جستجو
آرشیو

You are currently browsing the پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمدصادق کوشکی blog archives for مارس, 2012.

Archive for مارس, 2012

مرثیه ای برای اخلاق و اکران نوروزی

-۱ سخنان صریح رهبر انقلاب در خطبه های نماز جمعه ۱۴ بهمن امسال در خصوص وضعیت و جایگاه اخلاق در جامعه و موقعیت نامطلوب آن زنگ خطری بود که حجت را بر همه به ویژه مدیران و تصمیم سازان امور فرهنگی – تربیتی کشور تمام کرد.

۲- تردیدی نیست که نمی توان گناه وضعیت نامطلوب اخلاق در کشور را تماماً بر گردن دشمنان انداخت بلکه در این میان نقش آن دسته از خودیها یی که با غفلت و جهالت خود جاده صاف کن و زمینه ساز تهاجم جهان استکبار به اخلاق و فرهنگ مردم ما شده و می شوند از سهم دشمنان اگر بیشتر نباشد کمتر نیست. البته وقتی پول و امکانات و اختیارات مدیریتی نظام جمهوری اسلامی در مسیر ایجاد و گسترش انحراف اخلاقی جامعه هزینه می شود. (بماند که این پول و امکانات و اختیارات اگر در مسیر اصلاح اخلاق و فرهنگ جامعه هزینه می شد آنگاه تهاجم دشمنان نیز کم یا بی اثر می گشت!) دیگر نیازی به تهاجم دشمنان به مبانی و ساختارهای اخلاقی و فرهنگی جامعه نیست! ادامه مطلب »

وقت‌آن‌رسیده‌که در این سینمای‌فاسد را ببندیم

مظاهر تمدن، ملعبه دست مفسده جوها

«کجای قرآن، کجای احکام قرآن، کجای احکامی که خود روحانیون [دارند] یک همچو کلمه‏ای ازشان صادر شده است که ما با مظاهر تجدد مخالفیم؟! ما با مظاهر انحرافات مخالفیم آقا؟! چیزهایی که مظاهر تمدن بوده وقتی که به دست این مفسده جوها و این استفاده گرها می‏افتد، از آن صورتی که داشته مسخش می‏کنند. یک سینمایی که ممکن است مربی یک طایفه‏ای، مربی یک ملتی باشد، به یک صورتی درمی آورند که بچه‏های ما را هرزه بار می‏آورند؛ بچه‏های ما را بد بار می‏آورند؛ بچه‏های ما را فاسد بار می‏آورند. خوب، ما با این مخالفیم. ما با اصل سینما، اگر چیزهایی را که انجام می‏دهد، کارهایی را که انجام می‏دهد کارهایی باشد که برای ملت مفید است، بچه ما را تربیت می‏کند؛ رشد می‏دهد؛ مخالف نیستیم.» (صحیفه امام، ج‏۴، ص ۴۲۷) ادامه مطلب »

تصور نمی کردم که مشارکت مردم به ۶۴ درصد برسد

امام خمینی جمله ای دارند و درآن می فرمایند ” من ملت مسلمان وامت واسلامی ایران را برتراز صحابه رسول خدا می دانم.”  درک این جمله سخت است اما زمانی که مردم به پیش بینی مقام معظم رهبری سیلی محکمی بر چهره استکبار می زنند، این توصیف امام درباره ی قدر و منزلت مردم بهتر درک می شود.

این که ۳۵۰ خبرنگار خارجی برای پوشش اخبار انتخابات آمدند جالب بود اما وقتی تنوع حضور از کلمبیا تا هنگ کنگ گسترش می یافت، این به این معناست که ایران دیگر یک کشورعادی نیست واز حد یک قدرت منطقه ای هم بیرون آمده است. وقتی وزیر خارجه روسیه یک ماه گذشته دراوج تحریم و فشار علیه ایران می گوید باید بپذیریم که ایران یک قدرت منطقه ای شده است، این به این معنا است که تحولات داخلی ایران هم تحول ساز است. وقتی یک ملت با رزمایش دریایی، قطع صادرات نفت به دو کشور مهم شورای امنیت قدرت خود را نشان داده ورقیب دموکراسی می شود، دیگر تحولاتش تنها اثرگذاری داخلی نیست بلکه یک تاثیرگذاری جهانی خواهد داشت. ادامه مطلب »

مجلس نهم بایستی اهتمام بیشتری به فرهنگ داشته باشد

آقای دکتر با توجه به تحولات منطقه دریکسال اخیر در کشورهای اسلامی و افزایش تهدیدات و تبلیغات بر ضد جمهوری اسلامی از طرف غرب به عنوان سئوال اول بفرمایید که تأثیر حضور مردم در پای صندوقهای رأی چه تأثیری بر این تحولات دارد؟

بسم الله الرحمن الرحیم

جمهوری اسلامی در طول ۳۳ سال گذشته برای همه مردم  منطقه یک شاخص بوده  و در طول یکسال گذشته  حرکت هایی  را می بینیم که به دنبال استقلال هستند  و حتی  بعضا از حکومت دینی سخن می گویند،  ۳۳ سال در جمهوری اسلامی این مبانی تکرار شده بنابراین  طبیعی است اثر خود را  نشان دهد  و این کشورها به یک حداقل هایی دست یابند. رفتار سیاسی جامعه ما  بیش از پیش در واقع برای آنها معنی دار است. یعنی اینکه اگرحکومت دینی در جامعه ما  خدای ناکرده در حفظ مشارکت مردم ما موفق نباشد در واقع این یک امتیاز منفی برای دیدگاه حکومت دینی است. ادامه مطلب »

فیلم‌هایی که محتوی عدالت دارند اسکار نمی‌گیرند

محمدصادق کوشکی در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی «خبرگزاری دانشجو»، در خصوص فیلم «جدایی نادر از سیمین» ساخته اصغر فرهادی و گرفتن جایزه اسکار گفت: فیلم «بچه‌های آسمان»، تنها فیلم بعد از انقلاب بود که شانس حضور در اسکار را پیدا کرد و توانست به عنوان کاندیدا مطرح شود اما به واسطه محتوایی که منطبق بر ارزش‌های دینی و باورهای اعتقادی ایران بود، شانسی برای سایر مراحل نداشت.

وی ماهیت جشنواره اسکار و جوایز آن را به گونه ای معرفی کرد که براساس شاخص‌ها و استانداردهای تمدن غرب و زندگی به سبک غربی سامان یافته است.

کوشکی ادامه داد: ارزش‌های محوری جشنواره اسکار براساس مبانی فکری تمدن غرب تعریف شده و طبیعی است که فیلم‌هایی موفق به گرفتن جوایز آن می‌شوند که آن شاخص‌ها را رعایت کنند. ادامه مطلب »