جستجو
آرشیو

You are currently browsing the پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمدصادق کوشکی blog archives for می, 2011.

Archive for می, 2011

جاذبه های رهبری امام خمینی -ره-

مهمترین ویژگی های انقلاب حضرت امام خمینی (ره) در طول فاصله سالهای ۱۳۴۱ تا ۱۳۵۷ (زمان پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری حضرت امام) را می توان به شرح زیر شمرد :

نخست؛ تکیه به مردم و باور این نکته که سر منشا هر تغییر در جامعه باید مردم باشند.

دوم؛ تلاش برای بر انگیختن جامعه بر اساس دادن اطلاعات و آگاهی به جامعه و ایجاد فضا برای انتخاب آگاهانه مردم در جهت گزینش الگوی انقلاب اسلامی

سوم؛ ایجاد فضا جهت بارور شدن اعتقادات و باورهای دینی جامعه وقراردادن مبنای نهضت براساس ایمان جامعه

چهارم؛ هدایتگری براساس باورهای اعتقادی و اصول مورد پذیرش عامه

پنج؛ بیگانه ستیزی ادامه مطلب »

باید انقلاب اساسی در وزارت خارجه صورت گیرد

گفت وگو با دکتر محمد صادق کوشکی

محمدصادق کوشکی ، عضو هیئت علمی دانشگاه خواجه نصیر طوسی در گفت‌وگو با ندای انقلاب گفت:  آنچه که در طول بیش از یک ماه اخیر در بحرین اتفاق افتاد، تلاش جدی رژیم آل‌سعود و آل‌خلیفه برای انهدام هویت شیعی در منطقه جنوب خلیج فارس است.

وی با اشاره به علل اقدام عربستان در اعزام نیرو به بحرین افزود: عربستان به دنبال ریشه کن کردن  هویت تشیع است زیرا تشیع می‌تواند خاستگاه تفکرات انقلابی باشد و به عاملی جهت رواج پیام‌های انقلاب اسلامی تبدیل شود لذا این حرکت را از بحرین آغاز کرده است و قصد دارد چنین فجایعی را در عربستان نیز تکرار کند. ادامه مطلب »

دین اسلام؛ بهترین الگو برای جهانی شدن

دکتر محمد صادق کوشکی در گفتگو با خبرنگار برنا، “جهانی شدن” و “جهانی سازی” را دو مفهوم متفاوت و دو برداشت از یک اتفاق ذهنی عنوان کرد و در تشریح این موضوع گفت: اتفاق ذهنی این بود که پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و تبدیل شدن جهان به یک جهان تک قطبی و همین طور تحولات عظیمی که در عرصه رسانه ها به وجود آمد، عملاً دو اتفاق جدا از هم، در یک نقطه به یک برایندی رسیدند که آن برایند حالتی بود ذهنی که تعبیر جهانی سازی، جهانی شدن، غربی سازی و آمریکاسازی درباره آن به کار برده شد. ادامه مطلب »

رضایت حاکمان کشورها از فعالیت رایزنان با اهداف انقلاب قابل جمع نیست

محمدصادق کوشکی در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی فارس درباره عملکرد دستگاه‌های فرهنگی کشور از جمله سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به عنوان دستگاه دیپلماسی فرهنگی جمهوری اسلامی در جریان انقلاب‌های منطقه و در جهت صدور فرهنگی انقلاب اسلامی گفت: بنده چیزی از فعالیت‌های دستگاه‌های فرهنگی جمهوری اسلامی در انقلاب‌های منطقه ندیده و نشنیده‌ام و اگر دوستان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ادعا دارند که در این کشورها فعالیتی انجام داده‌اند آنها باید گزارش کار بدهند.

* اگر سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی امروز تعطیل شود اتفاق خاصی نمی‌افتد ادامه مطلب »

کوس رسوایی مدعیان دروغین پیروی از امام در همین دنیا به صدا درمی‌آید

محمد صادق کوشکی عضو هیئت علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در پاسخ به این سوال که اصول بنیادین امام در سیاست خارجی و داخلی چه بود؟ گفت: اولین و بنیادی‌ترین اصل مورد نظر امام در سیاست خارجی، گسترش اسلام و تفکر دینی در پهنه جهان و آشنا شدن مردم با دین اسلام به منظور زمینه سازی ظهور است. ادامه مطلب »

اسلام‌خواهی یکی از نتایج قیام آینده مردم اروپا خواهد بود

دکتر محمدصادق کوشکی، عضو هیئت علمی دانشگاه خواجه نصیر در گفت‌وگو با ندای انقلاب با اشاره به سخن اخیر مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه حرکت بیداری تا قلب اروپا پیش خواهد رفت، گفت: فضای غرب به دلایلی همچون توجه به معنویت در اروپا و عدالت‌خواهی برای تحقق این فرمایش رهبر انقلاب مساعد است. ادامه مطلب »

بنی صدر چگونه بنی صدر شد؟

۱- ابوالحسن بنی صدر مثل همه ما آدمها اشتباهات و نواقصی داشت اما از همان اول “بنی صدر” (به معنائی که ما آن را یک نهاد و نمونه انحراف می دانیم) نبود!! او در یک فرآیند از ریاست جمهور منتخب مردم به مرحله خیانت به مردم و انقلاب و نظام رسید.

۲- او توجه و ظرفیت و رای مردم را نداشت! ۱۱ میلیون رای مردم او را به “من” تبدیل کرد. او به پشتوانه رای مردم احساس کرد وزنی دارد و اعتباری و آن را نشانه حمایت مردم از خود می دانست.

۳- او قادر به فهم این نکته نبود که مردم مسلمان ایران دینشان را به هیچ چیز و هیچ کسی نمی فروشند و تا وقتی از او و امثال او حمایت خواهند کرد که رهبرشان راضی باشند. ادامه مطلب »

تحول در نظام آموزشی – دکتر کوشکی

بسم الله الرحمن الر حیم

موضوع بحث، نظام آموزشی حاکم بر مدارس و دانشگاههای ماست . آیا باید تحولی در این نظام ایجاد شود ؟ در چه جهتی ؟در حال حاضر نظام آموزشی ما یک نظام آموزشی رضاخانی است . برای مثال نظام آموزشی تمدن ایرانی اسلامی ۳۰۰ سال پیش که در آن تمام مشاهیر ازجمله ابوعلی سینا، خوارزمی و غیره به عرصه رسیدند نیازی به سیستم اداری نداشت . ملا یا مکتب دار به خاطر وظیفه تدریس می کرد و معاشش این نبود . بچه های ۵ سال روزی یک ساعت در مکتب خانه می آمدند و درس می خواندند . در سال ۵ یا ۶ ماه بود و بقیه سال بچه ها به کار کشاورزی مشغول بودند و در آن شرکت داشتند و ۱۰ تا ۱۲ سالگی درس تمام می شد . از لحاظ وقت ، وقت کم می برد و هزینه ای نداشت . اما خروجی های این نظام چه مزیتهایی داشت ؟ به ظاهر ساده بود آنها مسلط به ادبیات فارسی بودند و شاهنامه و گلستان را به خوبی می خواندند و معنی می کردند. عربی و قرآن را خوب می خواندند و قرآن را حفظ می کردند. حسابداری و ریاضی کاربردی را یاد می گرفتند همین طور خط خوش را. ادامه مطلب »

آزمون مهم برای آیت الله لاریجانی

۱- شنیده‌ایم حکم قصاص جوان اسیدپاشی که با پاشیدن اسید به صورت دختر جوانی او را نابینا کرده به دلیل دخالت برخی دولت‌های غربی متوقف شده است.

۲- این در حالی است که حکم قصاص صادر شده و دختر نابینا و خانواده‌اش آماده اجرای این حکم بوده‌اند.

۳- خدا کند که خبر دروغ باشد در غیر این صورت فقط می‌توان گفت وااسلاما! ادامه مطلب »

وزارت امور خارجه در قبال بحرین چه باید کند؟

بدیهی است که مردم مسلمان بحرین بعد از خدا چشم امیدشان به جمهوری اسلامی باشد. آن هم در شرایطی که صهیونیست‌ها با بهره‌گیری از آل سعود و به گمان خود مشغول ریشه کنی تشیع در بحرین ‌اند! وقتی هر آنچه رنگ و بویی از تشیع دارد هدف آتش خشم سعودی های صهیونیست قرار می گیرد  (از مسجد و حسینیه و تابلوی مزین به نام مبارک «حسین» گرفته تا زن و کودک و روحانی و پزشک و …) تا آنجا که صدای اعتراض “کاترین اشتون” و اتحادیه اروپا به نقض حقوق بشر در بحرین را بلند می کند مردم بحرین اگر به جمهوری اسلامی امیدوار نباشید پس چه باید کنند؟ به هر حال حسین بن علی علیه صلوات الله نیز فریاد “هل من ناصر” سرداد! حتماً خدا پشت و پناه محرومان است و حتماً امام عصر (عج) یاور شیعیان بحرینی اش بوده و خواهد بود اما ما هم وظیفه‌ای داریم! لااقل به اندازه ادعاهایمان! ادامه مطلب »