جستجو
آرشیو

You are currently browsing the پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمدصادق کوشکی blog archives for می, 2013.

Archive for می, 2013

هدف آمریکا تضعیف و تخریب سوریه است نه حمله به آن

روزهای جمعه و یکشنبه هفته گذشته اف ۱۶ های اسراییلی دو بار خاک سوریه را هدف قرار داده و تعدای از نظامیان را کشته و بر اساس اخبار موجود برخی از تسلیحات و موشک های حاضر در این کشور را تخریب کرده است. مقامات صهیونیستی اعلام کردند که موشک های ایرانی که در حال انتقال به سمت مراکز حزب الله لبنان بودند، مورد هدف قرار گرفته اند. از طرفی آمریکا نیز این اقدام حمایت کرده است. همین مسئله چنین شائبه ای را ایجاد کرد که آمریکا به رهبری غرب برای حمله به سوریه آماده می شود، اما برخی از تحلیل گران این برداشت را نادرست دانستند. درباره چرایی آن با «محمد صادق کوشکی»، کارشناس مسائل خاورمیانه گفت و گو کردیم که در زیر می خوانید.

آقای کوشکی هفته گذشته خانم «کارلا دل پونته»، یکی از اعضای هیئت مستقل تحقیقاتی کمیسیون حقوق بشر سازمان طی مصاحبه ای با تلویزیون دولتی سوئیسی – ایتالیایی گفت که شواهد انکارناپذیری مبنی بر استفاده مخالفان از سلاح شیمیایی در سوریه وجود دارد اما تنها یک روز بعد،‌ این کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل این نظر را رد کرد و گفت که آن تنها یک نظر شخصی است و اسناد و شواهدی مشخصی برای اثباتش وجود ندارد. شما در باره این چرخش چگونه فکر می کنید؟

مشخص است که از ابتدا درباره پرونده سوریه در سازمان ملل، ‌بخصوص در زمینه استفاده از سلاح شیمیایی، نگاه جهت داری وجود داشته است. در این باره سازمان ملل به عنوان بازوی اجرایی آمریکا و غرب عمل می کند. از این رو دیده می شود که نمایندگان سازمان ملل در امور سوریه همچون «کوفی عنان» و «اخضر ابراهیمی» که نظر تقریبا مستقلی اتخاذ کرده اند،‌ نتوانسته اند کاری از پیش ببرند. حتی سوریه در ابتدا خواهان همکاری با سازمان ملل بود اما پس از کارشکنی های این سازمان در خصوص تحقیق درباره استفاده از سلاح های شیمیایی همکاری خودش را محدود کرده است. ادامه مطلب »

نگرانی بابت برگزاری باشکوه انتخابات نداریم/ مردم موقعیت‌ها را به خوبی درک می‌کنند

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، محمدصادق کوشکی استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران، با اشاره به اینکه تجربیات سه دهه اخیر نشان داده است که مردم ما، زمان‌شناس هستند و موقعیت‌ها را به خوبی درک می‌کنند، گفت: نگرانی چندانی از بابت برگزاری باشکوه انتخابات نداریم و این بار هم مردم، اهمیت زمان را درک خواهند کرد و حضور باشکوهی را در عرصه انتخابات خواهند داشت.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران تصریح کرد: اگر قرار است حماسه‌ای اتفاق بیافتد فقط در کمیت خلاصه نمی‌شود و مهمتر از بحث کمیت و حضور مردم در انتخابات، کیفیت حضور مردم است؛ علاوه بر دستاوردهایی که از حضور پرتعداد مردم به دست می‌آید باید نتیجه‌ای که از صندوق‌های رأی خارج می‌شود نیز با کیفیت باشد.

وی خاطر نشان کرد: برای افزایش کیفیت انتخابات و اینکه نتیجه‌گیری از آن مطلوبتر باشد، باید فضای انتخابات را به سمت آگاهی و عقلانیت ببریم. ادامه مطلب »

رسوایی به روحانیت توهین کرده است/فیلمفارسی از این کار شریف‎تر است

کوشکی در بخشی از اظهارنظرش درباره رسوایی، گفته‎ است نمی‎دانم جواب امام زمان (عج) را چگونه می‎خواهند بدهند.

به گزارش مجله سینمایی مشرق؛ محمد صادق کوشکی در جدیدترین اظهارنظرش نسبت به فیلم «رسوایی» انتقادات تندتری را مطرح کرده است. متنی که در ذیل از دیده‌گان شما می‌گذرد مهمترین بخش‌های این مصاحبه می‌باشد:

این استاد دانشگاه و کارشناس فرهنگی در پاسخ به اینکه چه تعداد فیلم‌های جشنواره‌ی فجر سال ۹۱ را دیده است؟ گفت: فکر می‌کنم ۱۲ یا ۱۳ فیلم را دیده باشم گفت:

*یکی از امتیازهای جشنواره امسال تعداد قابل توجه فیلم‌هایی بود که شرافت‌مندانه به موضوعات حتی ملتهب پرداخته بودند البته دربارۀ کیفیت برخی از آن‌ها، آرای متفاوتی طرح می‌شود. نکتۀ دیگر جشنوارۀ امسال ‎حضور پررنگ چهره‏‌های جدید بود. چهره‏‌هایی که نان داشته‏‌های خود را می‎خوردند و متکی به گذشته و سوابق نبودند و داشته‏‌های‌شان را عرضه کرده ‌بودند و همین نکته ما را به آ‎یندۀ سینمای ‎ایران امیدوار کرد. نشانه‎های تولد سینماگران قابلی را در ‎این جشنواره دیدیم. ادامه مطلب »

جنگ مسبب بحران اقتصادی اسرائیل

دکتر محمد صادق کوشکی کارشناس مسائل سیاسی و بین المللی در گفتگوی اختصاصی باخبرگزاری قدس(قدسنا)دلیل بحران شدید مالی رژیم صهیونیستی را شکل گیری اسرائیل براساس نزاع وجنگ دانست وگفت:تل الربیع درطول بیش از شصت سال حیات غیر مشروع خود همواره با پدیده ای به نام جنگ روبرو بوده است وهمین امر از مهمترین دلایل اقتصاد بیمار رژیم صهیونیستی به حساب می آید.

این استاد دانشگاه و مدرس علوم سیاسی با اشاره به روابط رژیم صهیونیستی بادیگر کشورها افزود: از آنجایی که این رژیم به صورت غیر طبیعی شکل گرفته در نتیجه نتوانسته پیوند منطقی با دیگر کشورها برقرار کند و تنها از بعد خصمانه با دیگر کشورها رابطه داردو بخش اعظم منابع مالی این رژیم به سمت جنگ و حوزه های تهاجمی سوق داده می شود وعملا بنیه اقتصادی رژیم صهیونیستی ضعیف بوده و این ضعف در مقاطعی چهره واقعی خود را آشکار کرده، که از جمله این مقاطع بحران و رکود اقتصادی سه سال اخیر است. ادامه مطلب »

خوب شد بودجه فرهنگی کم شد وگرنه می‌رسید به سوگلی‌های احمدی‌‌نژاد!

صادق کوشکی در گفتگو با تهران پرس در خصوص مطالبه فرهنگ ییش از دولت آینده اظهار داشت: دولت آینده باید به این نکته توجه داشته باشد که انقلابی که در کشور ما سال ۵۷ صورت گرفت برای آب و نان نبود بلکه براساس باورهای دینی بود و یک انقلاب اعتقادی بود.

وی افزود: در دولت آینده بهتر است که خود اجتهادی صورت نگیرد و دولتمردان اجازه دهند در امور فرهنگی و دینی کارشناسان نظر دهند. کارشناسانی که می توانند در امور دینی نظر دهند تنها مراجع و رهبر انقلاب هستند اما در این دولت بعضی ها خود را مجتهد می دانستند!

این کارشناس مسائل فرهنگی گفت: همان طورکه در قرآن کریم هم آمده است اگر احکام الهی اجرا شود و فرهنگ دینی در کشور حکمفرما شود خداوند درهای روزی و رحمتش را به روی مردم باز خواهد کرد و در واقع مشکلات اقتصادی هم حل خواهد شد.دولت های قبلی که اولویت هایشان را مسائل اقتصادی قرار دادند مگر چه کاری توانستند انجام دهند؟ ادامه مطلب »

فضای نقد در دوره هاشمی کاملا بسته بود و هر کس نقدی می‌کرد برچسب ضد ولایت می‌خورد/ اطرافیان هاشمی ‘خیلی تمیز’ و در خفا همه چیز را خراب کردند، اما اطرافیان احمدی‌نژاد زشتی کارشان عیان است

به گزارش خبرنگار «نسیم» مهمترین محورهای سخنان صادق کوشکی، کارشناس مسایل در دفتر تحکیم وحدت بدین شرح است:

- آن روزی که آقای هاشمی می‌خواست برود خیلی شبیه الان بود با یک تفاوت که آقای هاشمی مثل احمدی نژاد وجهه اش خراب نشده بود.

- اطرافیان هاشمی خیلی تمیز همه چیز را خراب کردند اما اطرافیان احمدی نژاد زشتی کارشان عیان است.

- فضای نقد در دوره هاشمی کاملا بسته بود، هر کس نقدی می کرد برچسب ضد ولایت می خورد. ادامه مطلب »