جستجو
آرشیو

You are currently browsing the پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمدصادق کوشکی blog archives for جولای, 2009.

Archive for جولای, 2009

در کابینه دهم باید وزرای علوم، ارشاد، آموزش و پرورش و امور خارجه تغییر کنند

وی افزود: البته بعضی معاونین نظیر آقایان علی آبادی و مشایی نیز شایستگی تصدی مجدد مسئولیت در حوزه کنونی را ندارند و باید جای خود به کسانی بدهند که افکارشان با آرمان ها و ارزش های انقلاب بیشتر متناسب است
این استاد دانشگاه در ادامه در مورد شایعه هایی مبنی بر پیشنهاد حمید رسایی برای وزارت ارشاد به مجلس شورای اسلامی، اذعان داشت: وزیر ارشاد با نگرش جناحی و دولت محور نمی تواند در این عرصه موفق عمل کند، زیرا وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی باید فارغ از مسائل جناحی به مشکلات و دغدغه های فرهنگی جامعه بنگرد و برای آن راه حل ارائه نماید.
وی در مورد لزوم ثبات مدیریت در امور اجرایی کشور خاطر نشان کرد: این مسئله بدیهی و منطبق با اصول مدیریتی می باشد. زیرا یک مدیر در طی پروسه زمانی مشخص می تواند وضعیت موجود را تحلیل و به نقاط قوت و ضعف پی ببرد. در این صورت قادر خواهد بود سیاست های کاری را براساس واقعیات طراحی و آنها را به اجرا گذارد
کوشکی در پایان اظهار داشت: در کل تا رئیس جمهور عرصه اجرایی کشور را میدان فوتبال تشبیه می کند که بازیکن خسته باید از زمین خارج و یک تازه نفس به جای آن وارد شود، این بی دقتی در انتخاب مسئولین و کثرت در تغییر ترکیب دولت دهم نیز همچنان قابل انتظار است.

پاسخ منطقی به مطالبات قانونی و مشروع مردم

محمد صادق کوشکی استاد دانشگاه و تحلیل‌گر مسائل سیاسی و بین‌المللی درباره ویژگی‌های یک دولت کارآمد در عرصه سیاست گفت: بر اساس استانداردهای تعریف شده در جمهوری اسلامی ایران، دولت کارآمد دولتی است که در عین حفظ هنجارها به فکر تداوم بخشیدن به خط انقلاب باشد.وی افزود: در حقیقت آنچه که تحت عنوان یک دولت کارآمد در نظام ما معرفی می‌شود دولتی است که هم باید به فکر حفظ هنجارها باشد و هم در پی تداوم بخشیدن خط انقلاب و امام (ره) باشد ضمن اینکه یک دولت کارآمد بایستی به مطالبات قانونی و مشروع مردم نیز پاسخ منطقی بدهد. ادامه مطلب »

تملق‌گویی و اطاعت محض از رئیس‌جمهور نباید معیار انتخاب وزرا باشد

محمد صادق کوشکی استاد دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، با تاکید بر اینکه نگاه تخصصی و نخبه‌پرور در چینش کابینه دهم باید به طور جدی مورد نظر رئیس‌جمهور باشد، اظهار داشت: توقع عمومی از دولت دهم این است که وزرای جدید، نه بر اساس میزان وفاداری افراد به گرایش‌های شخص رئیس‌جمهور، بلکه بر اساس میزان وفاداری آنها به نظام جمهوری اسلامی و ارزش‌های انقلاب انتخاب شوند.

ادامه مطلب »

رویکرد ایران در قبال مناقشات سین کیانگ چین شایسته بود

ریشه مناقشات اخیر میان دو قومیت هان و آیغور چین مذهبی نبود و ورود دیپلماتیک به این مسئله شایسته نیست.

محمدصادق کوشکی تصریح کرد: اتفاقاتی که در منطقه سین کیانگ چین رخ داد بیش از آنکه جنبه مذهبی داشته باشد مسئله ای قومیتی بود. البته ریشه مشکلات به گذشته خیلی دور برمی گردد و بر خاسته از اختلافات مذهبی در آن زمان است.

این استاد دانشگاه در ادامه گفتگو با خبرنگار آریا افزود: موضع گیری یک کشور اسلامی علیه کشتار مسلمانان جای طرح ندارد زیرا درگیری های کنونی به هیچ عنوان ریشه ایدئولوژیک و تفکر مذهبی نداشت. ادامه مطلب »

شهادت ‌الشربینی تبلور محدودی از تفکر نژادپرستی غرب است

محمد صادق کوشکی عضو هیئت علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی و کارشناس مسائل سیاسی و بین‌المللی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، در خصوص شهادت بانوی محجبه مصری مروه الشربینی در دادگاه آلمان اظهار داشت: رفتارهای نژادپرستانه از جمله معضلاتی است که جوامع اروپایی و غربی به صورت عام و جامعه آلمان به صورت خاص در دوران معاصر به آن مبتلا بودند که به هیچ روی نتوانستند خود را از این بیماری اجتماعی رها سازند. ادامه مطلب »

رابطه معنویت و سیاست

در دنیای فعلی ما (دنیایی که غربی ها ساختند) سیاست یعنی : کسب بیشترین منفعت برای خود به عنوان شخص حاکم ، یا گروه شما به عنوان گروه و جریان حاکم و یا در بهترین حالت برای جمع شما و به اسم منافع ملی.

یعنی در دنیای به این بزرگی فقط منافع خود را در نظر بگیریم.

یا به عبارتی دیگر سیاست یعنی شما بتوانید کاری کنید که منافع شخصی ویا منافع کسانی که با شما در ارتباط باشند به حداکثر برسد.

اگر یک فرد یا یک گروه حاکم بتوانند برای کشور بیشترین منفعت را از هر راه ممکن (جنگ , آدم کشی ,فروش سلاح و …) کسب کنند اسم آن را سیاست می گذارند. این همان سیاست رایج در دنیاست. ادامه مطلب »

مسئولان پول‌های ایران را از بانک‌های انگلیس خارج کنند

محمد صادق کوشکی استاد دانشگاه خواجه نصرالدین طوسی در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، با اشاره به عملکرد مداخله‌جویانه دولت بریتانیا در امور داخلی کشورمان اظهار داشت: دولت انگلستان نه تنها در اغتشاشات اخیر بلکه در ۳۰ گذشته انقلاب در امور داخلی کشورمان دخالت کرده است که بر همین اساس جا دارد که وزارت خارجه ارتباط خود را با این کشور به حداقل ممکن برساند.

وی با بیان اینکه قطع ارتباط با دولت انگلستان راهکار مناسبی نمی‌تواند برای دستگاه دیپلماسی ایران باشد، افزود: متاسفانه برقراری رابطه اقتصادی یک طرفه در زمینه‌های مختلف و برخی وابستگی‌های اقتصادی به دولت انگلستان قطع ارتباط را به صورت یکطرفه به ضرر انقلاب اسلامی خواهد کرد. ادامه مطلب »

مشکلاتی که در دولت نهم پیش‌ آمد به هیچ عنوان در دولت دهم رؤیت نشود

محمدصادق کوشکی استاد دانشگاه خواجه‌نصیر‌طوسی در گفتگو با خبرگزاری فارس، با اشاره به رأی ۲۴ میلیونی به احمدی‌نژاد و انتظار متقابل مردم از رئیس‌جمهور منتخب، اظهار داشت: رئیس‌جمهور منتخب با پشتوانه ۲۴ میلیون رای خود می‌تواند در دولت دهم انتظارات مسلمانان و مستضعفان جهان را برآورده کند و این ۲۴ میلیون رأی اکنون پشتوانه عظیم و محکمی برای تحقق انتظارات مستضعفان جهان از دولت دهم و جمهوری اسلامی ایران است.

وی تجربه چهار ساله و حمایت های مردمی از دولت را دو مؤلفه مهم برای پاسخ به انتظارات ملت ایران از دولت دهم دانست و گفت: دولت دهم به دلیل اینکه در انتخابات اخیر مورد حمایت اکثریت مردم قرار گرفت باید برای رضایت مردم در همه زمینه‌ها تلاش کرده و نقص‌های که در دولت نهم وجود داشت را برطرف کند. ادامه مطلب »

ایجاد ظرفیت معنوی متناسب با فعالیت نخبگان سیاسی ضروری است

دکتر محمد صادق کوشکی، عضو هیئت علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار سیاسی باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران “ایسکانیوز”، درخصوص حوادث اخیر پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری دوره دهم اظهار داشت: قبل از ورود به این بحث باید نکته ای را یادآور شد و آن ایجاد ظرفیت روحی، معنوی متناسب با فعالیت های سیاسی در میان نخبگان و فعالان نظام سیاسی کشور است. ادامه مطلب »