جستجو
آرشیو

You are currently browsing the پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمدصادق کوشکی blog archives for سپتامبر, 2012.

Archive for سپتامبر, 2012

حرکت زننده “کوثری” شایسته هنرمندان نیست

محمد صادق کوشکی، استاد دانشگاه تهران درخصوص برخورد نامناسب باران کوثری با علیرام نورایی بازیگر فیلم قلاده ها طلا به خبرنگار گروه فرهنگ و جامعه عصرامروز، گفت: اگر سینمای ما دینی نیست، اگر فضای مذهبی ندارد و روحیه انقلابی در این سینما نیست و ارزشی عمل نمی کنیم اما اگر حداقل دیدگاه وطن گرایانه و ملی حاکم باشد باید از کسانی که چنین آثاری (قلاده های طلا) را در جهت منافع ملی ساخته اند، تقدیر شود.

کوشکی ادامه داد: اگر کسی در جامعه ی ما دین نداشته باشد ولی حداقل آزاد مرد و شرافتمند باشد باید به عنوان یک ایرانی از این اثر ضد انگلیسی حمایت کند. ادامه مطلب »

غروب جنایتکاران

دکتر محمد صادق کوشکی استاد دانشگاه و منتقد مسایل سیاسی در خصوص مقصد بعدی منافقان با این توضیح که این سازمان حمایت شرکای دیرینه خود را از دست داده و حتی در کشورهایی که حامیان اصلی آنها به شمار می روند از حمایت کمی برخوردارند، افزود: این احتمال وجود دارد که اعضا این سازمان تحت پوشش و پناهندگی سازمان ملل در کشورهای منطقه و یا حداکثر در کشورهای اروپایی به عنوان پناهنده سکنی داده شوند و این بهترین تصمیمی است که می توان برای آنها در نظر گرفت.

وی با اشاره به اینکه هنوز برای آنها هیچ تصمیم واقعی گرفته نشده، افزود: آمریکا و هیچ کشور دیگری برای این نیروها ارزشی قایل نیستند تا بخواهند در مورد مشکلات آنها چاره اندیشی کرده و اهمیت دهند.

این استاد دانشگاه در مورد انتقال احتمالی اعضای این سازمان به اردن گفت: انتقال به اردن هنوز مشخص نیست، اردن هنوز موافقت خود را برای پذیرش منافقین نشان نداده و این احتمال وجود دارد که با انتقال منافقین به این کشور موافقت نکند. تنها در صورت بهره مندی اردن از برخی منافع انگیزه پذیرش این افراد را برای اردن ایجاد خواهد کرد. چرا که اردن برای پذیرش این افراد باید متحمل هزینه های سنگین اقتصادی و سیاسی خواهد شد. ادامه مطلب »

گسترش حرکت‌های خودجوش فرهنگی بهترین تاسّی به فرهنگ دفاع مقدس

محمدصادق کوشکی استاد دانشگاه و تحلیلگر مسائل سیاسی- فرهنگی در جلسه هفتگی انصارحزب‌الله درباره فتنه فرهنگی و وظایف ما به سخنرانی پرداخت که متن کامل آن به شرح زیر است:

امروز مهمترین بهره‌برداری از یادآوری دفاع مقدس این است که به آنچه در دفاع مقدس اتفاق افتاد رجوعی دوباره کنیم و دلایل موفقیت‌ها و به طور کلی نقاط قوت‌هایی را که در آن سال‌ها داشتیم، بتوانیم کسب کرده و برای حل مشکلات امروز جامعه به‌کار گیریم. آنچه که دفاع مقدس را ماندگار و ارزشمند کرد این بود که همه جهان دست به دست هم داده بودند، تا برای مردم کشور ما و نظام جمهوری اسلامی یا انقلاب یک مانع و سدی بزرگ ایجاد کنند و آن را تضعیف کرده و یا حتی شکست بدهند.

آنچه مقامات رژیم بعث عراق و آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها مطرح کرده‌اند، همین ایده بوده است. اما اینکه چطور شد ما با وجود همه موانع، مشکلات و مسائل درون کشور از قبیل اختلافات سیاسی و قومی و تجزیه‌طلبی در مرزها موفق شدیم در مقابل حرکت جهانی برای تضعیف جمهوری اسلامی بایستیم و پنجه در پنجه دشمنان انداخته و بتوانیم سربلند شویم، را باید مورد مداقه و بررسی قرار دهیم. ادامه مطلب »

”بسیج ستیزی” در سینما بی پاسخ مانده است

پایه های تخریب فرهنگی،عوامل سینمای روشنفکری

دکتر کوشکی در خصوص انتقام گیری از بسیج در عرصه فرهنگی کشور بعد از فتنه ۸۸ گفت: ما متاسفانه یکی از عرصه هایی که نتوانستیم انقلاب را به آن صادر کنیم و آن عرصه تقریبا از انقلاب و تاثیرات آن بر کنار گرفت عرصه هنر و مشخصا سینما بود، یعنی شاید به واسطه نا آشنایی نسل انقلاب با سینما یا به واسطه عدم درک اهمیت آن، آنچنان که باید و شاید توجهی به اینکه باید سینما به عنوان یک رسانه موثر کاملا در خدمت نظام و انقلاب قرار بگیرد و از امکانات آن استفاده و تربیت نیرور صورت گیرد و مورد توجه قرار بگیرد متاسفانه این اتفاق رخ نداده است.

به همین خاطر بخشی از بدنه سینما که از قبل انقلاب در سینمای عصر پهلوی حضور داشتند،اینها در واقع بر کنار از انقلاب و تاثیرات آن بعد از پیروزی انقلاب به فعالیت خود ادامه دادند و این قشر مورد توجه بسیاری از مسولان و دست اندرکاران سینما در دولت های مختلف هم قرار گرفتند. ادامه مطلب »

توقف جنگ بعد از فتح خرمشهر دیدگاه گروهک نهضت آزادی بود

دکتر کوشکی از درخواست حمله مجدد عراق به ایران خبر داد و افزود:اسناد و مدارک حاکی از آن است که قبل از جنگ اول خلیج فارس و قبل از سال ۲۰۰۰ رژیم عراق درخواستی را به مقامات امریکایی در خصوص حمله مجدد به ایران می دهد که به دلایلی از سوی امریکا مورد موافقت قرار نمی گیرد لذا با توجه به این خوی تجاوزکارانه رژیم صدام آیا عقلانه بود که در سال ۶۱ آتش بس را قبول می کردیم و اجازه می دادیم تا عراق خود را سازمان دهی کند و مجدداً به کشور تجاوز کند.

به گزارش سرویس سیاسی بی باک، عدم ادامه جنگ یکی از مباحثی است که از سوی جریان اصلاحات بسیار پیگیری می شد و بسیاری از نیروهای اصلاح طلب معتقد بودند که جنگ بعد از فتح خرمشهر نباید ادامه می یافت،دکتر کوشکی درگفتگوی خود با بی باک از ابعاد جدیدی سخن گفت و عنوان کرد:موضوع عدم ادامه جنگ بعد از فتح خرمشهر دیدگاهی بود که در زمان جنگ و بعد از آزاد سازی خرمشهر از سوی کروهک نهضت آزادی مطرح شد و این دیدگاه از سوی رژیم عراق و صدام مورد پیگیری قرار گرفته بود که جنگ بعد از آزاد سازی خرمشهر ادامه پیدا نکند و به همین دلیل رژیم عراق توسط توپخانه ها و هواپیماهای خود اعلامیه های مختلفی را به منظور جنگ روانی و با مضمون توقف جنگ بر سر رزمندگان اسلام خالی می کردند .از این رو این موضوع که نباید جنگ بعد از فتح خرمشهر نباید ادامه پیدا می کرد یک دیدگاه تازه نیست و این نظر از سوی نهضت آزادی و وابستگان آن مطرح شده بود. ادامه مطلب »

سفیر آمریکا در لیبی به مرگ طبیعی مرده است!

از نظرگاه سیاسی چه دستهایی پشت سر داستان فیلم موهن اند؟

اگر بخواهیم با استناد به اخبار های موجود این موضوع را بررسی کنیم، باید بگویم: جمعی از یهودیان امریکایی که دارای نگاه‌های خیلی افراطی و تفکرات صهیونیستی افراطی هستند و نگرش تهاجمی نسبت به اسلام دارند جزو کسانی بودند که با کمک همدیگر این فیلم را ساختند که البته گفتنی است این فیلم از نظر هنری فاقد ارزش است. عوامل این کار عمدتا غیر حرفه ای بودند. کسی که به عنوان  سازنده این کار از او یاد می‌شود گارگردان حرفه ای نبوده و در واقع کسی است که کار ساختمانی و املاکی انجام می‌داده است و عواملی که در این فیلم بازی کردند عموما درجه ۲ و ۳ بودند، در واقع این فیلم به عنوان یک فیلم سینمایی حد متوسط مطرح نیست. ساخت این کار به دست تعداد زیادی از یهودیان و صهیونیست‌ها و همچنین افرادی که تابعیت مشترک آمریکایی و اسرائیلی داشتند انجام شد. عناد آن‌ها در این کار کاملا عیاناست و  اطلاع داشتند که این کار باعث تحریک احساسات می‌شود. ادامه مطلب »

استفاده ایران از تریبون عدم تعهد/جنگ روانی صهیونیست‌ها علیه اجلاس تهران

محمدصادق کوشکی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در گفت‌و‌گو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، با بیان اینکه سازمان کشورهای غیرمتعهد یک تشکل نمادینِ تبلیغی-سیاسی است، گفت: این سازمان مانند سازمان کنفرانس اسلامی، اتحادیه عرب، سازمان ملل و یا سایر سازمان‌های بین‌المللی دیگر نیست.

وی با بیان اینکه عدم تعهد سازمانی بدون ضمانت اجرایی و صرفا محل عرضه آرا و تریبونی است برای بیان نقطه نظرات کشورهای عضو در یک گستره بین‌المللی، افزود: از بدو تاسیس، قرار نبود این سازمان به عنوان یک سازمان اجرایی وارد عمل شود، به همین خاطر بازوی اجرایی ندارد و بیانیه‌های آن حالت توصیه‌ای دارند و الزام‌آور نیست. ادامه مطلب »

مقابله با فضای تحریم و شکستن جو رسانه‌ای غرب از دستاوردهای اجلاس تهران است

محمدصادق کوشکی استاد دانشگاه تهران و کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌و‌گو با خبرنگار گروه دتنشگاه خبرگزاری فارس، ضمن اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در اجلاس سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد، اظهار داشت: آنچه که توسط رهبری در اجلاس مطرح شد، نشان از نگرش جمهوری اسلامی و انقلاب اسلامی به مسائل بین‌المللی دارد.

وی ادامه داد: دومین بحث تبیین مواضع کلان نظام جمهوری اسلامی در خصوص مسائل داخلی و بین‌امللی بود.

کوشکی با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب پیرامون انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای، تصریح کرد: مقام معظم رهبری تلاش کردند بحث حفظ استقلال جمهوری اسلامی را مخصوصاً در خصوص انرژی هسته‌ای که به یک نماد تبدیل شده مطرح کنند. ادامه مطلب »

اجلاس تهران فرصت مناسبی برای مذاکرات اقتصادی است

یک کارشناس مسائل خاورمیانه گفت: اجلاس غیرمتعهدها برای ما تریبون بین‌المللی است که می‌توان بهره‌برداری‌های زیادی از آن کرد؛ هم‌چنین درعرصه بین‌المللی نیز محل مناسبی برای اعلام موضع کشورهای عضو محسوب می‌شود.

صادق کوشکی، مدرس دانشگاه در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس بیداری اسلامی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان این که مصر به عنوان رییس پیشین جنبش غیرمتعهدها باید با حضور در اجلاس ریاست دوره‌یی را به ایران واگذار کند، گفت: به همین دلیل حضور رییس‌جمهور مصر ضروری به نظر می‌رسد؛ ولی باید بپذیریم که هر چند مرسی، رییس‌جمهور جدید مصر است ولی هم‌چنان بافت دولت مصر مانند گذشته است. ادامه مطلب »

انتقاد کوشکی از نمایشگاه مد و لباس ارشاد

به گزارش مشرق، محمد صادق کوشکی در گفتگو با مهر با اشاره به برخی از مدلهای مانتوی ای که قرار است در نمایشگاه پائیزه به نمایش گذاشته شود و امروز طی نشست خبری معاون هنری وزارت ارشاد رونمایی شد گفت: اگر دوستان وزارت ارشاد با حکم شرعی حجاب آشنا باشند باید بدانند حجاب زن مسلمان باید به گونه ای باشد که زیبایی ها و ویژگی های جسمی و ظاهری او جلوه گری نکند نه اینکه جسم و جمال ظاهری زن در معرض عموم قرار گیرد.

وی با بیان این که مدل های ارائه شده در نمایشگاه های مدو لباس اسلامیکه تاکنون برگزار شده با تعریف فقهی حجاب همخوانی ندارد گفت : مسئولان وزارت ارشاد و مسئولان ساماندهی مد و لباس با با مفهوم فقهی حجاب اسلامی آشنایی ندارند و یا کوچکترین اعتنایی به این تعاریف ندارند زیرا تفکری که بر برگزار کنندگان این نمایشگاهها حاکم است تفکری است که نشریه خاتون را چاپ کرد و یا با خبرنگار زن اسپانیایی بدون حجاب در نهاد ریاست جمهوری مصاحبه کرد و یا مخالفت خود را با گشت ارشاد اعلام کرد. ادامه مطلب »