جستجو
آرشیو

You are currently browsing the پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمدصادق کوشکی blog archives for نوامبر, 2013.

Archive for نوامبر, 2013

از صداقت انقلابی تا دیپلماسی هسته‌ای

به گزارش سرویس فضای مجازی خبرگزاری فارس به نقل از سایت مشرق، محمد صادق کوشکی استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران طی یادداشتی نوشت:

۱-تیم های مذاکره کننده ۱+۵ دیپلماتند و اگر از تیم ایرانی دیپلمات تر نباشند حداقل به اندازه تیم مذاکره کننده ایرانی دیپلماسی بلدند! و همین کار را برای دوستان ما دشوار کرده و خواهد کرد!

۲- روزی که احمدی نژاد به قدرت رسید به صراحت وعده داد که مشکل تورم و بیکاری و کاهش قدرت خرید و مسکن و … را یک جا حل خواهد کرد! روزی هم که دوستان به قدرت رسیدند وعده دادند که پرونده هسته ای را با حفظ حقوق ملت ایران و با رفع کامل تحریم ها در مدت کوتاه فیصله خواهند داد! هر دو وعده برای اهل بصیرت گران و ناممکن می آمد و البته تاریخ بهترین داور برای قضاوت درباره چنین وعده هایی است!

۳- آدم دوراندیش فقط به فکر امروز نیست! بلکه به فردا هم می اندیشد. دوستانی که با عجله سعی دارند متن توافق نامه ژنو را جوری ترجمه کنند که دستیابی به آن فتح الفتوح قلمداد شود به خوبی می دانند که علاوه بر آنها، کسانی دیگری هم در مملکت پیدا می شوند که هم حقوق بین الملل می دانند و هم زبان انگلیسی! آن وقت یافتن تناقص میان اظهارات دوستان درباره متن توافق نامه ژنو و خود متن، کار دشواری نخواهد بود! ادامه مطلب »

در این صد روز مالک اشتر هم بیاید نمی تواند مسائل اقتصادی را درست کند!/ در کشور ما مسئولین برنامه محور نیستند

*چرا آقای روحانی به جای ارائه گزارش عملکرد بیشتر زمان ارائه گزارش را صرف نقد دولت آقای احمدی نژاد کردند؟

ایشان کاری را انجام دادند که رییس جمهور  قبلی هم همین کار را انجام داده بودند! یعنی آقای احمدی نژاد هم  تا مدتی، گذشته را نقد می کردند! حالا با ادبیاتی متفاوت، به هرحال اگر این عمل بد است  همه باید این کار را انجام ندهند و اگر خوب است همه می توانند این کار را بکنند!

یعنی اینطور نیست که بگویم فرد این کار را انجام داد! عموم رجالی که به قدرت می رسند بخشی از بحث های آنها به نقد گذشته می پردازند، حالا این نقد وارد هست حتما متداول می باشد. در کل این عمل در بین سیاسیون رایج است. ادامه مطلب »

وزیر ارشاد رفع فیلترینگ فیس بوک را از مجاری قانونی دنبال کند

به گزارش «وبلاگ‌نیوز» دکتر محمدصادق کوشکی در گفتگو با جوان آنلاین با اشاره به اینکه فیلترینگ قانون مصوب مجلس نیست، اظهارداشت: ما از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و همه مقامات کشور می توانیم بخواهیم که اگر آنها خواستار تغییراتی هستند آن تغییرات را از مجاری قانونی پیگیری کنند یعنی به جای آنکه خودشان قانون را دور بزنند اگر فکر می کنند قانون، قانون درستی نیست آن را از مجاری قانونی اصلاح کنند.

وی افزود: اگر ممنوعیتی در کشور وجود دارد و این ممنوعیت غیرقانونی است سعی کنند از طریق مجاری قانونی این ممنوعیت را حذف کنند. از سوی دیگر اگر ممنوعیت های ایجاد شده در کشور قانونی و رسمی است و دوستان مخالف هستند، آنها باز هم باید راه های قانونی را طی کنند. ادامه مطلب »

۵+۱ تمایلی به حل مساله هسته ای ندارد

به گزارش سرویس سیاسی بی باک، تاریخ فرانسه نشان می دهد که فرانسه کشوری است که نه اهل سیاست است و نه اهل جنگ، اگر کمی تاریخ فرانسه را مرور کنیم به خوبی می بینیم که در زمان جنگهای امپراطوری عثمانی، فرانسه اولین کشوری بود که در آن جنگ ها، بدون کوچک ترین درگیری و مقاومتی تسلیم می شد و یا در جنگ های جهانی اول و دوم از ترس جنگ و برای فرار از جنگ، همیشه خودش را در کنار کشورهای قدرتمند قرار می داد و برای کشورها فقط طعمه بود نه حریفی جنگی. فرانسه همواره با اولین حمله از طرف دشمن بدون هیچ گونه مقاومتی شکست را می پذیرفت و تسلیم می شد و بهانه اش هم این بود که چون فرانسه مهد تمدن و فرهنگ و ادب جهان است و تاریخ اروپا را در خود جای داده است نباید به جنگ کشیده شود، آیا انتخاب فرانسه به عنوان بازیگر نقش مخالف به دلیل این ویژگی ها بوده است و در ادامه مذاکرات باز هم کارشکنی خواهد کرد. ادامه مطلب »

وزارت ارشاد باید در اجرای قانون پیشگام باشد / ناشری که لغو مجوز شده امکان بازگشایی ندارد

دکتر محمدصادق کوشکی در گفتگو با خبرنگار «تهران پرس» در پاسخ به این سوال که آیا دولت می تواند ناشرانی که لغو مجوز شده اند را بازگشایی کند گفت : با توجه به این موضوع که من تخصصی در مباحث حقوقی ندارم ولی در همین اندازه باید بگویم که دولت و وزارت ارشاد باید در اجرای قانون پیشگام همه باشند، اگر یک موسسه مجوز قانونی اش لغو شده باشد باید مجددا مجوز بگیرد و روند قانونی آن را طی نماید.

وی در ادامه افزود : اکنون این مسئولین وزارت ارشاد هستند که باید تشخیص دهند که مجوز این ناشران لغو شده است یا نه اما توقعی که جامعه از دولت و به ویژه وزارت ارشاد دارد این است که بیش از همه و پیش از همه به قانون پایبند باشند و قانون را آنقدر دقیق رعایت کنند که همه از آنها درس بگیرند و الگو مناسبی برای همگان باشد و طبیعی است که هر بحثی مخصوصا بحث امور فرهنگی خیلی تاثیر گذار است. ادامه مطلب »

سینما پدیده ای غربی است و لفظ سینمای دینی غلط است

به گزارش خبرنگار شبستان، شب گذشته نشست بررسی سینمای دینی با حضور کوروش جاهد منتقد سینما، عبدالله اسفندیاری منتقد، محمدصادق کوشکی پژوهشگر و مهرزاد دانش از منتقدان سینما در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد.

در ابتدای این نشست جاهد در تعریف خود از ارتباط بین سینما و دین گفت: سینما از مغرب زمین آمده با این حال سینما تابع جهان‌بینی است و دین هم ارتباط مستقیم با جهان‌بینی و نگرش به جهان دارد.وی ادامه داد: سینمای دینی در کشور ما تحت‌تاثیر چند فیلم و به طور مشخص “محمد رسول الله” به کارگردانی مصطفی عقاد است. تمام فیلمسازان ایران ناخودآگاه در شخصیت‌پردازی، صحنه‌پردازی و داستان‌ فیلم‌های تاریخی به این فیلم توجه دارند. این کارشناس و منتقد سینما افزود: امروز ما در دنیای عدم قطعیت‌ها زندگی می کنیم ولی دین از گزاره‌های قطعی سخن می‌گوید. باید دید هنر و سینما که محصول این دنیاست و جنبه هنری و پرسشگری نیز دارد چگونه می تواند با دین که امری مطلق است برخورد داشته باشد. در ادامه این نست محمد صادق کوشکی محقق و پژوهشگرگفت:جالبترین نکته در این بحث اینجا است که مبدا واژه سینمای دینی مشخص نیست.معلوم نیست که این واژه ابتدا چگونه ابداع شد. با این حال سینما پدیده ای اجتماعی است و ابتدا در غرب برای شکل گیری نیازهای این تمدن بوجود آمد پس وقتی سینما محصول دین نیست چگونه می‌تواند دینی باشد؟ ادامه مطلب »

هیچ دولتی دیدگاه ویژه‌ای به دانشگاه نداشته است

محمد صادق کوشکی استاد دانشگاه تهران در مصاحبه ای با نسیم درباره فضای دانشگاه ها و جریانات غلط و فاسدی که در دانشگاه ها ایجاد شده به گفتگو پرداخته است مهمترین محرو گفتگو با صادق کوشکی بدین شرح است:

* باید جلوی رشد جریانات غلط و فاسد را باید در دانشگاه بگیریم

- تا به امروز اصلاً به سامانه دقیق، هدفمند و مشخصی از دانشگاه نرسیده‌ایم. برخی معتقدند دانشگاه مطلوب دانشگاهی است که در آن علم تولید شود. پس اگر در دانشگاهی ماهواره بسازیم به هدف کامل این عده از دوستان رسیده‌ایم. برخی دیگر نیز معتقدند دانشگاه مطلوب جمهوری اسلامی دانشگاهی است که در آن علم باشد حالا اینکه دانشگاهش دختر و پسرش مختلط باشند و بگو بخندی داشته باشند و دخترانش هم لباس بد فرمی پوشیدند و بی‌حجاب بودند اشکالی ندارد چرا که مهم این است که علم تولید شود و این علم در خدمت نظام قرار گیرد و این دوستان نیز معتقدند که این دانشگاهها می توانند مشکلات نظام را حل کنند.

- ما به تعداد سلایق نگاه به دانشگاه داریم درحالی‌که قرار نیست به این صورت باشد قرار است یک نظامی که ادعاهایی هم دارد بر حسب آن ادعاها و دیدگاه‌ها دانشگاه مطلوب خود را تشکیل دهد.

- باید دانشگاه مطلوب نظام جمهوری اسلامی را هر چه زودتر تعریف کنیم، بسازیم و ارائه کنیم که این اتفاق هنوز نیفتاده است. ادامه مطلب »

آمریکا در تقابل بنیادین با انقلاب اسلامی قرار دارد

پایگاه بصیرت: گروه سیاسی / با فرا رسیدن روز سیزده آبان، فرصتی فراهم می‌آید که بار دیگر موضوع استکبارستیزی و مواجهه انقلاب اسلامی و غرب و آمریکا مورد بازخوانی قرار گیرد. در این راستا خبرنگار پایگاه بصیرت گفتگویی را با آقای دکتر محمد صادق کوشکی استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران و محقق و پژوهشگر مسائل سیاسی ترتیب داده که شما را به خواندن آن دعوت می کنیم.

* نگاه حضرت امام (ره) به غرب و آمریکا چگونه نگاهی بود؟

از زاویه دید حضرت امام(ره)، تمدن غرب به عنوان تمدنی استکباری مطرح شده که ممکن است مصادیق مختلفی داشته باشد. در یک روز ممکن است مصداق این تمدن استکباری اسپانیا، پرتقال، انگلستان، فرانسه باشد و در زمان فعلی ما نیز آمریکا است. به همین خاطر ذات تمدن غرب و بنیادهای تمدنی آن از نظر حضرت امام(ره) بنیادهای استکباری است، تفاوتی نمی‌کند که کدام کشور نمایندگی این تمدن از بنیان استکباری را بر عهده بگیرد حال یک روز آمریکا، یک روز انگلستان و شاید یک روز هم کشورهای دیگر.

به همین خاطر حضرت امام(ره) با بنیان‌های تمدن غرب مشکل دارند و آن را در نقطه‌ی مقابل ارزش‌ها و هنجارهای دینی می‌دانند. این بنیادها، بنیادهای دین‌گریزانه، دنیاطلبانه و ظالمانه‌ای هستند که با دیانت به تعبیر اسلامی و شیعی سازگاری ندارد به همین خاطر حضرت امام(ره) به عنوان یک عالم و مروج دینی وظیفه دارد تا این مغایرت را به اطلاع جامعه و جهان برساند.

انقلاب اسلامی نیز حرکتی در مسیر این ابلاغ بود و اِلّا هیچ یک از هم فکران اندیشه‌ی امام(ره) دشمنی خاصی با مردم و کشور خاصی ندارند. بسیاری از مردمی که در تمدن غرب زندگی می‌کنند نیز قربانی خوی استکباری تمدن غرب که در روزگار ما نماینده ی و شاخص این تمدن غرب یعنی ایالات متحده آمریکا هستند. ادامه مطلب »

پیشنهاد کوشکی به ظریف درباره ۱۳ آبان

به گزارش مشرق، محمد صادق کوشکی محقق و پژوهشگر مسائل سیاسی در گفتگو با مهر، با اشاره به نزدیکی مراسم ۱۳ آبان به تشریح روابط ایران با آمریکا در طول تاریخ پرداخت و گفت: با توجه به قدمت نه چندان طولانی تشکیل کشور آمریکا روابط با این کشور در حدود ۱۵۰ سال اخیر مطرح شده است.

وی با بیان اینکه کشور آمریکا عمر بسیار کوتاهی دارد، افزود: با توجه به عمر کوتاه کشور آمریکا حضورش در کشورهای دیگر با یک نگاه استعماری و سلطه گرایانه همراه بوده است.

محقق و پژوهشگر مسائل سیاسی با بیان اینکه مساله حضور آمریکا در ایران به بعد از دوران پس از جنگ جهانی دوم مربوط می‌شود، ادامه داد: هرچند قبل از آن نیز ارتباطاتی داشته‌ایم ولی نیرو و مستشاران آمریکا به تعداد محدود در کشورمان حضور داشته‌اند به طوری که سفیر ما در آمریکا نیز در مناسبات بین دو کشور حضور پررنگی نداشته است. ادامه مطلب »

هیچ گروهی از شهرداری توقع چسباندن بیلبوردها را نداشت

به گزارش پارسینه سایت تهران پرس مصاحبه ای با صادق کوشکی استاد دانشگاه و از فعالان حزب اللهی داشته است:

در ابتدای بحث پیشنهاد می کنیم اگر در زمینه فرهنگ سازی هر یک از نهاد هایی که مایل هستند برای بیان دیدگاه های خود به عرصه وارد شوند با اعتقاد به این اصل که مسیری که می روند درست و در خطوط انقلابی قرار گرفته است از پرداخت هزینه های احتمالی بعد از آن هم هراسی نداشته باشند و با قوت به کار خود در مسیر حقیقی انقلاب اسلامی ادامه دهند .

اینکه آیا کسی از شهرداری تهران توقع چنین اقدامی را دارد یا خیر بحثی جدا از این ماجراست اما مسئله اصلی این است که هیچ گروه یا نهادی از سازمانی نظیر شهرداری تهران توقع چسباندن چنین تابلو هایی را نداشته که حالا این نهاد مجبور شود تحت فشار برخی افراد و نهاد های دیگر آنها را شبانه از سطح شهر جمع آوری کند . ادامه مطلب »