جستجو
آرشیو

You are currently browsing the پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمدصادق کوشکی blog archives for اکتبر, 2010.

Archive for اکتبر, 2010

کیفیت اجرای سیاستگذاری‌ها مصداقی از تجلی همت مضاعف است

«محمدصادق کوشکی»، عضو هیئت علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی، در گفت‌وگو با خبرگزاری قرآنی ایران (ایکنا)، با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در مورد شعار همت و کار مضاعف به لزوم تحقق این شعار در حوزه سیاست پرداخت.

وی با بیان این که تجلی و تحقق شعار همت مضاعف در حوزه سیاسی در چند عرصه تقسیم‌بندی می‌شود، گفت: عرصه اول سیاست‌ورزی علمی است؛ یعنی کسانی که سیاستگذاری و تصمیم‌سازی می‌کنند، تلاش علمی خود را افزایش دهند تا کیفیت تصمیم‌های سیاسی افزایش پیدا کند و از نظر علمی دقیق تر شود.

این کارشناس مسائل سیاسی افزود: کیفیت اجرای سیاستگذاری‌ها و تصمیمات امر مهمی است، هر چه دقت و سرعت افزایش پیدا کند، تصمیماتی که در عرصه سیاست داخلی و خارجی گرفته می‌شود، سرعت عمل بیشتری خواهد داشت، این نیز مصداقی از تجلی همت مضاعف در عرصه سیاسی است. ادامه مطلب »

رهبر انقلاب ابهامات چگونگی نسبت «روحانیت با حاکمیت» را رفع کردند

محمد‌صادق کوشکی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی باشگاه خبری فارس «توانا» با اشاره به سفر پربرکت رهبر انقلاب شهر مقدس قم گفت: رهبر انقلاب در نظام جمهوری اسلامی ایران به تعیین استراتژی‌های کلان نظام می‌پردازد؛ مخاطب این سیاست‌های کلان گاهی مجموعه دولت و حاکمیت است و گاهی آحاد مردم و همه مجموعه نظام بر حاکمیت است.

وی اظهار داشت: یکی از نقاط جدی و قابل تامل در نظام جمهوری اسلامی ایران جایگاه دیانت و روحانیت، همچنین چگونگی نسبت «روحانیت با مردم» و «روحانیت با حاکمیت» است. ادامه مطلب »

رخنه‌های جدید امنیتی و غفلت جبهه خودی

۱- مدتی پیش واسطه‌ای از سوی سفیر یک کشور غربی با حقیر تماس گرفت و با طرح علاقه جناب سفیر به مطالعه آثار و مقالات حقیر تمایل آن جناب را برای دیدار با اینجانب مطرح کرد! در آخر هم شماره تلفنی داد و قرار شد که جهت تعیین وقت و محل ملاقات با آن شماره تماس بگیرم! تا اینجا را داشته باشید…

۲- جاسوسی در دنیای معاصر اشکال جدیدی پیدا کرده است! جاسوسان جدید دیگر به دنبال محل اختفای بمب‌ها و تسلیحات حریف نیستند! اسناد و مدارک محرمانه یا سری هم دیگر چنگی به دل جاسوسان جدید نمی‌زند! شکل و قیافه جاسوسان جدید هم با تصویری که از مقوله جاسوسی در اذهان جای گرفته تفاوت بسیار دارد. در جاسوسی جدید بیش از آن که اطلاعات خام از جبهه حریف اهمیت داشته باشد تحلیل‌های بومی درباره وضعیت جبهه حریف ارزشمند است. ادامه مطلب »

سفر رئیس جمهور به لبنان، تنها گوشه ای از حقایق را کنار زد

هدف آقای احمدی نژاد از سفر به لبنان در این برهه زمانی چه بوده است؟

دلیل اصلی این سفر دعوت رسمی رئیس جمهور لبنان از آقای احمدی نژاد بوده و در کنار آن اعلام این مسأله که حمایت از مقاومت و حزب الله سیاست اصلی نظام مقدس جمهوری اسلامی بوده و این حمایت همواره مورد تأکید حضرت امام(ره)و مقام معظم رهبری بوده و طبیعتأ روسای جمهور همواره ملزم به پیگیری این مطالبه نظام می باشند و باید این مسأله را در سطح بین الملل به نمایش بگذارند.این دو مساله در کنار هم باعث شد که آقای احمدی نژاد در شرایط فعلی به دعوت همتای لبنانی خود پاسخ مثبت داده و به لبنان سفر کند. ادامه مطلب »

تنها راهکار بهبود روابط تغییر نگرش حاکمان مصر است

دکتر محمد صادق کوشکی تحلیل‌گر مسائل سیاسی و بین‌المللی و استاد دانشگاه درباره تاثیر راه‌اندازی خط مستقیم هوایی ایران و مصر بر روابط دو کشور گفت: اختلاف اساسی میان ایران و کشور مصر یک اختلاف مبنایی و ریشه‌ای است.

وی افزود: این اختلاف از جنس اختلافاتی نیست که با برقراری پرواز مستقیم بین دو کشور قابل حل باشد در عین حالی که ایران با مردم مصر هیچ مشکلی ندارد.

تحلیل‌گر مسائل سیاسی و بین‌المللی با تاکید بر اینکه ایران ضمن ابراز تمایل برای برقراری روابط با مردم مصر در عین حال با کشور مصر هم مشکلی ندارد، تاکید کرد: احساس قرابت ایران با مردم و کشور مصر و ابراز تمایل برای برقراری روابط نزدیک با این کشور و ایجاد پیوند بین دو کشور می‌تواند در روابط بین دو کشور مهم تلقی شود. ادامه مطلب »

عصبانیت امریکا و اسرائیل مهمترین بازتاب سفر به لبنان

محمد صادق کوشکی استاد دانشگاه و کارشناس مسایل سیاسی هم در گفتگو با خبرنگار سیاسی «فردا» سفر مقامات کشورها به دعوت همتایان خود را از جمله بدیهی ترین اشکال سیاست ورزی و دیپلماسی در جهان امروز دانست و افزود: با پذیرفتن اصل تساوی حاکمیت ها و برابری جایگاه کشورها تردیدی باقی نمی ماند که مقامات هر کشوری این حق را دارند که بر اساس صلاحدید خود به کشورهای دیگر سفر کنند.

وی همچنین گفت: مقامات هر کشوری حق دارند از مقامات سایر کشورها به منظور گفتگو و دیدار از کشور خود دعوت به عمل آورند و فضای تصمیم سازی درباره سفر و دیدارهای دو جانبه صرفا به عهده مقامات مسئول دو کشور است. ادامه مطلب »

روابط ترکیه دورنمای دیپلماسی را بهبود می‌بخشد

دکتر محمد صادق کوشکی استاد دانشگاه و تحلیل‌گر مسائل سیاسی و بین‌المللی درباره دلیل نگرانی آمریکا از افزایش روابط ایران و ترکیه گفت: ترکیه یکی از پایه‌های قدرتمند جهان اسلام از گذشته تا زمان حاضر بوده است و همچنان هم پتانسیل‌های اسلامی در این کشور بالاست.

وی افزود: تاثیر این کشور بر تحولات جهانی تا این اندازه است که آمریکا با اصرار این کشور را به عضویت پیمان ناتو درآورد.

استاد دانشگاه با اشاره به اینکه موقعیت این کشور در عرصه جغرافیای بین‌المللی باعث شده مورد طمع غربی‌ها باشد که یکی از اولین اعضای ناتو باشد، توضیح داد: چندین دهه است که پایگاه‌های ناتو در این کشور مستقر شده‌اند و این کشور را با اصرار کشورهای غربی به یکی از متحدین رژیم صهیونیستی تبدیل کرده‌اند و در واقع طی این سال‌ها ترکیه به عنوان یکی از پایه‌های اقتدار رژیم صهیونیستی مطرح بوده است. ادامه مطلب »

بعضی‌ها به دنبال بزک کردن دفاع مقدس هستند

محمد‌صادق کوشکی اظهار داشت: تنها راه نجات نظام و انقلاب اسلامی از مشکلات فعلی و حرکت به سمت رشد و تکامل، بهره‌گیری از افکار و اندیشه‌های دفاع مقدس است.

وی عنوان کرد: این یک انتخاب نیست بلکه تنها راه نجات است و اگر به این منبع غنی تکیه نشود قطعا از لحاظ هویتی دچار مشکل خواهیم شد.

به علت عدم توجه به ضرورت جنگ، با دفاع مقدس خیلی تعارفی برخورد می‌کنیم

این کارشناس مسایل سیاسی گفت: به علت اینکه به ضرورت این نکته نرسیده‌ایم، با دفاع مقدس خیلی تعارفی و تشریفاتی و در حد سالی یک هفته برخورد می‌کنیم و اصلا به این ضرورت پی نبرده‌ایم که تنها منبعی که می‌تواند کشور را به تکامل برساند همان تفکر غنی سال‌های دفاع مقدس است. ادامه مطلب »

بی‌بی‌سی با تحریف دفاع مقدس به دنبال از بین بردن وحدت ملت ایران است

دکتر محمدصادق کوشکی گفت: از آنجایی که دفاع مقدس جز عرصه‌هایی بود که کمتر مورد هجمه قرار گرفته، این بنگاه سخن‌پراکنی تلاش می‌کند تا با وارد کردن شبهات و تحریفات مختلف، این مظهر وحدت ملت را از بین ببرد و قداست جنگ را در ذهن مخاطبان خود بشکند.

محمد صادق کوشکی؛ عضو هیئت علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی در گفت‌وگو با   فارس  با اشاره به اینکه بنگاه سخن‌پراکنی بی‌بی‌سی از ابتدای انقلاب سعی کرده است که وارد تاریخ‌نگاری انقلاب شود، اظهار داشت: بی‌بی‌سی در حدود ۲۰ سال پیش پروژه‌ای را برای تحریف نهضت امام خمینی (ره) آغاز کرد که با استفاده از آرشیوهای غنی خود و مصاحبه با وابستگان حکومت پهلوی و بخشی از نیروهای به ظاهر انقلابی گام محکمی را برای تحریف واقعیت‌های انقلاب به نفع ملی‌گراها برداشت. ادامه مطلب »