جستجو
آرشیو

You are currently browsing the پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمدصادق کوشکی blog archives for دسامبر, 2010.

Archive for دسامبر, 2010

حرمت مسؤولیت را نگه نداشتید

روزگاری مسؤولیت در جمهوری اسلامی حرمت و قداست داشت! آن قدر که حضور در ساحت آن عبادت تلقی می‌شد و برای تصدی آن لایق‌ترین ها گزینش می‌شدند!

بگذریم از این که حضرت امام برای پوشیدن ردای مسؤولیت در نظام جمهوری اسلامی ۵۴ ویژگی برشمرده‌اند! یعنی اینکه افراد با داشتن این مجموعه از صفات حق دارند در کسوت مسؤول نظام اسلامی ظاهر شوند و اگر کسی فاقد این ویژگی‌ها به مسوولیت برسید در حق آن منصب و در حق نظام و در حق مردم جفا کرده است!

اما آن چه این روزها در روند عزل و نصب‌های قوه مجریه می‌گذرد ـ به یک باره قداست و حرمت و شان مسؤولیت در نظام اسلامی را به باد داده و خواهد داد. ادامه مطلب »

گفتگو پیرامون جنگ فقر و غنا در کلام امام خمینی(ره)

به نظر شما ، مبانی فلسفی تفکرات امام در طرح مسئله جنگ فقر و غنا چه بوده است ؟ چرا امام در آن زمان این مسئله را مطرح کردند ؟

دکترکوشکی: مبنای فلسفی نمی دانم دارد یا ندارد، چون یک پدیده ی غیر فلسفی است . یک پدیده سیاسی – اجتماعی و به نوعی حتی اقتصادی است. امام در واقع افقی را در طول تاریخ بشر از ابتدا و انتهایش در واقع می دیدند. که این افق را در بیان خیلی سادهٰ یک رویارویی دائمی حق و باطل می توانیم اسم بگذاریم. الآن ما به فرهنگ دینی هم نگاه کنیم متوجه می شویم که اهالی جبهه حق در طول تاریخ عموماً کسانی بودند که ما آنها را مستضعفین می گوییم. و در واقع طبق نظریه پایان تاریخ شیعه قرار است که اینهایی که مابه آنها مستضعفین می گوییم وارثین زمین بشوند . یعنی برنده نهایی نبرد بشریت بین حق و باطل، مستضعفین اند به تعبیر قرآن. حالا در این افق دینی و قرآنی، امام آمدند با بهره گرفتن از همین مفاهیم قرآنی برای جبهه حق و باطل مصادیق بیرونی تعیین کردند. جبهه استضعاف و استکبار، مستضعفین و مستکبرین و حالا این مستضعفین کسانی بودند که حضرت امام در واقع به عنوانی یک عالم دین تلقی شان این بود ٰ دین آمده تا مستضعفین را زنده بکند  و مستضعفین را به حقوق ازدست رفته شان برساند و جبهه استکبار و طاغوت را از زیاده طلبی هایش منع کند و سرجای خودش بنشاند. ادامه مطلب »

ترور اساتید فریاد مرگ بر آمریکا در روز دانشجو را رساتر می‌کند

محمدصادق کوشکی، عضو هیئت علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی، در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی باشگاه خبری فارس «توانا»، با اشاره به روز دانشجو و وضعیت جنبش‌ دانشجویی، اظهارداشت: جنبش دانشجویی به شکل کامل در کشور برپا نشده است؛ مهم‌ترین ویژگی‌های جنبش دانشجویی درون‌زایی و خودجوشی بدون اتصال به جریانات سیاسی بیرون از دانشگاه است، هرچند داشتن تفکر، مستقل بودن و پیوند با مردم و معنویت از ارکان جنبش دانشجویی در چارچوپ نظام جمهوری اسلامی محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: این ارکان هنوز به معنای واقعی در جنبش دانشجویی شکل نگرفته است و متأسفانه حوادث ۱۶ سال گذشته نیز مانع از شکل‌گیری جنبش دانشجویی به معنای حقیقی آن در کشور شده است. ادامه مطلب »

جامعه علمی کشور هدف ترور قرار گرفته است

دکتر محمد صادق کوشکی استاد دانشگاه و تحلیل‌گر مسائل سیاسی و بین‌المللی در ارزیابی خود از ترور روز گذشته اساتید هسته‌ای گفت: به نظر می‌رسد هدف از این عملیات تروریستی ناامن کردن فضای علمی دانشگاهی کشور باشد.

وی افزود: تهدید اساتید و پژوهشگرانی که تلاش دارند در عرصه‌های مختلف علمی کشور پیشرفت‌هایی را کسب کنند در این ترورها مدنظر واقع شده در حقیقت مخاطب این تهدیدها همه جامعه دانشگاهی کشورمان است.

این تحلیل‌گر مسائل سیاسی و بین‌المللی با اشاره به اینکه تهدید کلیت جامعه دانشگاهی مورد نظر دشمنان نظام و انقلاب قرار گرفته است، تصریح کرد: جامعه دانشگاهی کشورمان که علیرغم میل دشمنان نظام و انقلاب وارد فضای تولید علم و استقلال علمی شده است دقیقا به همین علت هم مورد تهدید قرار گرفته است چرا که تصمیم به پیشرفت جامعه علمی کشور برای دشمنان ما به ویژه رژیم صهیونیستی گران تمام شده و بنابراین عصبانیت خود را با استفاده از تروریسم کور نشان می‌دهند. ادامه مطلب »

پیشروی ویکی‌لیکس در جهت بی‌حسی اطلاعاتی جهان

انتشار اسناد محرمانه دولت امریکا توسط پایگاه اینترنتی ویکی‌لیکس که در روزهای اخیر سومین قسمت آن را شاهد بودیم، برنامه‌ای مدون را در حال پیگیری است تا حقیقت در مسیر پر فراز و نشیب سیاست‌های استعماری ترور شود. با کمی دقت در محتوای این اسناد متوجه نمایشی می‌شویم که نویسندگان و کارگردانان آن در عین وضوح حقایق، قصد ابهام آفرینی و تشویش افکار عمومی را دارند.

دکتر محمدصادق کوشکی تحلیلگر مسائل سیاسی در توضیح این سناریو با خبرنگار روزنامه جوان گفت و گو کرده و گفته است: یکی از تکنیک‌های جدید برای مخفی‌سازی اطلاعات، انتشار اطلاعات به صورت انبوه و مخلوط است. در این شیوه به جای مخفی ساختن و رده‌بندی اطلاعات تلاش می‌شود تا اطلاعات محرمانه و صحیح در میان انبوهی از اطلاعات دیگر مخلوط و به مخاطب عرضه شود. ادامه مطلب »