جستجو
آرشیو

You are currently browsing the پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمدصادق کوشکی blog archives for آگوست, 2013.

Archive for آگوست, 2013

ارتقای علوم انسانی در گرو شناخت ماهیت پژوهش‌های فلسفی است

دکتر محمدصادق کوشکی در گفت‌‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)،‌ درباره موانع پیش‌روی حوزه‌های پژوهشی به‌ویژه فلسفه علوم انسانی اظهار کرد: واقعیت آن است که علوم انسانی در کشور ما مقوله‌ای ناشناخته است و ما نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم در شرایطی که علوم انسانی در مهجوریت قرار گرفته،‌ پژوهش به شکوفایی برسد چراکه این بی‌توجه به این علوم عملا در کاربردی‌سازی آن‌ها اثر بدی گذاشته است.

کوشکی افزود: حوزه‌های صنعتی و فنی در جامعه ما شناخته‌ شده‌اند، در حالی ‌که شاخه‌های مختلف علوم انسانی و به‌ویژه حوزه‌هایی مانند فلسفه‌های مضاف در گمنامی محض قرار دارند و کتاب‌هایی که در این حوزه نوشته می‌شوند، اغلب فاقد نوآوری‌اند.

مدرس دانشگاه تهران با بیان این‌که اغلب تالیفات حوزه‌های علوم انسانی توصیف و تکرارند،‌ اظهار کرد: کمتر می‌توان کتابی را یافت که در مقام پاسخ به پرسش‌های جامعه علمی برآمده باشد یا این‌که خودش ایجاد پرسش کند. ادامه مطلب »

شعار فرزند کمتر زندگی بهتر هیچ مبنای دینی ندارد

دکتر محمد صادق کوشکی، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران هم نظریات جالبی در خصوص افزایش جمعیت دارد. وی معتقد است که افزایش جمعیت در یک خانواده در گرو برخورداری والدین از توانایی تربیت درست و اصلح است و این موضوع از مباحث اقتصادی هم مهمتر است.

***عصر پهلوی و شعار فرزند کمتر زندگی بهتر

محمدصادق کوشکی در گفتگو با ناچارنامه با اشاره به شعار فرزند کمتر زندگی بهتر، اظهار داشت:

این شعار نخستین بار در عصر پهلوی در اوایل دهه ۵۰  به بعد توسط وزارت بهداری مطرح شد. بعد از آن،شناسنامه های بهداشتی که به افراد داده می شد، شعار فرزند کمتر زندگی بهتر در آن نوشته شده بود. ادامه مطلب »

فعال فتنه ۸۸ به رهبری و نظام وفادار نبوده و طبیعتاً نمی‌تواند به مردم نیز وفادار باشد

محمد صادق کوشکی استاد علوم سیاسی و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در گفت‌وگوی تفصیلی با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، توضیحاتی در رابطه با شرایط پذیرش سه وزیر پیشنهادی علوم، آموزش‌و‌پرورش و ورزش و جوانان ارائه داد و تأکید کرد که فرد فعال در فتنه به رهبر و نظام خود وفادار نبوده و طبیعتا نمی‌تواند نسبت به مردم نیز وفادار باشد. این فرد نه تنها مورد تایید مجلس نیست بلکه جایگاهی در میان مردم نیز ندارد.

مشروح صحبت‌های استاد علوم سیاسی دانشگاه خواجه نصیر‌الدین طوسی به شرح زیر است:

* روحانی مفهوم اعتدال را تعریف کند

فارس: با توجه به اینکه اعتدال و اعتدال‌گرایی مفهومی است که دولت یازدهم با آن معرفی می‌شود، نسبت دادن این واژه‌ها به دولت جدید در شروع کار کابینه را چطور ارزیابی می‌کنید؟ ادامه مطلب »

نبود استاندارد در دولت قبلی به سینما آسیب زد

صادق کوشکی جامعه‌شناس و استاد دانشگاه درباره رویکرد وزارت ارشاد به مسائل فرهنگی دولت جدید به سوره سینما گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد دولت جدید بیشترین اهتمام خود را باید به تدوین استانداردها به شکل قانونی و رعایت قانونگرایی معطوف کند. نبود استاندارد در وزارت ارشاد دولت قبلی آسیب‌های جدی به عرصه فرهنگ و هنر وارد کرد. هم سینماگران از این عملکرد ناراضی بودند هم جامعه احساس کرد باورهای دینی‌اش مورد توهین قرار گرفته و سینما به وضعیت اسفناکی رسید.

این استاد دانشگاه تأکید کرد: متأسفانه استانداردها در حوزه فرهنگ و هنر و مخصوصا سینما مدون نشده. به نظر می‌رسد دولت باید بیشترین تمرکز را روی این مسئله بگذارد تا سینماگران بدانند در چه مسیری حرکت کنند و هم جامعه یقین حاصل کند که اعتقادات و باورهای دینی‌اش مورد خدشه قرار نمی‌گیرد. ادامه مطلب »

مذاکرات سازش نمی‌تواند مرهمی روی زخم‌های گذشته باشد

یک استاد دانشگاه گفت: زخم‌های بوجود آمده ظرف پنج سال گذشته با مذاکرات سازش بین فلسطین و رژیم صهیونیستی بهبود نخواهند یافت.

صادق کوشکی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در رابطه با روند مذاکرات سازش خاورمیانه اظهار کرد: این دور مذاکرات چهارمین دور مذاکرات سازش است و این امر که این روند به دور چهارم کشیده می‌شود از ضعفی بنیادی در این مذاکرات حکایت می‌کند که تحقق آن را دور از ذهن می‌کند.

وی افزود: مذاکرات مادرید، اسلو و سایر گفت‌وگوهایی که برای سازش میان فلسطین و رژیم صهیونیستی صورت گرفت در واقع نشان داد که اراده سازش میان دو طرف مذاکره‌کننده فلسطینی و صهیونیستی وجود دارد اما این که این امر نتیجه نمی‌دهد به این دلیل است که این تلاش برای سازش توسط مذاکره‌کنندگانی صورت می‌گیرد که تصمیم‌گیرنده نهایی در این روند نیستند. ادامه مطلب »

سه دولت گذشته هیچ گامی برای تحریم کالاهای صهیونیستی برنداشتند

محمدصادق کوشکی استاد دانشگاه تهران و پژوهشگر علوم سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، با اشاره به اینکه یکی از نقاط بدیهی که در تمام سال‌های اخیر مورد غفلت کامل قرار گرفته است بحث مقابله اقتصادی با رژیم صهیونیستی است، گفت: هر قدر با نفوذ اقتصادی رژیم صهیونیستی در کشور مقابله شود به همان میزان اقتصاد داخلی نیز تقویت خواهد شد.

وی با بیان اینکه مقابله اقتصادی با رژیم صهیونیستی از یک سو باعث تضعیف اقتصاد این رژیم و حامیانش و از سوی دیگر منجر به تقویت اقتصاد داخلی می‌شود، گفت: در همین راستا سال ۱۳۶۹ قانون تحریم شرکت‌های رژیم صهیونیستی توسط مجلس شورای اسلامی تصویب شد اما متاسفانه دولت‌های سازندگی، اصلاحات و دولت کنونی حتی گامی نمایشی در این راستا برنداشتند.

این استاد دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: تاسف‌بارتر اینکه مجلس هم در تمام این سال‌ها هیچ مطالبه‌ای از دولت‌های موجود در جهت چرایی عدم اجرای این قانون نکرده است. ادامه مطلب »