جستجو
آرشیو

You are currently browsing the archives for the سیاست داخلی و خارجی category.

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘سیاست داخلی و خارجی’

تحریم‌ها لغو نمی‌شود؛ گروسی مهره اروپا و آمریکاست

کارشناس مسائل بین الملل گفت: پیش بینی می‌کنم که تحریم‌های ایران لغو نخواهد شد، بهتر است که ما فعالیت‌های هسته‌ای خود را ادامه دهیم.

محمد صادق کوشکی کارشناس سیاست بین الملل با اشاره بیانیه مشترک ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: موضع آژانس در قبال برنامه هسته ای صلح آمیز ایران، تخصصی و فنی نیست بلکه سیاسی است. باید توجه داشت که گروسی ساخته جناح اروپا و آمریکاست و توافق تهران با گروسی از اول غلط بود.

کارشناس سیاست بین الملل ادامه داد: اروپا و آمریکا همواره به دنبال این بودند که نظارت‌ها بر برنامه هسته ای کشورمان پابرجا بماند. آن‌ها می‌خواهند که حذف نظارت‌های پروتکل الحاقی را با خشونت زیاد جواب دهند، بنابراین با صدور قطعنامه‌های شدیدالحن می‌خواهند که ایران را مجبور به بازگشت به نظام بازرسی پروتکل الحاقی کنند.

وی با تاکید بر اینکه در صحنه سیاست، توافقی که انجام می‌شود مهم است و فقط گفتارها اهمیتی ندارد، گفت: رفتار منطقی این است که به دنبال حق خودمان باشیم و به حرف‌ها اعتنا نکنیم و بدانیم که از طرف آمریکا و اروپا بحثی به نام وفای به عهد وجود ندارد. بر این اساس پیش بینی می‌کنم که تحریم‌ها لغو نخواهد شد پس بهتر است که ما فعالیت‌های هسته‌ای خود را ادامه دهیم.

منبع: باشگاه خبرنگاران

دولت و سیاسیون نمی‌توانند کمکی به «جریان تواصی» کنند

استاد دانشگاه تهران گفت: تجربه نشان داده که دولت گوش شنوایی برای هیچ توصیه‌ای ندارد و بطور کلی در شرایط فعلی نمی‌تواند در جایگاه توصیه کردن به صبر و حق باشد.

محمدصادق کوشکی کارشناس مسائل سیاسی، در تحلیل بیانات مقام معظم رهبری درباره تواصی به حق و صبر، دولت را مخاطب این تذکر دانست و گفت: دولت در مسیر تواصی به حق و صبر و پیشبرد این جریان، باید بیشتر شنونده باشد تا اینکه بخواهد کمکی کند یا اینکه خودش توصیه به صبر و حق را انجام دهد. توصیه به صبر بر اساس منطق قرآنی بین مومنین است، این نکته کنایه از این است که هرکس می‌خواهد تواصی به صبر کند خودش باید جایگاه، مقبولیت و پایگاه اجتماعی درخوری داشته باشد.

ادامه مطلب »

تخاصم لندن با تهران در سایه رقابت انگلستان با آمریکا است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دکتر کوشکی؛ محمد صادق کوشکی در گفت و گو با دیپلماسی ایرانی پیرامون تأثیرات اقدام جمهوری اسلامی ایران در کاهش تعهدات برجامی بر این باور است: اگر چه اقدام تهران در کاهش تعهدات برجامی سبب شده است که رفتار ایران قابل پیش بینی باشد، اما برای پر کردن این خلاء ما باید اقدامات جدی‌تری انجام دهیم.

دیپلماسی ایرانی – با وجود آنکه گام‌های ایران در کاهش تعهدات برجامی تکاپو و تحرکات دیپلماتیک اروپا را هم دو چندان کرده اما برخی بر این باورند که این اقدامات تنها باعث شده است که رفتار ایران قابل پیش بینی باشد و به تبع آن تهران برنامه های متعددی در تقابل با تحریم‌های آمریکا بر بدعهدی های اروپا نداشته باشد. آیا به واقع اقدام تهران در کاهش تعهدات هسته ای سبب آن شده است که رفتار ایران از قبل پیش‌بینی باشد و دست ایران برای دیگر کشورها رو شده باشد؟ دیپلماسی ایرانی بررسی این مسئله را در گفت وگویی با محمدصادق کوشکی، کارشناس مسائل سیاسی و بین الملل پی گرفته است که در ادامه از نظر می‌گذرانید:

اگرچه جمهوری اسلامی ایران از ۱۸ اردیبهشت سال جاری با تغییر رویکرد خود اقدام به کاهش تعهدات برجامی، ذیل ماده ۲۶ و ۳۶ توافق هسته ای کرده، اما برخی بر این باورند که این اقدام در عین حساس کردن سه کشور اروپایی در خصوص برجام و فعالیت های هسته ای باعث شده که رفتار و اقدامات ایران از قبل قابل پیش بینی باشد و این نکته به یکی از پاشنه آشیل های ایران برای تقابل با طرف های برجامی و ایالات متحده آمریکا بدل شده است. ارزیابی شما در این خصوص چیست؟

ادامه مطلب »

روحانی می‌خواهد همه تابع او باشند/ اعتقادی به صنعت هسته‌ای ندارند

روحانی می‌خواهد همه تابع او باشند/ اعتقادی به صنعت هسته‌ای ندارندپایگاه اطلاع رسانی دکتر محمدصادق کوشکی:

صادق کوشکی استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به دلایل مخالفت‌های دولت با قانون اقدام راهبردی لغو تحریم‌ها که توسط مجلس به تصویب رسیده است، اظهار کرد: نگاه و درک رئیس‌جمهور، اطرافیانش و کلاً جناح اصلاحات این است که جمهوری اسلامی در حد عربستان و کویت است یعنی کشور که باید نفت خام بفروشد و مایحتاج خود را از طریق واردات تامین کند.

کوشکی گفت: این جریان به دفعات بیان کرده است که معنی ندارد ما توانایی غنی‌سازی، فضایی خودکفایی در تسلیحات داشته باشیم، اصلاً این توانایی‌ها را برای کشور قبول ندارند. تعریف ذهنی آنها این است که ایران یک کشور جهان سوم است و در تقسیم جهانی، فروش مواد خام برای او پیش‌بینی شده است و باید نفت و گاز را بفروشد و وارد کننده کالا و خدمات باشد.

وی تاکید کرد: وقتی چنین نگاه و تعریفی به جمهوری اسلامی دارند بنابراین طبیعی است که هرگونه تلاش کشور برای رسیدن به فناوری‌های اقتدارآمیز و خودکفایی در حوزه‌های گوناگون اقتصادی را غلط، غیر علمی، بلندپروازی و جاه‌طلبی می‌دانند و مسخره می‌کنند.

ادامه مطلب »

کرونا و کینه های قدیمی

کرونا و کینه های قدیمی

پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمدصادق کوشکی: روحانی لغو راهپیمایی ٢٢ بهمن را یک ماه زودتر اعلام کرد اما هنوز دستور ممنوعیت ورود مسافران در ایام ٢۵ تا ٢٨ دیماه به مناطق قرمز شمال کشور را صادر نکرده است!

اگر روحانی دنبال کاهش کرونا بود مانع سفر دهها هزار مسافری می شد که از ۵شنبه ٢۵ دیماه به شهرهای قرمز شمالی سرازیر شدند. مسافرینی که در بازگشت برای شهرهای خود «کرونا» سوغات خواهند برد!

دیگر یقین داریم کرونا فرصتی برای دشمنان و مخالفان زیارت ، نماز جمعه، هیات‌های مذهبی، راهپیمایی و مراسمهای انقلابی و نماز جماعت، ایجاد کرد تا کینه های کهنه خود را به بهانه فاصله گذاری اجتماعی عملی کرده و انتقام خود را از این رفتارهای دینی و انقلابی بگیرند.

پرده برداری کوشکی از سناریوی چهارگانه غنی‌سازی صفر در ایران

عربستان سعودی، امارات، رژیم صهیونیستی و آمریکا به دنبال این هستند که توان غنی‌سازی ایران را به صفر برسانند و به همین خاطر در حال اجرای سناریوی چهارگانه مشترکی در این زمینه هستند.

«فیصل بن فرحان» وزیر خارجه عربستان سعودی در اظهاراتی مدعی شد، ریاض با بازگشت آمریکا به برجام مشکلی ندارد، اما باید عوامل نگرانی در این خصوص برطرف شود که در مقدمه آن ضرورت ممنوعیت دائمی غنی‌سازی اورانیوم توسط ایران است.

فرحان همچنین گفت که مسئله بازرسی از تأسیسات ایرانی نیز باید حل شود «زیرا سایت‌های نظامی مخفی وجود دارد که محدودیت‌هایی برای بازرسان اعمال می‌شود.»

ادامه مطلب »

چرا برجام یک روز باغ گلابی است یک روز آفتاب درخشان، یک روز دست و پا شکسته؟

فقط کافی است رئیس جمهور آمریکا اسم جنگ را بیاورد، ممکن است آقای روحانی از ترس سکته کند؛ ایشان و اطرافیانشان حاضرند همه خواسته­­ های او را اجرا کنند تا اسم جنگ را نیاورد.

محمدصادق کوشکی کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به صحبت­‌های روحانی در نشست خبری با خبرنگاران داخلی و خارجی در رابطه با ایستادگی با برجام دست و پا شکسته در مقابل ترامپ، گفت: علت اینکه آقای روحانی و دوستانشان اصرار به پذیرش برجام داشتند نوع نگاه آقای روحانی، آقای ظریف و تیم ایشان و بخش زیادی از اصلاح طلبان که با آقای روحانی همراه بودند، بود؛ نگاه این افراد به مسائل بین‌­المللی و مسائل داخلی یک نگاه کهنه و متعلق به عصر قاجار است.

وی ادامه داد: در نگاه این دوستان دنیا یعنی اروپا و آمریکا؛ و فناوری، پیشرفت و علم و همه چیز یعنی اروپا و آمریکا است و غیر از اروپا و آمریکا کشور­های دیگر، کشور­های ضعیف و بدبخت و عقب مانده هستند که ایران،  از جمله این کشور­های بدبخت و فقیر و عقب مانده است.

ادامه مطلب »

سخنان روحانی اصلا ارزش پاسخگویی ندارد

اخیرا حسن روحانی سخنانی را مطرح کرده است خلاف بودنش بر همه مطلعان سیاست و حقوق و او در اظهاراتی عجیب مدعی شده است که نظارت از وظایف و نمایندگان مجلس نیست: «گاهی وقت‌ها می‌شنویم که مثلا بعضی از نمایندگان مجلس می‌گویند که ما باید بر کارگزاران نظارت کنیم. این برداشت ناقص از قانون اساسی است. به یک مفهومی ممکن است به عنوان سوال داشته باشیم ولی ما نظارت نمایندگان بر کار وزرا و دولت را نداریم. آنکه در قانون اساسی آمده رئیس‌جمهوری است که بر کار وزیر نظارت می‌کند و نظارت بر کار وزیر از وظایف رییس جمهوری است. به‌عبارتی نظارت بر کار وزیر از وظایف رئیس‌جمهوری است و رئیس‌جمهوری اختلاف دو وزیر را حل می‌کند و هماهنگی بین دو وزیر یا چند وزیر بر عهده رییس جمهور است».

محمدصادق کوشکی، تحلیلگر مسائل سیاسی درباره سخنان اخیر  روحانی به «مثلث‌آنلاین» گفت: «سخنان آقای روحانی آن‌قدر غلط، بی‌اساس و غیرحقوقی است که اصلا ارزش پاسخگویی ندارد و حتی نزدیکان روحانی هم او را جدی نمی‌گیرد؛ یعنی من باور دارم حتی آقای آشنا و دیگر زیردستانش هم در مقام دفاع از این سخنان برنمی‌آیند زیرا اگر هر فردی فقط یک‌بار و فقط یک‌بار متن قانون اساسی را مطالعه کرده باشد، متوجه می‌شود که رئیس‌جمهور چه سخنان نادرستی را بیان می‌کند. از سوی دیگر سخنان او تأثیری هم ندارد و اصلا دیگر منشأ اثر نیست؛ پس بهتر است وقت خود را بر تحلیل سخنان او هدر ندهیم».

ادامه مطلب »

استیضاح روحانی کمک به مردم و دولت بعدی است

ما از کشور ۸۰ میلیونی صحبت می‌کنیم. اصلاح‌طلبان خودشان هم به روحانی فحش می‌دهند. بزرگان اصلاحات از روحانی اعلام‌ برائت می‌کنند، روحانی اگر به فرض محال مظلوم‌نمایی کند کسی توجه هم نمی‌کند.  ما از ملتی صحبت می‌کنیم که جان آنها به لب‌شان رسیده است. شما می‌گویید مظلوم‌نمایی روحانی ولی من از این صحبت می‌کنم که اگر دلار ۵۰هزار تومان شود چه کار می‌کنید؟

محمدصادق کوشکی، استاد دانشگاه و کارشناس مسائل سیاسی از موافقان استیضاح روحانی است. وی در گفت‌وگو با «فرهیختگان» به بیان استدلال‌های جریان همفکرش برای استیضاح روحانی در بازه زمانی فعلی پرداخت که در ادامه از نگاه‌تان می‌گذرد.

سئوال: با توجه به اینکه چند ماهی بیشتر تا انتخابات ریاست‌جمهوری نمانده است و رهبری هم از همه دولت‌ها حمایت کرده‌اند، استدلال شما برای استیضاح روحانی در حال حاضر چیست؟

اینکه رهبری حمایت کردند را با سند برای من عنوان کنید.

ادامه مطلب »

روحانی نمی‌تواند با لعنت به آمریکا و بهانه FATF دولت را تطهیر کند

آقای روحانی وقتی از جنگ اقتصادی صحبت می‌کند می‌خواهد عملکرد دولتش را تطهیر کند در حالی که مقصر اصلی وضع موجود دولت آقای روحانی است نه آمریکا و نه جنگ اقتصادی.

محمدصادق کوشکی، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در گفتگو با مهر، درباره گفته‌های اخیر رئیس‌جمهور پیرامون جنگ اقتصادی، تحریم و ارتباط شرایط اقتصادی فعلی با عدم تصویب FATF اظهار داشت: نکته این است که اگر آقای روحانی جنگ اقتصادی را قبول دارد باید بداند که FATF در این جنگ، نقش اسب تروا را بازی می‌کند. یعنی پذیرش FATF و پروتکل‌ها و کنوانسیون پالرمو به معنای اجازه ورود به اسب تروا و پذیرش شکست در این جنگ است.

وی عنوان کرد: یا باید آن پیش فرض را باطل کنیم یعنی آقای روحانی بگویند در جنگ اقتصادی نیستیم یا اینکه باید از مطرح کردن بحث FATF خجالت زده و شرمسار باشد. نمی‌شود کسی به جنگ اقتصادی اعتقاد داشته باشد و بگوید باید FATF را بپذیرم.

ادامه مطلب »