جستجو
آرشیو

You are currently browsing the archives for the تولید علم category.

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘تولید علم’

از این پس ما می‌توانیم فعالیت‌های دشمن را در منطقه رصد کنیم

ما امروز می‌توانیم با اطمینان خاطر بیشتری خود را قدرت اول نظامی منطقه غرب آسیا بدانیم و الان می‌توانیم تحرکات آمریکایی ها را رصد کنیم و متوجه بشویم ناوگان و نیروهای نظامی آنان چه می‌کند و آرایش موشکی آنان چگونه است و صهیونیست‌ها چه می‌کنند و همینطور سایر کشورهایی که در اطراف ما هستند و ممکن است خواسته و یا ناخواسته ابزار دست دشمن بشوند و در مرزهای مختلف با همسایگان دچار مخاطراتی بشویم

پس از پرتاب موفق ماهواره نور، اسحاق بن اسرائیل رییس آژانس فضایی رژیم صهیونیستی در واکنشی سریع نسبت به این اقدام گفت  ماهواره “نور” که اخیرا توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پرتاب شد، می‌تواند پیامدهای خطرناکی برای امنیت این رژیم داشته باشد و اظهارات مشابهی از سوی مقامات آمریکایی و سطح نگرانی گسترده یک روی سکه بود اما روی دیگر سکه واکنش جریانات روشنفکرنما در داخل کشور بود که سعی می‌کردند از زوایای اقتصادی این دستاورد مهم را تحت‌الشعاع قرار دهند.

دراغلب تحلیل‌های جریانات تندرو این تحلیل در فضای مجازی انتشار می‌یافت که ارتقاء اقتصادی کشور از درجه اهمیتی بیشتری نسبت به پرتاب ماهواره قرار دارد. به همین بهانه با دکتر محمد صادق کوشکیعضو هیئت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران گفتگو کردیم تا از زاویه دقیق‌تر این رویداد بسیار مهم را بررسی و تحلیل کنیم.

ادامه مطلب »

کرسی‌های آزاداندیشی مهجور و غریب مانده است

اگر یک مقاله‌ای صدها رفرنس انگلیسی داشته باشد علمی است اما اگر نداشته باشد علمی نیست. در این حالت دانشگاه به‌جای تولید علم به مترجمی روی می‌آورد. به همین دلیل است که بعضاً کرسی آزاداندیشی را درک نمی‌کنند. به‌عنوان‌مثال، فردی در دوره دکتری رتبه نخست را به دست می‌آورد که خوب ترجمه کند. متأسفانه همین فرد سریعاً رشد می‌کند. استادی داریم که فقط کتاب لاتین ترجمه می‌کند

کرسی‌های آزاداندیشی مهجور و غریب مانده است/ دانشگاه‌های ما از اول دارالترجمه بودند

برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی که قریب به دو دهه همواره مورد تأکید مقام معظم رهبری است، مورد بی‌توجهی مسئولان فرهنگی و علمی دانشگاه‌ها و تشکل‌های دانشجویی واقع شده و همچنان مغفول مانده است.

یکی از دغدغه‌های همیشگی خبرگزاری آنا پیگیری موضوعات و مطالباتی است که عزمی برای اجرایی شدن آن دیده نمی‌شود، مطالبه‌گری و مسئله‌محوری از جمله مسائلی است که مورد تأکید این خبرگزاری علمی بوده و در این راستا در سلسله گزارش‌هایی به چرایی عدم برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه‌ها و چالش‌ها و موانع پیش روی آن می‌پردازد.

ادامه مطلب »

کم‌ توجهی دولت سبب دلسردی نخبگان شده است

متأسفانه در حوزه علوم انسانی کمترین زیرساخت برای فعالیت کاربردی چهره‌های علمی فراهم است و به‌طور واضح‌تر متخصصان و دانش‌آموختگان این حوزه رها شده‌اند و کمتر به دانش آنها توجه می‌شود

محمدصادق کوشکی در گفت‌وگو با تهران نیوز درباره بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص تلاش عده‌ای برای دلسردی نخبگان از ماندن در ایران و ترغیب آنها به خروج از کشور اظهار کرد: متأسفانه در میان اساتید دانشگاهی به‌دلیل عدم رعایت ضوابط انقلاب اسلامی، افرادی برای تدریس در دانشگاه‌ها انتخاب شده‌اند که خودکم‌بین هستند و کم‌ توجهی دولت به این قضیه دامن زده است.

وی افزود: این چهره‌های خودکم‌بین نه‌تنها خودشان را کمتر از پژوهشگران، محققان و دانشمندان اروپایی و آمریکایی می‌بینند، بلکه جامعه ما را هم کمتر از آنها می‌دانند.

ادامه مطلب »

مقاومت در عرصه علم یعنی تامین بومی نیازهای علمی کشور

محمدصادق کوشکی با بیان اینکه بسیاری از مردم وقتی واژه مقاومت را می شنوند، یک مفهوم سخت افزاری و نظامی را تلقی می کنند، گفت: مقاومت در عرصه حوزه علم و فناوری به این معنی است که خودمان تولید کننده علم باشیم و بقیه کشورها، نیازمندی هایشان در حوزه علم را از ایران تامین کنند. شاید خیلی ها فکر کنند این موضوع امکان پذیر نیست اما حقیقت آن است نمونه های بسیار زیادی از این موضوع وجود دارد.

وی با ذکر نمونه ای، ادامه داد: تا دهه ۶۰ اگر کسی بیماری قلبی پیدا می کرد یا عمل جدی مغز یا نخاع نیاز داشت، شانس کمی داشت که در ایران بتواند عمل کند و اگر هم ثروتمند بود باید به خارج از کشور می رفت و هزینه های گزافی را پرداخت می کرد تا عمل شود. اگر هم وضع مالی مناسبی نداشتیم، باید در کشور می ماند و منتظر عواقب و مرگ می بود. این در حالی است که امروز تقریبا نیازی به اعزام بیمار و جراحی و معالجه بیماری های سخت نداریم و تقریبا همه جراحی های سخت و پیچیده را توسط پزشکان خودمان انجام می دهیم و این نشانه ای از مقاومت در عرصه علم و فناوری است.
ادامه مطلب »

تولید علم داخلی پیش زمینه تحقق «حمایت از کالای ایرانی»

الگوی اسلامی و ایرانی پیشرفت باید هم برای رفع نیازهای فرهنگی، معنوی و فکری انسان و هم برای رفع نیازهای مادی و طبیعی برنامه ریزی داشته باشد که در این صورت برای رفع نیازهای طبیعی، تولید کالاهای با کیفیت در داخل مطرح می شود

محمد صادق کوشکی، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران و کارشناس مسایل سیاسی، در رابطه با موضوع حمایت از تولید علوم بومی و داخلی در سال ۹۷ که به نام حمایت از کالای ایرانی مزین شده است، اظهارداشت: تولید و کالای داخلی زمانی می تواند نظر و سلیقه مشتریان داخلی و بعد خریداران خارجی را جلب کند که این کالاها از کیفیت و ویژگی های مناسبی برخوردار باشد تا بتواند با رقبای خارجی رقابت کند و حتی از آنان سبقت بگیرد.

وی با اشاره به اینکه برای تحقق این ویژگی های خاص باید تحقیقات و تولیدات علمی داخلی رونق بگیرد، گفت: تولید داخل اگر صرفا در داخل فروش رود و امکان صادرات نداشته باشد، بازهم مزیت خاصی ندارد و زمانی می توان اشتغال و رفاه مناسب را در سایه تولید داخلی ایجاد کرد که علاوه بر تامین نیاز داخل، مشتریان خارجی نیز داشته باشیم.

ادامه مطلب »

شأن کرسی های نظریه پردازی تولید علم است نه مناظره و تریبون آزاد

اصولگرا و اصلاح طلب کردن نظریه پردازی ها، تقلیل مسئله است. واژگان سیاسی را که ناظر به جریانات مختلف است اگر بر عرصه نظریه و اندیشه گره بزنیم، ان هم دیگر اندیشه نیست و صرفاً بحث های ژورنالیستی است

نشست علمی «آزاداندیشی؛ ضرورت، راهبردها و آسیب‌شناسی»  در مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی و به مناسبت گرامیداشت صدور نامه رهبر انقلاب برگزار شد.

رهبر انقلاب مورخه ۸۱/۱۱/۱۶ در منشوری مهم در پاسخ به نامه جمعی از دانش‌آموختگان و پژوهشگران حوزه علمیه در مورد کرسی‌های آزاد علمی، مباحث بسیار مهمی پیرامون تولید نظریه و فکر، نظریه‌پردازی روشمند، مناظرات علمی در بستر آزاداندیشی و شرایط لازم برای تحقق آن مطرح نموده‌اند. هم اکنون بعد از گذشت حدود ۱۵ سال از صدور نامه مزبور، مسیر آزاداندیشی با موانع و چالش‌های نظری و عملی مختلفی مواجه است؛ از این رو در مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی گرامیداشت صدور نامه رهبر حکیم انقلاب، طی نشستی با نگاهی علمی و آسیب‌شناسانه به تبیین ضرورت‌ها و راهبردهای این حوزه پرداخته شد.

ادامه مطلب »

اسلامی‌شدن علوم انسانی با بخشنامه و دستور امکان‌پذیر نیست

متاسفانه دوستان و مسئولان اصلاح‌طلب و اصولگرا از ابتدا تاکنون سعی داشتند و دارند این روند را به عنوان یک اتفاق اداری و بروکراسی تعریف کنند. بروکراتیک، اصلاح‌طلب و اصولگرا نمی‌شناسد و این مفهوم در کشور ما یعنی به تعویق افتادن کارها تا زمان نامعلوم

استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران اعتقاد دارد که اسلامی‌شدن علوم انسانی نیازمند یک حرکت جهادی و بسیجی است و باید این مساله به استادان مومن سپرده شود.

دکتر محمدصادق کوشکی به خبرگزاری آنا در این باره گفت: «اسلامی‌شدن علوم انسانی یک اتفاق اداری نیست. بنابراین وقتی عده‌ای بخواهند با سازوکار اداری علوم انسانی را اسلامی کنند، نتیجه همین چیزی می‌شود که الان می‌ببنیم.»

او اتفاق علمی را بهترین راهکار برای اسلامی‌شدن علوم انسانی دانست و ادامه داد: «با رویدادهای علمی و تدریجی می‌توان در یک مدت زمان نه چندان بلند شاهد به ثمر رسیدن میوه‌های این پدیده باشیم. اما با بخشنامه و دستور، امکان اسلامی‌شدن علوم انسانی وجود ندارد.»

ادامه مطلب »

علوم انسانی اسلامی لازمه تمدن اسلامی است/ هشت گام تمدن اسلامی

کوشکی، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت: اگر قرار است ما تمدن اسلامی داشته باشیم باید علوم انسانی ما اسلامی شود اما جامعه هنوز راهش را میان علوم اسلامی و علوم غربی پیدا نکرده است.

به گزارش خبرنگار مهر، موضوع تمدن نوین اسلامی و عناصر و اجزای آن و یا امکان تشکیل آن از جمله مقولاتی است که در سال‌های اخیر و با تاکید رهبری معظم انقلاب توجه ویژه‌ای به آن شده است. در این خصوص به بهانه هفته علمی تمدن نوین اسلامی به سراغ دکتر کوشکی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران رفتیم تا به موضوعاتی مانند معیار سنجش تمدن، گام‌هایی که باید برای تمدن‌سازی برداریم، جایگاه علوم انسانی در تمدن‌سازی، بحران‌ها و چالش‌های مسیر تمدن‌سازی و… بپردازیم. متن زیر مشروح مصاحبه مهر با این استاد دانشگاه است؛

*چه زمانی می‌توانیم بگوییم یک جامعه دارای تمدن است؟ آیا معیاری برای سنجش آن وجود دارد؟

اگر جامعه ای بتواند بر اساس آنچه که دارد، به آنچه را که نیاز دارد پاسخ دهد، این جامعه متمدن خواهد بود. یعنی جامعه‌ای که می‌تواند بر اساس داشته‌های خود به خواسته‌های خود برسد. نشانه جامعه متمدن رضایتمندی است و نشانه اینکه در جامعه‌ای تمدن‌سازی وجود ندارد، نارضایتی است. چون افرادی که در آن جامعه زندگی می‌کنند نمی‌توانند به نیازهای خود پاسخ گویند. اما در جامعه متمدن افراد می‌دانند که می‌شود به نیازها پاسخ داد و چگونگی پاسخ به نیازها را نیز می‌دانند. ادامه مطلب »

تحول علوم، جریانی سیاسی، ایدئولوژیک و ضد سلطه

تدوین مبنای علمی و فلسفی برای تحول علوم انسانی که رهبری در دیدار اخیر خود با اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی به آن اشاره کردند، چه مفهومی دارد؟ لطفا تشریح بفرمایید.

برای تحول باید قبل از هر گامی روش تولید علم را مشخص کرده و سپس به چیستی علم پرداخت و اینکه علم چگونه تولید می شود؛ اگر به این دو سوال بنیادین پاسخ دهیم، کمک شایانی به تولید علم در همه عرصه ها کرده ایم و اگر این دو مبنا نباشد، امکان ایجاد علم به صورت مفید نخواهد بود. این حرکت اقدامی است که باید توسط اهل علم و دانشمندان انجام شود و شورای عالی انقلاب فرهنگی در این راستا باید زمینه سازی، بستر سازی و تسهیلات ایجاد کرده و همه استادان دانشگاه و دانشمندانی که این توانمندی را دارند را متمرکز کند اما خودِ شورا به عنوان نهاد اداری علمی قادر به انجام کار علمی نیست.

برخی مخالف اسلامی سازی علوم انسانی و تحول بوده و آن را ممتنع و غیرممکن می دانند، این دیدگاه را چطور می توان توجیه کرد؟

البته هر فرد نظر خاص خود را دارد و کاری نمی شود کرد، بنابراین نظر ممتنع این افراد را نمی توان برگرداند اما کسانی هستند که قائلند این کار شدنی است و آن را اثبات نیز کرده اند؛ ضمن اینکه این بحثی نیست که از دیروز شکل گرفته باشد، بلکه از دوران پیش از انقلاب و تاریخ معاصر که ما با غرب آشنا شدیم و اندیشمندان اسلامی این ضرورت را احساس کردند و به اندازه و حد خود این موضوع را پیگیری کردند، تحول علوم انسانی مطرح شد و این طور نبوده که ما همیشه مصرف کننده صرف علوم غربی باشیم و امروز تنها قرار است این روند منسجم شده و شتاب گیرد. بنابراین در خصوص تحول علوم انسانی آن طور نیست که کاری انجام نشده باشد و تازه بخواهیم این کار را شروع کنیم. همین امر نشان می دهد می توان به علوم انسانی اسلامی دست یافت. ادامه مطلب »

تحول در نظام آموزشی – دکتر کوشکی

بسم الله الرحمن الر حیم

موضوع بحث، نظام آموزشی حاکم بر مدارس و دانشگاههای ماست . آیا باید تحولی در این نظام ایجاد شود ؟ در چه جهتی ؟در حال حاضر نظام آموزشی ما یک نظام آموزشی رضاخانی است . برای مثال نظام آموزشی تمدن ایرانی اسلامی ۳۰۰ سال پیش که در آن تمام مشاهیر ازجمله ابوعلی سینا، خوارزمی و غیره به عرصه رسیدند نیازی به سیستم اداری نداشت . ملا یا مکتب دار به خاطر وظیفه تدریس می کرد و معاشش این نبود . بچه های ۵ سال روزی یک ساعت در مکتب خانه می آمدند و درس می خواندند . در سال ۵ یا ۶ ماه بود و بقیه سال بچه ها به کار کشاورزی مشغول بودند و در آن شرکت داشتند و ۱۰ تا ۱۲ سالگی درس تمام می شد . از لحاظ وقت ، وقت کم می برد و هزینه ای نداشت . اما خروجی های این نظام چه مزیتهایی داشت ؟ به ظاهر ساده بود آنها مسلط به ادبیات فارسی بودند و شاهنامه و گلستان را به خوبی می خواندند و معنی می کردند. عربی و قرآن را خوب می خواندند و قرآن را حفظ می کردند. حسابداری و ریاضی کاربردی را یاد می گرفتند همین طور خط خوش را. ادامه مطلب »