جستجو
آرشیو

You are currently browsing the پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمدصادق کوشکی blog archives for آوریل, 2012.

Archive for آوریل, 2012

سینمای آینده را چگونه ترسیم کنیم؟

برهان در گفت‌و‌گویی با «دکتر صادق کوشکی» عضو هیئت علمی دانشگاه تهران به واکاوی اولویت و راه‌کارهای حل این معضلات پرداخته است.

به نظر شما بیش‌ترین مشکلات سینما ناشی از کدام بخش است؟

به طور طبیعی سینما در ساحت انقلاب اسلامی می‌بایست تابعی از ارزش‌ها و باورهایی باشد که انقلاب اسلامی را تشکیل می‌دهند. به همین دلیل، دغدغه‌ی اصلی سینما در انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی می‌بایست دغدغه‌ی مضمون و محتوا باشد. هر چند که بحث تکنیک هم در جای خود، قابل توجه است، اما مهم‌ترین مشکلات امروز ما در عرصه‌ی سینما بیش‌تر از هر چیزی به محتوا بر می‌گردد. در واقع سینما هنوز نتوانسته است خود را با ارزش‌گذاری‌ها و ارزیابی‌های عقیدتی نظام جمهوری اسلامی تطبیق دهد.

طبیعی است در افق انقلاب اسلامی، هنری پذیرفته است که علاوه بر رعایت چارچوب‌های دینی و اخلاقی، در خدمت ترویج این چارچوب‌ها و هنجارها نیز قرار گیرد. این که سینما چارچوب‌های فقهی، اخلاقی، ارزشی و دینی را رعایت کند، لازم است، ولی کافی نیست. ادامه مطلب »

جنبش دانشجویی وجود ندارد

به گزارش تریبون مستضعفین محمدصادق کوشکی، جریان‌شناس تاریخی و استاد دانشگاه در گفت‌و‌گو با خبرنگار ستاد رسانه‌ای «ایام اندیشه انقلاب اسلامی» با اشاره به وظایف جنبش دانشجویی نسبت به ارکان، اندیشه و تفکر انقلاب اسلامی گفت: جنبش دانشجویی به معنای واقعی وجود ندارد، که بخواهیم وظیفه‌ای را برایش تعیین کنیم اما حرکتهای خودجوش دانشجویی به صورت موردی وجود دارد که دانشجویان به صورت مستقل و فردی احساس مسوولیت می‌کنند اما هنوز به جنبش تبدیل نشده‌اند.

وی ادامه داد: تا زمانیکه مبنای اندیشه‌ای هر حرکت اجتماعی شناخته نشود، هیچ اتفاق مثبتی در آن حوزه صورت نمی‌گیرد و اگر کارهای قطعی، احساسی و زودگذر بدون شناخت اندیشه صورت بگیرد، تاثیر عمیقی بر جای نخواهد گذاشت. به خصوص اگر حرکتی به سمت افق مطلوب از سوی دانشجویان صورت گیرد، پیشبینی می‌شود که مبنای ذهنیت آن‌ها نسبت به فعالیت اشخاص در این راستا شفاف و بسیار روشن باشد. ادامه مطلب »

زمان وزارت خاتمی به مسایل انقلابی توجه می‌شد، اما حالا نه

دکتر کوشکی در برنامه هفت گفت: در زمان وزارت آقای خاتمی در ارشاد به مسایل انقلابی و ملی توجه می‌شد و سعی می‌شد سینمای ایرانی- اسلامی متولد شود. اما متاسفانه تنور سینما در طول شش سال گذشته هیچ خروجی مناسبی نه در نمایش باورهای ملی و نه در نمایش باورهای رئیس جمهور نداشته است. بیشتر فیلم‌های امسال نیز براساس تم خیانت ساخته شده است.

به گزارش مهر، بخش پایانی برنامه هفت اختصاص به مناظره‌ای درباره اکران فیلم‌های سینمایی با حضور محمدصادق کوشکی و علی معلم داشت.

در بخش مناظره جیرانی ابتدا با بیان اینکه این بخش از برنامه اختصاص به بررسی نگاه چند هفته نامه از جمله هفته نامه “یا لثارات” در باره فرهنگ و هنر دارد بحث را آغاز  کرد. ادامه مطلب »

کوشکی: “خصوصی” و “گشت ارشاد” به اعتقادات بسیاری از مومنین توهین کردند

در برنامه “هفت” دکتر کوشکی نماینده هفته‌نامه “یالثارات” و عضو هیات علمی دانشگاه درباره حواشی اکران نورزی فیلم‌ها گفت: متاسفانه بعد از دوم خرداد سینمای ایران به جاذبه‌های جنسی و سکس پنهان گرایش پیدا کرده‌است. تلقی ما این بود که در دولت نهم و دهم این روند از بین برود و سینمای دینی ارتقاء پیدا کند اما متاسفانه امسال دو فیلم “خصوصی” و “گشت ارشاد” به اعتقادات بسیاری از مومنین توهین کرده‌است.

وی افزود: به اعتقاد بسیاری از کارشناسان فیلم خصوصی فیلمی پورنوگرافی است. در فیلم “گشت ارشاد” هم به سالار شهیدان توهین می‌شود. محصول این سینما به نوعی است که خانواده‌ها در آن احساس امنیت نمی‌کنند. من به آقای سجادپور اعتراض دارم که چگونه با اکران این فیلم‌ها موافقت کردند. ادامه مطلب »

تحقق شعار سال جاری از مصادیق پیروزی برابر تهدیدات دشمنان است

گروه سیاسی: عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با اشاره به لزوم پیگیری برای تحقق شعار «تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی» گفت: تحقق شعار سال از مصادیق پیروزی برابر تهدیدات دشمنان است.

محمدصادق کوشکی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در گفت‌وگو با خبرگزاری قرآنی ایرانی ایران(ایکنا) با اشاره به نامگذاری سال جاری به نام «تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی» از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی گفت: یکی از مهم‌ترین اقدامات در این زمینه برای عملیاتی کردن و تحق این شعار ایجاد درک درست در سطح ملی است. ادامه مطلب »

روحانیت‌زدایی دولت نهم در دولت دهم ادامه دارد

به گزارش شیعه آنلاین به نقل از فردا، یک استاد دانشگاه و کارشناس مسائل فرهنگی معتقد است که روحانیت زدایی و بی توجهی به نظر علمای دینی از دولت نهم شروع شده و در دولت دهم هم ادامه یافته است.

انتقادها و نارضایتی ها از وضعیت فرهنگی کشور و بی توجهی دولتمردان به توصیه ها و نصایح دلسوزان در خصوص رفع برخی ناهنجاری های فرهنگی‍‍ به جایی رسیده است که اعضای مجلس خبرگان رهبری نیز در بیانیه پایانی خود در بندی جداگانه از تساهل و تسامح فرهنگی و دمیدن در روح ملی گرایی و عدم توجه شایسته به مسئله عفاف و حجاب اظهار نگرانی کنند.

افزایش انتقادات کارشناسان فرهنگی، نمایندگان مجلس، علما و روحانیت نسبت به وضعیت فرهنگی در حالی است که رئیس جمهور فرهنگ را اولویت برنامه های دولت دهم اعلام کرده است. با این حال هر چه از عمر دولت فرهنگی دهم گذشته است، حجم انتقادات دلسوزان کشور و نظام هم نسبت به اقدامات دولت در حوزه فرهنگ بیشتر شده است. ادامه مطلب »