جستجو
آرشیو

You are currently browsing the پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمدصادق کوشکی blog archives for اکتبر, 2012.

Archive for اکتبر, 2012

پروژه لاله حاکی از یک لجاجت خالی از عقلانیت است

دکتر محمدصادق کوشکی استاد دانشگاه و یکی از فعالان عرصه رسانه و فرهنگ در رابطه با اینکه چرا مسئولان وزارت ارشاد و سامان سینمایی اینقدر اصرار بر ساخت و تولید چینی فیلمی دارند به خبرنگار ” سراج ۲۴ ” گفت : من فکر می کنم که این رفتار یک لجاجت خالی از عقلانیت است ، دوستان سازمان سینمایی دوست دارند ثابت کنند که حرف حرف خودشان است و دیدگاههای دیگران برایشان اصلا اهمیتی ندارد.ماجرای ساخت فیلم لاله دستمایه ای شده است تا دوستان ثابت کنند که آدم های مهم و قاطعی هستند ؛ و اینکه فقط خودشان قضایا را می فهمند و بقیه افراد درک درستی از مباحث فرهنگی ندارند.

دکتر کوشکی با اشاره به اصرار مسئولان سازمان سینمایی و وزارت ارشاد در ساخت این فیلم به رغم مباحث مهم مطرح شده از جانب مقام معظم رهبری در مورد لزوم ترویج سبک زندگی دینی و اسلامی در میان آحاد مردم و طبقات مختلف اجتماعی کشور، با طرح سوالی می گوید: آیا به طور کلی تناسبی میان دغدغه ها و منویات رهبری با آنچه در وزارت ارشاد در حال وقوع است می توان قائل شد و روی آن بحث کرد؟ ادامه مطلب »

مرسی به اردوغان دیگری تبدیل می‌شود

محمدصادق کوشکی در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس بیداری اسلامی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، خاطرنشان کرد: یکی از عمده مطالبات اسلام‌گرایان مصر تجدیدنظر در معاهده کمپ دیوید و قطع رابطه با رژیم صهیونیستی بود که مرسی با توجه به فشارهایی که از جانب غرب به مصر اعمال شد و همچنین نیازهایی که مصر به غرب برای ادامه حیات اقتصادی خود دارد و فشارهایی که از سوی کشورهای مرتجع منطقه مانند عربستان و قطر به این کشور وارد شده تصمیم گرفته است در حرکت عمل‌گرایانه و پراگماتیستی حفظ وضع موجود و منافع ملی مصر را به پاسخ‌گویی به مطالبات حداکثری اسلام‌گرایان ترجیح دهد.

وی ادامه داد: در حال حاضر اولویت اول رییس‌جمهور مصر این است که بتواند وضعیت اقتصادی این کشور را سامان دهد و رفاه نسبی‌ را ایجاد کند و در وهله بعد آن دسته از مطالبات اسلام‌گرایان را پاسخ دهد که پاسخ‌گویی به آن مطالبات مشکلی در بهبود روند اقتصادی مصر ایجاد نخواهد کرد. ادامه مطلب »

مسئولین فرهنگی ما بی لیاقتند

چرا ما در عرصه ی ساخت فیلم های دفاع مقدس چه در تلوزیون و چه در سینما با اثاری روبه رو هستیم تحت عنوان کمدی که موضوعاتی سهل و ممتنع دارند ولی مورد استقبال مخاطب قرار می گیرند؟

بحث استقبال از فیلم هایی که با نام کمدی های دفاع مقدس مشهور شدند بر می گردد به اینکه سینمای ما اصلا فیلم کمدی قابل عرضه ندارد و ما با خلأیی به نام سینمای کمدی روبه رو هستیم و جامعه با توجه به وضعیت اجتماعی و فضای زندگی امروز به فیلم های کمدی نیاز دارد و چون در عرصه ی سینمای ایران کار کمدی در حد متوسط عرضه نمی شود ،طبیعتا هر کار کمدی دیگری که عرضه شود و مخاطب سطح متوسط به پایین را راضی کند مورد استقبال قرار می گیرد. ادامه مطلب »

برخی در جنگ احزاب کنونی تسلیم فشارهای دشمن شدند و از آن ترسیدند

برخی از افراد داخلی تسلیم  فشارهای دشمن شدند و این فشارها را باور کردند و ترسیدند، چنین نکته ای را نیز در جنگ احزاب شاهد بودیم که عده ای از کسانی که در مدینه زندگی می کردند به نوعی دچار ترس و واهمه شدند و آهنگ تسلیم کردند.

محمد صادق کوشکی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران و کارشناس مسائل سیاسی در گفت و گو با حدیدنیوز با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در جمع مردم بجنورد و این سخن ایشان که فرمودند

«آمریکا و برخی کشورهای اروپایی تلاش دارند این تحریمها را به دروغ به موضوع انرژی هسته ای مرتبط کنند»، گفت: از فروردین سال ۵۸ جمهوری اسلامی وارد فهرست تحریمهای آمریکا شد و این تحریمها سال به سال گسترده تر و حلقه های آن فشرده تر شد، این نکته ای نیست که کسی بخواهد آن را مخفی کند و نادیده بگیرد. ادامه مطلب »

ریس‌جمهور آینده باید فردی با خصوصیات قاسم سلیمانی باشد

دکتر محمد صادق کوشکی در یالثارات نوشت: رئیس جمهور آینده باید چهره ای با خصوصیات حاج قاسم باشد! مقتدری در برابر بیگانه و تسلیم در برابر قانون! کسی که حدود و حریم خود را می شناسد و هر چه در دنیا مشهورتر و معرف‌تر شود، بر تواضعش در برابر نظام و انقلاب و رهبری آن افزوده می شود.

۱-وال استریت ژورنال او را یک استراتژیست متفکر و عمیق معرفی کرد و نوشته که آمریکا او را دشمن شماره یک خود در منطقه می داند و دولت اوباما تلاش می کند توانایی های او را برای توسعه نفوذ ایران در خاورمیانه خنثی کند. برخی رسانه های غربی با استناد به اظهارات ژنرال پترائوس (رئیس سازمان سیا) از او با عنوان قدرتمندترین بازیگر خاورمیانه یاد کرده اند که وجهه و قدرت او در سال های اخیر افزایش یافته است. نمایندگان کنگره آمریکا پیشنهاد ترور او را مطرح کرده و فرمانده سابق نیروی زمینی آمریکا نیز او را تهدید به مرگ کرده است. برخی رسانه های غرب او را کابوس روزها و شب های فرماندهان و ژنرال های آمریکا معرفی کرده اند. ادامه مطلب »

آزادی بیان دین ستیز، ‌ره آورد تمدن مادیگرای غرب است / توهین غرب به پیامبر اسلام خارج از عقلانیت بود

محمد صادق کوشکی ،‌کارشناس مسائل بین الملل در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری تقریب “تنا” ، درخصوص مفهوم آزادی بیان که اخیرا پس از انتشار فیلم موهن منسوب به پیامبر گرامی اسلام ملعبه دستان آمریکا و اسراییل شده، ‌توضیحاتی ارائه داد.
وی با تاکید براین که در باورهای دینی ما مسئله ای به نام آزادی بیان به معنای گسیختگی وجود ندارد اظهارداشت : انسان ها در برابر اعمال و کلام خود باید مسئول و پاسخگو باشند و آزاد نیستند که هر آنچه به ذهنشان می رسد، بیان کنند .
این کارشناس مسائل بین الملل ادامه داد : در دین اسلام ،‌هر انسانی باید کلامی را بیان کند که در چارچوب اخلاق، ‌اعتقادات، ‌قانون و هنجارهای اجتماعی باشد.
وی با بیان این که نقطه مقابل انسان آزاد و لجام گسیخته ،‌بنده خدا قرار دارد تصریح کرد : دین ما می خواهد انسان بنده خدا باشد، ‌ولی آزادی بیان در خصوص اهانت به مذاهب،‌ رهاآورد تمدن دین ستیز غرب است که انسان را از چارچوب های اخلاقی رها کرده و به سمت مدار شهوت پیش می برد. ادامه مطلب »

جایگاه ایران در مذاکرات تقلیل یافته

بحث چگونگی و نحوه مذاکره و برقراری رابطه با امریکا از جمله مباحثی است که چارچوب ها و سیاست گذاری های آن از سوی رهبری نظام و حضرت امام (ره) مطرح شده است، بنابراین بحثی نیست که مبهم باشد و یا نظام در این خصوص فاقد خط مشی مشخص باشد.

پیش از پیروزی انقلاب در دسامبر سال ۱۹۷۹ خبرنگار امریکایی نظر امام خمینی (ره) را درباره رابطه یا مذاکره با امریکا و موضع ایران در قبال این مساله جویا شد که حضرت امام نیز درباره این موضوع چارچوبی را ترسیم کردند که تا به امروز به قوت خود باقی است:

“ملت ایران در طول سال های گذشته خاطره های تلخی از دخالت های امریکا در امور داخلی خود دارد و این خاطره ها مانع جدی بر سر برقراری رابطه است. اما اگر طرف امریکایی بپذیرد با احترام دو جانبه و حفظ منافع متقابل منصفانه و دو جانبه و بدون برتری طلبی همانند دو کشور در نظام بین الملل که روابط متقابل دارند، با جمهوری اسلامی رابطه برقرار کند منافع و حقوق ملت ایران را به رسمیت بشناسد، از دخالت در امور داخلی ایران خودداری کند و احترام مردم ایران را حفظ کند، ما آماده ایم که با امریکا بر اساس انصاف و قواعد بین المللی رابطه داشته باشیم.” ادامه مطلب »

تقدیر از برخی نمایندگان، وزرا و استانداران با انتصاب به سفارت

محمدصادق کوشکی تحلیلگر مسائل سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری فارس، در خصوص مأموریت‌های خارجی در قالب اعزام سفیر، کاردار و یا رایزن فرهنگی (از طریق سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی)، خاطرنشان کرد: متأسفانه این اعزام‌ها عموماً در طول سال‌های پس از انقلاب بدون توجه به توانمندی‌های افراد و معمولاً به عنوان پاداشی برای برخی افراد در نظر گرفته شده است.

وی در توضیح بیشتر گفت: به عنوان مثال تعداد قابل توجهی از افرادی که در چند سال اخیر به عنوان سفیر اعزام شده‌اند، دغدغه و تخصص نداشته‌اند و چون دوره نمایندگی، وزارت یا استانداری آنها خاتمه یافته و می‌خواستند از عملکردشان تقدیر شود، به مأموریت اعزام شده‌اند. ادامه مطلب »

بدترین توهین به یک زن، نگاه به او به عنوان یک سوژه جنسی‌‌ است

آسیب‌هایی که بدحجابی برای افراد بدحجاب دارد

مساله بدحجابی امروز به عنوان یک معضل در جامعه بخصوص در کلان‌شهری مانند تهران مطرح است. به نظر می‌رسد که با وجود همه تاکیداتی که در این زمینه صورت گرفته است اما هنوز مساله بدحجابی و آسیب‌ها و معضلاتی که برای جامعه بوجود می‌آورد، به صورت صحیح تبیین نشده است. نظر شما در این مورد چیست؟ بدحجابی چه آسیب‌ها و معضلاتی را در جامعه ایجاد می‌کند؟

من اساسا با واژه بدحجابی مخالفم و درواقع بی‌حجابی داریم اما بدحجاب نه. حجاب یک واجب شرعی مانند نماز و روزه است، به خاطر همین بدحجابی نمی‌توانیم داشته باشیم؛ کما اینکه نماز نمی‌تواند بد باشد، ما بی‌نماز داریم و نمازخوان، روزه خوار داریم و روزه دار. به همین خاطر کسی که م و حجم بدن را با توجه به مسائل شرعی بپوشاند و طوری رفتار کند که جلب توجه جنسی نکند این از لحاظ دینی باحجاب است. خلاف این موضوع حتی غیر از این باشد بی‌حجاب است. بدحجابی واژهٔ جعلی، غیر حقوقی و غیر فقهی است که در زمان وزارت کشور اقای عبدالله نوری باب شد. برای اینکه بی‌حجابی موجود در جامعه با این واژه تخفیف پیدا کند. برای همین خاطر حجاب یک واجب شرعی است و واجب نمی‌شود بد باشد. ادامه مطلب »