.
  اینجا محلی است برای گفتگو، ایده پردازی، به اشتراک گذاشتن نظرات و انواع محتوا ( متن ، عکس ،‌ فیلم ، لینک و …) و راه اندازی و هدایت جنبشهای اینترنت توسط شما برای یک تجربه جدید از مدل ارتباطی آینده ، کافیست امتحان کنید
  http://www.bishomar.ir

 • خب ما می‌تونیم چی کار کنیم؟ کجا شکایت کنیم؟

 • ابراهیم:

  با سلام به تمام دوستداران ایران اسلامی و تمامی شهدا جنگ در ظاهر اینگونه دیده می شود که قبور شهدا باز سازی می شود اما اصل ماجرا چیز دیگری می شود حال و هوای دوران جنگ و مزار شهدا تغییر ودر نهایت به مرور زمان یاد وخاطر ونوع تفکر مردم ونیز اصالت ایرانیان به فراموشی سپرده می شودوکسی در نسلهای آینده خود را نزدیک با آن نسل نترس ورشید کشور مان جدا می داند.

یک نظر بگذارید