جستجو
آرشیو

You are currently browsing the پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمدصادق کوشکی blog archives for سپتامبر, 2010.

Archive for سپتامبر, 2010

ترویج باستان‌گرایی ما را از امت اسلام جدا می کند

اساساً ما وقتی قرآن داریم چه احتیاجی به منشور کوروش است و چه نیازی به این که با منت و پی‌گیری‌های فراوان این منشور را از موزه بریتانیا قرض بگیریم.

دکتر «محمدصادق کوشکی» در گفت‌وگو با مشرق درباره جریانهای فرهنگی با محوریت باستان‌گرایی گفت: شفاف‌ترین نگرش نسبت به باستان‌گرایی را حضرت امام(ره) در بیانات متعددی با این مضمون واحد اظهار داشتند که ۲۵۰۰ سال شاهنشاهی برای ملت ایران و برای کشور ایران جز نکبت، تباهی، سیاهی و حکومت طاغوت هیچ بهره‌ای نداشته است. به همین خاطر ما در حکومت‌ها و سلسله‌های مختلفی که به تعبیر رایج ۲۵۰۰ ساله بود، هیچ نقطه مثبتی را مشاهده نمی‌کنیم و این تعبیر صریح حضرت امام(ره) است، یعنی می‌توان در صحیفه امام(ره) از جلد ۲ تا جلدهای ۱۱ و ۱۲ صدها مورد تأکید جدی ایشان را دید. کوشکی افزود: امام نظام‌های قبل و پس از اسلام را برای ملت ایران در واقع فاقد یک نقطه سفید دانستنه و آنها را منشأ تباهی و سیاهی معرفی کردند. ادامه مطلب »

با‌قرآن‌‌چه‌نیازی‌به‌منشور‌کوروش؟

دکتر «محمدصادق کوشکی» در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی مشرق درباره جریانهای فرهنگی با محوریت باستان‌گرایی گفت: شفاف‌ترین نگرش نسبت به باستان‌گرایی را حضرت امام(ره) در بیانات متعددی با این مضمون واحد اظهار داشتند که ۲۵۰۰ سال شاهنشاهی برای ملت ایران و برای کشور ایران جز نکبت، تباهی، سیاهی و حکومت طاغوت هیچ بهره‌ای نداشته است. به همین خاطر ما در حکومت‌ها و سلسله‌های مختلفی که به تعبیر رایج ۲۵۰۰ ساله بود، هیچ نقطه مثبتی را مشاهده نمی‌کنیم و این تعبیر صریح حضرت امام(ره) است، یعنی می‌توان در صحیفه امام(ره) از جلد ۲ تا جلدهای ۱۱ و ۱۲ صدها مورد تأکید جدی ایشان را دید. کوشکی افزود: امام نظام‌های قبل و پس از اسلام را برای ملت ایران در واقع فاقد یک نقطه سفید دانستنه و آنها را منشأ تباهی و سیاهی معرفی کردند. ادامه مطلب »

توجه جهان به محتوای قرآن جلب شده است

محمد صادق کوشکی استاد دانشگاه و تحلیل‌گر مسائل سیاسی و بین‌المللی درباره واکنش مسلمانان به قرآن سوزی با توجه به پیام رهبر انقلاب گفت: این حادثه هر چند که حادثه ناخوشایندی برای جهان اسلام بود ولی فرصت مناسبی ایجاد شد تا توجه جهانیان به محتوای قرآن جلب شود.

وی افزود: شهروندان آمریکایی و به ویژه کسانی که تعهد مذهبی داشتند توجهشان به قرآن جلب شده و با ماهیت قرآن آشنا می‌شوند تا جریانی را که تا این حد واکنش در بر داشته را بشناسند.

استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه این فرصت با توجه به جریانی که پیش آمده بسیار مغتنم است، تاکید کرد: باید از این فرصت استفاده کرد و این تهدید مختصر را تبدیل به فرصت وسیع کرد و در این زمینه کافی است که نخبگان و چهره‌های علمی و همه کسانی که توانایی دارند در انتقال بخشی از پیام‌های قرآن که با فرهنگ غربی‌ها انطباق دارد به علاقمندان تلاش کنند. ادامه مطلب »

کتاب کوشکی: «جستاری در سیاست مطلوب قرآن کریم»

خلاصه:
دانش‌آموخته مقطع دکترای اندیشه سیاسی از پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی از انتشار آخرین اثرش با عنوان «جستاری در سیاست مطلوب قرآن کریم» خبر داد که با نگاهی تخصصی به تولید ادبیات در عرصه اندیشه سیاسی اسلام می‌پردازد.

محمدصادق کوشکی در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، با بیان این مطلب عنوان داشت: این کتاب با نگاهی تخصصی، تولید ادبیات در حوزه اندیشه سیاسی اسلامی را بر اساس متون قرآنی و دیدگاه‌های بومی می‌کاود.

وی افزود: این اثر علاوه بر آن که می‌تواند برای وحدت عامه جامعه در راستای آشنایی با اندیشه سیاسی اسلام گام بردارد، می‌کوشد تغذیه فکری مناسبی را برای دانشجویان علوم سیاسی در مقطع کارشناسی ارشد فراهم آورد.

مدرس و نظریه‌پرداز مسایل سیاسی با اشاره به این که پژوهش این اثر حدود چهار سال زمان برده است، گفت: متن این کتاب بر اساس قرآن کریم است و تولیدی بومی به شمار می‌آید. ادامه مطلب »

از «نگاه فرهنگی» به مسکن غفلت شده است

دکتر محمد صادق کوشکی که در برنامه «کلید مسکن» شبکه یک سیما، حضور یافته بود با بیان این مطلب افزود: نگاه صرف اقتصادی به مسکن منجر می شود مساله حل نشود. آنچه امروز درگیر آن هستیم خوابگاه و سرپناه است نه خانه و مسکن، در واقع مسکن یک پدیده فرهنگی است.

وی در ادامه با اشاره به آیه ۸۰ سوره نحل اظهار داشت: اینکه خداوند هم خانه را مایه آرامش قرار داده و هم در جایی دیگر همسر را مایه آرامش برشمرده است، حاکی از این مطلب است که خانه جایی است که با خانواده پیونده خورده است. آرامش به قدری مهم است که خداوند برای یاری مسلمین در نبرد علیه کفار به دل آنها سکینه نازل می کند. ادامه مطلب »

مشایی و اظهار نظرهای عجیب و غریب

* اظهار نظر مشایی مبنی بر اینکه “چون برداشت های مختلفی از دین وجود دارد، هدف ما از این به بعد تبلیغ مکتب ایران به جای مکتب اسلام است” را چگونه ارزیابی می کنید؟

- این فرد در حوزه مسائل دینی و اسلامی تخصصی ندارد، البته در مسائل تاریخی و ملی هم تخصص ندارد. در حقیقت اصرار دارد در حوزه مسائل متنوع و گوناگون از ریاضیات گرفته تا دیپلماسی و از دین گرفته تا انرژی هسته ای که هیچ ارتباطی به وی ندارد، خود را کارشناس بداند و در آن ارتباط سخنرانی های مطولی بکند. در حقیقت این اظهارات طولانی فاقد ارزش بررسی، نقد و پاسخگویی است. در همین سخنرانی در اختتامیه همایش ایرانیان، سخنرانی طولانی وی در ساعت پایانی روز  و منتهی به وقت صرف شام، موجب خستگی مفرط حاضران و حتی اعلام انزجار برخی از میهمانان مراسم شده بوده است. بنابراین به نظرم نباید سخنان و اظهارات وی را چندان جدی تلقی کرد. تنها می توان برای جمهوری اسلامی از باب وجود چنین دولتمردانی در آن، به شدت تاسف خورد. ادامه مطلب »