جستجو
آرشیو

You are currently browsing the پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمدصادق کوشکی blog archives for ژوئن, 2012.

Archive for ژوئن, 2012

هنوز عوامل حکومت مبارک نفوذ گسترده و فراوانی در ساختارهای آن دارند

محمدصادق کوشکی در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس بیداری اسلامی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت: تا زمانی که شورای انتقالی نظامی در مصر قدرت را کاملا تسلیم دولت جدید نکند و پارلمان مجددا احیا نشود، نمی‌توان از هیچ تغییری در مصر سخن گفت و بحث انتقال قدرت به شدت در پرده ابهام است.

وی افزود: طبیعتا این توقع که اسلام‌گرایان حاکم در مصر بتوانند با یک شیب سریع تغییرات جدی را در سیاست خارجی مصر انجام دهند، انتظار منطقی نیست؛ زیرا مصر کشوری است که در طول نیم قرن گذشته کاملا در زمین طرف‌های غربی بازی کرده است. اگر از مقطع روی کار آمدن انور سادات بررسی کنیم تا زمان حکومت حسنی مبارک در فاصله زمانی ۴۰ ساله، مصر در زمین غرب بازی کرده و کشور شاخصی در اجرای منویات آمریکا و غربی‌ها در منطقه شمال آفریقا و غرب آسیا، جهان عرب و جهان اسلام بوده است. ادامه مطلب »

چارلی چاپلین برای خنداندن مردم هیچ وقت به دستشویی متوسل نشد

جناب آقای کوشکی؛ شما فرموده بودید علت بحران مخاطب سینمای ایران، ورود فیلم فارسی ها و فیلم های مبتذل به آن بوده است. اما ما مشاهده می کنیم که کار مبتذلی مثل خوابم میاد، در عرض یک هفته حدود ۳۰۰ میلیون تومان فروش می کند. این امر را چطور توجیه می فرمایید؟

برای پاسخ به این سوال، ابتدا می بایست چند نکته را عرض کنم. ما اگر سابقه ی سینمای خودمان را از اول انقلاب تا به امروز نگاه کنیم و فیلم های پرفروش را بررسی کنیم (هرچند که پر فروش بودن الزاما ملاک درستی و قوت یک فیلم نیست) ولی اگر همین ملاک را هم لحاظ کنیم و نگاه کنیم به فیلم هایی که موفق بودند، در می یابیم که فیلم های پرفروش عموماً فیلم های مبتذلی نبوده اند. به طور مثال در یک مقطعی فیلم «عقاب ها» بوده و در مقطعی دیگر فیلم «تله موش» تا اخیراً هم کارهای ده نمکی. فیلم های پرفروش عموماً فیلم های مبتذل و ضد خانواده نبوده اند و البته استثنائاتی را می توان پیدا کرد مثل «آتش بس» و یا «خوابم میاد» عطاران که پرفروش شود. ادامه مطلب »

راه‌کارهای پیش روی مبارزه با بدحجابی

مهم‌ترین راهکار برخورد با مسئله‌ی بی‌حجابی را چه می‌دانید؟

اصولاً در همه‌ی نظام‌های سیاسی جهان برای پیاده کردن منویات فرهنگی‌ـ‌اجتماعی‌ و همین طور مباحث مربوط به حوزه‌ی امنیت ملی از ابزارهای متنوعی استفاده می‌شود. بحث حجاب در جامعه‌ی ما از یک سو کاملاً فرهنگی‌ـ‌اجتماعی است و از سویی دیگر به حوزه‌ی امنیت ملی برمی‌گردد. بنابراین این بحث نیز تابع همان قاعده است؛ یعنی، بایستی از همه‌ی ابزارهای موجود، اعم از قانونی، انتظامی و فرهنگی، برای پیاده‌سازی این مقوله در جامعه بهره‌ گرفت. هر کدام از این ابزارها در جای خودشان کاربرد خاصی دارند و نمی‌توان هیچ کدام از آن‌ها را رد کرد و گفت اولویت با کدام یک است. در واقع باید مجموعه‌ای از ابزارها را به خدمت گرفت تا نظام بتواند افق مطلوب خودش را در مورد مسئله‌ی حجاب، پوشش و عفاف در سطح جامعه محقق کند. ادامه مطلب »

سبک زندگی

در دو دهه اخیر غربی ها به دنبال رواج “سبک زندگی آمریکایی” هستند. زیرا با این روش و با صرف هزینه بسیار کم می توانند افکار عمومی جهان را با اهداف خود هم راستا کند. هنگامیکه طرز تفکر دنیا تغییر پیدا کند؛ همه انسان ها در زمره شهروندان فکری آمریکا قرار می گیرند. پس دیگر از جانب هیچ کسی خطری متوجه غرب نخواهد شد. زیرا تمام دنیا منافع غرب را مانند منافع خود می دانند.

تاریخچه سبک زندگی غربی

زندگی به شیوه غربی دوران های متفاوتی داشته است. از جمله این دوره ها می توان به اشرافیت گرایی انگلیسی، روشنفکری آلمانی و رمانتیسم فرانسوی اشاره کرد. بعد از جنگ جهانی دوم نوبت به “سبک زندگی آمریکایی” که امروزه شاخص زندگی غربی است. اگر زمانی زندگی به شیوه اشرافیت گرایی انگلیسی نماد تمدن غرب بود؛ امروزه زندگی به سبک آمریکایی نماد غرب است. زندگی به سبک آمریکایی قبل از جنگ جهانی دوم شروع به فراگیری کرده است. ادامه مطلب »

موضع گیری دولت های غربی در خصوص آزادسازی خرمشهر بررسی شد

به مناسبت گرامیداشت سالروز آزادی خرمشهر، دکتر محمد صادق کوشکی عضو هیات علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی، مواضع دولتهای غربی در خصوص آزادسازی خرمشهر را سوم خرداد در مرکز مطالعات بین المللی بررسی کرد. در این مراسم، ابتدا دکتر نوروزی عضو هیات علمی مرکز مطالعات عالی بین المللی،ضمن عرض خیر مقدم به حضار و تشکر از آقای دکتر کوشکی، گفت: هدف ما از برگزاری این برنامه اداء وظیفه و احترام به کسانی است که در راه اهداف انقلاب و در جنگ تحمیلی جان و تمام هستی خود را به این ملت و سرزمین تقدیم کردند. به همین دلیل این روز یکی از شاخصهای هویت انقلاب اسلامی ایران شده است. وی در پایان صحبتهای خود یاد و خاطر امام راحل و شهدای گرانقدر را گرامی داشت. سپس دکتر کوشکی طی سخنانی در خصوص مواضع دولتهای غربی از جمله آمریکا، انگلستان، آلمان غربی و فرانسه در قبال جنگ ایران و عراق و آزادی خرمشهر گفت: پس از سرنگونی رژیم صدام حجم زیادی از اسناد مکتوب، تصویری و صوتی انشار یافت که روابط این دولتها را با رژیم صدام نشان می دهد. ادامه مطلب »

سینماگر متعهد از دو طرف کتک می‌خورد/کارگردان فیلم با صحنه غیراخلاقی استاد سینمای ایران معرفی می‌شود

*سینما زودتر از مظاهر دیگر مدرنیته به ایران رسید

سینما جزئی از پدیده‌های مدرنیته است که به سرعت وارد ایران شد. این در حالی بود که خیلی از مظاهر مدرنیته بعد از ۱۰۰ سال وارد ایران شدند اما سینما بعد از یک تأخیر حدود ۲۰ ساله از طریق عکاسان روسی و ارمنی به ایران آورده شد. جالب اینجا است که در آن عصر، سینما به طور جدی وارد ایران شد و یکی از ابزارهایی بود که متفکرین مدرنی که اطراف رضاخان بودند از آن استفاده می‌کردند.

این افراد که شوق بسیاری برای مدرن شدن ایران داشتند یکی از ابزارهای مهم برای اروپایی شدن را سینما می‌دانستند و به این ترتیب با فاصله چند سال از ورود دوربین به ایران و کمتر از ۴۰ سال که از اختراع سینما می‌گذشت، ایران فیلم ساخت. نام فیلم «حاجی‌آقا آکتور سینما» بود و اسم این فیلم نیز جالب است، یک فرد سنتی که آکتور سینما می‌شود. این فیلم اولین فیلمی است که در ایران ساخته شده است. ادامه مطلب »

«تربیت» در شرایطی به فعلیت می‌رسد که مردم نیز خواستار آن باشند

به گزارش خبرنگار«خبرگزاری دانشجو» از مشهد، استاد دانشگاه تهران در اولین همایش بازخوانی اصول و آرمان های انقلاب در فرهنگسرای انقلاب مشهد با بیان اینکه یکی از رازهای موفقیت امام (ره)  ترجمه حرف دین و خدا بود گفت: زمانی که تمام دنیا به سمت جدایی دین از زندگی بشر بود امام خمینی(ره) حرف دین را به میان آورد.

وی در خصوص تربیت از دیدگاه امام خمینی(ره) گفت: بارها ایشان فرموده اند که تربیت باید قرآنی باشد و منبع نظام تربیتی ما نباید از اندیشه های ناقص بشری سرچشمه گیرد. ادامه مطلب »

تنها ۹ کاندیدای کمیسیون فرهنگی، نشانه نبود آدم‌ فرهنگی در مجلس است

محمدصادق کوشکی در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی فارس درباره عملکرد کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: کمیسیون فرهنگی نه تنها در مجلس هشتم بلکه در مجالس قبل هم ظهور و بروزی نداشته است و تاثیر خاصی بر روند قانون‌گذاری یا روند کلی فرهنگی جامعه نداشته است.

وی افزود: ریاست کمیسیون فرهنگی مجلس هشتم شخصیتی فرهنگی بود که متاسفانه قابلیت مدیریت و ظاهرا دغدغه‌مندی لازم برای فعالیت در چارچوب کمیسیون را نداشته یعنی اینکه یا مشاغل زیادی داشتند و وقتشان پر بود، مشغول ترجمه قرآن بودند لذا کمیسیون فعالی به معنای فعالیتی که کمیسیون اقتصادی، صنایع و …. داشتند، نداشت.

کوشکی مسئله اصلی را نحوه مدیریت و رئیس کمیسیون دانست و ادامه داد: اینکه رئیس چقدر شور و نشاط داشته است که این کمسیون را به پویایی و فعالیت برساند مسئله مهمی است. ادامه مطلب »

بررسی رفتار شناسانه جریانهای سیاسی و اجتماعی در ایران

مهمترین سوال در مورد انصارحزب الله این است که این تشکل از طرف چه کسانی و چطور اداره می شود؟

در مورد پدیده ای به نام انصارحزب الله دو مشکل جدی در کشور وجود دارد. اول اینکه اطلاعات ناقص و غلطی درمورد انصارحزب الله وجود دارد. بحث من این نیست که انصارحزب الله خوب است یا بد. حرف این است که اساسا اطلاعات دقیقی در مورد انصارحزب الله از سوی افرادی که در مورد آن اظهار نظر می کنند، ارائه نمی شود. هدف ما قضاوت نیست. در مورد چیستی انصارحزب الله کمتر کسی اطلاعات دارد با اطلاعات ناقص نمی توان در مورد انصارحزب الله داوری کرد. ادامه مطلب »

ناجا تنها در دفاع از دیانت!

۱- از جمله وظایف ذاتی نیروی انتظامی برخورد قانونی با جرایم مشهود است!

۲- بر اساس قوانین کشور ایران عدم رعایت ضوابط دینی در خصوص پوشش و رفتار در جامعه (و نه در منزل و حوزه خصوصی) جرم مشهود محسوب می شود و ناجا وظیفه دارد با این جرایم برخورد قانونی – انتظامی نماید.

۳-و بگذریم از این که در طول دو دهه اخیر رعایت بدیهیات فقهی در حوزه پوشش و رفتار در جامعه آن قدر مغفول واقع شده ( بویژه از سوی مدیران نظام!) که امروز عدم رعایت حداقل های شرعی در رفتار و پوشش در بسیاری از نقاط جامعه (بویژه شهرهای بزرگ) به یک امر رایج بدل شده و اگر کسی رعایت این حداقل ها را مطالبه کند مورد غضب برخی از مسئولان و رسانه ها قرار گرفته و حتی به عنوان یک متخلف زیر فشار قرار می گیرد تا دست از این مطالبه بردارد و مانند سایرین تن به پذیرش این قانون شکنی ها بدهد! ادامه مطلب »