جستجو
آرشیو

You are currently browsing the پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمدصادق کوشکی blog archives for ژانویه, 2013.

Archive for ژانویه, 2013

ارجاع موضوع سوریه به محاکم بین‌المللی راه‌حل‌های سیاسی را دور از دسترس می‌کند

صادق کوشکی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، خاطرنشان کرد: بررسی ماهیت بحران سوریه، نشان می‌دهد که این بحران نتیجه تداخل نیروهای قدرت بیرونی در فضای سیاسی این کشور و به هم خوردن تعادل موجود در سوریه است و اضافه شدن نیروهای مداخله‌گر بین‌المللی به سوریه باعث شده فضای سیاسی آرام این کشور از تعادل خارج شود و به نقطه بحران برسد.

او تاکید کرد: هر اقدام دیگری که در حوزه بین‌المللی رخ دهد و دخالت‌ها را افزایش دهد، بحران را افزایش خواهد داد و مهم‌ترین روش پایان این بحران، بازگشت سوریه به فضای متعادل قبل از دخالت نیروهای خارجی است.

وی ادامه داد: ارجاع موضوع به محاکم بین‌المللی و حتی در افراط‌ترین شکل آن، محکومیت شخص بشار اسد همان‌طور که در مورد سودان نیز شاهد بودیم، تاثیری نخواهد داشت. عمرالبشیر نیز در دادگاه لاحه محکوم شد اما هیچ اتفاقی نیفتاد و تاثیری بر روندهای سیاسی در سودان برجای نگذاشت. ادامه مطلب »

جشنواره فجر کلکسیونی از ضدارزش ها

ه گزارش شهر و به نقل از ایسنا، محمد صادق کوشکی عضو هیات علمی دانشگاه تهران که شامگاه اول بهمن ماه در آستانه‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر سخن می‌گفت، ادامه داد: بخش اعظمی از جشنواره فجر در سال‌های گذشته با به نمایش گذاشتن بی‌حیایی‌، بی‌حجابی‌ و رفتارهای خلاف عفت، اخلاق و توهین و اهانت به نظام سپری شده است.

وی همچنین ابراز عقیده کرد: حتی گاهی اوقات هر کس که بیشتر به نظام توهین می‌کند، بیشتر تحویل گرفته می‌شود و حتی به او جایزه نیز می‌دهند.

کوشکی با اشاره به اینکه سال گذشته از چهره‌هایی تجلیل به عمل آمد که از بنیانگذاران سینمای ضد اخلاق بودند، ابراز عقیده کرد: جشنواره فجر کلکسیون ارزش‌های ضد انقلابی و اسلامی شده است. با آنکه گفته‌اند، این دوره می‌خواهند بازبینی کنند اما به نظرم امیدی نیست که رویه بهتری پیدا کند. ادامه مطلب »

انتقادات تند کوشکی به جشنواره‌ی فیلم فجر

محمد صادق کوشکی در حاشیه‌ی نشست اعضای انصار حزب الله با بیان اینکه جشنواره‌های فیلم فجر با هدف بزرگداشت آرمان‌های انقلاب اسلامی برپا شدند،‌ در عین حال ابراز عقیده کرد: نزدیک به ۲۰ سال است که جشنواره‌های فجر نسبتی با انقلاب اسلامی ندارند.

به گزارش خبرنگار سینمایی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، عضو هیات علمی دانشگاه تهران که شامگاه اول بهمن ماه در آستانه‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر سخن می‌گفت، ادامه داد: بخش اعظمی از جشنواره فجر در سال‌های گذشته با به نمایش گذاشتن بی‌حیایی‌، بی‌حجابی‌ و رفتارهای خلاف عفت، اخلاق و توهین و اهانت به نظام سپری شده است.

وی همچنین ابراز عقیده کرد: حتی گاهی اوقات هر کس که بیشتر به نظام توهین می‌کند، بیشتر تحویل گرفته می‌شود و حتی به او جایزه نیز می‌دهند.

کوشکی با اشاره به اینکه سال گذشته از چهره‌هایی تجلیل به عمل آمد که از بنیانگذاران سینمای ضد اخلاق بودند، ابراز عقیده کرد: جشنواره فجر کلکسیون ارزش‌های ضد انقلابی و اسلامی شده است با آنکه گفته‌اند، این دوره می‌خواهند بازبینی کنند اما به نظرم امیدی نیست که رویه بهتری پیدا کند. ادامه مطلب »

بحث آزادی انتخابات دغدغه عامه مردم نیست؛

محمدصادق کوشکی ضمن اشاره به نکاتی که مقام معظم رهبری در خصوص بحث آزاد بودن انتخابات مطرح کردند، اظهار داشت: «باتوجه به بیانات رهبری، می بینیم بحث آزادی انتخابات دغدغه عامه مردم نیست؛ اما متاسفانه برخی جریانات که داعیه و کسب قدرت را دارند، این شاعبه را مطرح کرده اند.»

وی افزود: «در حقیقت ایشان در این سخنرانی نسبت به برخی فعالان سیاسی، مسئولان و افرادی که از ترس باز ماندن از قدرت موضوع دخالت در انتخابات را مطرح کرده اند خطاب نمودند.»

کوشکی گفت: «برخی نخبگان کشور متاسفانه از واقعیت جامعه عقب مانده اند و اصل را بر این می گذارند که در آرای مردم دست برده می شود و حیف است که اینگونه داشته ها هدر داده شود.»

وی خاطرنشان ساخت: «دسته دیگر، نخبگان واقعی و کسانی هستند که با مردم همراه می شوند؛ همچنین به جامعه برای انتخاب دقیق تر و با کیفیت کمک می کنند و باید تلاش کنند مردم آگاهانه تر نسبت به انتخاب خود عمل کنند.»

افراد بدون تزکیه عاشق قدرت می شوند/نمی توان سناریوی دولت برای انتخابات آتی را حدس زد

محمد صادق کوشکی با بیان اینکه این روزها بازار تحلیلها و گمانه زنیها در خصوص سناریوهای مختلف جریانهای سیاسی برای انتخابات داغ است، گفت: جابجایی های اخیر در دولت سمت و سوی تحلیلها را به سوی گزینه ها و سناریوهای احتمالی دولت برای انتخابات سوق داده است.

وی معتقد است که نمی توان به راحتی سناریوی دولت را برای انتخابات آتی حدس زد، چرا که این دولت غیر قابل پیش بینی است.

عضو هیأت علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی بیان داشت: آنچه معطوف به انتخابات است در بین مردم در جامعه محسوس نیست و بیشتر تحرکات انتخاباتی در بین جریانات سیاسی حول انتخابات دیده می شود. مردم خیلی در این فضا نیستند، البته طبیعی هم نیست که الان جامعه برای انتخابات ملتهب بشود، فعلا جریانات سیاسی که دغدغه سیاسی دارند به دنبال انتخابات هستند. ادامه مطلب »

صداقت و انصاف؛ مختصات بومی رسانه‌های وطنی

صادق کوشکی، مدرس دانشگاه و صاحب‌نظر عرصه رسانه معتقد است انصاف و صداقت دو خصوصیتی هستند که رسانه‌های داخلی کشور ما باید خود را به آنها ملتزم بدانند و این نفی‌کننده وابستگی‌های آنان به اشخاص، گروه‌ها و نهادها نیست.

تصویر و دسته‌بندی ذهنی شما از فعالیت رسانه‌ها و اهداف آنها در ایران چیست؟

در عرصه ارتباطات رایج، هر رسانه‌ای برای تأمین و تحصیل منافعی تأسیس می‌شود. کسی اتفاقی روزنامه نمی‌زند، به‌خصوص در ایران که کار نشریه به‌طور کلی سودآوری اقتصادی ندارد. در ایران کسی که یک نشریه سیاسی- اجتماعی منتشر می‌کند قطعا به‌دنبال تحصیل منافع دیگری است؛ حالا ممکن است این منافع حزبی و جریانی و گروهی باشد یا کسی بگوید که من منافع اعتقادی دارم و برای ترویج یک تفکر کار می‌کنم. تعدادی از نشریات نیز هستند که به اسم خانوادگی چاپ می‌شوند ولی مبتذل و زردند و تأثیرهای زیادی در سخیف کردن ذائقه فرهنگی مردم دارند و به معنی واقعی کلمه نمی‌شود به اینها رسانه گفت. اگر اینها را که سودآور هم هستند، استثنا کنیم، کار نشریه و رسانه در ایران اصولا کار سودآوری نیست؛ یعنی کسی در ایران برای اینکه پولدار شود یا کاسبی کند نشریه سیاسی- اجتماعی نمی‌زند. البته یکسری سایت‌های خبری طی سال‌های اخیر تا حدودی توانسته‌اند درآمدزایی داشته باشند. ادامه مطلب »

تروریست‌ها می‌خواهند سوریه را به سومالی دوم تبدیل کنند

محمد صادق کوشکی، در گفتگو با خبرنگار افکار نیوز در باره طرح سه مرحله ای بشار اسد برای پایان دادن به بحران سوریه بیان داشت: طرح پیشنهادی بشار اسد طرح منصفانه ای است و منافع مردم سوریه را در نظر گرفته است و به همین دلیل هم از سوی طرف مقابل یعنی جناح تروریست ها و حامیان آنان به هیچ وجه مورد پذیرش قرار نگرفته است؛ یعنی غربی ها و جناح عربی مخالف بشار اسد، هیچکدام با این طرح موافقت نکردند زیرا منافع تروریست ها و حامیان آنها در سوریه با منافع این کشور متضاد است.

وی با بیان این که اقتدار حکومت بشار اسد ضامن اجرایی طرح وی است ، اظهار داشت: ضمانت اجرای طرح هم در سوریه اقتدار بشار اسد و حاکمیت و ارتش او و پشتیبانی او از سوی مردم سوریه است و در آینده باید ببینم که این شرط محقق خواهد شد یا خیر. یعنی اگر این شرط محقق بشود در آن زمان ابشار اسد می تواند با استفاده از اقتداری که دارد، این طرح منصفانه را که منافع مردم سوریه را در وهله نخست در نظر گرفته است اجرا کند. ادامه مطلب »

تردید در آزادی انتخابات هدف سیاستمداران قدرت‌طلب و بی‌توجه به منافع نظام است

تاکنون اصل براین قرار نگرفته که مردم بگویند انتخاباتی آزاد نبوده است و یا در انتخابات تقلب شده است، این بیشتر دغدغه سیاستمدارانی است که قدرت‌طلبی برایشان مهمتر از منافع و آبروی نظام است.

محمدصادق کوشکی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در گفت‌وگو با «سراج۲۴» با اشاره به تاکیدات روز گذشته مقام معظم رهبری در مورد انتخابات گفت: برای عموم مردم هیچگاه بحث سلامت انتخابات و آزاد بودن انتخابات به عنوان یک دغدغه مطرح نبوده است.

وی افزود: بیشتر این دغدغه مخصوص مهره‌های سیاسی است، عموم مردم در انتخابات بدون آنکه به نظام بی‌اعتماد باشند، حاضر می‌شوند و مشارکت می‌کنند و این مشارکت‌ها همیشه مطلوب بوده است. ادامه مطلب »

آقای رئیس‌جمهور!«سیروان یگانه» دیگر زنده نیست!

آقای رئیس‌جمهور! خبر دارید که «سیروان یگانه» دیگر زنده نیست! تا الان این اسم را نشنیده‌اید؟ همان دختر ۱۰ ساله پیرانشهری که با ۳۰ نفر از همکلاسی‌هایش در مدرسه روستای شین‌آباد آتش گرفت؟ بعید است اسم «شین‌آباد» و مدرسه آتش گرفته را نشنیده باشید!

سیروان سوخت! همان روزی که شما سخت مشغول نامه‌نگاری به رئیس دفترتان بودید! همان روزی که شما قربان صدقه مشایی جانتان می‌رفتید! و لابد آتش عشق و علاقه چنان سرتاپای شما را شعله‌ور کرده بود که دیگر وقت و حواسی برای پیگیری ماجرای دختران خردسال آتش گرفته در مدرسه شین‌آباد نداشتید! آدم که نمی‌تواند عشقش را دو قسمت کند! (حتی اگر متخصص کارهای غیرممکن باشد!) ادامه مطلب »

بسیجی کنش‌گر و فعال است/ تهاجمی عمل می‌کند و منتظر نمی‌ماند دشمن به او ضربه بزند تا بعد به دنبال دفاع باشد

صهیونیست‌هایی که می‌گفتند ما به کشور ایران حمله نظامی می‌کنیم، فهمیدند که بسیج منتظر حمله دشمن نمی‌ماند و قبل از آنکه به فکر حمله بیفتند، ایران حمله خود را با موشک های والفجر پنج آغاز کرده بود.

محورهای سخنان این استاد دانشگاه که شب گذشته در همایش “بسیج، بصیرت و پایداری” در سالن همایش‌های بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی ایراد شده به شرح ذیل است:

- بسیج یک تشکل نیست، بلکه یک نهاد خود‌جوش است، بسیجی یک نگاه جهانی دارد که دین را می‌شناسد و آنچه را که دارد در قالب استعدادهایش وقف اعتقاداتش می‌کند.

- بسیجی خودکار است و منتظر دستور نمی‌ماند و هرکجا احساس نیاز شد، با تمام وجود در صحنه حضور پیدا می‌کند. ادامه مطلب »