جستجو
آرشیو

You are currently browsing the پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمدصادق کوشکی blog archives for آگوست, 2012.

Archive for آگوست, 2012

ظرفیت اجلاس شانزدهم حداکثر درحد یک تریبون

عدم تعهد، ایده ابتر

دکتر محمد صادق کوشکی کارشناس مطالعات منطقه‌ای و استاد دانشگاه در این باره به یالثارات می‌گوید: ژنرال تیتو، عبدالناصر، نهرو و سوکارنو، به عنوان بیانگذاران جنبش عدم تعهد تصمیم داشتند در برابر جهان دوقطبی، یک قطب سوم ایجاد کنند اما جنبش عدم تعهد را در واقع باید ایده ای نامید که عملیاتی نشد.

هرچند که طی سالهای پس از تاسیس جنبش عدم تعهد در قالب یک سازمان بین المللی به حیات خود ادامه داده و اجلاس‌ها و نشست‌های متعددی متشکل از اعضا را نیز برگزار نموده است اما عملا و مخصوصا پس از فروپاشی نظام دوقطبی مفهوم عدم تعهد آنچنان موسع شد که پس از مدتی بخش اعظم اعضای جنبش عدم تعهد را کشورهای متعهد تشکیل داده‌اند.

چنانچه امروز شاهد عضویت ۱۲۰ کشور در سازمان جنبش عدم تعهد هستیم که چنین ویژگی در عالم واقع در مورد بسیاری از آنان صدق نمی‌کند. چنانچه شاید شمار کشورهای غیر متعهد به معنای واقعی به‌اندازه انگشتان دست نیز نباشد. براین اساس است که نشست‌ها و بیانیه‌های فاقد ضمانت اجرایی این جنبش، بیشتر تبدیل به یک ابزار تبلیغاتی بی‌اثر در جریانات جهانی شده است. ادامه مطلب »

تریبون عدم تعهد فرصتی برای افزایش همگرایی کشورهای عضو

محمدصادق کوشکی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، با بیان اینکه سازمان کشورهای غیرمتعهد یک تشکل نمادینِ تبلیغی-سیاسی است، گفت: این سازمان مانند سازمان کنفرانس اسلامی، اتحادیه عرب، سازمان ملل و یا سایر سازمان‌های بین‌المللی دیگر نیست.

وی با بیان اینکه عدم تعهد سازمانی بدون ضمانت اجرایی و صرفا محل عرضه آرا و تریبونی است برای بیان نقطه نظرات کشورهای عضو در یک گستره بین‌المللی، افزود: از بدو تاسیس، قرار نبود این سازمان به عنوان یک سازمان اجرایی وارد عمل شود، به همین خاطر بازوی اجرایی ندارد و بیانیه‌های آن حالت توصیه‌ای دارند و الزام‌آور نیست.

به گفته کوشکی، جمهوری اسلامی حداکثر بهره‌ای که از این کنفرانس و ریاست ۳ ساله آتی خود بر این کنفرانس می‌تواند ببرد، استفاده تریبونی از این سازمان برای بیان نظراتش و افزایش همگرایی و هم‌افزایی بین کشورهای وابسته به مفهوم عدم تعهد است. ادامه مطلب »

مناظره کوشکی و کرم‌پور درباره اخلاق در سینما و ژانر خیانت

*کوشکی: برخی هنرمندان تعریف شخصی خود از اخلاق را اعمال می کنند

در ابتدای این بحث کوشکی درباره بحث کلی اخلاق گفت: اخلاق در سینما را از دو زاویه می توان دید؛ نگاه اول این است که خود هنرمند اخلاق را براساس ضوابط شخصی و چارچوبهایی که خود به آن معتقد است تعریف کند و نگاه دوم این است که مبنای اخلاق طبق ضوابط حاکمیت و هنجارها و باورها و دین مردم باشد.

وی افزود: یک اثر هنری محصول این دو دیدگاه است و هنرمند چون اثرش قرار است برای عموم پخش شود باید از نگاه دوم پیروی کند.

کوشکی ادامه داد: متاسفانه هم اکنون در سینمای ما بخشی از سینماگران برای خودشان تعریفی از اخلاق دارند و در این حوزه مرزهای بازی را در نظر می‌گیرند و البته آن را هم اعمال می‌کنند در نتیجه بخشی از این هنرمندان از خط قرمزها عبور می‌کنند.

وی افزود: باید بگوییم که بخشی از حاکمیت(وزارت ارشاد) که وظیفه ایجاد ضوابط اخلاقی در این حوزه را برعهده دارد وظیفه خود را درست انجام نداده است. ادامه مطلب »

رژیم صهیونیستی عامل بر هم زدن ثبات و امنیت منطقه است

یک کارشناس مسائل خاورمیانه اظهار داشت: روز قدس به تعبیر بنیانگذار آن حضر ت امام روز اسلام است، یعنی تلاش حضرت امام این بود که با بنیانگذاری چنین روزی به تعبیر خود ایشان مساله فلسطین از مساله ملی و یک مساله محلی از یک مساله قومی و یا مساله ای که فقط به مردم فلسطین یا اعراب مربوط می شود خارج کنند و به عنوان مساله جهان اسلام معرفی کنند و تلاش بکنند که همه مسلمان جهان دغدغه مساله فلسطین را داشته باشند. نه فقط اعراب.  دکتر صادق کوشکی در گفت و گوی کوتاه با مرکز اطلاع رسانی فلسطین پیرامون تاثیر روز جهانی قدس بر مساله فلسطین و بیداری ملت ها منطقه تصریح کرد:تلاش رژیم صهیونیستی این بود که این نکته را جا بیندارد که مساله فلسطین مشکل ملت فلسطین است یا حداکثر مشکل ملت عرب است و بقیه نباید کاری به این مساله داشته باشند. استاد دانشگاه تهران افزود: اعلام روز قدس بنا به تعبیر حضرت امام روز اسلام است، تلاشی بود که مساله فلسطین به عنوان مساله اصلی و محوری جهان اسلام بشود و دغدغه ها و توانمندی های همه جهان اسلام در خدمت آرمان فلسطین بسییج بشود. ادامه مطلب »

برکناری طنطاوی حذف باقی‌مانده‌های حکومت مبارک بود

صادق کوشکی، کارشناس مسائل خاورمیانه در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس بیداری اسلامی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) با بیان اینکه برکناری طنطاوی یکی از اولین خواسته‌های مردم مصر بود، عنوان کرد: با توجه به عملکرد منفی او در دوره گذشته و اقداماتی که برای سرکوب اعتراضات مردمی انجام داده بودند، تصمیمات اخیر مرسی مبنی بر برکناری وزیر دفاع مصربا استقبال مردم مواجه شد.

وی افزود: برکناری شورای انتقالی نظامی به مسئولیت ژنرال طنطاوی با یک حرکت حساب شده و مناسب از سوی محمد مرسی صورت گرفت؛ به طور که حساسیت نظامیان هم برانگیخته نشد و مسلما این تصمیمات منطبق بر خواسته‌ی مردم مصر نیز بود.

کوشکی تاکید کرد: محمد مرسی افرادی را به مسئولیت ارتش و وزارت دفاع منصوب کرد که سابقه آنها مانند طنطاوی منفی نبود و طبیعی است که این حرکت او تا امروز بازتاب منفی از سوی ارتش نداشته واین سکوت به نوعی این مفهوم را می رساند که نظامیان هم این اقدام را پذیرفتند. ادامه مطلب »

تروریست های سوریه به مرحله ناامیدی از موفقیت‌آمیز بودن اقداماتشان رسیده‌اند

به گزارش خبرنگار آنا، محمد‌صادق کوشکی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در حاشیه مراسم نشست بصیرت‌افزایی و آشنایی با شیوه‌های جنگ نرم در جمع خبرنگاران با اشاره به دیدار جمعی از دانشجویان کشور با مقام معظم رهبری در هفته گذشته‌ اظهار داشت: در این دیدار مباحث خوبی مطرح شد و مقام معظم رهبری با دقت کامل به مطالبات دانشجویان توجه کردند.

وی ادامه داد: این دیدار یک بخش دو قسمتی بود یعنی همان طور که رهبری حق نقد را به دانشجوها وارد دانستند ولی در عین حال از دانشجویان خواستند که صعه صدر داشته باشند و در برخورد با برخی مسائل احساسی عمل نکنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، در پاسخ به پرسشی درباره آخرین تحولات سوریه خاطرنشان کرد: ما اگر آخرین گزارش‌ها را در خصوص وضعیت سوریه بررسی کنیم، متوجه می‌شویم که معارضین سوریه تقریبا به مرحله نا‌امیدی از موفقیت ‌آمیز بودن اقداماتشان رسیده‌اند‌. ادامه مطلب »

حرکت معقول در رسیدن به آرمان‌ها، با واقع‌بینی انقلابی امکان‌پذیر است

محمدصادق کوشکی، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در گفت‌وگو با خبرگزاری قرآنی ایران(ایکنا) با اشاره به سخن مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه شرط عبور موفقیت‌آمیز از گردنه‌های سخت در مسیر حرکت رو به جلو نظام، ترکیب آرمان‌گرایی و واقع‌بینی است، گفت: برای چندمین بار مقام معظم رهبری در این زمینه تأکیدات ارزشمندی بیان می‌کنند، این نکته بدیهی انقلاب اسلامی میان بسیاری از افراد کمرنگ یا فراموش شده است.

وی افزود: انقلاب اسلامی برای تحقق آرمان‌ها برپا شده است و برای تحقق این آرمان‌ها بر اساس واقعیات موجود حرکت خواهد کرد، برپایه توانمندی و ظرفیت‌ها و واقعیات موجود حرکت خود را به سمت آرمان‌ها ادامه می‌دهد و این فصل ممیزه این انقلاب با انقلاب‌های دیگر دنیا است. ادامه مطلب »

هشدار نسبت به ساختار غلط نظام دانشگاهی/هنوز خروجی‌ای برای علوم انسانی ندیدیم

محمدصادق کوشکی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در گفت‌و‌گو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، درپاسخ به سوالی درخصوص وضعیت آموزش عالی کشور ما پس از گذشت بیش از ۳۰ سال، گفت: بزرگترین مشکل نظام آموزشی عالی، عدم قرار گرفتن در جریان انقلاب است.

وی افزود: اگر ما انقلاب را به یک دگرگونی اساسی در ساختارها و بنیان‌ها، تعبیر کنیم، این دگرگونی تا حدودی در حوزه سیاست و سیاست خارجی اتفاق افتاده، اما در حوزه آموزش عالی دگرگونی ساختاری ایجاد نشده است. ادامه مطلب »