جستجو
آرشیو

You are currently browsing the پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمدصادق کوشکی blog archives for ژانویه, 2012.

Archive for ژانویه, 2012

رفاه جزو آرمان‌های انقلاب نبوده است

، دکتر محمدصادق کوشکی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در گفتگو با مهر در مورد آرمانگرایی در انقلاب اسلامی و اندیشه امام خمینی (ره) گفت: بحث آرمانگرایی که برخی به غلط آنرا معادل ایده آلیست و نقطه مقابل واقع گرایی قلمداد می کنند در اندیشه شیعی تعریف متفاوتی دارد که براساس همین اندیشه شیعی است که در واقع تفکر انقلاب اسلامی و مشخصا تفکر حضرت امام(ره) بر اساس این آرمانگرایی شکل می گیرد که البته این معنا از آرمانگرایی نقطه مقابل واقع گرایی نیست و معادل ایده آلیسم لاتین هم نیست.

وی با بیان اینکه افق تشیع افق امید، انتظار و نارضایتی از وضع موجود و تلاش برای کسب وضع مطلوب است، افزود: شیعه این افق را با این واژه مطرح می کند که شیعه هویت خود را در آرمان جویی و آرمان خواهی متجلی می بیند و این آرمان تشیع در معارف دینی و در دعای عهد وجود دارد. ادامه مطلب »

اصلاح طلبان حتی یک لیست سی نفره هم ندارند

در ابتدای بحث می خواهیم ارزیابی شما را از ارائه چند لیست از سوی اصولگرایان بدانیم.

واقعیت این است که اصولگرایان از ابتدا هم یک گروه متحد نبوده و به صورت جبهه ای بوده اند و تنها رقیب یا دشمن مشترک باعث پیوند آنها شد و حال که رقیب آنها ضعیف و کمرنگ شده، تعارضات درونی این جریان در حال بروز است. اصولگرایان هیچگاه طیفی یکسان نبوده و بسیار متنوع و متکسر هستند. تعریف هرکدام از آنها نیز از اصولگرایی متفاوت است. اهداف و ابزارها و هنجارهای آنان هم، همواره متفاوت بوده است. آن چیزی که اصولگرایان را دور هم جمع می کرد، دشمن سیاسی مشترک بود. به همین خاطر اصولگرایان قبل از اینکه حول مشترکات خود جمع شوند، وجود رقیب یا دشمن مشترک آنها را کنار هم گرد می آورد. تکسر درونی و واقعی اصولگرایان بیشتر از این بحث هاست و در صورت درک واقعی آن باید شاهد چند لیست می بودیم که فعلا به صورت دو لیست ظاهر شده است. ادامه مطلب »

خودکفایی، بهترین و تنهاترین راه برای مقابله با تحریم‌ها است

محمدصادق کوشکی در گفت‌وگو با خبرنگار “رویداد” در خصوص راه‌های تقویت اصولگرایان خاطرنشان کرد: اتحاد در صورتی ایجاد می‌شود که اصولگرایان حوزه و مبانی فکری مشترکی داشته باشند و نمی توان آن را بالاجبار به وجود آورد.

وی با اشاره به آیه قرآنی انما المومنون اخوة ادامه داد: مومنان با هم برابرند، چون مبانی فکری مشترکی دارند، بنابراین گروه‌های سیاسی در صورتی که مبانی و سرچشمه‌های فکری یکسانی داشته باشند، با هم متحد خواهند شد.

این تحلیلگر مسائل سیاسی و بین‌المللی با بیان این مطلب که تنوع و تکثر در تعداد کاندیداهای اصولگرای انتخابات مجلس نهم با وحدت منافاتی ندارد افزود: در عین کثرت میتوان به وحدت رسید، وحدت کلمه ای که امام (رحمه­الله علیه) و رهبر معظم انقلاب و دیگر عقلا و دلسوزان نظام بر آن تأکید دارند، این است که باید در برابر دشمنان واقعی و اصول نظام موضع­گیری مشترکی داشته باشیم.

کوشکی درباره تهدید حمله نظامی به ایران که ازسوی برخی از کشورهای غربی مطرح میشود تصریح کرد: آمریکایی‌ها بسیار بیچاره­تر از آن هستند که قصد حمله نظامی به ایران را داشته باشند، اگر آنها قادر بودند در عراق یا افغانستان پیروز می‌شدند.

این استاد دانشگاه افزود: در حال حاضر آمریکایی‌ها در ضعیف‌ترین حالت خود از ابتدای تأسیس این کشور تاکنون هستند، به همین دلیل هیچ کس، حتی خود مسئولان امریکایی نیز این حرف‌ها را باور ندارند، این سخنان از نظر سیاسی بسیار مبتذل بوده و هرگز ارزش جواب دادن ندارد. ادامه مطلب »

موجودیت جامعه اسلامی- ایرانی به دوام خانواده بستگی دارد

به گزارش زنان‌پرس، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با بیان اینکه اگر در جامعه ما خانواده تضعیف شود یا وجود و موجودیت آن به خطر بیفتد جامعه در آستانه فروپاشی اجتماعی قرار خواهد گرفت، گفت: موجودیت جامعه اسلامی- ایرانی ما به موجودیت و دوام خانواده بستگی دارد.

دکتر محمدصادق کوشکی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: جامعه ما یک جامعه خانواده محور است، هم به واسطه اسلامی بودن آن و هم به واسطه سنت‌ها و عرف کهن ایرانی. به این دو دلیل سلول بنیادی جامعه ما خانواده است.

وی با بیان اینکه سلول بنیادی جوامع مدرن شهروند منفرد است، افزود: به همین دلیل اگر خانواده تضعیف شود یا وجود و موجودیت آن به خطر بیفتد جامعه در آستانه فروپاشی اجتماعی قرار خواهد گرفت یعنی موجودیت جامعه اسلامی- ایرانی ما به موجودیت و دوام خانواده بستگی دارد. ادامه مطلب »

عوامل افزایش قیمت سکه و ارز هماهنگ با آمریکا، انگلیس و فرانسه هستند!

۱- اگر در واقع امر اقتصاد و انتخابات به هم ربطی نداشته باشند(که دارند!) در وضعیت فعلی کشور، اوضاع اقتصادی می تواند به صورتی جدید بر روند انتخابات پیش رو و حتی میزان مشارکت مردمی تاثیر بگذارد.

۲- به دلائل فراوان پایه ها و ارکان اقتصادی  ما آن گونه که این روزها دیده می شوند، سیاه و متزلزل نیست! یعنی آیا واقعا کشور ما آن قدر بحران زده است که ارزش پول ملی در طول ۹ ماه به نصف برسد؟

کاهش ارزش پول ملی و صعود موشکی قیمت طلا(با سرعت و روند این ایام) آن هم در حالی که حتی در همسایگی ما(در افغانستان و عراق) قیمت ارز و طلا تا حدود زیادی تثبیت شده مانده، نه طبیعی است و نه معمولی!

۳- می دانیم که برخلاف اخبار رایج تحریم ها هنوز آغاز نشده اند و تنها خبر آنها (به عنوان عامل مهم جنگ روانی) بر روند فعلی بازار ایران تاثیراتی گذارده است اما حتی اگر تحریم ها به شکل تمام و کمال اجرا شود(به فرض بسیار بعید) باز هم تاثیر آنها بر اقتصاد کشور نمی تواند تا این حد تنش زا باشد! (منظور در تنش های اقتصادی این روزهای کشور است!) ادامه مطلب »

نباید در برابر تصمیمات قانونی همچون معرفی رئیس دانشگاه آزاد هوچی‌گری کرد

محمد صادق کوشکی استاد دانشگاه و تحلیل‌گر مسائل سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس با بیان این که انتخاب رئیس دانشگاه آزاد اسلامی یک فرایند قانونی مانند دیگر مسایل مهم در کشور است، افزود: در شورای عالی انقلاب فرهنگی اشخاص حقیقی و حقوقی وجود دارند که قانون این اجازه را به آنها داده است و انها نیز کاملا به وظایف خود آشنا هستند و بطور قطع فرد مورد اطمینان برای این پست را انتخاب کرده‌اند.

وی افزود: این فرهنگ باید در بین تمام افراد جامعه نهادینه شود که در برابر تصمیمات قانونی مانند معرفی رئیس دانشگاه آزاد یا هر مصوبه قانونی دیگر به جای هوچی‌گری و جنجال‌های بی‌مورد آن را بپذیریم. ادامه مطلب »

امام حساب منتقدین سخت‌گیر را از حساب مخالفین جدا می‌ کرد

- حضرت امام دربند هفتم از پیام هشت ماده ای خود اشارت مهم و متقنی در باره مخالفان مطرح می کند شما به عنوان یک تحلیلگر آنرا چگونه بررسی می کنید؟
حضرت امام بعنوان یک اندیشمند نظام ساز و کسی که صرفاً متفکر و نظریه‌پرداز نیست بلکه به دنبال عملیاتی کردن تفکر و نظریه خودش نیز است، که از آن به مسئله نظام ساز تعبیر می‌کنیم تلاش زیادی داشتند در جهت تبدیل ایده‌های دینی و اصول و چارچوب‌های دینی به راهکارهای عملیاتی جهت اداره یک نظام دینی در دنیای معاصر. به همین خاطر شاهد غنای اندیشه حضرت امام هستیم که بیش از آنکه به شخص ایشان برگردد به غنای اندیشه دینی ایشان برمی‌گردد. در واقع هنر حضرت امام این بود که توانست با شناخت دقیقی که از محیط پیرامونی خودش و نیازهای جهان امروز کسب کرد سعی کرد بر مبنای اصول و گذاره‌های اصیل دینی نیازهای امروز جامعه را شناخته و براساس آن نظام سازی کند. و با توجه به شناخت دقیقی که از واقعیت‌ها و نیازهای جهان معاصر دارد تلاش می‌کند با بهره‌گیری از اصول و چارچوب دینی به این نیازها پاسخ گفته و راهکار ارائه نماید. ادامه مطلب »

اولین برنده ورود به سفـارت، انگلیسی ها بودند

آقای دکتر چندی پیش دانشجویان به سفارت انگلستان وارد شدند نظر جنابعالی پیرامون این حرکت چیست؟

ببینید در خصوص رابطه ی ایران و انگلیس بعد از پیروزی انقلاب اسلامی چند نکته ای را باید در نظر گرفت. یکی اینکه، از ابتدا که انگلیسی ها کشور ما را شناختند و رابطه برقرار کردند به چشم یک مستعمره به ما نگاه می کردند و همیشه در طول تاریخ ملت ما را تحقیر کردند که اوج آن در دوران قاجار و پهلوی بود. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ما سعی کردیم که به عنوان یک ملت مسلمان و انقلابی به انگلیسی ها تفهیم کنیم که نگاه شان را باید عوض کنند و مهم ترین رفتاری که با آن ها داشتیم تا آن ها متوجه شوند با یک کشور انقلابی و مسلمان طرف هستند بحث سلمان رشدی بود که توسط حضرت امام مطرح شد. اینجا بود که  انگلیسی ها دقیقا متوجه شدند که چگونه یک کشور مسلمان و انقلابی از باورهایش دفاع می کند. بعد از آن به دلایل مختلفی نوک پیکان ما به سمت آمریکایی ها رفت و این باعث شد انگلیسی­ها به حاشیه بروند و ما فرصت نکردیم که انگلیسی ها را سر جایشان بنشانیم. همین مسئله انگلیسی ها را گستاخ کرد که این گستاخی چند باری بروز کرد، از جمله حوادثی که در سال ۸۸ رخ داد. لازم بود که به انگلیسی ها دوباره یادآوری شود که با یک ملت مسلمان طرف هستند. مجلس هم هرچند دیر ولی به هر حال گام مثبتی برداشت و بحث اخراج سفیر انگلیس را تصویب کرد. ادامه مطلب »

نتیجه‌‌ رأی دادن جناحی، لیستی و قبیله‌ای مجلسی بی‌‌کیفیت خواهد بود

در آستانه‌ی انتخابات نهمین دوره‌ی مجلس شورای اسلامی، یکی از گام‌های موثر که می‌تواند هم در مشارکت حداکثری و هم در انتخاب اصلح از سوی مردم مفید فایده باشد، نقد و ارزیابی دقیق، بی‌طرفانه و منصفانه‌ی مجلس فعلی است.در این راستا با دکتر محمد صادق کوشکی، استاد دانشگاه و تحلیلگر سیاسی به گفت‌گو نشسته‌ایم. اگر چه نقدهای این استاد دانشگاه در مصداق به مجلس هشتم اشاره دارد، ولی ریشه‌های ناکارآمدی را بیشتر در فرایند و ساز و کار شکل‌گیری مجلس می داند.

حضرت امام(ره) برای مجلس جایگاه والایی در نظر دارند به گونه‌ای که مجلس را «عصاره‌ی فضایل یک ملت» می‌دانند و یا می‌فرمایند « مجلس در رأس امور است»، به نظر شما مجالس شورای اسلامی، به طور کلی و مجلس هشتم، به صورت خاص از این اهمیت و جایگاه برخوردار بودند؟

مجلس شورای اسلامی به عنوان یکی از سه رکن اساسی تشکیل دهنده‌ی ساختار نظام جمهوری اسلامی مجموعه وظایفی را به عهده داشته و از جایگاهی خاص برخوردار است که اگر بر پایه‌ی قانون اساسی به این جایگاه و اختیارات توجه شود، مشاهده می‌گردد که مجلس تجلی نظارت مردمی و حاکمیت مردم در جامعه بوده و به تعبیر حضرت امام(ره) می‌تواند یک ویترین و نمایشگاه از توانمندی‌های جامعه و به عبارت دقیق‌تر «عصاره‌ی فضایل ملت» باشد. ادامه مطلب »

فتنه سال ۸۸ یکبار برای همیشه بود

دکتر صادق کوشکی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایمنا با اشاره به سالروز حماسه ۹ دی اظهار داشت: این حماسه در زمینه‌های خارجی یک رفراندوم به نفع تداوم اسلامیت جمهوری اسلامی ایران بود.

وی افزود: حماسه ۹ دی به دولت‌ها و دشمنان انقلاب اسلامی نشان داد که ملت ایران به نظام اسلامی خود پایبند هستند.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران به دستاوردهای حماسه ۹ دی در زمینه‌های داخلی اشاره کرد و گفت: این حماسه به فعالان سیاسی، مسئولان، خواص و جریانات نشان داد که تصمیم‌گیری آینده آنها باید در چارچوب نظام اسلامی ایران باشد. ادامه مطلب »