جستجو
آرشیو

You are currently browsing the archives for the عدالتخواهی category.

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘عدالتخواهی’

پایگاه اجتماعی روحانی و ماجرای بورس

روحانی تا آخرین زمان ممکن در قدرت خواهد ماند و به اشرافیت فاسد سرمایه سالار و غیر مولد خدمت خواهد کرد و هیچ قدمی هم برای کاهش مشکلات میلیون‌ها مردمی که به هوای چرخیدن چرخ زندگی یا ترس از جنگ و کشیده شدن دیوار در خیابان‌ها به او رای دادند بر نداشته و نخواهد داشت!

محمدصادق کوشکی  در کانال خود در پیام رسان ایتا نوشت:

الف) پایگاه اجتماعی حسن روحانی، اشرافیت برآمده از رانت‌های دولتی و سرمایه‌سالاران غیرقانونی و فاسدند! همان‌هایی که در قامت مردان «هزار میلیاردی» در اطراف روحانی جمع شدند تا او به منصب ریاست جمهوری برسد. این گروه کم تعداد و پر نفوذ که عنان  «کارگزاران» گرفته تا « مشارکت» را در دست دارند با حمایت از روحانی مهره‌ای وفادار را به قدرت رساندند تا به واسطه او به منافع ویژه و سرشار اقتصادی دست پیدا کنند. منافعی که در دوران سازندگی پایه‌ریزی شده و در دوران اصلاحات تثبیت شده بود.
این جماعت در قامت واردات‌چی‌های بزرگ، صرافی‌های اصلی و قاچاقچیان عمده ارز، شرکت‌های دلال‌صفت بازرگانی غول‌های بازار مسکن، مجموعه‌های تجاری انحصاری و بورس‌بازان حرفه‌ای، در دوران روحانی به بیشترین میزان سود ممکن رسیدند چرا که روحانی فهمیده بود بدون حمایت این گروه، هیچ امکانی برای کسب کرسی ریاست جمهوری و بقای در آن نخواهد داشت.

ادامه مطلب »

قوه قضائیه هنوز به سطح مناسبی از ارتباط با جامعه نرسیده است

پیشنهاد من برای جلوگیری از تکرار اتفافاتی اینچنین، تأسیس دفتری در قوه قضائیه با مسئولیت ارتباط با رسانه‌ها اعم از تصویری مثل سینما و تلویزیون و دیگر رسانه‌ها مثل خبرگزاری‌هاست که در آن افراد کارشناس به قوه قضائیه مشاوره رسانه‌ای دهند

محمدصادق کوشکی در گفت‌وگو با تسنیم درباره عملکرد قوه قضائیه گفت: تا پیش از این مطالبات انباشته‌ای از قوه قضائیه وجود داشت که به دلیل شکل ساختاری قوه، توان پاسخگویی به آن وجود نداشت. در صدر مطالبات مردم و مقام معظم رهبری از قوه قضائیه به‌ویژه از ابتدای دهه هشتاد، بحث مقابله با مفاسد اقتصادی و امثالهم بود. بحث مفاسد اقتصادی عفونتی در بدنه نظام ایجاد کرده بود که قوه قضائیه متأسفانه بدنه کارآمدی برای تقابل با آن نداشت اما خوشبختانه در دوره اخیر شاهدیم روند مقابله با مفاسد آغاز شده است.

وی تأکید کرد: قوه قضائیه پاسخگویی به این مطالبه بر حق را شروع کرده و تا الان هم به نسبت امکانات موجود و به نسبت نیروی انسانی موجود و همه توانمندی‌هایی که دارد، اقداماتی انجام داده که قابل قبول است؛ البته همانطور که رئیس قوه قضائیه اعلام کرده، این اول راه است.

ادامه مطلب »

روحانی تمایل ندارد تا سرنوشت ارزهای جهانگیری مشخص شود

رئیس‌جمهور با واکنش تند به گزارش دیوان محاسبات درصدد ایجاد حاشیه امن برای خود و اطرافیانش است و قطعاً از این به بعد این واکنش‌ها شدت خواهد گرفت، اما مجلس و قوه قضائیه نباید تحت تأثیر حملات دولت قرار بگیرند

محمدصادق کوشکی در گفتگو با خبرگزاری آنا، درباره گزارش دیوان محاسابت در خصوص سرنوشت نامعلوم ۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی و واکنش تند دولت به این گزارش اظهار کرد: ماجرای ارزهایی که در سال ۹۷ واگذار شد و بحران ارزی پس از آن برای مردم مهم و حائز اهمیت است؛ چون رقم بالایی از ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی در آن سال واگذار شده و سرنوشت آن مبهم است.

وی افزود: به نظر می‌رسد که دولت به‌خصوص شخص آقای روحانی تمایلی ندارند سرنوشت ارزهای جهانگیری مشخص شود و شاید دلیل این عدم تمایل به این مسئله بازگردد که نزدیکان و وابستگان رئیس‌جمهور و اطرافیانش درگیر این ارزها شده باشند.

ادامه مطلب »

روشنفکرنماها «قجری» فکر می‌کنند

روشنفکرنماها «قجری» فکر می‌کنند/ به تولید داخل اهمیت نمی‌دهندمحمدصادق کوشکی تحلیلگر مسائل سیاسی، درباره نقش برخی روشنفکران در ایجاد مشکلات اقتصادی و سیاسی برای کشور، گفت: ریشه‌های مشکلات اقتصادی ما چند دسته است و بخشی از آن مربوط به مشکلات ساختاری است. اقتصاد ما از دوران پهلوی تاکنون نفت پایه بوده و همین موضوع مشکلات متعددی را به دنبال خود ایجاد کرده است.

وی افزود: موضوعاتی مانند رانت، مصرف گرایی و اولویت‌دار بودن واردات ازجمله مسائلی بوده است که اقتصاد ایران با آنها درگیر بوده و مشترک با مشکلات دیگر کشورهایی است که نفت پایه و یا تک محصولی هستند. این مشکل ساختاری چیزی حدود ۷۰ سال است که کشورمان را درگیر خود کرده است.

تحلیل گر مسائل سیاسی گفت: اما بخش دیگری از مشکلات اقتصادی کشورمان ناشی از نگاه غلطی است که برخی افراد که خود را نخبه سیاسی می‌دانند، ایجاد کرده‌اند. این دست از به اصطلاح نخبگان سیاسی، بدون درک درست از فضای بیرونی و شناخت صحیح از واقعیت‌های نظام بین‌الملل، یک نگاه خیلی کهنه قجری به روابط بین‌الملل دارند.

ادامه مطلب »

«اردوهای جهادی» الگوی موفق جنبش دانشجویی است

یکی از دلایلی که بسیاری از حرکات جنبش‌های دانشجویی به جز یک بازخورد رسانه‌ای، تأثیرگذار نیستند و به آن به عنوان یک مطالبه جدی نگاه نشده، این است که در آن ابتکار و خلاقیت وجود ندارد

جنبش دانشجویی از تولدش در اوایل دهه ۲۰ تاکنون راه پر فراز و نشیبی را از سرگذرانده است. حرکتی که با ختم شدن به انقلاب اسلامی، دیگر با یک سیستم استبدادی روبه‌رو نبود و باید مرزهای گفتمانی خود را مجدد بازتعریف می‌کرد. به بهانه روز دانشجو به سراغ دکتر محمدصادق کوشکی رفتیم. آنچه می‌خوانید گفت‌وگوی ما با این استاد دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران در مورد نسبت این جنبش با مطالبات مورد انتظار امروز جامعه است.

ادامه مطلب »

راهکار اصلی حل مشکلات تشکیل مجلس انقلابی است

کوشکی: راهکار اصلی حل مشکلات تشکیل مجلس انقلابی است

افتتاحیه اعتکاف دانشجویان، طلاب و مردم در اعتراض به ناکارآمدی دولت در مسجد لولاگر برگزار شد.

محمد صادق کوشکی عضو هیات علمی دانشگاه تهران طی سخنانی در این مراسم با موضوع « تدابیر دولت برای تخریب اقتدار ملی» در جمع معتکفین گفت: این حجم از تعطیلی پروژه های علمی، تحقیقاتی، اقتصادی، موشکی و… در طی شش سال گذشته ناشی از ناکارآمدی نیست، ناشی از سوء تدبیر نیست، تمام این رفتار دولت فعلی با محوریت رئیس دولت، برای خوش خدمتی به غرب و خود کم بینی شخص رئیس جمهور است.

وی ادامه داد: امام (ره) می فرماید: ما ممکن است از دست امثال محمدرضا پهلوی نجات پیدا کنیم، اما به این زودی ها از دست شرق زده ها و غرب زده ها نجات پیدا نخواهیم کرد. چرا؟ چون فکرشان فاسد است. امام (ره) بارها و بارها این فکر فاسد را که ضررش از جاسوسی و نفوذی و دوتابعیتی و خیانت به مراتب بدتر است گوشزد می کردند.

ادامه مطلب »

تحقق عدالت از اهداف اصلی بیانیه گام دوم انقلاب است

وقتی در قسمت توصیه بیانیه باز هم بحث عدالت مطرح می‌شود، نگاه به این ارزش متفاوت می‌شود. در این بخش بیانیه عدالت به معنای مبارزه با فساد و از بین بردن فساد است؛ یعنی وقتی فساد از بین رفت آنگاه می‌توانیم از عدالت صحبت کنیم. در واقع فساد در این بخش به معنی درهم ریختگی در عرصه‌های مختلف است

نشست هم اندیشی اساتید دانشگاه‌ها تحت عنوان «بیانیه گام دوم و برقراری عدالت» با حضور جمعی از اساتید دانشگاه‌های تهران و کرج و با همت نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها برگزار شد.

بیانیه گام دوم که به مناسبت چهل سالگی انقلاب اسلامی از سوی رهبر معظم انقلاب صادر شد، به ترسیم راه طی شده در چهل سال گذشته و افق‌هایی که در گام دوم انقلاب باید مدنظر باشد، پرداخته است.

محمد صادق کوشکی استاد مطالعات منطقه‌ای دانشگاه تهران با بیان اینکه بیانیه گام دوم، نقشه راهی است که باید تبیین و تفسیر شود، گفت: در این بیانیه دو روایت از عدالت وجود دارد؛ روایت اول در حوزه برکات انقلاب اسلامی در حوزه عدالت است. بیانیه گام دوم ملموس‌ترین و ضرورری ترین بخش عدالت یعنی توزیع امکانات را مطرح کرده است.

ادامه مطلب »

حتی یک سریال متوسط ضدآمریکایی هم در رسانه ملی ساخته نشده است

عدم خلاقیت و انفعال باعث شد تا در طول سال‌های ۹۰ و ۹۶ که در سوریه جنگ شدید داشتیم، حتی یک آهنگ و سرود در مدح این کار تولید نشد و نیز یک تله‌فیلم هم ساخته نشد. دو سال از بحران سوریه می‌گذشت اما صدا و سیما حاضر نمی‌شد حتی تلویحاً بگوید در سوریه خبرهایی است

نشست بررسی عملکرد صدا و سیما با عنوان «رسانه ملی، ندای مستضعفین یا صدای مستکبرین؟»  به همت مجمع دانشجویان عدالت‌خواه دانشگاه تهران در دانشکده حقوق و علوم سیاسی این دانشگاه برگزار شد.

محمدصادق کوشکی عضو هیات علمی دانشگاه تهران در این مراسم با اشاره به مخاطبان رسانه ملی گفت: نسلی که از مادران انقلابی و متدین هستند، همه پای صدا و سیما بزرگ شده‌اند اما در پوشش، سبک زندگی و جهت‌گیری سیاسی با والدین خود اختلاف نظر دارند که باید ببینیم چه کسی مقصر انحراف این افراد است؟

وی در ادامه با اشاره به فعالیت‌ها و عملکرد صدا و سیما در انعکاس اخبار دفاع مقدس افزود: در دهه ۷۰ دولت وقت دنبال ترویج فرهنگ مصرف‌گرایی و اشرافی‌گری بود و صدا و سیما هم بازوی اجرایی دولت شده بود آن هم در صورتی که نظر رهبری مخالف با مصرف‌‌گرایی و اشرافی‌گری بود.

ادامه مطلب »

باید افراد بی‌خاصیتی مانند آخوندی محاکمه شوند

محمدصادق کوشکی عضو هیأت علمی دانشگاه تهران در گفت‌وگویی مشروح با خبرگزاری فارس، با اشاره به استعفای آخوندی از وزارت راه و شهرسازی و ضمن انتقاد از عملکرد وی در دوران وزراتش گفت: هر کسی که مسئولیتی می‌پذیرد مخصوصا در نهاد‌های دولتی، باید در صورت وقوع تخلفات قانونی و حقوقی در دادگاه یا مراجع مربوطه حاضر شده و پاسخگو باشد.

کوشکی تصریح کرد:، اما بخشی از پاسخگویی هم در رابطه با تخلفات حقوقی و یا قانونی نیست بلکه در خصوص بودن یا نبودن عملکرد است و درباره انجام وظایف یا عدم انجام وظایف است.

این استاد دانشگاه در ادامه با اشاره به گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس درباره عملکرد سال ۹۶ آخوندی، تاکید کرد: براساس این گزارش تقریبا در ۲۰ مورد وزارتخانه هیچ قدمی را برنداشته و هیچ گزارش و عملکردی را نداشته است.

ادامه مطلب »

عدم پاسخگویی مسئولین منجر به اعتراضات خیابانی شده است

هیچ مافوقی به زیر دست رعیت خود پاسخ گو نیست و نخواهد بود، به عبارتی ساده تر یک مسئول که نگاه استبدادی دارد دلیلی نمی بیند که به مردم پاسخ گو باشد چرا که پست و مقام خود را از مافوق خود می خواهد و نه از مردم! این یک نگرش اشتباه استبدادی است که در ساختار اداری ایران نهادینه شده است
این روزها ساکنان برخی از شهرها با مسئله مهم تامین آب شرب دست و پنجه نرم می‌کنند. آب مناطق آبادان و خرمشهر، شور و گل آلود شده که دیگر قابل مصرف نیست و مردم برای رفع نیاز بی آبی ناچارند تا نیمه هایی از شب در صف‌های طولانی خرید آب باشند. پس از مسئله ناتمام ریزگردها در این منطقه، حالا مسئله تامین آب آشامیدنی سالم دومین موضوعی است که مردم نسبت به آن اعتراض دارند و گویا قرار نیست به این زودی‌ها به این خواسته‌ها از طرف مسئولین واکنشی نشان داده شود.

محمد صادق کوشکی استاد دانشگاه و تحلیل گر مسائل سیاسی در گفت و گو با جام جم آنلاین بیان کرد: عدم توجه مسئولین به اعتراضات و دغدغه های مردم دلایل گوناگونی دارد و مهم ترین آن نگاه استبدادی است که در ساختار اداری کشور حاکم شده و از هر مسئول به مسئول بعدی منتقل می شود که البته این مسئله ریشه در فرهنگ استبدادی قبل از پیروزی انقلاب دارد.

ادامه مطلب »