جستجو
آرشیو

You are currently browsing the پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمدصادق کوشکی blog archives for اکتبر, 2011.

Archive for اکتبر, 2011

چه کسانی در رسمی شدن اباحه گری در جامعه مقصرند؟

۱- «یکی از روش‌های استکبار برای مقابله با ملتهای مستقل، ایجاد ناامنی اجتماعی و اخلاقی و روحی در جامعه است و رواج بی‌بند و باری اخلاقی و سست کردن پایه‌های اخلاق محصول طراحی استکبار است و بدون امنیت اجتماعی و اخلاقی پیشرفت و سربلندی کشور ممکن نخواهد بود.» رهبر انقلاب و فرماندهی کل قوا این بیانات را در جمع فرماندهان و دانش‌آموختگان نیروی انتظامی مطرح نموده‌اند و بی‌تردید مخاطب اولیه این عبارات نیروی انتظامی است.

۲- مروری هر چند سطحی بر وضعیت اخلاق و عفت عمومی در جامعه این حقیقت تلخ را آشکار می‌‌سازد که هر چه دشمن بر شدت تهاجم خود در ترویج بی‌بند و باری اخلاقی و سست کردن پایه‌های اخلاق افزوده، به همان میزان غفلت و بی‌توجهی مسئولان و مدیران ارشد نظام نسبت به این خطر بنیان‌کن افزایش یافته است! و طبیعی است که نتیجه چنین نامعادله‌ای افزایش قربانیان این تهاجم باشد. ادامه مطلب »

قرآن موانع رشد و تکامل انسان را مخل امنیت می‌داند

به گزارش خبرگزاری اهل بیت(ع) ـ ابنا ـ صادق کوشکی، عضو هیئت علمی دانشگاه خواجه نصیر طوسی با اشاره به تعریف امنیت از دیدگاه اسلام اظهار کرد: در نظر قرآن کریم امنیت وقتی محقق می‌شود که انسان‌ها برای پیمودن مسیر تکامل مانعی در برابرشان نباشد؛ یعنی فضا برای رشد و تکاملشان فراهم شود.

این کارشناس مسائل سیاسی با تأکید بر اینکه در فضای امن، هیچ قدرت و مانع بیرونی، اختیار و انتخاب انسان را محدود نمی‌کند، گفت: وقتی انسان بتواند در مساعدترین شرایط انتخاب کند و مسیر تکامل خود را بیابد، در این حالت است که در نظر قرآن امنیت محقق شده است. ادامه مطلب »

مرگ ولیعهد سعودی به نفع موج بیداری اسلامی شد

محمدصادق کوشکی استاد دانشگاه تهران و کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار گروه بین‌الملل فارس درباره تاثیر مرگ ولیعهد عربستان بر اوضاع داخلی این کشور و منطقه اظهار داشت: مرگ ولیعهد عربستان، موجب ایجاد آشفتگی در ساختار قدرت این کشور شده و جنگ قدرت را در این کشور علنی خواهد کرد.

وی با اشاره به سناریوی آمریکایی – سعودی علیه ایران گفت: مرگ ولیعهد سعودی، سناریوی آمریکایی – سعودی که با هدف جنگ روانی محدود علیه ایران برپا شده بود را تحت‌الشعاع قرار داد و آنرا به ضرر عربستان یکطرفه کرد. ادامه مطلب »

ابعاد ضعف گروه های اصولگرا در اداره فرهنگ

اصولگرایی در تعریف سیاسی و اجتماعی یک جبهه است و به همین دلیل دیدگاه‏ها و نگاه ها در میان اصولگرایان بسیار متفاوت است و نمی توان یک شاخصه را یافت که در میان تمامی اصولگرایان برابر باشد. به عبارت دیگر نمی توان وحدت نظری در خصوص مبانی و اصول در حوزه های مختلف علی الخصوص مقوله فرهنگ در میان کسانی که خود را اصولگرا نامیدند شاهد بود.

با این حال اصولگرایی ناب از آنجا که یکی از مهمترین شاخصه هایش ولایتمداری و تبعیت از ولای فقیه است قطعا دارای یک سیاست فرهنگی یگانه است که آن را باید در موضع مشخص رهبر انقلاب و سیاست های نظام و حضرت امام (ره) جستجو کرد. ادامه مطلب »

آب و سیاست در ایران

۱- در هیاهوی جناح‌بازی‌ها و قدرت‌طلبی‌های رایج، مسائل اصلی مملکت یا گم می‌شوند یا آنقدر دور از نظر باقی می‌مانند تا این که تبدیل به بحران شوند و البته وقتی مسائل به حد بحران برسد (آن هم در ایران) دیگر حساب ما با کرام‌الکاتبین خواهد بود! مسئله آب یکی از این دست مسائل است و نوشته حاضر بر همین مبنا نوشته شده است!

الف) همه جای دنیا «آب» یک پدیده کاملاً سیاسی است! حتی در «کانادا»یی که بیشترین ذخایر آب شیرین جهان را دارد! (یعنی به ازای هر نفر ۲۶ هزار متر مکعب ذخیره آب شیرین!)

ب) و این نکته را هم همه شنیده‌ایم که اگر جنگ‌های امروز بر سر نفت صورت می‌گیرد جنگ‌های فردا بر سر «آب» رخ خواهد داد اما واقعیت این است که در کشور ما هیچگاه «آب» راهی به سیاست نداشته است! (البته اگر سیاست را اداره معقول مملکت تعریف کنیم!) ادامه مطلب »