جستجو
آرشیو

You are currently browsing the پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمدصادق کوشکی blog archives for نوامبر, 2010.

Archive for نوامبر, 2010

مصوبه دانشگاه پولی ثمره ی تسلط گفتمان سرمایه داری است

آیا مصوبه دانشگاه پولی به معنای خصوصی سازی دانشگاه ها می باشد؟

مصوبه مجلس مبنی بر تأسیس دانشگاه پولی، به معنای خصوصی سازی دانشگاه ها و ورود به اصل ۴۴ نمی باشد بلکه مجلس در راستای طرح دولت در لایحه پنجم توسعه آن را به تصویب رسانده است و دولت و مجلس در این مورد اتفاق نظر دارند. اصل مصوبه به این صورت می باشد که برخی از ظرفیت های دانشگاه ها در اختیارافرادی قرار بگیرد که بتوانند با کنکور آسان یا بدون کنکور و با پرداخت شهریه در آنها مشغول به تحصیل شده و مدرک دریافت کنند. دولت برای توجیه این لایحه خود دلایلی همچون تقویت بنیه مالی دانشگاه ها و همچنین جلوگیری از خروج دانش پژوهانی که دارای تمکن مالی می باشند اما به دلیل پایین بودن سطح آموزشی از کشور خارج می گردند.در واقع دولت به زعم خود قصد دارد با این طرح مانع از خروج ارز از کشور و کشاندن آن به سمت دانشگاه های داخلی بنماید . ادامه مطلب »

۴۰۰ سال است که با بحرن هویت مواجهیم

محمد صادق کوشکی ضمن اشاره به تاکیدات رهبرمعظم انقلاب به حوزه علوم انسانی، گفت: اینکه حضرت آقا اشاره صریح دارند به بومی‌سازی علوم انسانی واقعا قابل تحلیل و بررسی است، یعنی باید نظریه­ پردازان و متخصصان علوم انسانی گرد هم آیند و راهکارهایی را برای کوتاه‌مدت و بلندمدت ارائه کنند.

وی با بیان اینکه امروز ما می­ بینیم رهبری انقلاب راه را نشان می‌دهند اما به جای آن­که تصمیم و یا حرکتی از سوی افراد مرتبط گرفته و یا انجام شود، بازهم علوم انسانی به محاق می­ رود، اظهار داشت: این گونه نیست که علوم انسانی یک شبِ و تنها طی یک سال اخیر مورد توجه حضرت آقا قرار گرفته باشد بلکه قبل از انقلاب هم حضرت امام بارها در مورد آن تذکر داده­ اند و بعد از انقلاب هم بزرگانی همچون شهیدان بهشتی، باهنر، مطهری و همچنین در حال حاضر حضرت آیت‌الله خامنه ­ای که امروز ردای رهبری را بر تن دارند ما را متوجه حوزه علوم انسانی کرده‌اند. ادامه مطلب »

نقش جبهه خودی در زمینه سازی جنگ نرم- قسمت ۳

*«حاکمیت احساس» و «نبود عقلانیت» دومین رخنه گاه نفوذ دشمن در “جنگ نرم”

دشمن در جنگ نرم با استفاده از «جهل»، «حاکمیت احساس» را در میان مسئولین و مردم پایه ریزی کرد که این مساله لطمات جبران ناپذیری را به ایران وارد کرده است.

دشمن در طول این سی و یک سال از طریق «حاکمیت احساس» و «نبود عقلانیت» برای رخنه در افراد جامعه استفاده کرده است. این راهکار نتیجه «جهل» نسبت به تمام مواردی است که گفته شد. نتیجه منطقی آن «جهل»، باز شدن یک راهکار دیگر برای دشمن یعنی «حاکمیت احساس» و «نبود عقلانیت» است. به این معنا که رفتار افراد جامعه چه در حوزه دولت، رسانه و یا شهروندان همه مبنای احساسی و غیر عقلانی دارد. باید گفت احساسی بودن جامعه، دولت و رسانه ها یکی از بهترین راهکارها برای جنگ نرم دشمن بوده است. طبیعی است که در ای فضا اگر کسی بخواهد از عقلانیت، تفکر و اندیشه صحبت کند، طرد می شود. ادامه مطلب »

نقش جبهه خودی در زمینه سازی جنگ نرم- قسمت ۲

* جنگ نرم علیه انقلاب اسلامی از قبل انقلاب تا کنون

جامعه ایرانی از سال های پس از انقلاب تاکنون به موازات “جنگ سخت” درگیر “جنگ نرم” نیز بوده است. همیشه به موازات تهاجم نظامی مستقیم، طراحی کودتا و حرکت های تروریستی، تهاجم نرم علیه جمهوری اسلامی هم شکل گرفت. حتی قبل از پیروزی هم ما درگیر “تهاجم نرم” بودیم. یعنی دشمنان انقلاب اسلامی که احساس می کردند، ممکن است این انقلاب به پیروزی برسد، در ماه های قبل از پیروزی مخصوصا از سال ۵۷ با استفاده از ابزارهای تهاجم نرم به دنبال این بودند که جلوی پیروزی انقلاب را بگیرند و یا مسیر آن را منحرف کنند. یکی ابزارهایی که در این راه به خدمت گرفته شد، رادیو بی بی سی فارسی بود. این رادیو با چهره سازی از جبهه ملی و نیروهای غیر مذهبی سعی کرد که مسیر انقلاب را به سمت ملی گرایی و دموکراتیزه کردن فضای ایران منحرف کند. ادامه مطلب »

نقش جبهه خودی در زمینه سازی جنگ نرم- قسمت ۱

*سلطه جویی و برتری طلبی جزو طبیعت انسان

یک خصلتی در انسان وجود دارد که جزو طبیعت او است. این خصلت، سلطه جویی و برتری طلبی است. یعنی آدم ها به طور طبیعی اهل سلطه جویی و برتری طلبی هستند و علاقه دارند نسبت به دیگران دست برتر را داشته باشند. طبعا این خصیصه از انسان ها به جوامع هم منتقل می شود. برخی جوامع این سلطه را با استفاده از ابزارهای خشن بدست می آورند که به این کار به طور عام “جنگ” یا “جنگ سخت” می گویند. قدمت “جنگ سخت” به قدمت تاریخ بشر است و در آن افراد برای اینکه دیگران را تحت انقیاد خود درآورند به ابزارهای خشن متوسل می شوند. ادامه مطلب »

آیت‌الله خامنه‌ای با حضور در سوسنگرد اهمیت دفاع را به مقامات کشور متذکر شدند

صادق کوشکی در گفت‌وگو با خبرنگار ایثار و شهادت باشگاه خبری فارس «توانا» اظهار داشت: شهر سوسنگرد یکی از شهرهایی بود که در ۶ ماه ابتدایی دفاع مقدس به نقطه عطفی تبدیل شده بود که در طول یک سال ابتدایی جنگ این شهر چندین بار میان نیروهای اسلام و نیروهای بعثی دست به دست شد و این جریان نشان از اهمیت این شهر داشت.

وی گفت: شهر سوسنگرد کوتاه‌ترین فاصله بین خط مرزی و شهر اهواز بود و سقوط این شهر می‌توانست راه را برای تسلط رژیم بعث بر شهر اهواز هموار کند و از آنجایی که در منطقه سوسنگرد هموطنان عرب زبان زندگی می‌کردند، رژیم بعث خیال می‌کرد که این شهر، خود را آماده پذیرایی از ارتش بعث کرده است. ادامه مطلب »

سران فتنه در زندان فراموشی محبوس هستند

به گزارش عدالتخواهی به نقل از فارس ،محمدصادق کوشکی عضو هیئت علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی با اشاره به ‌عملکرد‌ قوه قضائیه درباره پرونده متهمان فتنه ۸۸، اظهارداشت: قوه قضائیه به طور طبیعی با هر قانون‌شکنی مقابله می‌کند و متخلف هر کس باشد، هیچ اهمیت و مانعی برای این قوه نخواهد داشت و با حرمت‌شکنان قانون، برخورد قانونی صورت می‌گیرد.

وی در‌خصوص طولانی‌شدن تشکیل دادگاه و صدور حکم برای سران اغتشاشات، تصریح کرد: در جریان رسیدگی به این پرونده‌ها، قوه قضائیه تا به حال کوتاهی و تعلل نکرده و هر جا که لازم بوده حوادث سال ۸۸ را پیگیری و انجام داده است و درنگی هم در این رسیدگی دیده نمی‌شود. ادامه مطلب »

رابطه مردم و ولی فقیه بر پایه عقل و انتخابی آگاهانه است

عضو هیئت علمی دانشگاه خواجه نصیر با بیان اینکه رابطه مردم و ولی فقیه بر پایه عقل و انتخابی آگاهانه است، گفت: ولی فقیه حاکمیت دینی را در جامعه اسلامی اعمال می کند.

به گزارش خبرنگار سیاسی «شبکه خبر دانشجو»، دکتر کوشکی با حضور در نشست «شهید رجب بیگی» که به همت جنبش عدالتخواه دانشجویی و با موضوع رابطه امامت و امت در سالن کوثر دفتر مرکزی تشکل های دانشجویی برگزار شد، به سخنرانی پرداخت.

وی با بیان اینکه این موضوع از جمله مسائلی است که ذهن بسیاری از مردم و دانشجویان را به خود معطوف کرده است، اظهار داشت: با وجود اینکه این مسئله از جمله موضوعات مورد سوال و بحث انگیز افکار عمومی می باشد اما تا بحال جواب مناسب و منطقی به مخاطبان داده نشده است. ادامه مطلب »

۱+۵ برای توافق با ایران با ترکیه موافقت می‌کند

دکتر محمد صادق کوشکی استاد دانشگاه و تحلیل‌گر مسائل سیاسی و بین‌المللی درباره پیشنهاد ترکیه برای میزبانی مذاکرات ایران و کشورهای ۱+۵ گفت: جایی که ترکیه به طور جدی مایل است نقش خود را در صحنه‌های بین‌المللی افزایش دهد و تبدیل به یک کشور تصمیم ساز شود ایران است.

وی افزود: ترکیه اشتیاق دارد به بهانه پرونده هسته‌ای ایران خود را به عرصه بین‌المللی وارد کند و در نهایت موقعیت خود را در شرایط کنونی و نسبت به وضعیت فعلی برتری بخشد. ادامه مطلب »