جستجو
آرشیو

You are currently browsing the پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمدصادق کوشکی blog archives for ژانویه, 2010.

Archive for ژانویه, 2010

این خیلی غلط است که انقلاب دوم را مخلوق دست ۴۰۰ دانشجو بدانیم

*سوال: لطفا به عنوان نخستین سؤال بفرمایید که اصولا یک جنبش و یا یک انقلاب چگونه و با طی چه مقدماتی شکل می‌گیرد؟

*کوشکی: بسم‌الله الرحمن الرحیم.درخصوص اینکه فرمودید یک جنبش و حرکت انسانی به راه می‌افتد اعم از اینکه در جامعه‌ای کوچک و یا بزرگ و گسترده باشد باید گفت آدمهایی که در یک جامعه هستند دلیل زندگی جمعی آنها یک دلیل خاص است. یعنی به دلائلی کنار هم جمع شده‌اند و خود را یک جامعه انسانی می‌دانند . ادامه مطلب »

شما با یک جهالت تاریخی- معنوی مقابله می کنید

دومین جلسه نقد و بررسی طرح ساماندهی گلزارهای شهدای سراسر کشور، با حضور دکتر کوشکی (عضو هیئت علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی) به کوشش کانون اندیشه ی دانشجوی مسلمان در دانشگاه امیرکبیر، برگزار شد.

وقتی شنیدم بعضی از شما از ابتدا و بعضی به تازگی به این کار پیوسته اید ، برایم عجیب بود که در این جمهوری اسلامی تعدادی از بچه های مذهبی کاری را شروع کرده اند که بعد از یک سال هنوز آن را پیگیری می کنند. این موضوع هم برای من عجیب بود، هم تحسین برانگیز. از طرف دیگر برایم عجیب بود که چرا با توجه به موضوعات اخیر هنوز دنبال این قضیه هستند. بعضی ها فکر می کردند روی اصل جمهوری اسلامی فکر کنیم ببینیم چه خبر است، ولی دیدند ظاهراً خبری نیست و هیچ اتفاقی نیفتاده، کار قبلی خود را ادامه دادند. ادامه مطلب »

ادامه مناظرات از بروز آسیب‌های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی پیشگیری می کند

محمد صادق کوشکی در گفت و گو با خبرنگار سیاسی «شبکه خبر دانشجو»، گفت: باید پذیرفت که فضای آزاداندیشی به ویژه در عرصه‌های سیاسی در سازمان صدا و سیما به شکل مطلوب و حتی نسبی وجود نداشته است و هرچند مناظره‌های اخیر از لحاظ زمانی دیر برگزار شد؛ اما به هر حال می تواند در صورت تداوم و رشد محتوایی و کیفی گام مطلوبی در این مسیر ارزیابی شود.

وی اظهار داشت: در حال حاضر ضرورت حاکمیت فرهنگ آزاد اندیشی بر صدا و سیما و به تبع آن بر عرصه‌های فکری جامعه بیش از پیش نمایان شده است و در مجموع حرکت صدا و سیما به شرط تنوع محتوایی و کیفیت مناظره‌ها مثبت ارزیابی می شود. ادامه مطلب »

اختلاف در نوع اعمال فشار است

دکتر محمد صادق کوشکی استاد دانشگاه و کارشناس مسائل سیاسی و بین‌المللی در تحلیل خود از بی نتیجه ماندن نشست اخیر ۱+۵ در نیویورک گفت: به نظر می‌رسد بین اعضای ۱+۵ در دو عرصه در حوزه ایران اختلاف وجود دارد و این اختلاف در درجه اول در کارآمدی برای وارد کردن فشار به ایران که کار را به نتیجه می‌رساند است.

وی افزود: این موضوعی است که در رابطه با آن دچار تردید هستند و دومین عرصه این است که چگونه باید به ایران فشار وارد کرد؟ این موضوعی است که می‌تواند با تحریم باشد و یا با تهدید سیاسی و نظامی انجام گیرد. ادامه مطلب »

احداث دیوار فولادی محاصره صد در صدی غزه است

دکتر محمدصادق کوشکی در گفت و گو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران “ایسکانیوز” افزود: با توجه به ورود غزه به چهارمین سال محاصره همه جانبه مرز رفح و تونل های موجود در آن، تنها مسیر ادامه حیات مردم غزه به شمار می رود و احداث دیوار فولادی در حقیقت محدود کردن این راه تنفس و تبدیل محاصره ۹۰ درصدی به ۱۰۰ درصدی است.

وی هدف اسراییل، آمریکا و مصر از ایجاد این دیوار را به بن بست رساندن کامل حماس و تسلیم آن به هر قیمت ممکن عنوان کرد و افزود: این دولت ها در حال انجام چنین پروژه هایی با جدیت تمام هستند و به هیچ اعتراضی در این زمینه هم توجهی نکرده اند. ادامه مطلب »

دیپلماسی منفعل دربرابر انگلیس

نگاه دولت انگلیس در سی سال گذشته به جمهوری اسلامی مبتنی بر نگاه استعماری این کشور در طول سیصد سال گذشته بوده است. به بیان دیگر سیاست گذاران انگلیسی هنوز نخواسته اند باور کنند جمهوری اسلامی و ایران، همانند عصر پهلوی و قاجار نیست. لذا همواره سودای تجدید حضور و نفوذ خود در عرصه سیاست و تصمیم سازی ایران همانند آن دوران گذشته را در سر می پرورانند. ادامه مطلب »

آلمان توانایی تغییر مواضع ترکیه نسبت به برنامه هسته ای ایران را ندارد

محمد صادق کوشکی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: بررسی سوابق آلمان در پرونده هسته ای جمهوری اسلامی ایران نشان می دهد که سران آلمان از ابتدای مطرح شدن پرونده هسته ای ایران تا به امروز همواره در برابر این مسئله موضعی خصمانه اتخاذ کرده اند و قرار گرفتن آنها در چنین مواضعی بی سابقه نبوده است، همچنین آلمان قصد دارد بوسیله گسترش همکاری با آمریکا در منطقه خاورمیانه موقعیت خود را در اتحادیه اروپا ارتقا دهد.به همین جهت در برابر برنامه هسته ای ایران مواضعی همسو با آمریکا اتخاذ می کند. ادامه مطلب »

اهانت به آیت‌الله سیستانی با برنامه‌ریزی عربستان صورت گرفت

صادق کوشکی کارشناس مسائل سیاسی در گفتگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری فارس در خصوص اظهارات «محمد العریفی» مفتی وهابی سعودی در خطبه نماز جمعه هفته قبل در ریاض که آیت‌الله سیستانی را «فاجر» و «زندیق» خطاب کرده بود، گفت: این حرکت ناشی از سیاست‌های ستیزه‌جویانه دولت حجاز و علمای وهابی به عنوان سیاست محوری آل سعود با مکتب تشیع می‌باشد. ادامه مطلب »

اجماع نظر نخبگان ،قدم اول اتحاد حوزه و دانشگاه است

محمد صادق کوشکی در گفت و گو با خبرنگار سرویس دانشگاه برنا گفت: واقعیت این است که هنوز درک عمومی بین نخبگان حوزه و دانشگاه از مفهوم وحدت حوزه و دانشگاه به وجود نیامده .برخی می‌گویند این وحدت فیزیکال است و با ورود درس های حوزه و دانشگاه به یکدیگر این وحدت به وجود می آید، برخی معتقد به وحدت روش هستند برخی دیگر بر وحدت مبنایی و نگرشی اعتقاد دارند و هنوز ابتدای راهیم. ادامه مطلب »

رابطه با آمریکا

یکی از ابهاماتی که معمولاً در این جور جلسات پیش می آید  این هست که تصمیم سازی در خصوص مثلاً رابطه با آمریکا در این جور جلسات گرفته نمی شود، کسی هم از بنده نوعی یا شما نظرسنجی و نظر خواهی نمی کند، برقراری چنین جلساتی چه لزومی دارد؟ حالا آنهایی که خوش بین هستند می گویند که رهبری نظام نظارت دارد و بدون اجازه ایشان کسی نمی تواند قدم از قدم بردارد پس ما خیالمان راحت است که رهبری نظام مراقب هستند و قطعاً اتفاق منفی رخ نخواهد داد. ادامه مطلب »