جستجو
آرشیو

You are currently browsing the archives for the جهان اسلام category.

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘جهان اسلام’

پیش بینی دقیق امام خمینی درباره سرنوشت حکام عرب، به واقعیت پیوست

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دکتر کوشکی، نشست  «انقلاب اسلامی و تاثیر آن بر معادلات منطقه ای»  عصر امروز سه شنبه  بهمن ماه  به صورت آنلاین در محل جمعیت دفاع از ملت فلسطین برگزار شد.
در ابتدای این نشست دکتر کوشکی استاد دانشگاه تهران ضمن تبریک چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی تاکید کرد: الوین تافلر از نویسندگان غربی قابل تامل، عبارتی درباره انقلاب اسلامی دارد که می گوید «انقلاب اسلامی نه تنها مرزهای اندیشه بشری را تغییر داده، بلکه مرزهای جغرافیای سیاسی را هم تحت تاثیر قرار داده و آن را دگرگون ساخته است». وی می گوید که ما تغییراتی را شاهد هستیم که نمی توان جلوی آنها را گرفت» این سخن تافلر تقریبا به ۲۰ سال پیش باز می گردد.
وقتی تافلر می گوید انقلاب اسلامی مرزهای جغرافیای سیاسی را تغییر داده به معنای ترسیم مرز یا ایجاد یک کشور جدید نیست بلکه به معنای تغییر در بافت قدرت در جهان است. چون وی زمانی که این سخن را می گوید از فعل ماضی استفاده می کند و می گوید «تغییر داده است»، نه تغییری که انجام خواهد شد یا قرار است رخ بدهد. وی ۲۰ سال پیش در ابتدای قرن بیست و یکم این سخن مهم را می گوید.

ادامه مطلب »

قدرت گرفتن تهران حسادت عربستان را برمی‌انگیزد

عربستان برای خود نقش رهبری جهان عرب و جهان اسلام را قائل است، لذا سعی می‌کند این نقش را تثبیت کند، طبیعتا قدرت گرفتن جمهوری اسلامی ایران موجب حسادت آنها می‌شود، لذا چنین اظهارات نشان از نگرانی‌شان است

محمد صادق کوشکی تحلیلگر مسائل سیاسی  ، درباره دخالت عربستان و بحرین در روابط بین ایران و آمریکا، گفت: بحرین و عربستان در جایگاهی نیستند که به آمریکا خط دهند و آن‌ها از واشنگتن خواهش می‌کنند تا در مسائل مربوط به ایران با آنها مشورت کند.

او افزود: عربستان برای خود نقش رهبری جهان عرب و جهان اسلام را قائل است، لذا سعی می‌کند این نقش را تثبیت کند، طبیعتا قدرت گرفتن جمهوری اسلامی ایران موجب حسادت آنها می‌شود، لذا چنین اظهارات نشان از نگرانی‌شان است.

ادامه مطلب »

عراق توان مقابله نظامی با ترکیه را ندارد

دولت ترکیه طی سال‌های گذشته برای مقابله با نیروهای پ.ک. ک به شمال عراق حمله می‌کند و دولت مرکزی عراق تنها حملات ترکیه را محکوم می‌کند زیرا توان مقابله نظامی با آن را ندارد.

محمدصادق کوشکی در گفت گو با ایمنا پیرامون حملات نظامی ترکیه به مرزهای شمال عراق اظهار کرد: اختلافات ۴۰ ساله میان ترکیه و عراق در واقع درگیری بین ترک‌ها و چریک‌های حزب کارگران کردستان است که در شمال عراق ساکن هستند. این اختلافات با تضعیف شدن دولت مرکزی عراق در سال ١٩٩١ و با دخالت نیروهای آمریکایی آغاز شد.

وی افزود: طی ۴۰ سال گذشته گروه‌های چریکی کرد مخالف ترکیه به ویژه نیروهای پ.ک. ک با آزادی عمل بیشتری در شمال عراق، پایگاه نظامی ایجاد کرده و حملاتی را علیه آنکارا آغاز کردند؛ دولت ترکیه نیز در طی سال‌های گذشته برای مقابله با آن‌ها به شمال عراق حمله می‌کند.

ادامه مطلب »

ایران نباید نسبت به قرارداد صهیونیستی سکوت کند

جمهوری اسلامی نباید نسبت به قرارداد میان رژیم صهیونیستی و امارات سکوت کند زیرا اگر رژیم اشغالگر قدس در همسایگی ایران احساس راحتی کند، امنیت ملی کشور را به خطر خواهد انداخت.

محمد صادق کوشکی در گفت و گو با خبرنگار ایمنا پیرامون توافق بین امارات متحده و اسرائیل اظهار کرد: عادی سازی روابط رژیم صهیونیستی و امارات گامی جدی برای تهدید امنیت ملی ایران است.

وی افزود: رژیم صهیونیستی پس از توافقی که با عمان داشت، همیشه در تلاش بود تا با نزدیکی به کشورهای حوزه خلیج فارس، تهدیدی جدی برای ایران باشد؛ بنابراین جمهوری اسلامی نباید نسبت به قرارداد میان رژیم صهیونیستی و امارات سکوت کند زیرا اگر رژیم اشغالگر قدس در همسایگی ایران احساس راحتی کند، امنیت ملی کشور را به خطر خواهد انداخت.

ادامه مطلب »

ریشه تنش‌ها میان عراق و ترکیه چیست؟

تشنج های میان آنکارا و بغداد در حالی رو به افزایش است که کشور های همسایه نسبت به افزایش بی ثباتی در عراق در صورت تداوم درگیری ها هشدار داده‌اند

در هفته‌های اخیر و پس از لغو سفر وزیر دفاع ترکیه به بغداد، وزارت امورخارجه عراق در یک اقدام تازه، از لغو دیدارهای مقامات ترکیه از این کشور و بستن گذرگاه‌های مرزی و فرودگاه‌های عراق روی شهروندان آنکارا خبر داد؛ با وجود این پاسخ ترکیه به بغداد مبنی بر ادامه عملیات‌ها تا زمان تداوم چشم‌پوشی عراق از حضور برخی گروه‌های کرد در شمال این کشور بار دیگر بر نگرانی‌ها افزود.

ترکیه سال‌هاست معتقد است پ.‌ک‌.ک از خاک عراق علیه منافع کشورش اقدام می‌کند. در این راستا نبرد میان دولت ترکیه و شبه‌نظامیان پ.‌ک‌.ک از سال ۱۹۸۴ آغاز شده و تاکنون بیش از ۱۴ هزار نفر در این نبردهای مسلحانه جان خود را از دست داده‌اند که حملات ماه‌های گذشته ترکیه با واکنش بی‌سابقه عراق مواجه شده است.

ادامه مطلب »

بیشترین منفعت سفر الکاظمی به واشنگتن برای ترامپ است

اهداف سفر الکاظمی به آمریکا چه بود؟مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق سه شنبه در رأس هیئتی سیاسی – اقتصادی برای تکمیل گفت وگوهای راهبردی با مقامات آمریکا، بغداد را به مقصد واشنگتن ترک کرد که واکنش ها و انتقادات بسیاری در پی داشت.

محمدصادق کوشکی، کارشناس مسائل خاورمیانه معتقد است که مصطفی الکاظمی در طی سال‌های گذشته محبوب‌تری نخست وزیر عراق از نگاه آمریکا تلقی می‌شود، اما نخست وزیرهای پیشین عراق مانند عادل عبدالمهدی گزینه مطلوبی برای ایالات متحده نبودند.

به گفته وی، مصطفی الکاظمی از ابتدای دوره ریاست خود حساب ویژه‌ای روی دریافت کمک آمریکا باز کرد و واشنگتن نیز با هدف بهبود شرایط وضعیت خود در عراق، به حمایت از الکاظمی پرداخت. پیوند میان آمریکا و الکاظمی باعث شده تا بغداد نگاه سرد تری نسبت به ایران داشته باشد.

ادامه مطلب »

شواهد و دلایل دست داشتن آمریکا و رژیم صهیونیستی در جنایت بیروت

کوشکی صمدیبعد از ظهر روز سه شنبه برابر با ۱۴ مرداد جاری (۴ اوت ۲۰۲۰) رسانه های لبنانی و جهان ابتدا از وقوع یک انفجار در انبار مواد محترقه و آتش بازی در بندر بیروت خبر دادند.

هنوز دقایقی از این انفجار نگذشته بود که انفجاری مهیب به دنبال انفجار اول رخ داد که شکل و ماهیت ابتدایی این انفجار، آثار برجای مانده از آن، دود ناشی از احتراق مواد محترقه و شعاع آن بسیار سوال برانگیز بود.

آنچه نگاه ها را به خود جلب کرد، دود ناشی از انفجار بود که در ذهن تداعی کننده انفجار اتمی دو شهر ژاپنی «ناکازاکی» و «هیروشیما» بود. ساعتی بعد از انفجار اگرچه رسانه ها اعلام کردند که انفجار ناشی از احتراق ۲۷۵۰ تن نیترات آمونیم ذخیره شده در انبار شماره ۱۲ بندر بیروت بود.

پایگاه خبری مشرق در این خصوص گفتگویی با دکتر «کوشکی» استاد دانشگاه و کارشناس مسائل منطقه درباره این انفجار و دلایل و عوامل پشت پرده انجام داده است.

ادامه مطلب »

حزب الله پرچمدار انقلاب اسلامی در غرب آسیاست

شورای امنیت سازمان ملل متحد شب گذشته با تاکید بر لزوم اجرای قطعنامه ۱۵۵۹ خواستار خلع سلاح همه گروه‌های مسلح لبنان شد. شورای امنیت همچنین تاکید کرد که همه طرف های لبنانی باید مشارکت در هرگونه درگیری خارجی را متوقف کنند. علاوه بر آن روزنامه صهیونیستی «جروزالم پست» در ادامه مدعی شد که «آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل متحد از دولت و ارتش لبنان خواسته تا اقدام به خلع سلاح حزب‌الله کنند. طبق ادعای روزنامه مذکور صهیونیستی، دبیر کل سازمان ملل تاکید کرد: از دولت و نیروهای مسلح لبنان می‌خواهم تا همه تدابیر لازم را برای جلوگیری از دستیابی حزب‌الله و سایر گروه‌های مسلح این کشور به سلاح به کار گیرند.

محمد صادق کوشکی عضو هیات علمی دانشگاه تهران و تحلیل‌گر مسائل سیاسی در این رابطه به مشرق گفت: پس از عدم موفقیت آمریکایی‌هایی و صهیونیست‌ها و حامیان اروپایی آن‌ها در خلع سلاح حزب الله از طریق نفوذ در ساختار دولت لبنان و روی کار آمدن یک رئیس جمهور مخالف حزب الله، که  پروژه طولانی چند ساله‌ای بود و با روی کار آمدن ژنرال میشل عون این پروژه ناکام ماند، تاکید جدی آمریکایی‌ها و صهیونیست ها بر لزوم خلع سلاح حزب الله به این دلیل است که آنها می دانند حزب الله یک موازنه گر است به نفع محور مقاومت و مسیر انقلاب اسلامی و اگر حزب الله سلاح خودش را از دست بدهد خط محور مقاومت نه تنها در لبنان بلکه در محور مقاومت در سوریه، یمن و در عراق و فلسطین هم تضعیف خواهد شد.

ادامه مطلب »

اعلان جنگ آلمان به حزب الله لبنان

جالب اینجاست که تا الان تنها دو موجودیت از این حرکت استقبال کردند اولین موجودیت که از این حرکت استقبال کرد دولت نامشروع رژیم صهیونیستی بود و بعد از یک ساعت رژیم سعودی از این حرکت استقبال و حمایت کرد
روز دهم اردیبهشت، دولت آلمان اعلام کرد که فعالیت‌های حزب‌الله در خاک این کشور ممنوع است و آن را بعنوان یک «سازمان تروریستی» معرفی کرد و از روز یازدهم اردیبهشت حمله به بعضی از مساجد و مراکز فرهنگی در آلمان آغاز شد و بیش از هزار نفر از افرادی را که به نوعی با حزب‌الله ارتباط داشتند، دستگیر شدند.
به همین بهانه دکتر محمد صادق کوشکی عضو هیئت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران یادداشتی شفاهی در اختیار مشرق قرار داد که در ادامه می خوانید:

برای اینکه متوجه این ماجرا بشویم کافی است کمی روابط آلمان با حزب‌الله لبنان را از گذشته‌های دور تر بررسی کنیم. سرویس مخفی آلمان در طول چندین مبادله‌ای که حزب‌الله با رژیم صهیونیستی انجام داد نقش پر رنگی داشت. در طی این سالها، اسیرانی که حزب‌الله موفق شده بود از رژیم صهیونیستی بگیرد در قبال  زندانیان لبنانی، عرب و… در چندین نوبت با هم مبادله شدند که آخرین نوبت بر میگردد به بعد از جنگ ۳۳ روزه، که منجر به آزادی شهید سمیر قنطار شد.

ادامه مطلب »

بقایای داعش در عراق از حامیان صدام هستند

این چهار استان طی چهل سال گذشته تا به امروز پایگاه چندین هزار نفر از حامیان صدام بوده و هنوز هم طرفداران حزب بعث در بین شهروندان این استان‌ها زندگی می‌کنند. تا زمانی که این افراد در بین شهروندان و مردم عراق حضور داشته باشند، فعالیت‌های تروریستی در عراق پایان نخواهد داشت

کوشکی: بقایای داعش در عراق از حامیان صدام هستندیک کارشناس مسائل خاورمیانه گفت: عراق تا به امروز پایگاه چندین هزار نفر از حامیان صدام بوده و هنوز هم طرفداران حزب بعث در بین شهروندان آن زندگی می‌کنند.

محمد صادق کوشکی در گفت و گو با ایمنا پیرامون حضور بقایای گروه تروریستی داعش در عراق اظهار کرد: داعش در عراق یک جریان سیاسی – نظامی از بقایای حزب بعث است. برخی از آن‌ها نیز جز نیروهای استخبارات وگارد ریاست جمهوری صدام هستند و حاضر نیستند حکومت فعلی عراق تداوم پیدا کند. آنها خواهان بازگشت به قدرت بوده و اکثراً در چهار استان میانی صلاح‌الدین، موصل، نینوا و الانبار مستقر هستند.

ادامه مطلب »