جستجو
آرشیو

You are currently browsing the پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمدصادق کوشکی blog archives for ژوئن, 2011.

Archive for ژوئن, 2011

فاصله هویتی میان دو نسل

سیدحسین امامی: انقلاب اسلامی، جدای از ابعاد و پیامدهای سیاسی، یک انقلاب فرهنگی نیز به شمار می‌آید؛ به این معنا که انقلاب پیش از هرچیز در ذهنیت و نحوه زیست مردمی رخ می‌دهد که دیگر قادر به ادامه وضع موجود و ارزش‌ها و هنجارهای آن نیستند و در واقع امر همین هنجارها و سرمایه‌های اجتماعی، تعیین‌کننده ساختار سیاسی هستند.

از این‌رو انقلاب اسلامی، انقلابی بود در ارزش‌ها و شیوه زیست مردم ایران که بر اثر آن هویت جدیدی برای ایرانیان رقم زده شد و نسل تازه‌ای با خواسته‌ها و آرمان‌هایی تازه پا به عرصه نهادند. اما با گذشت انقلاب این هویت دچار تغییرات و تحولاتی شد. بر همین اساس هفته گذشته به همت گروه سیاستگذاری و مدیریت فرهنگی پژوهشکده مطالعات میان‌رشته‌ای فرهنگِ پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نشست علمی «انقلاب اسلامی و تأثیر آن بر تحول هویت فرهنگی ایران» با سخنرانی دکتر محمدصادق کوشکی، صاحب‌نظر حوزه فرهنگ و عضو هیأت علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه تهران برگزار شد. آنچه از پی می‌آید گزارشی کوتاه از این نشست است.

نگاه به منافع کوتاه‌مدت فردی، فقدان تفکر و عقلانیت و غلبه احساس بر تصمیم‌ها و رفتارها، عدم‌روحیه جمع‌نگری و حاکمیت تفکر فردی و فردیت در حوزه منافع کوتاه‌مدت، قضا و قدرگرایی و جبرگرایی خرافی، درون‌گرایی ابهام‌آمیز، رازآلود و غیرمتکی به معنویت و… ادامه مطلب »

آغاز استعمار نفتی لیبی با حمله ناتو به این کشور

غربی ها با ورود به لیبی برای جبران زیر ساختها، از نفت این کشور برای جبران بحران اقتصادی خود استفاده خواهند کرد.

دکتر محمد صادق کوشکی، استاد دانشگاه و کارشناس بین الملل در مصاحبه با برنامه بدون خط خوردگی رادیو گفتگو به تشریح پیامدهای صدور حکم دستگیری معمر قضافی پرداخت.

وی در ابتدای این گفت و گوی رادیوی اذعان کرد: با بروز این پدیده غرب فرصتی را برای خود فراهم می کند تا برای حاکم یک کشور که با منافع غرب سازگار نیست حکمی را صادر کند و این در واقع یک عرف حقوقی می شود.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: وقتی که ما به عرصه بین الملل نگاه می کنیم می بینیم که هر کشوری برای خود حاکمیتی دارد و کشورهای دیگر حق مداخله در حاکمیت آن کشور را ندارند.

این کارشناس مسائل بین الملل با تاکید بر اینکه تا وقتی که یک مقامی در یک کشوری در راس قدرت است، کشورهای دیگر نمی توانند در امور داخلی این کشور دخالت کنند، گفت: اگر یک رهبر دیگری از جهان عرب که با غربی ها مشکل داشته باشد در این وضعیت قرار گیرد، با چنین حکمی از سوی غرب مواجه خواهد شد.

دکتر کوشکی با اشاره به اینکه شرایط فعلی لیبی بیش از آنکه محصول عملکرد قضافی باشد، محصول عملکرد دولایه غربیهاست، گفت: ورود ناتو به این مسئله، مسئله ای داخلی محسوب می شود و نه تنها شرایط را به نفع انقلابیون تغییر نداده است، بلکه اوضاعی پیچیده تر ساخته.

وی تهاجم ناتو به بخشهای مسکونی تحت حمایت قضافی را علتی دانست که مردم این مناطق در کنار قضافی قرار گیرند و با مردم لیبی درگیر شوند و این عامل باعث طولانی شدن این بحران شود. ادامه مطلب »

“پرچم داران آزادی” در صدای آشنا

ویژه برنامه “پرچم داران آزادی” کاری از گروه رویدادها و تحلیل بین الملل شبکه جهانی صدای آشنا در روز شهادت آیت ا… سید محمدحسین بهشتی، از این شبکه پخش می شود.

به گزارش روابط عمومی و امورمخاطبان شبکه جهانی صدای آشنا، “پرچم داران آزادی” به بررسی و تحلیل اقدام تروریستی گروهگ منافقین در سال های اولیه پس از انقلاب اسلامی ایران می پردازد که به شهادت دکتر بهشتی رئیس دیوان عالی کشور و ده ها تن از شخصیت های سیاسی و مذهبی کشور منجر شد.

محمدصادق کوشکی استاد دانشگاه تهران کارشناس حقوق و حجه الاسلام دکتر جواد اژه ای نماینده رهبری در امور دانشجویان اروپا و استاد دانشگاه تهران، در این برنامه به تحلیل موضوع این ویژه برنامه می پردازند.

حسن سعیدکلاهی سردبیر و نویسنده، تیمور کوشکی گوینده و بهرام رحمانی تهیه کننده در این ویژه برنامه همراه شما هستند.

“پرچم داران آزادی” را روز سه شنبه هفتم تیر ساعت ۱۶:۰۰ به وقت تهران برابر با ساعت ۱۱:۳۰ به وقت گرینویچ از کانال اروپای شبکه جهانی صدای آشنا بشنوید.

الگوی هویتی انقلاب اسلامی الگوی جدیدی است

گروه سیاسی: محمدصادق کوشکی، استاد دانشگاه، با بیان تازگی و جدید بودن الگوی هویتی برخاسته از انقلاب اسلامی گفت: الگوی هویتی انقلاب اسلامی صرفا در تقابل با الگوی قبلی نبوده است بلکه گفتمان و الگوی جدیدی است. این الگوی هویتی الگویی کلان است که انسان را خرد تعریف نمی‌کند.

محمدصادق کوشکی، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، در گفت‌و‌گو با خبرگزاری قرآنی ایران(ایکنا) در پاسخ به این سؤال که آیا الگوی هویتی برخاسته از انقلاب اسلامی صرفاً در تقابل با الگوی هویتی ریشه‌دار ایرانی از دوره صفویه به بعد بوده یا خودساخته‌ است، گفت: الگوی هویتی انقلاب اسلامی صرفاً در تقابل با الگوی قبلی نبوده است، بلکه گفتمان و الگوی جدیدی است. این الگوی هویتی الگویی کلان است که انسان را خرد تعریف نمی‌کند.

وی در ادامه افزود: به همین دلیل از آنجا که در این الگو یک ویژگی کلان مانند عقلانیت متکی بر دین تعریف شده‌‌است، بنابراین حقوق شهروندی، تولید ثروت، توجه به معیشت مردم، تکالیف متقابل مردم و حکومت در ذیل این مفهوم مطرح می‌شوند. ادامه مطلب »

«الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت» باید تعریفی از انسان ایرانی مسلمان ارائه دهد

گروه سیاسی: عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با اشاره به اهمیت شناخت ویژگی‌های انسان موردنظر انقلاب اسلامی گفت: «الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت» باید بتواند تعریف دقیق، کاربردی و عملیاتی از هویت انسان ایرانی براساس انقلاب اسلامی و نحوه تکثیر و اشاعه آن در جامعه ارائه‌ دهد.

به گزارش خبرگزاری قرآنی ایران(ایکنا)، نشست «انقلاب اسلامی و تأثیر آن بر تحول هویت فرهنگی ایران» صبح امروز، ۵ تیرماه، در پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات برگزار شد. در این نشست محمد‌صادق کوشکی، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران به سخنرانی پرداخت.

کوشکی در ابتدا گفت: برخی انقلاب اسلامی را تحولی صرفا سیاسی می‌دانند و آن را با پیروزی در ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ تمام‌شده تلقی می‌کنند. در واقع از نظر آنان، انقلاب اسلامی تنها وظیفه تغییر نظام سیاسی را برعهده داشته و آن وظیفه را نیز به خوبی به انجام رسانیده ‌است.

وی در ادامه افزود: اما نگاهی به اندیشه‌های امام‌خمینی(ره) و رهبران فکری انقلاب اسلامی مانند شهید مطهری و شهید بهشتی نشان می‌دهد آن‌ها تغییر نظام سیاسی را اولین گام پروژه انقلاب اسلامی قلمداد می‌کردند و گام اصلی را تغییر هویت فرهنگی و بافت هویتی جامعه می‌دانستند. ادامه مطلب »

جناح‌های سیاسی در هویت فرهنگی انقلاب تاثیرگذار نیستند

یک استاد دانشگاه در نشست تخصصی انقلاب اسلامی و تاثیر آن بر تحول فرهنگی تاکید کرد که جناح های سیاسی نمی توانند در هویت فرهنگی انقلاب تاثیر بگذارند.
به گزارش خبرنگار مهر، نشست تخصصی انقلاب اسلامی و تاثیر آن بر تحول هویت فرهنگی ایران صبح امروز در پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات برگزار شد.

محمد صادق کوشکی کارشناس مسائل سیاسی در این نشست تخصصی به تشریح هویت فرهنگی در انقلاب اسلامی پرداخت و با بیان اینکه تغییر در نظام سیاسی اولین مرحله پروژه انقلاب اسلامی ایران بود، گفت: مهمترین پروژه تحول در عرصه فرهنگ بود، به طوریکه بنیانگذار و مبارزین انقلاب بر تغییر و تحول فرهنگ در ایران تاکید داشتند و فرهنگ را مهمترین ایده برای تحقق انقلاب اسلامی می دانستند.

وی گفت: معتقدم هنوز تحول در عرصه فرهنگ رخ نداده است. ادامه مطلب »

کتاب، ابزار تحقق انقلاب اسلامی ایران در قرن بیستم

محمدصادق کوشکی، انقلاب اسلامی را تنها انقلاب فرهنگی قرن بیستم دانست و اظهار داشت: کتاب، اعلامیه، شعار و نوار صوتی، ابزار مبارزه در این انقلاب بودند. مساجد و هیات‌ها، کانون‌های انقلابی بودند و ساواک در منازل مبارزان، به دنبال کشف اسلحه نبود. بلکه در پی جمع‌آوری کتاب‌ها و اعلامیه‌ها بود.\
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) نشست تخصصی “انقلاب اسلامی و تاثیر آن بر تحول هویت فرهنگی ایران”، صبح امروز (پنجم تیر ماه ۹۰) با حضور و سخنرانی دکتر محمد صادق کوشکی، پژوهشگر و نویسنده، به همت پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

وی در آغاز این نشست، با اشاره‌ای گذرا به جنبه‌های منفی نهادینه شده در هویت مردم در طول تاریخ پیش از وقوع انقلاب مانند فردیت‌گرایی و تمرکز بر منافع شخصی، اظهار داشت: برخی انقلاب اسلامی را یک تحول سیاسی صرف، ارزیابی می‌کنند و جز این، هیچ تکلیفی را برعهده آن نمی‌دانند. اما با مراجعه به دیدگاه‌های بنیان‌گذار انقلاب اسلامی و رهبران فکری انقلاب در مقاطع قبل و بعد از انقلاب، درمی‌یابیم که تغییر در نظام سیاسی، اولین مرحله انقلاب اسلامی بوده است. ادامه مطلب »

تأثیر انقلاب اسلامی بر تحول هویت فرهنگی ایران بررسی می‌شود

نشست علمی «انقلاب اسلامی و تأثیر آن بر تحول هویت فرهنگی ایران» ساعت ۱۰ تا ۱۲روز یکشنبه ۵ تیر ۱۳۹۰ از سوی گروه سیاستگذاری و مدیریت فرهنگی پژوهشکده مطالعات میان‌رشته‌ای فرهنگ پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات برگزار می‌‌شود.
به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا)، در این نشست دکتر محمد صادق کوشکی، صاحب‌نظر حوزه فرهنگ و عضو هیأت علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه تهران سخنرانی می‌کند.

پیش از این، در نشست «فرهنگ ایرانی و تأثیر و تأثر آن با الگوی بومی پیشرفت» وضع موجود فرهنگ ایرانی مورد بررسی قرار گرفته بود.

حضور دانشجویان، استادان و پژوهشگران علاقه‌مند در این مراسم آزاد است. پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات در تهران، خیابان ولی‌عصر (عج)، ابتدای خیابان دمشق، شماره ۹ واقع است.

حوزه قرآن نیازمند توجه بیشتری است

یک استاد دانشگاه با اشاره به اینکه توجه مسئولان به ترویج فرهنگ قرآنی خوب است اما کافی نیست، گفت: با توجه به اینکه نظام ما برگرفته از ارزشهای والای اسلامی است، نباید به همین حد کفایت کنیم بلکه باید هر روز بهتر از قبل شویم.

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر محمد صادق کوشکی افزود: بطور قطع آنچه به عنوان مسابقات بین المللی قرآن برگزار می شود در انس مردم با قرآن کریم مؤوثر خواهد بود، اما اگر این مسابقات از محدوده نخبگان و برگزیدگان قرآنی خارج شده و در سطح عامه مردم برگزار شود این تأثیرگذاری بسیار بیشتر می شود.

وی یادآور شد: آن چه اکنون به عنوان مسابقات بین المللی قرآن برگزار می شود قشر خاصی را مد نظر قرار داده است که هر چند محسناتی چون برگزاری حرفه ای مسابقات را در پی دارد، اما برای ترویج بیش از پیش قرآن در بین عامه مردم، باید این مسابقات را در سطوح مختلف هم برگزار کرد. ادامه مطلب »

توجه مسئولان به برنامه‌های قرآنی تنها منحصر به اختصاص بودجه نباشد

با توجه به اینکه نظام ما یک نظام اسلامی برگرفته از ارزش‌های والای اسلامی است، توجه مسئولان به این امر مهم تنها اختصاص بودجه نباشد بلکه باید این توجه به صورت عملی باشد و در این مسابقات نیز همه مسئولان خود را مکلف به حضور در محل برگزاری بدانند.

به گزارش گفتار به نقل از فارس، محمدصادق کوشکی در گفت وگو با ستاد خبری بیست و هشتمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم با بیان این مطلب افزود: قطعا آنچه به عنوان مسابقات بین‌المللی قرآن برگزار می شود در انس مردم با قرآن کریم موثر خواهد بود، اما اگر این مسابقات از محدوده نخبگان و برگزیدگان قرآنی خارج شده و در سطح عامه مردم برگزار شود این تاثیرگذاری بسیار بیشتر می شود.
کوشکی ادامه داد: آن چه اکنون به عنوان مسابقات بین‌المللی قرآن برگزار می شود قشر خاصی را مد نظر قرار داده است که هر چند محسنانی چون برگزاری حرفه‌ای مسابقات را در پی دارد، اما برای ترویج بیش از پیش قرآن در بین عامه مردم، باید این مسابقات در سطوح مختلف هم برگزار کرد.
این استاد دانشگاه همچنین در خصوص نحوه برگزاری مسابقات بین‌المللی قرآن بیان داشت: از چند سال پیش که این مسابقات در سالن اجلاس سران تهران برگزار می‌شود باعث استقبال بیشتر مردم شده است، اما اگر کاری کنیم که مسابقات در شهرهای مختلف برگزار شود یا هر سال یکی از استان‌ها میزبان برگزاری این مسابقات شوند، شاهد اقبال و توجه بیشتر مردم خواهیم بود. ادامه مطلب »