جستجو
آرشیو

You are currently browsing the پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمدصادق کوشکی blog archives for جولای, 2013.

Archive for جولای, 2013

دانش افزایی استادان در زمینه های معرفتی و فرهنگی یک ضرورت قطعی است

دکتر کوشکی در گفتگویی با روابط عمومی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، در خصوص ضرورت برگزاری طرح دانش افزایی استادان گفت: هیچ تردیدی در نفس برگزاری دوره های دانش افزایی در استادان نیست و معرفت افزایی و دانش افزایی استادان یک ضرورت قطعی است.

وی افزود: اساتید در هررشته و تخصصی که باشند چون استاد هستند و در دانشگاه هستند و با دانشجویان در ارتباط هستند باید علاوه بر تخصص شان، در زمینه های فرهنگی، دینی و تربیتی هم به کسب معارف لازم بپردازند.

دکتر کوشکی تاکید کرد: متاسفانه این معارف به صورت کلاسیک و آکادمیک به استادان ما آموزش داده نمی شود که برگزاری این طرح توانسته تا حدودی این خلاء را پر کند. ادامه مطلب »

دولت موقت مصر دوران مبارک را احیا کرد

یک کارشناس مسائل خاورمیانه گفت: دولت موقت مصر منتخب ارتش بوده و با روی کار آمدن آنها در حقیقت دوران مبارک دوباره احیا شد.

صادق کوشکی در گفت‌و‌گو با خبرنگار بیداری اسلامی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به درخواست تجمع مردم در حمایت از ارتش در روز جمعه عنوان کرد: ارتش مصر در طول چهل سال گذشته زیر نظر آمریکایی‌ها و به واسطه کمک‌های آنها اداره شده است. همچنین بخش عمده‌ای از فرماندهان و چهره‌های شاخص ارتش مصر گرایش‌های جدی آمریکایی دارند و حضور ارتش در صحنه ضمانت اجرایی قوی برای ادامه ارتباط با غرب و تداوم رابطه با آمریکا است.

وی افزود: سیاست‌مداران مصر در رابطه با حضور پر رنگ ارتش در صحنه نظرات مختلفتی دارند. برخی از سیاستمداران مصری که به دنبال تداوم رابطه با آمریکا و غرب هستند و این ارتباط را به نفع کشورشان می‌دانند از حضور داشتن در عرصه سیاسی استقبال می‌کنند چرا که حضور ارتش در عرصه سیاسی ضامن تداوم رابطه با آمریکا و قرار داشتن مصر در بلوک غرب است ولی دسته دیگر از سیاستمداران مصری که روندی طی شده در طول ۴۰ سال گذشته را مناسب نمی‌بینند خواستار برقراری رابطه با جهان اسلام به جای غرب و آمریکا هستند و از حاکمیت ارتش در کشور راضی نیستند. ادامه مطلب »

از ضرورت کادرسازی برای انقلاب اسلامی غفلت کرده‌ایم

محمدصادق کوشکی، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم از انتشار اثر جدید خود با نام «کادرسازی برای انقلاب با محوریت اندیشه‌های امام و رهبری» توسط مرکز پژوهش‌های آستان قدس رضوی در چند هفته گذشته خبر داد.

وی گفت: در این اثر به موضوع کادرسازی برای انقلاب، ضرورت‌ها و چگونگی این موضوع پرداخته شده است. در این کتاب بر روی این موضوع تاکید شده که انقلاب اسلامی به عنوان یک فرآیند فرهنگی و انسانی آیا به کادرسازی نیاز دارد؟‌ واگر نیاز دارد چه کسانی می‌توانند وظیفه کادرسازی برای انقلاب را بر عهده بگیرند و چه کسانی می‌توانند این فرآیند را به عنوان کادرهای انقلاب به پیش ببرند؟ ادامه مطلب »

برکناری مرسی بازگشت به دوره مبارک است

یک مدرس دانشگاه گفت: برکناری مرسی به نوعی بازگشت به دوره مبارک محسوب می‌شده و نشان می‌دهد حرکت مردم برای عبور از دوران مبارک ناکام مانده است.

صادق کوشکی در گفت‌وگو با خبرنگار بیداری اسلامی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با اشاره به تحولات اخیر مصر و انحلال مجلس شورای این کشور عنوان کرد: به دنبال بازداشت محمد مرسی و برکناری او از سوی ارتش طبیعی است مجلس هم که آرایش سیاسی آن بر اساس فضای دوران مرسی شکل گرفته بود و در آن اسلام‌گرایان و به ویژه اخوانی‌ها حضوری پررنگ داشتند منحل شود.

وی افزود: مجلس مصر منحل شد زیرا رییس جمهور جدیدی که قرار است پس از انتخابات روی کار بیاید نمی‌تواند با مجلس دولت قبلی همکاری کند و قطعا دچار مشکل شده و با چالش‌های جدی روبرو می‌شد علاوه براین برکناری مرسی ، بدون انحلال مجلس برای ارتش کامل نمی شد. ادامه مطلب »

برخورد احساسی معارضین و موافقین مرسی زمینه‌ساز درگیری‌ها در مصر است

یک کارشناس مسائل خاورمیانه گفت: به دلیل ضعف دولت و نیروهای امنیتی در مصر نارضایتی‌ها در این کشور افزایش یافته و برخورد احساسی گروه‌ها نیز بر ناامنی و خشونت در کشور دامن زده است.

صادق کوشکی در گفت‌وگو با خبرنگار بیداری اسلامی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در رابطه با افزایش درگیری‌ها در مصر، عنوان کرد: از آنجا که مرسی با اکثریت شکننده‌ای در انتخابات ریاست‌جمهوری به پیروزی دست یافت و بیش از ۴۰ درصد با او موافق نبودند وجود درگیری و اختلافات در جامعه مصر دور از انتظار نبود.

وی افزود: از ابتدا معارضین یعنی نیروهای ملی‌گرا و لائیک‌ها، حضور ‌اخوان‌المسلمین و محمد مرسی در راس امور کشور را نپذیرفتند و اینطور بیان می‌کردند که اخوانی‌ها انقلاب آنها را مصادره کرده‌اند چرا که زمانی‌که جنبش جوانان ۱۴ فوریه علیه مبارک مشغول به فعالیت شد اخوان‌المسلمین جزء آخرین گروه‌هایی بود که به روند سرنگونی مبارک پیوست. ادامه مطلب »

مناظره کوشکی و زیباکلام درباره هواپیمای ۶۵۵

واقعه‌ای که در تاریخ ۱۲ تیر ماه ۱۳۶۷ در آبهای نیلگون خیلج فارس رخ داد دل هر ایرانی و بلکه هر انسان آزاده‌ای که در دنیا را غمگین کرد. کشته شدن ۲۹۰ زن و مرد و کودک حادث‌ای نیست که به توان به راحتی از کنار آن گذاشت. حال بگذریم که مدعیان حقوق بشر (چه خارجی و چه ایرانی که به مزدوران غرب تبدیل شده‌اند) در این زمینه سکوت محض کرده‌اند.

حال پس از گذشت ۲۵ سال در نظر داردیم برای مشخصد شدن ابعاد سیاسی این ماجرا و پاسخگویی به تمامی شبهاتی که در این زمینه مطرح شده مناظره‌ای مابین آقایان دکتر صادق زیبا کلام و محمدصادق کوشکی که هر دو عضو هئیت علمی دانشگاه تهران هستند برگزار نماییم.

این مناظره که بیش از دو ساعت به طول انجامید روز ۱۱ تیرماه ۱۳۹۲ برگزار شد و ما سعی می‌کنیم که تمامی متن این گفتگو را بدون کمترین تغییری به مخاطبین خود عرضه نماییم:

کوشکی: حمله ناو آمریکایی وینسنس به هواپیمای ایرباس جمهوری اسلامی از چند زاویه باید به آن توجه شود. اولین مسئله، مسئولیت‌های ناشی از اقدامات است. یعنی هر کشوری وقتی اقداماتی را انجام می‌دهد باید متوجه مسئولیت‌هایش باشد و طبق آن مسئولیت‌ها رفتار بکند. نکته‌ای که در خصوص حمله ناو وینسنس به ایرباس ایرانی را باید در نظر گرفت این است که دولت آمریکا در این خصوص مسئولیت رفتار خصمانه‌ای که اتفاق افتاده را بر عهده بگیرد. ادامه مطلب »

اولتیماتوم ارتش مصر به محمد مرسی، یک کودتاست

به گزارش خبرنگار بین‌الملل برنا، محمدصادق کوشکی، استاد دانشگاه و کارشناس مسائل خاورمیانه، گفت: براساس قوانین خود مصر، اولتیماتوم ۲۴ ساعته ارتش مصر به محمد مرسی برای پاسخ دادن به مطالبات مردم، یک کودتاست.

وی افزود: اگر ارتش مصر مرسی را وادار به استعفا یا برگزاری همه‌پرسی کند، این کار به‌نوعی کودتا محسوب می‌شود.

کوشکی خاطرنشان کرد: اشتباهات محمد مرسی که منجر به ایجاد شرایط کنونی شده است عبارت‌اند از:

۱- اعتماد به عربستان، قطر و ایالات متحده؛

۲- فراموش کردن توانمندی‌های جهان اسلام؛

۳- ناتوانی در حل بحران‌های اقتصادی جامعه؛

۴- ناتوانی در ایجاد ثبات و امنیت در کشور؛

۵- تلاش برای افزایش دایره نفوذ و قدرت خود؛ ادامه مطلب »

تحلیل دکتر کوشکی از رای مردم به آقای روحانی

-مالک از سرا پرده معاویه بازگشت! ای نفرین بر آن مردمی که عزت و مقاومت را به نان فروختند، علی تنها ماند ، عمرو عاص پیروز شد، به حضرت ولی عصر بگوئید: عصر، عصر شما نیست. مردم تحمل سختی ندارند و از عاشورا فقط سینه زنی را بلدند… امان نامه ای که عباس نگرفت، مردم ما گرفتند و …

۱- در چند روز پس از انتخابات، پیامک هایی با مضامین فوق در بین بعضی از هواداران یکی از نامزدها رد و بدل شد و آنها که برای پیروزی او نماز امام زمان و حدیث کساء خوانده بودند با خواندن این پیامک ها وجودشان از خشم و غصه و… مالا مال شد و چراهای زیادی ذهنشان را بر آشفت: چرا شورای نگهبان فلانی را تائید کرد تا رئیس جمهور شود؟ چرا مردم به ما رای ندادند؟ چرا مردم از مقاومت روی گردان شدند و … ادامه مطلب »

جنگ تحمیلی برای پایین شهری ها بود

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری محمدصادق کوشکی در دویست و سی و ششمین مراسم شب خاطره با بیان این که فاصله مرگ و زندگی در جنگ تحمیلی خیلی کم بود، عنوان کرد: همین موضوع باعث شده بود که آدم ها زلال شوند و همیشه آماده پرواز باشند.

وی ادامه داد: این که برخی دلشان برای دوران دفاع مقدس تنگ می شود به این دلیل نبوده که دلشان برای کشت و کشتار تنگ شده است، بلکه دلشان تنگ صمیمیت و صفای آدم های آن دوران می شود.

کوشکی با تاکید بر این که جنگ تحمیلی برای جنوب شهری ها بوده است، اظهار کرد: البته بالاشهری ها هم در جنگ بودند اما عمده جنگ تحمیلی برای مردم محروم و پایین شهری و روستایی بوده است. ادامه مطلب »