جستجو
آرشیو

You are currently browsing the پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمدصادق کوشکی blog archives for جولای, 2012.

Archive for جولای, 2012

جریان انحرافی حقیرتر از آن است که بر مسیر نظام تاثیر بگذارد

محمد صادق کوشکی، درباره فضاسازی‌های اخیر جریان انحرافی برای فعال شدن در صحنه سیاسی کشور و همچنین تلاش برای غیر واقعی جلوه دادن این جریان، گفت: اصولا طرح چنین نگرشی – همانطور که از اسم آن بر می‌آید – انحرافی است؛ این در شرایطی است که کشور ما مسائل اساسی دارد و مطالبه اصلی مردم از دولت و نظام این بوده است که به این مسایل اصلی و اساسی رسیدگی شود. این تحلیل گر مسایل سیاسی در گفتگو با سایت زندگی تاکید کرد: هر حرکتی که در مسیر پاسخ به مطالبات اصلی مردم و همچنین در مسیر حل مشکلات مردم مانع ایجاد کند، یک کار انحرافی است و باید با چنین رفتارهایی برخورد شود. ادامه مطلب »

صدا و سیما مشغول اشاعه تجمل گرایی است

دکتر محمدصادق کوشکی، تحلیلگر مسائل سیاسی و فرهنگی گفت: صدا و سیما به طور مستقیم و غیر مستقیم مشغول اشاعه تجملگرایی است. این سبک، سبک نظام اسلامی ما نیست. این اشرافی گری ها در خور مملکت و انقلاب ما نیست. متأسفانه نظارت درستی بر روی برنامه های این سازمان نمی شود.

وی افزود: طبق قانون وظیفه شورای نظارت است که به برنامه های صداوسیما رسیدگی کند. شورای نظارت هم متشکل از نمایندگانی از سه قوه است. البته آنها همواره از این گلایه می کنند که ابزار و امکانات کافی برای این کار را در اختیار ندارند. این اختیار را شاید مجلس باید در اختیار آنان قرار دهد و البته شاید هم نیاز باشد مجلس در این زمینه قانونگذاری هایی کند که در این زمینه حقوقدانان باید نظر بدهند. ادامه مطلب »

اعتراضات در عربستان تنها منحصر به شیعیان نیست

صادق کوشکی، کارشناس مسائل خاورمیانه در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس بیداری اسلامی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان این که تنها شیعیان نیستند که با سیاست‌های حکومت آل‌سعود مخالف هستند، گفت: چهار تا پنج میلیون نفر از جمعیت عربستان را اهل سنت تشکیل می‌دهند که اکثر آن‌ها نیز از ثروت‌های نفتی این کشور بهره‌ای نبرده و زیرخط فقر هستند که همین تبعیض‌ها باعث نارضایتی آنان از حاکمیت آل سعود می‌شود. این عده که اغلب در حاشیه شهرهای بزرگ و مناطق کوچک ساکن هستند مستعد اعتراض به حکومت هستند چرا که عامل فقر خود را همین تبعیض‌ها می‌دانند؛ البته این افراد هیچ رسانه‌یی در اختیار نداشته و فاقد رهبری مقتدر هستند. ادامه مطلب »

زنان شهید مهم ترند یا یک قهرمان رالی؟

دکتر محمد صادق کوشکی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران در خصوص پروژه “لاله” گفت: ماجرایی تحت عنوان پروژه لاله قرار است بین وزارت ارشاد و طرف ظاهرا آمریکایی ساخته شود و این نمونه ای از تفکرات بسیار غلطی است که در وزارت ارشاد حاکم است.

وی اظهار داشت: موضوعی که انتخاب شده موضوعی نیست که در خور سرمایه گذاری دولتی باشد و معرفی چنین الگویی با ترازها و شایستگی های انقلاب اسلامی سازگار نیست و بیشتر یک ارزش گذاری غربی برای زن است.

کوشکی در ادامه گفت: برای ما ارزش های دیگری برای معرفی زن نمونه طرح است این مسئله نشان می دهد چه تفکرات غرب زده ای در بخش سینمایی وزارت ارشاد حاکم است. ادامه مطلب »

حمایت منافقین از گروه‌های تروریستی در سوریه

محمد صادق کوشکی ، با اشاره به تلاش سرکرده گروهک تروریستی منافقین برای راه‌اندازی یک درگیری خونین در روند انتقال اعضای این گروهک تروریستی از پادگان اشرف گفت: سابقه سیاه و جنایتکارانه گروهک تروریستی منافقین همچون لکه ننگی همواره همراهشان است که با چنین سابقه‌ای حتی در مجامع حقوق بشری بین‌المللی غربی هم نمی‌‌توانند به حیات خود ادامه دهند.

وی در ادامه افزود: به نظر می‌رسد سرکردگان گروهک تروریستی منافقین در نظر دارند با بقایای این گروهک تروریستی برای به نوعی مشروعیت بخشیدن به اقدامات خود از طریق مظلوم‌نمایی و متوسل شدن به مباحث حقوق بشری اقداماتی را انجام دهند و مسئله اخذ پناهندگی اعضای این گروهک تروریستی را تسهیل کنند. ادامه مطلب »

استادان و دانشجویان برای ورود به فضای سایبر و مجازی آموزش ببینند

محمدصادق کوشکی استاد دانشگاه خواجه نصیر طوسی در نشست علمی جنگ نرم ویژه فرماندهان که با حضور ۵۰ تن از مدرسان گروه معارف اسلامی برگزار شد، طی سخنان مبسوطی با اشاره به مصادیق جنگ نرم در جامعه که از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون حتی یک ثانیه از سوی دشمن متوقف نشده، گفت: جنگ نرم عمدتاً عرصه­ های سیاسی، فرهنگی و اقتصادی و به عبارتی تمامی عرصه های غیرخشن را پوشش می دهد.

وی با ذکر این مطلب که مدافعان جنگ نرم باید در مراکز دانشگاهی و فرهنگی و عرصه های دیپلماسی آموزش و تربیت شوند، اظهار داشت: بازدارندگی در مقابل تهاجم و جنگ نرم دشمن نیز همانند تهاجم نظامی نیازمند به آمادگی و برگزاری رزمایش دارد. ادامه مطلب »

بهترین نسخه برای علاج جوانفکر اجرای حکم قانونی حبس است

به گزارش فارس، محمدصادق کوشکی استاد دانشگاه در پاسخ به سؤالی درباره ادعای جوانفکر مبنی بر اینکه برخی به دنبال ترور فیزیکی وی هستند، گفت: پاسخ این آقا در همین حد است، بعضا تاریخ به شکل کمدی تکرار می‌شود و این نیز نوعی تکرار تاریخ به سبک کمدی و البته در حد لطیفه آن است.

وی افزود: در گذشته در یکی از محله‌های تهران فردی ادعا می‌کرد، گنده لات و به اصطلاح بزرگ محله است. اما هیچ کس جز خودش این موضوع را باور نمی‌کرد. این آقا برای اثبات توهمش روزی اقدام به شکستن تمامی شیشه‌های کلانتری کرد. اما رئیس کلانتری او را جدی نگرفت و این فرد متوهم حتی بازداشت هم نشد. ادامه مطلب »

چگونگی رسوخ بی حجابی به ایران

به گزارش مشرق، دکتر محمد صادق کوشکی درمورد حجاب  و پیشینه وسابقه آن در ایران و در ادیان مختلف به مهر گفت: بحث پوشش یکی از نمادها و شاخصه‎های مهم فرهنگ بشر است. انسان‎ها از وقتی که توانستند خودشان را بشناسند و به رفع نیازهایشان بپردازند یکی از اولین رفع نیازهایی که تلاش کردند آن را با استفاده از خلاقیتشان برطرف کنند بحث پوشش بوده است.

وی افزود: پوشش نه فقط به عنوان یک مکانیسم طبیعی برای مقابله با سرما و یا گرما، بلکه نمادی از تشخص افراد و باورهای آنها به کار رفته در قرآن هم بعضی از مفسرین به این تأکید کرده‏اند که وقتی حضرت آدم و حوا در بهشت بودند و قبل از اینکه وارد زمین شوند به مجرد اینکه قدرت جنسی را پیدا کردند بحث ضرورت پوشش برای آنها مطرح شد. به هیمن جهت یکی از خصلت‎های فرهنگی هرجامعه‏ای پوشش و نحوه آن بوده است. ادامه مطلب »

ناجا تنها در دفاع از دیانت

۱- از جمله وظایف ذاتی نیروی انتظامی برخورد قانونی با جرایم مشهود است!

۲- بر اساس قوانین کشور ایران عدم رعایت ضوابط دینی در خصوص پوشش و رفتار در جامعه (و نه در منزل و حوزه خصوصی) جرم مشهود محسوب می شود و ناجا وظیفه دارد با این جرایم برخورد قانونی – انتظامی نماید.

۳-و بگذریم از این که در طول دو دهه اخیر رعایت بدیهیات فقهی در حوزه پوشش و رفتار در جامعه آن قدر مغفول واقع شده ( بویژه از سوی مدیران نظام!) که امروز عدم رعایت حداقل های شرعی در رفتار و پوشش در بسیاری از نقاط جامعه (بویژه شهرهای بزرگ) به یک امر رایج بدل شده و اگر کسی رعایت این حداقل ها را مطالبه کند مورد غضب برخی از مسئولان و رسانه ها قرار گرفته و حتی به عنوان یک متخلف زیر فشار قرار می گیرد تا دست از این مطالبه بردارد و مانند سایرین تن به پذیرش این قانون شکنی ها بدهد! ادامه مطلب »

باید تکلیف سینما و فقه را مشخص کرد

سینما زودتر از مظاهر دیگر مدرنیته به ایران رسید

سینما جزئی از پدیده‌های مدرنیته است که به سرعت وارد ایران شد. این در حالی بود که خیلی از مظاهر مدرنیته بعد از ۱۰۰ سال وارد ایران شدند اما سینما بعد از یک تأخیر حدود ۲۰ ساله از طریق عکاسان روسی و ارمنی به ایران آورده شد. جالب اینجا است که در آن عصر، سینما به طور جدی وارد ایران شد و یکی از ابزارهایی بود که متفکرین مدرنی که اطراف رضاخان بودند از آن استفاده می‌کردند.

این افراد که شوق بسیاری برای مدرن شدن ایران داشتند یکی از ابزارهای مهم برای اروپایی شدن را سینما می‌دانستند و به این ترتیب با فاصله چند سال از ورود دوربین به ایران و کمتر از ۴۰ سال که از اختراع سینما می‌گذشت، ایران فیلم ساخت. نام فیلم «حاجی‌آقا آکتور سینما» بود و اسم این فیلم نیز جالب است، یک فرد سنتی که آکتور سینما می‌شود. این فیلم اولین فیلمی است که در ایران ساخته شده است. ادامه مطلب »